Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dom 160m2 czym ogrzać??


budujący domek

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 441
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

przez X lat budowano w oparciu o WG

działało

nagle WG jest be - dlaczego???

odpowiedź jest prosta - żeby skutecznie dokonać wymiany powietrza należy nie tylko zadbać o jego odprowadzenie ale również doprowadzenie.

oznacza tyo że w momencie dokonania termomodernizacji budynku istniejącego należy pamiętać że zamykając obecnie występujące miejsca dostarczania powietrza z zewnątrz należy zapewnić w zamian inne(np nawiewniki w oknach). głupi kto myśli że otwory czerpiące powietrze z zewnątrz w WM to coś innego. dokładnie to samo tylko nie trafia do wnętrza naturalnie a w sposób wymuszony "mechaniczny"- to jedyna róznica.

a jak ktoś zapomni że trzeba coś dostarczyć żeby zaszła wymiana i wydalenie to ...... wstawć dowolnie wg uznania.

każdy buduje jak chce. jeśli zrobi zgodnie ze sztuką to będzie dzialać niezależnie czy WG czy WM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fakt,trochę przesadziłem 50W*24h*365*0,00042zł=183zł

 

i znów przesadziłeś mój drogi

podałeś tylko koszt energii elektrycznej czynnej

dodaj do tego opłatę przesyłową stała zmienną oraz przejściową bo takie koszty również są na fakturze

u mnie za zużyte 387KW na ostatniej fakturze zapłaciłem 260,43zł

daje to koszt całkowity 1KW 0,67zł czyli za zużycie 438KW wyszłoby 293,46

a to tylko koszt prądu, do tego jeszcze wymiana filtrów bo o naprawach nie wspominam ze względu na niewielką awaryjność układów

Arturo

kolejny wątek i kolejny raz wychodzi na światło dzienne że jeszcze nie mieszkasz.

nie jestem przeciwnikiem WM ale jestem przeciwnikiem wciskania ludziom kitu.

łatwo jest podać kilka danych z jakiejś tabeli ale rzetelnie jest przedstawić swoje koszty - prawdziwe a nie pobożne życzenia.

dlatego już Ci powiedziałem - wróć jak zamieszkasz wtedy będziesz wiarygodnym partnerem w dyskusji i jeśli mnie wtedy przekonasz to publicznie przyznam Ci rację

na razie rozmowa z Tobą to jak ze ślepym o kolorach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja planuje domek 110m2 - dosyc dobrze ocieplony, zbudowany z BK24 plus 20 cm styro, okna 3 warstwowe, welna w dachu 30 cm, planuje rekuperator(ale bez gwc)

 

Jeżeli dom jest poprawnie wykonany i szczelny (to jest największy problem przy rekuperacji) to bez względu co wybierzesz będzie tanio. Wegiel odpada sprawność systemu grzewczego na poziomie 75% a dla ciepłej wody urzytkowej poniżej 60% (przybliżone, dotyczy sprawności calego systemu a nie tylko pieca) Polecam kocioł kondensacyjny i ogrzewanie podłogowe. Co do pompy ciepła to po uwolnieniu cen energi może być różnie a i koszty inwestycji wysokie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to Ci zacytuję może niezbyt dokładnie z artykułu o rekuperatorach firmy X

wskazane jest dla utrzymania prawidłwego przepływu aby rekuperator pracował w trybie ciągłym 24h/dobę z nieco mniejszą wydajnością niż załączał się cyklicznie.

jeśli piszesz że reku załącza się na kilka godzin to wg tego co przeczytałem jest źle dobrane- możliwe że za dużej mocy - jak z kotłami - przewymiarowane. jeśli nie utrzymujesz ciągłego przepływu to dla mnie mija się z celem montaż WM gdyż wywołujesz w ten sposób efekt podobny do działania WG- albo jest ruch i wymiana albo nie ma. Trochę to odmienne od założeń WM ale może ja się mylę???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to Ci zacytuję może niezbyt dokładnie z artykułu o rekuperatorach firmy X

wskazane jest dla utrzymania prawidłwego przepływu aby rekuperator pracował w trybie ciągłym 24h/dobę z nieco mniejszą wydajnością niż załączał się cyklicznie.

jeśli piszesz że reku załącza się na kilka godzin to wg tego co przeczytałem jest źle dobrane- możliwe że za dużej mocy - jak z kotłami - przewymiarowane. jeśli nie utrzymujesz ciągłego przepływu to dla mnie mija się z celem montaż WM gdyż wywołujesz w ten sposób efekt podobny do działania WG- albo jest ruch i wymiana albo nie ma. Trochę to odmienne od założeń WM ale może ja się mylę???

 

Nie do końca , przy WM to Ty decydujesz kiedy ma być "ruch" a kiedy nie :)

 

Latem WG działa ? Sprawdź . Szczególnie jak będą upały ...

 

U mnie (w domku gdzie obecnie mieszkam) WG wogóle nie działa (ani latem ani zimą) za to zimą litry wody na prapetach i grzybek w rogach często się pojawia - widać gdzie są mostki termiczne :) ,pomimo wietrzenia , rozszczelniania okien itd , rano jest zaduch - masakra.

