Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dom 160m2 czym ogrzać??


budujący domek

Recommended Posts

I zapewne w kotłowni pachnie u ciebie lawendą.

Nic tylko wstawić kopciucha, a następnie jechać kupić opał, zrzucić, ułożyć, zasypać, rozpalić, przeczyścić, dosypać, zapłacić dodatkowo za prąd do obsługi kotła (często się o tym zapomina), zrobić przegląd komina, wywieźć, itd... Sama radość:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 441
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

I zapewne w kotłowni pachnie u ciebie lawendą.

Nic tylko wstawić kopciucha, a następnie jechać kupić opał, zrzucić, ułożyć, zasypać, rozpalić, przeczyścić, dosypać, zapłacić dodatkowo za prąd do obsługi kotła (często się o tym zapomina), zrobić przegląd komina, wywieźć, itd... Sama radość:D

 

Moment , moment ...

 

Ja nigdy nie pisałem że piec na paliwo stałe to komfort i itd ...

 

Chyba oczywistym jest że komfort i całkowitą bezobsługowość zapewnia tylko pompa ciepła , piec na gaz lub na olej.

 

Piec na węgiel wymaga obsługi. Nowoczesne piece wymagają poświecenia na nie duzo mniej czas niż piece starej generacji (bez podajnika , bez elektroniki) i dzięki temu dają taką jakby namiastkę komfortu.

Ja się z tym pogodziłem że muszę co 7-10 dni napełniać podajnik i co kilka dni wynieść popiół i co pewien czas piec wyczyścić.

 

Jednakże u mnie nie ma zbytnio wyboru. Gazu nie ma i raczej nie będzie , a gazu ziemnego ani oleju nie chce , bo zapewne za ten komfort zapłąciłbym z 2-3 razy więcej niż obecnie ...

Ja wolę się trochę pomęczyć ale mniej płacić.

 

Każdy ma wolny wybór.

 

Mój dom nie jest energooszczędny i bałbym się ogrzewać go prądem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

250_11266913124f6f21046b630.JPG

 

Raz na 2-3 miesiące zasypuję jednym workiem soli, stację uzdatniania wody. Zasyp jest sporo niżej, a i tak jest to dość upierdliwe (kobieta czy dziecko musiało by chyba łopatką zasypywać). Jak widać u ciebie zasyp jest sporo wyżej a do podajnika wchodzi 6 worków na tydzień do 10-ciu dni.

Pytanie do ciebie. Ile dałbyś, żeby do końca życia robiły to za ciebie krasnoludki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]124843[/ATTACH]

 

Raz na 2-3 miesiące zasypuję jednym workiem soli, stację uzdatniania wody. Zasyp jest sporo niżej

 

Co to znaczy sporo niżej? To jakaś nowa jednostka miary?

Na jakiej wysokości jest w/g Ciebie na tej fotce a na jaką wysokość Ty musisz podnieść ten worek soli?

Gdzie się doczytałeś, że musi wsypać 6worków, on ma jeszcze mniejszy kosz i z całą pewnością 6worków groszku do niego nie wejdzie. Coś Ci się razy 2 zrobiło chyba...

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy sporo niżej? To jakaś nowa jednostka miary?

Na jakiej wysokości jest w/g Ciebie na tej fotce a na jaką wysokość Ty musisz podnieść ten worek soli?

Gdzie się doczytałeś, że musi wsypać 6worków, on ma jeszcze mniejszy kosz i z całą pewnością 6worków groszku do niego nie wejdzie. Coś Ci się razy 2 zrobiło chyba...

 

Ty masz na wysokości 107cm, ja na 80. Według instrukcji wchodzi u ciebie 150kg grochu, a worki są chyba po 25kg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty masz na wysokości 107cm, ja na 80. Według instrukcji wchodzi u ciebie 150kg grochu, a worki są chyba po 25kg?

 

Teraz wygląda to już bardziej przejrzyście.

