Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mi jak na razie zbrzydło czytanie o budowie, materiałach, ociepleniu, rekuperacji, ogrzewaniu podłogowym, piecach c.o., oknach, balkonach itp, itd.

 

A jak ktoś wstawia fotki z postępu robót to jakoś chęć czytania powraca i zaraz się nasuwa myśl że ja też już tak chce mieć wybudowane jak autor zdjęć.

 

Zdjęcia są boźcem do kolejnych działań tym bardziej że ja jestem jeszcze na etapie adaptacji projektu, a później jeszcze projekt rekuperacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leon,

 

Niestety z braku czasu nie udało mi się jeszcze dokończyć projektu wentylacji mechanicznej, jednak wstawiam efekt dotychczasowej pracy może wspólnie uda nam się wypracować optymalną instalację :)

 

Niestety projekt z pakietu w moim wypadku w ogole nie mógł być zaakceptowany, w związku z umieszczeniem rekuperatora na stryszku (który nię będzie ogrzewany).

 

Przyjąłem nawiewy i kubaturę jak poniżej:

 

wentylacja.jpgwentylacja2.jpgkubatura.jpg

 

Rekuperator umieszczony został w kotłowni dwa głowne przewody (nawiew i wywiew) o (srednicy 180mm) wychodzą na stryszek gdzie umieszczone zostały dwie skrzynki rozdzielcze. Przewody ze skrzynek poprowadzone są w dół na podłogę poddasza (będą zalane w posadzce) oraz pod podłogę stryszka (będą nad podwieszonym sufitem).

 

Nie obliczyłem jeszcze strat oraz potrzebnego sprężu, jednak wstępnie założyłem że rekuperator o sprawności 400m3 będzie najodpowiedniejszy (aby nie pracował na najwyższym biegu), dodatkowo przewody od skrzynek będą mialy srednicę 100 mm2 co zapewni prędkość przepływanego powietrza w granicach 1,7-2 ms. Będę musiał jeszcze parę rzeczy przemyśleć np. gdzie umiejscowić wyrzutnię i czerpnię, jednak myślę że ma to ręce i nogi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do rekuperacji najprawdopodobniej będe miał firmę. Robią wszystko kompleksowo włącznie z projektem, obliczeniami, doborem rekuperatora oraz montażem, gwarancją i późniejszymi przeglądami. Dysponują też filtrami.

 

Po wstępnych rozmowach bez pokazywania projektu bo jest w adaptacji koszt wyliczył mi na około 14-15 tyś. myślę że nie tak drogo.

 

Jednak jak narazie nic bliżej nie mogę napisać ze względu na brak końcowej wersji projektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leon,

 

Samą instalację wentylacji nie jest trudno wykonać, jeśli robi się to na odpowiednim etapie budowy (uwzględniając przepusty podczas robienia stropu.)

 

Materiały na instalację to ok 3000-4000, rekuperator 6000-7000. Myślę, że jest to jeden z elementów robocizny za które szkoda płacić 4000zł, wolę zapłacić za instalację elektryczną niż za to :)

 

Wiem, że nie każdy musi się tym martwić, jednak ja będę musiał ostrożnie zlecać prace ze względu na mocno ograniczony budżet :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że nie każdy musi się tym martwić, jednak ja będę musiał ostrożnie zlecać prace ze względu na mocno ograniczony budżet :(

 

Również mam mocno ograniczony budżet. Jak większość która się buduje (chyba).

 

Ja natomiast zaoszczędze na elektryce, mogę wszystko zrobić sam (jestem elektrykiem) do tego w tym roku robie kurs na pomiary eksploatacji i dozoru czyli wszystko zrobie sam i jeszcze sam sobie podbije protokoły pomiarów.

 

Co do rekuperacji przeglądając strony zauważyłem właśnie że nie jest ciężka do zrobienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gumol .

 

Wyrzutnia powinna a wręcz musi być wyżej niż czerpnia (wkońcu rekuperacja ma likwidować również "zapachy" z kuchni - tym bardziej jak ktoś ma jak w projekcie kuchnię otwartą na salon). Żona mnie zapytała czy okap w domku będzie tylko atrapą jak w bloku czy będzie użyteczny. Odpowiedziałem że odciąg rekuperatora będzie przy okapie.

 

Nie wiem jaka odległość między wyrzutnią a czerpnią byłaby optymalna.

 

Następnym wyznacznikiem może być koszt materiałów. Im wyrzutnia i czerpnia bliżej rekuperatora tym koszty mniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za gratulacje.

 

Kasia,

jesteśmy z Trzebnicy pod Wrocławiem. Jeżeli będziecie chcieli zobaczyć budowę to zapraszamy na wiosnę bo teraz to nie ma czego oglądać. No chyba że ktoś ma bardziej zaawansowaną budowę i tam się spotkamy.

 

Łukasz,

nie wiem ile nas to na razie kosztowało. Budowlańcy mają zrobić wszystko do dachu i za to mamy ustaloną kwotę. Taka była pierwsza wersja i to mieliśmy robić w tym roku. Niestety papierowa robota nam się przeciągnęła i teraz wszystko od pogody zależy.

 

pozdr. m.

 

Witam

 

Mam pytanie. Jesteśmy z zona zainteresowani budową domu party. To trzebnicy niemałym daleko.

Byłaby możliwość zobaczenia domku na żywo? Jesli tak to proszę informacje zawrotną na adres [email protected]

 

Z góry dziękuję

 

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fundament niedokończony, mury nie wybudowane, o dachu nie ma co wspominać.... ALE kupiłem jedną z najważniejszych zabawek w domu :D:D:D

 

http://www.kostrzewa.com.pl/#69

 

Chyba się trochę pospieszyłem, ale cena dobra to czemu nie skorzystać, skoro i tak był w planach :) Uwolnijcie mnie od kaca moralnego :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kasia wzielismy 25KW, cena troche nizsza niz z dotacja bo 10625zl. Kupilem od producenta model ktory byl ok 2 tyg testowany w laboratorium. Plus taki ze na dostawe umowilem sie na sierpien, dodatkowo ma pelna gwarancje liczona od pierwszego uruchomienia u nas w domu przez serwisanta. Piec jest rewelacyjny bo ma samozaplon do wszystkich obslugiwanych przez siebie paliw oraz ma automatyke pogodowa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do tych, którzy mają już SSO i zdecydowali się na beton komórkowy (ytong, solbet, H+H). Czy jakoś specjalnie zabezpieczaliście mury na zimę. Nie obawialiście się, że mury będą bardziej nasiąkać wynikając z dużej chłonności wody przez BK? I ogólnie jestem ciekaw czemu akurat zdecydowaliście się na BK. Zastanawiam się z czego budować i wykonawcy z którymi rozmawiałem namawiają mnie na BK. Wiem, że jest im to na rękę gdyż łatwiej się buduję ale dla inwestora też są plusy. Jeden wykonawca u którego byłem w domu własnie użył BK firmy H+H i sobie bardzo chwali. Twierdzi on, że warto w tym samym roku co stawia się mury zabezpieczyć je również robią od razu ocieplenie (sam styropian i siatka z klejem). Jakie jest Wasze zdanie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...