 

Kuzynka mieszka w domku w którym jest WM z reku (i pare innych zabawek)... niebo a ziemia !

 

W nowym domku nie wyobrazam sobie innej wentylacji jak tylko WM z reku -> to ja decyduję kiedy działa a kiedy nie i co wpuszczam do domu (filtry) nawet gdyby nie odzyskiwała ciepła albo koszt "odzysku" byłby większy niż sam odzysk to i tak bym ją motował , a będę grzał kociołkiem na wungiel :) WG będzie w piwnicy bo inaczej się nie da ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra ...podstawy

1.Kiedy bedac na dworze odczuwacie zaduch i ze powietrze jest ,,ciezkie,,?

2.Czy WG działa w oparciu o podstawowe prawa fizyki?

3.Czy wymiana 1m3 powietrza w pomieszczeniu za pomoca WM da dokładnie ten sam efekt co 10 minutowe otwarcie na osciez okna(nie mówie juz o przeciagu)

 

Panowie bezkrytycznie zapatrzeni w WM zapominaja że nie zyjemy w domu,nie zyjemy w srodowisku zamknietym...czy jesli bedzie zaduch na dworze to takze na dworzez przy domu zamontujecie reku..a miedzy jakimi przegrodami bedziecie wymieniac powietrze na ,,świeze i natlenione,,?:)

Amosfera ziemska i kosmosem czy moze miedzy sciana domu a swiatem zewnetrznym?

Panowie troszke powagi:)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to zapytaj kolegi arturo

ja tylko jego dane przelożyłem na złotówki.

jeśli reku ma "napęd" o mocy 100W to przy połowie mocy właśnie tyle zje- oczywiście dzielone na pół

pierwszy z brzegu reku z alledrogo ma moc 100W więc pracując na 1 biegu zapewne zużywa w okolicy 30W ale ma wydajność 150m3/h tp trochę mało jednak dla domku o powierzchni 150-160m2 więc zakładam że zużycie będzie na poziomie podanym przez kolegę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@firewall dokładnie :) U mnie na odwrót - żona na pole ja na dwór :)

 

@front247 być może za duży skrót myślowy ... rozwiń wypowiedź bo nie rozumiem co ma wysoka temp powietrza na "polu"do małej ilości tlenu w domu ?

zaduch jest wtedy kiedy jest na dworze parno...to zjawisko zachodzi najczesciej przed burza kiedy masy ciepłego powietrza znad ziemi zaczynaja bardzo szybko unosic sie w górne warstwy atmosfery....

Na tej samej zasadzie dziala wymiana powietrza w domu...cieple pow. z dołu wyciagane jest przez szyby wentylacyjne....kwestia tego czy pozwolimy naturze na to samej czy jej ,,pomozemy,, kilkoma wentylatorami:)

Stad słynne przy rekuperatorach osuszanie powietrza w pomieszczeniach przez nie wentylowanych,to jest banalne zjawisko..po prostu ciepłe powietrze magazynuje pare wodną i szybko unosi sie do gory...jesli jesscze pomozemy temu zjawisku to efekt wiadomy...wilgotnosc ponizej 40%..i dyskomfort.

Nie twierdze od razu ze reku jest zle ale jednak zaburza to naturalny cykl i obieg róznych warstw powietrza(cieplegi i zimnego) oraz co za tym idzie wilgotnosci tego powietrza...

Dlatego powielana jest opinia ze WG nie dziła latem:)...no jesne ze działa tylko moze po prostu nie ma róznicy temperatur zeby ona dzialała tak jak chcemy-wtedy klima:)...jesli na dworze jest 30 c a w domu 28 to jak ma działac:)

Osobiscie uwazam ze WM to wywazanie na siłe otwartch drzwi...no ale jak to bywa na tym forum..kiedy otwieramy w domu okna to jest to zbrodnia...)

W ogóle najsmieszniejsz ejest to ze w ogóle powazni dorosli ludzie dywaguja o tym czego nastolatki uczą sie w podstawówce i to jeszce pod katem jakiegos tam domu budowanego gdzies w Polsce:) no ale o gustach sie nie dyskutuje.

Edytowane przez Kasia242
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie

piszę na podstawie tego co przeczytałem

ja mam WG

ale wcześniej zaznaczyłem że mogę się mylić w tym temacie. dlatego dyskutuję z mędrzejszymi- żeby nabyc wiedzy.

z tego co wiem to wymiana powinna być na poziomie 0,5-1 wymiany na godzinę co przy wysokości pomieszczeń 2,7m daje coś w okolicy 55m2 dla wydajności 150m3, czyli za mało nawet jak dla 0,5 wymiany na godzinę.

mój dom ma kubaturę 355m3 więc dla zapewnienia 0,5 wymiany potrzeba 177,5m3 -dobrze rozumuję???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CUT

Dlatego powielana jest opinia ze WG nie dziła latem:)...no jesne ze działa tylko moze po prostu nie ma róznicy temperatur zeby ona dzialała tak jak chcemy-wtedy klima:)...jesli na dworze jest 30 c a w domu 28 to jak ma działac:)

Osobiscie uwazam ze WM to wywazanie na siłe otwartch drzwi...no ale jak to bywa na tym forum..kiedy otwieramy w domu okna to jest to zbrodnia...)

