Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dostawca gazu do zbiornika przydomowego nie ma obowiązku sprawdzania aktualności badań UDT zbiornika.

Natomiast

"Kto dopuszcza do eksploatacji urządzenie techniczne bez otrzymania decyzji organu właściwej jednostki dozoru technicznego o dopuszczeniu urządzenia do eksploatacji lub obrotu, lub eksploatuje urządzenie wbrew decyzji organu właściwej jednostki dozoru technicznego o wstrzymaniu eksploatacji lub wycofaniu z obrotu urządzenia technicznego, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. Tej samej karze podlega ten, kto przerabia urządzenie techniczne bez zgody organu właściwej jednostki dozoru technicznego."

 

 

na temat UDT, mam z nimi styczność w innych aspektach, mam wyrobione zdanie, zresztą oni sami często drwią z prawa i obowiązków jakie na nich nakłada to prawo....akurat z butli mają ubaw

 

dziękuję za informację

 

 

 

Polska to naprawdę kraj świętych ludzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Każdy może kupić zbiornik i zainstalować u siebie na działce bez dopuszczenia przez UDT. Może to zrobić bez projektu i zgłoszenia budowy. Podobnie gazową instalację wewnętrzną bez pozwolenia na budowę.

Może u siebie na działce wiele i nikt tego nie będzie sprawdzał, chyba że sąsiad podkabluje.

------

Na własne oczy widziałem elastyczny przewód gazowy poprowadzony z kotłowni pod wylewką przez garaż do kuchenki gazowej w kuchni. Nawet nie przyszło mu do głowy puścić w osłonie. Instalacja zasilana była z kotłowni z 4 butli 11 kg. Ten miał szansę zostać świętym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam greengaz. Mam do Ciebie czy możesz polecić dobrego dostawcę gazu w woj. pomorskim. W czerwcu zrywam umowę z Amerigas i kupuję zbiornik na własność. Dosyć przepłacania tej firmie są niesłowni . Proszę innych również o solidnego dostawcę gazu na rejon pomorskiego. Z góry dziękuję
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzenia lub wymiany dokonuje Twój serwis zbiornika lub firma posiadająca uprawnienia

Zawór można wymienić na nowy. Wówczas dostajesz potwierdzenie wymiany które okazujesz inspektorowi UDT podczas planowanej wizyty.

Zawór można też sprawdzić w obecności inspektora UDT - "strzelić". Wymaga to umówienia się serwisu z inspektorem.

Wpisów w książkę przeglądów dokonuje inspektor UDT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to wszystko jedna wielka lipa. Inspektor udt przychodzi na 5 minut z czujnikiem gazu i zerka wizualnie, a zupełnie nie interesuje go przyłącze i zawór przy budynku. Tak naprawdę sam wyczułbym ulatniający się gaz podczas sprawdzania poziomu w zbiorniku. Nawet jak czegoś nie zauważy podczas kontroli to i tak nie będzie na niego. Ubytek gazu na przyłączu ;ub zaworze przy budynku, to problem właściciela i jego strata. Podobnie z ochroną katodową, którą nie umieją mierzyć lub im się nie chce - zardzewiały zbiornik to problem właściciela. Zawór ci wymieniają na używany - biorą go od innego użytkownika, podobno go strzelają i ci montują z papierkiem, że jest ok. A jak nie zadziała to też problem właściciela. Biznes się kręci cała ekipa ma z tego kasę. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że jednak jakiś sens jest tego wszystkiego poza tym, że utrzymujemy sporą grupę ludzi.

Przepraszam, że tak narzekam, ale niech ludzie wiedzą jak jest.

P.S.

Mam pytanie co robić po tym jak w końcu udt nie dopuści zbiornika do dalszego użytkowania? Po ilu latach nam to grozi? jaki jest koszt wymiany? Rozumiem, że ekipa montująca nowy zbiornik przepompuje gaz ze starego do nowego? No i czy jest sens kupowania używanego zbiornika skoro szybciej zardzewieje niż nowy?

P.S.2.

Czy różnice w cenie gazu są aż tak duże, żeby się opłacało pozostać przy zbiorniku, czy lepiej przejść na gaz ziemny jak już zbiornik przestanie się nadawać do użytku? chodzi o to, że pojawił się gaz ziemny w sąsiedztwie i możliwość podłączenia do sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UDT nie komentuję

 

PS1.

Chemet - jeden z większych producentów zbiorników w Europie - mówi o min. 30- letnim okresie użytkowania zbiornika.

Po niedopuszczeniu przez UDT do dalszego użytkowania zbiornik wymienia się na nowy. Oczywiście gaz przepompowuje się do nowego zbiornika.

