Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Zbiornik przez producenta wypełniany jest azotem. Przynajmniej przez producenta polskiego - Chemet S.A.

Chyba, że chodzi Ci o badanie jakości gazu kupowanego w terminalu na granicy.

 

Już pisałem. Z punktu widzenia użytkownika nie masz możliwości sprawdzenia składu dostarczonego gazu, bez wykonania badań laboratoryjnych.

Mając nawet wynik badania składu okazany przez dostawcę, nigdy nie wiesz czy dotyczy tej konkretnej partii /cysterny/.

 

Praktycznie nie zdarzają się przypadki dostarczania propanu nie zgodnego z norma PN /90 % propanu/. Dostawy mieszanki propan-butan już omówiłem.

 

W przypadku znacznych odstępstw kocioł może pracować niestabilnie. Kotły kondensacyjne wyposażone są w ograniczniki temperatury płomienia. Regulacja kotła wykonywana przez serwis /analiza spalin/ dostosowuje skład mieszanki do stanu aktualnego. Zmiana składu po dostawie powoduje rozregulowanie parametrów.

 

Jest jeszcze coś takiego jak zaufanie. Nie wszyscy w tym kraju są złodziejami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Myślałem - przed Świętami już nie będzie żadnych wiadomości.

A tu proszę, ciepła zima, cena baryłki ropy 30-kilka $ i się "narobiło".

 

 

 

Województwo mazowieckie i łódzkie.

 

1,23 zł/litr brutto

 

Minimalna dostawa - 1 000 litrów.

 

 

Cały czas jest taniej niż ogrzewanie gazem ziemnym - ok. 25%.

 

centrumgaz.eu

tel. 889 695 029

mail: [email protected]

Edytowane przez Greengaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam wszystkich forumowiczów. przeczytałem ten temat od deski do deski i mam już wyrobione zdanie. Zebrałem oferty trzech firm w tym jedna na zbiornik dzierżawiony . poniżej przedstawię tą właśnie ofertę aby doświadczeni w tym temacie mogli mi podpowiedzieć na co tu zwrócić uwagę . o to oferta firmy A

 

OFERTA NA MONTAŻ ZBIORNIKA I DOSTAWY GAZU

Dostarczenie płyty pod zbiornik 350,00 zł 430,50 zł brutto

Transport i posadowienie zbiornika 400,00 zł 492,00 zł brutto

Wykonanie instalacji zbiornikowej naziemnej do 10 m wraz z osprzętem 2200,00 zł 2706,00 zł brutto

Odbiór UDT 300,00 zł 369,00 zł brutto

Rabat na wykonanie instalacji ze zbiornikiem naziemnym wynosi 3241,00 zł 3996,27 zł brutto

Kwota do zapłaty 1,00 zł 1,23 zł brutto

Dodatkowe pozycje:

Dodatkowy 1m instalacji zewnętrznej( pow.20 mb) 15,00 zł 18,45 zł brutto

Projekt zewnętrznej instalacji zbiornika wraz z uzgodnieniami 800 zł 861,00 zł brutto

Dodatkowe przyłącze do kuchni 800 zł 861,00 zł brutto

 

Po stronie klienta jest przygotowanie aktualnej mapy do celów projektowych w skali 1:500. Przygotowanie prac ziemnych pod instalację gazową . Wykonanie

wykopu pod zbiornik podziemny.

 

System … polega na zapłacie za faktycznie zużyty gaz w cyklach miesięcznych. Jednostką

rozliczeniową jest metr sześcienny w przeliczeniu na litr (1m³ = 3,9 l). Pomiaru dokonuje licznik gazowy synchronizowany z urządzeniem telemetrycznym, które przesyła zdalnie dane do firmy A…….

Stała cena gazu 1,59z ł netto/litr tj. 1,96 zł brutto/litr do 24.06.2017

Po tym okresie klient otrzyma propozycję nowej stałej ceny na kolejne 12 miesięcy.

W przypadku wypowiedzenia umowy przed zakupem 13 500 l (3461 m³) gazu klient zobowiązuje się do zwrotu rabatu jaki uzyskał

w chwili podpisania umowy, jednocześnie pomniejszonego proporcjonalnie do zakupionego już gazu.

 

 

Przy rozwiązaniu umowy klient zobowiązany jest do pokrycia kosztów demontażu zbiornika (transport) w wysokości 400 zł netto

Właścicielem zbiornika jest A…………….. w związku z czym firma zobowiązuje się pokrywać koszty:

rejestracji zbiornika i opłat rocznych w UDT, okresowych przeglądów i rewizji zbiornika, wymian zbiornika

na nowy jeżeli będzie tego wymagała decyzja UDT. Po stronie A……. jest 24 godzinny serwis

techniczny związany z eksploatacją zbiornika. Firma A….. bierze odpowiedzialność za jakość gazu.