... czyli dla Ciebie sporo niżej oznacza 27cm. Czy dolna krawędź zasypu na wysokości 107cm to wysoko lub nisko - kwestia gustu i wzrostu obsługującego.

 

Obecny kosz jest rzeczywiście większy, bo został zmieniony na życzenie i prośbę użytkowników.

 

Kolega Kaszpir ma jednak starszą wersję o mniejszej pojemności i jemu wchodzi ok.3worków (ale nie fabrycznych), o czym wspominał.

To jednak różnica zarówno pod względem zasypu jak też wielkości dobowego spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niestety mam pierwszą wersję tego pieca i mam piec z mniejszym podajnikiem. U mnie wchodzi podobno 110-130 kg opał (zależnie od gramatury i wagi , bo mój piec jest na różne paliwa (pelet,miał,owies,ekogroszek).

Ja opał sam pakuję. Worki jak mam mają po około 30-37 kg. Dokładnie nie wiem bo nie ważę.

Wolę pakował sam bo jest taniej (około 100-150zł od tony) a dodatkowo przy pakowaniu mogę wywalić ewentualne kamienie i inne niechciane rzeczy.

Dzięki temu mam suchutki opał (przewiewne worki) jak i ani razu nie miałem problemu z zacięciem podajnika.

Co 7-10 dni dosypuje 3 worki. Nie czekam aż opał się skończy tylko po prostu jak widzę że jest tak około 10-20% opału (opał jest na dnie) to wsypuje.

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc nie wiesz co piszesz ...

Jak ktoś ma piec na paliwo stałe to nie może mieć podłogówki ? Ja u siebie mam.

To raczej Ty nie wiesz, co czytasz, bo nigdzie nie napisałem, że nie można mieć podłogówki podłączonej do kotła na dowolne paliwo.

 

Chodziło mi tylko o to, że większy sens ma montaż PCi z podłogówką i dlatego można uznać ten dodatkowy wydatek za uzasadniony. Ale wcale nie jest to niezbędne. Przecież PCi może działać też z grzejnikami.

 

Grzejniki lub podłogówkę trzeba mieć niezależnie jakie źródło energii mamy.

Rurki , pompki ? Jak masz pompę to rozumiem że podłącza się ją bez pompek , rurek ...

Ogrzewanie elektryczne podłogowe nie wymaga ani rurek, ani pompki. A jest to inny wariant, który można sobie porównać.

 

Rozumiem że jak się ma pompę ciepla to nie trzeba mieć kotłowni i pompę ciepła + duży zbiornik można wstawić do salonu ...

Jak się ma pompę ciepła, można ją powiesić w dowolnym miejscu. Zbiornik nie jest potrzebny do jej pracy. Chyba, że mówimy o zbiorniku CWU.

 

Obecnie skończyłem modernizację domu. Zamontowałem WM z rekuperatorem , ale i tak do wentylacji garażu i kotłowni muszę mieć WG.

Czyli sam widzisz, że rezygnując z kotła, oszczędzasz na dwóch kanałach kominowych.

 

Pompa powietrze woda ?

Powiedz mi jaki realny COP osiąga taka pompa przy -10 stopni a jakia przy -20 stopni ?

Jestem bardzo ciekawy ...

A jakie to ma znaczenie?

Znaczenie ma tylko to, jaki COP uzyskuje średniorocznie. Podobnie jak nie ma znaczenia, ze typowy kocioł na paliwo stałe w domu jednorodzinnym przy -20 ma pewnie ze 60% sprawności (bo 80% to on mógłby mieć jakby pracował na nominalnej wydajności, a pracuje pewnie na połowie, bo ma dwa razy za dużą moc). Istotne jest to, jaka jest jego sprawność średnioroczna, gdy przez większość sezonu źródło ciepła pracuje na ułamku wydajności.

Edytowane przez KrzysztofLis2
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...