Podobnie gdy przepina się zbiornik po dzierżawie w jednym z koncernów.

 

PS2.

Pisałem już wcześniej, że posiadając własny zbiornik nie opłaca się przechodzić na gaz ziemny. Po prostu jest taniej nawet uwzględniając opłaty na rzecz UDT i okresowe rewizje. Dochodzą jeszcze koszty przyłącza gazu ziemnego. Koszty eksploatacji zbiornika i ogrzewania propanem zrównują się z kosztami ogrzewania gazem ziemnym przy cenie propanu ok. 1,50 - 1,60 zł/litr brutto. Ta relacja jest tym korzystniejsza dla propanu im większe jest jego zużycie. Koszty stałe rozkładają się na większą ilość litrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez zmian

 

 

Województwo łódzkie i mazowieckie po lewej stronie Wisły.

 

1,54 zł/litr brutto - minimalna dostawa - 1 000 litrów.

 

Województwo mazowieckie po prawej stronie Wisły.

 

1,56 zł/litr brutto - minimalna dostawa - 1 000 litrów.

 

 

 

 

 

 

centrumgaz.eu

tel. 603 940 156

mail: [email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to wszystko jedna wielka lipa. Inspektor udt przychodzi na 5 minut z czujnikiem gazu i zerka wizualnie, a zupełnie nie interesuje go przyłącze i zawór przy budynku. Tak naprawdę sam wyczułbym ulatniający się gaz podczas sprawdzania poziomu w zbiorniku. Nawet jak czegoś nie zauważy podczas kontroli to i tak nie będzie na niego. Ubytek gazu na przyłączu ;ub zaworze przy budynku, to problem właściciela i jego strata. Podobnie z ochroną katodową, którą nie umieją mierzyć lub im się nie chce - zardzewiały zbiornik to problem właściciela. Zawór ci wymieniają na używany - biorą go od innego użytkownika, podobno go strzelają i ci montują z papierkiem, że jest ok. A jak nie zadziała to też problem właściciela. Biznes się kręci cała ekipa ma z tego kasę. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że jednak jakiś sens jest tego wszystkiego poza tym, że utrzymujemy sporą grupę ludzi.

Przepraszam, że tak narzekam, ale niech ludzie wiedzą jak jest.

P.S.

Mam pytanie co robić po tym jak w końcu udt nie dopuści zbiornika do dalszego użytkowania? Po ilu latach nam to grozi? jaki jest koszt wymiany? Rozumiem, że ekipa montująca nowy zbiornik przepompuje gaz ze starego do nowego? No i czy jest sens kupowania używanego zbiornika skoro szybciej zardzewieje niż nowy?

P.S.2.

Czy różnice w cenie gazu są aż tak duże, żeby się opłacało pozostać przy zbiorniku, czy lepiej przejść na gaz ziemny jak już zbiornik przestanie się nadawać do użytku? chodzi o to, że pojawił się gaz ziemny w sąsiedztwie i możliwość podłączenia do sieci.

 

Skoro Greengaz "nie skomentował" to ja spróbuję.

UDT nie ma żadnego PRAWA ingerować, ba interesować się instalacją za zaworem odcinającym zbiornika. Zbiorniki są urządzeniami które podlegają dozorowi technicznego z mocy ustawy i stosownego rozporządzenia. Instalację poza zbiornikiem możesz mieć z gumy, ze złota, możesz mieć dziurę jak pięść, możesz w ogóle nie mieć instalacji. UDT nie ma podstaw do interesowania się nią, bo instalacja nie jest urządzeniem technicznym i nie wymaga decyzji zezwalającej na eksploatację wydawanej przez UDT. Sorry, taki mamy klimat.

Jestem natomiast przekonany że z uwagi na dobre zwyczaje żaden inspektor nie odmówi sprawdzenia detektorem instalacji wewnętrznej podczas badania okresowego jeżeli go o to poprosić.

Pomiarów ochrony katodowej dokonują osoby z uprawnieniami do wykonywania pomiarów elektrycznych. Prawo nie narzuca posiadania przez inspektora tego typu uprawnień, co więcej prawo nie upoważnia ich do dokonywania tego typu pomiarów.

Kontrola zaworów bezpieczeństwa odbywa się zgodnie ze specyfikacjami wytwórcy zaworów i procedurami UDT. "A jak nie zadziała to też problem właściciela" - bzdura - bez komentarza.

"Przepraszam, że tak narzekam, ale niech ludzie wiedzą jak jest" - no, narzekasz bo nie bardzo niestety masz pojęcie jak pewne rzeczy funkcjonują.