W ogóle najsmieszniejsz ejest to ze w ogóle powazni dorosli ludzie dywaguja o tym czego nastolatki uczą sie w podstawówce i to jeszce pod katem jakiegos tam domu budowanego gdzies w Polsce:) no ale o gustach sie nie dyskutuje.

 

 

Nie ma różnicy temp żeby działała więc nie działa koniec kropka.

 

Klimatyzator Ci nie pomoże na brak tlenu, otwarcie okna jak najbardziej i nie jest to zbrodnia nawet przy WM.

 

Dziwisz się że "poważni dorośli" ludzie dywagują na takie tematy ?

 

Przeczytaj to co napisałeś jeszcze raz ze zrozumieniem i napisz czy nie ma potrzeby "dywagacji" :

Dlatego powielana jest opinia ze WG nie dziła latem:)...no jesne ze działa tylko moze po prostu nie ma róznicy temperatur zeby ona dzialała tak jak chcemy-wtedy klima:)...jesli na dworze jest 30 c a w domu 28 to jak ma działac:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja się tak daleko nie posunę żeby szafować swoimi kończynami, zwłaszcza że w temacie jestem tylko teoretykiem.

uważam jednak że skoro ma być wydajnie, sprawnie i komfortowo to trzeba kupić taki sprzęt żeby pracował na niskich biegach. wtedy i sprawnośc większa i w razie potrzeby można wielkość wymiany zwiększyć bez spadku komfortu.

a te wszystkie gadania o odzysku ponad 80% ciepła to właśnie przy minimalnym przepływie są i wraz ze wzrostem jego prędkości spada sprawność wymiany. zatem jeśli chcemy żeby było efektywnie musimy mieć większy reku. co za tym idzie będzie on większej mocy - więcej prądu zużyje również na niskich biegach. dochodzimy znów do meritum mojej dyskusji. koszty są w rzeczywistości wyższe niż głoszone hasła.

zatem aby mieć efektywnie działającą WM z odzyskiem ciepła nie należy kupować na styk a raczej przewymiarowany reku i to na tyle aby przy normalnej wymianie pracował na 30% mocy- wtedy i sprawność dobra i koszty eksploatacji w miarę choć sam reku droższy będzie na poczatku.

takie przemyślenia laika dla tych co mają zamiar.

jeśli się mylę w którymś momencie proszę poprawcie mnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pozwolisz że się z Toba nie zgodzę

z tego co czytałem sprawności w okolicy 80-90% możliwe są do osiągnięcia w warunkach labolatoryjnych przy minimalnym przepływie, bez instalacji i jej oporów oraz bez strat

więc myślę że raczej Twoja sprawność jest na poziomie 70%. poza tym jest to parametr bardzo trudny do mierzenia

Poza tym na stronie jest informacja że sprawność samego wymiennika ma maksymalny poziom 95% a jeśli dołączymy do tego układ to sprawnośc na skutek strat oraz oporów przeplywu spadnie.

czytałem sporo o "chłytach małketingowych" polegających na podawaniu zawyżonej sprawności oraz lub montowaniu wentylatorów większej mocy celem jej podniesienia.

w efekcie stosowanie takiego urządzenia z większym wentylatorem potrafi spowodowac rónice ciśnień i zasysanie powietrza do wewnątrz poprzez wszelkie nieszczelności konstrukcji budynku a nie tylko kanałami dolotowymi powietrza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WM nie jest wyważaniem otwartych drzwi ani otwartych okien.

WM działa latem. WG nie.

WM pozwala mieć otwarte okna latem. WG zmusza do otwierania okien.

WM pozwala mieć zamknięte okna i otwierać je wyłącznie do mycia. WG nie daje tego komfortu.

WM jest sterowalna, WG nie.

 

Jeśli ktoś chce sobie mieszkać w domu z WG, niech sobie mieszka. Tylko niech nie wymyśla na forum, że WG jest lepsza od WM, bo N I E J E S T.

 

WG z czasem zniknie z rynku podobnie, jak zniknęły piece kaflowe na rzecz ogrzewania centralnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zatem aby mieć efektywnie działającą WM z odzyskiem ciepła nie należy kupować na styk a raczej przewymiarowany reku i to na tyle aby przy normalnej wymianie pracował na 30% mocy- wtedy i sprawność dobra i koszty eksploatacji w miarę choć sam reku droższy będzie na poczatku.

takie przemyślenia laika dla tych co mają zamiar.

To zalezy na co chcesz polozyc nacisk przy montazu WM. Bo jesli chcesz zylowac sprawnosc to kupno tylko w tym celu reku ze sprawniejszym/wiekszym wymiennikiem jest malo rozsadne.

 

Ja na biezaca sprawnosci reku nie mierze, bardziej istotne jest swieze powietrze i brak przeciagow, a reku na codzien chodzi na 1/6 wymiany.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...