"Mam pytanie co robić po tym jak w końcu udt nie dopuści zbiornika do dalszego użytkowania? Po ilu latach nam to grozi? jaki jest koszt wymiany? Rozumiem, że ekipa montująca nowy zbiornik przepompuje gaz ze starego do nowego? No i czy jest sens kupowania używanego zbiornika skoro szybciej zardzewieje niż nowy?".

W Polsce (póki co) nie określa się sztywno czasu żywotności zbiorników. Okresowe kontrole UDT mają służyć - między innymi - jak najdłuższemu okresowi 'życia' urządzenia. Są w obrocie ponad trzydziestoletnie zbiorniki których stan jest zadowalający. Na drugim biegunie są zbiorniki na stacjach LPG, które wykazują stosunkowo duże zużycie po krótkim czasie eksploatacji.

Edytowane przez miro72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest podobnie jak z gazem ziemnym.

Dostawca gazu odpowiada za stan instalacji do zaworu odcinającego/licznika w ogrodzeniu. Za zaworem odcinającym za stan instalacji odpowiada użytkownik, czyli właściciel instalacji. Podobnie zresztą jest z dostawcą energii elektrycznej, czy ciepła z elektrociepłowni.

Za sprawność butli do kuchenki gazowej odpowiada napełniający propanem, ale już za prawidłowe podłączenie użytkownik.

Trudno aby obsługę zbiornika wypełniał UDT. Inspektor pilnuje terminów przeglądów i czynności wymaganych przez przepisy.

Za prawidłowość wykonanych pomiarów odpowiada firma.

Reszta to ludzie, ich poczucie odpowiedzialności i uczciwość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest podobnie jak z gazem ziemnym.

Dostawca gazu odpowiada za stan instalacji do zaworu odcinającego/licznika w ogrodzeniu. Za zaworem odcinającym za stan instalacji odpowiada użytkownik, czyli właściciel instalacji. Podobnie zresztą jest z dostawcą energii elektrycznej, czy ciepła z elektrociepłowni.

Za sprawność butli do kuchenki gazowej odpowiada napełniający propanem, ale już za prawidłowe podłączenie użytkownik.

Trudno aby obsługę zbiornika wypełniał UDT. Inspektor pilnuje terminów przeglądów i czynności wymaganych przez przepisy.

Za prawidłowość wykonanych pomiarów odpowiada firma.

Reszta to ludzie, ich poczucie odpowiedzialności i uczciwość.

 

Problem w tym, że zdecydowana większość użytkowników zbiorników dzierżawionych nie zdaje sobie sprawy z tego że wszystko co za zaworem odcinającym nie należy do firmy G., A., czy D. ale już do nich. I że to na nich spoczywa obowiązek dbania o stan techniczny i okresowej kontroli tych rurek, kolan i całej reszty. Czasem dziwią się sromotnie gdy (stwierdziwszy nieszczelność na śrubunku) dzwonią do G., A. czy D., po czym płacą zbójeckie rachunki za usługi serwisowe drogich firm na własnych instalacjach.

I to jest dla nich tak samo abstrakcyjne jak obraz inspektora, który przychodzi co dwa lata, popatrzy na zbiornik 'a cała reszta guzik go obchodzi'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro Greengaz "nie skomentował" to ja spróbuję.

UDT nie ma żadnego PRAWA ingerować, ba interesować się instalacją za zaworem odcinającym zbiornika. Zbiorniki są urządzeniami które podlegają dozorowi technicznego z mocy ustawy i stosownego rozporządzenia. Instalację poza zbiornikiem możesz mieć z gumy, ze złota, możesz mieć dziurę jak pięść, możesz w ogóle nie mieć instalacji. UDT nie ma podstaw do interesowania się nią, bo instalacja nie jest urządzeniem technicznym i nie wymaga decyzji zezwalającej na eksploatację wydawanej przez UDT. Sorry, taki mamy klimat.

Jestem natomiast przekonany że z uwagi na dobre zwyczaje żaden inspektor nie odmówi sprawdzenia detektorem instalacji wewnętrznej podczas badania okresowego jeżeli go o to poprosić.

Pomiarów ochrony katodowej dokonują osoby z uprawnieniami do wykonywania pomiarów elektrycznych. Prawo nie narzuca posiadania przez inspektora tego typu uprawnień, co więcej prawo nie upoważnia ich do dokonywania tego typu pomiarów.

Kontrola zaworów bezpieczeństwa odbywa się zgodnie ze specyfikacjami wytwórcy zaworów i procedurami UDT. "A jak nie zadziała to też problem właściciela" - bzdura - bez komentarza.

"Przepraszam, że tak narzekam, ale niech ludzie wiedzą jak jest" - no, narzekasz bo nie bardzo niestety masz pojęcie jak pewne rzeczy funkcjonują.

"Mam pytanie co robić po tym jak w końcu udt nie dopuści zbiornika do dalszego użytkowania? Po ilu latach nam to grozi? jaki jest koszt wymiany? Rozumiem, że ekipa montująca nowy zbiornik przepompuje gaz ze starego do nowego? No i czy jest sens kupowania używanego zbiornika skoro szybciej zardzewieje niż nowy?".

W Polsce (póki co) nie określa się sztywno czasu żywotności zbiorników. Okresowe kontrole UDT mają służyć - między innymi - jak najdłuższemu okresowi 'życia' urządzenia. Są w obrocie ponad trzydziestoletnie zbiorniki których stan jest zadowalający. Na drugim biegunie są zbiorniki na stacjach LPG, które wykazują stosunkowo duże zużycie po krótkim czasie eksploatacji.

 

Zgadza się - inspektor nie odmówił mi ani razu. Nigdy nie pomyślałem żeby prosić o sprawdzenie instalację w budynku, bo uważałem, że wyczuję gaz. Tak więc dotąd prosiłem jedynie o sprawdzenie zaworu przy budynku, natomiast nie wiem jak zostało zrobione przyłącze pomiędzy. Wychodzi rura z ziemi w osłonie metalowej, ale od zbiornika idzie chyba przewód bez osłony i chyba za wysoko, bo przy samym zbiorniku zahaczyłem go chyba szpadlem. W tej sytuacji nasuwa się pytanie jak użytkownik ma sprawdzać stan tego przewodu(rury? Na pewno zauważę, jakąś poważniejszą usterkę bo mi gazu zabraknie. A co z mniejszymi? Czy taka rura/przewód musi być wymieniona ze zużytym np. 30-letnim zbiornikiem czy może wcześniej?

 

Kontrolę ochrony katodowej - wytłumaczono mi, że często się nie da zrobić z jakiegoś powodu, lub wychodzi nie różnie w zależności od warunków i że nie trzeba - czyli protokół w ciemno, że działa (może też dlatego, że to nowa instalacja). Chodzi o to, że jeśli pomiary ktoś dokona źle i nie wymienię katody na nową i zbiornik zardzewieje, to wykonujący pomiary nie poniesie żadnych konsekwencji.

 

A zawór miałem nowy a dostałem zardzewiały i nie wiem czy ten zawór ma 5 lat czy 30. A może ostatni raz strzelił na kontroli, a u mnie już nie zadziała? I też konsekwencji nie ma a jaki zawór dostanę to czysta loteria. Fajnie by było jakby udt zajmowało się pomiarami ochrony i wymianą zaworów - przynajmniej wiadomo by było że udt pilnuje wszystkiego, a nie jakieś firmy czy ludzie z uprawnieniami, bo niektórym zależy tylko na szybkiej kasie.

 

Nie wiem czy są jakieś dane statystyczne ze zbiorników np. ile zbiorników wyłączono z eksploatacji ze względu na rdzę, lub w ilu nie zadziałał zawór. Bo na pewno nie ma informacji o tym "co poza zbiornikiem".

Generalnie musi być bezpiecznie i awarie muszą się zdarzać wyjątkowo rzadko, bo się o niczym takim nie słyszy, więc nie ma zmartwienia. Ale miałem akcję, że po 2 latach od instalacji pieca gazowego, zaczął się ulatniać gaz i winą był zły montaż uszczelki), więc jak widać zdarzają się różne rzeczy. Dlatego podpytuję tutaj, żeby lepiej użytkować. Np. fajnie by było jakby na zbiorniku był jakiś wskaźnik poboru gazu ze zbiornika, żeby można było wyłączyć wszystkie urządzenia i jakby wskaźnik wskazywał pobieranie gazu to wiadomo, że po drodze musi być jakieś rozszczelnienie.

 

Teraz jedynie jestem świadkiem tankowania gazu, zamykam klapę i pilnuję, żeby nikt się nie pchał do zbiornika lub nie kopał tam gdzie jest przewód z gazem. Więc jak widać obsługa jest prosta :)

 

P.S.

Greengaz dziękuję za informacje - może też wiesz ile czasu wytrzymują przyłącza zbiornika (ten przewód między domem a zbiornikiem) albo jak je sprawdzać?

Edytowane przez Andrzej19699
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Województwo łódzkie i mazowieckie po lewej stronie Wisły.

 

1,48 zł/litr brutto - minimalna dostawa - 1 000 litrów.

 

Województwo mazowieckie po prawej stronie Wisły.

 

1,50 zł/litr brutto - minimalna dostawa - 1 000 litrów.

 

 

 

 

 

 

centrumgaz.eu

tel. 603 940 156

mail: [email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...