 

Miesięczna opłata eksploatacyjna dla zbiornika naziemnego: 18,90 zł 23,25 zł brutto

Abonament STAŁA CENA (obsługa telemetrii) chyba też miesięczny 9,00 zł 11,07 zł brutto

Program Zapewnienia Bezpieczeństwa – opłata roczna 50,00 zł 61,50 zł brutto

 

 

wierzyć mi się trochę nie chce aby demontaż zbiornika wyniósł jedynie 400zł netto . jak to powiedzcie wygląda Waszym fachowym okiem osób doświadczonych już w dzierżawę i własny zbiornik. Przedstawię tez poniżej ofertę z innej firmy na zbiornik własny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A oto dwie inne oferty na zbiornik własny

 

OFERTA B

Zewnętrzna instalacja zbiornikowa gazu płynnego

Opis podstawowych elementów:

1 - zbiornik naziemny 5200,00netto

2- 1x reduktor I- płyta fundamentowa zbrojona,- uziom otokowy zbiornika,- roboty budowlano montażowe

3- przyłącze od zbiornika do zewnętrznej ściany budynku:- wykopy liniowe, - rury przewodowe –przyjęto 35,0 m przyłącza- prace montażowe

4- szafka gazowa naścienna - zewnętrzna ściana budynku - podejście do budynku z kurkiem sferycznym - 1x reduktor I o 37m bar

5- projekt do pozwolenia na budowę zewnętrznej instalacji doziemnej- przygotowanie dokumentów do UDT

Od 1-5 cena 3340,00zł netto

Razem: 8540,00 netto - 10504,20 brutto .

 

OFERTA C.

Długość do 10 m. OPCJA: ZAKUP ZBIORNIKA I POKRYCIE KOSZTÓW INSTALACJI

ZAKRES OFERTY CENA NETTO[PLN]

1. Zbiornik naziemny 2700L litrów poj. Całkowitej z paszportem technicznym zbiornika ZBIORNIK NOWY 1 SZT 4600,00zł

2. Przyłącze gazu Reduktory I i II st. produkty GOK (nowe) Główny zawór gazowy Skrzynka gazowa stalowa Zestawy przyłączeniowe produkt WEBA Rura gazowa PE 42x3 Taśma ostrzegawcza Ochrona katodowa Uziemienie otokowe zbiornika

3. Montaż instalacji

Montaż skrzynki gazowej z zaworem głównym Montaż przyłącza gazu do budynku z próbą szczelności Montaż uziomu otokowego zbiornika Pomiary uziomu zbiornika

Pozycja 2-3 2 800zł

4. Projekt budowlany instalacji zbiornikowej z opinią rzeczoznawcy p.poż. 550,00zł

5. Transport zbiornika ( 3,5 PLN/km) 700 km 1250,00

6. Płyta fundamentowa prefabrykowana żelbetowa 300,00

RAZEM CENA NETTO: 9 500,00NETTO

Dostawa gazu propan techniczny ………1,24………………… zł/litr (netto)

 

Nie bardzo jeszcze wiem czy się tu spodziewać innych ukrytych kosztów które wyjdą podczas instalacji ale oferta B jest moim zdaniem w moim przypadku najrozsądniejsza chyba że Greengaz zechciałby na podlasiu pod Białymstokiem cos zainstalować . dodam, że w perspektywie 3-5 lat nie spodziewam się w na mojej ulicy gazociągu ziemnego. Na odpowiedz na warunki podłączenia w gazowni musiałem czekać 7 miesięcy a pani którą nękałem odpowiedziała że jak już chce odpowiedz po pół roku czekania to na pewno otrzymam negatywną . śmieszni są

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mckolek

 

Na temat zbiornika w dzierżawie vs własny jest cały ten temat.

Jaka jest rynkowa cena propanu widzisz powyżej. Nawet jeśli cena zaproponowana przez A. w pierwszym roku wydaje się atrakcyjna /biorąc pod uwagę koszty instalacji = 1 zł/, to w umowie nic nie jest napisane co będzie dalej, czyli jakie będą proporcje pomiędzy ceną rynkową, a proponowaną przez dostawcę. Na tym polega cały "myk" umowy.

W razie wcześniejszej rezygnacji z umowy zostaniesz obciążony kwotą udzielonego rabatu 4 000 zł proporcjonalnie do wykonania limitu /13 500 litrów/ + 400 zł za transport.

Powiem tak. U nas ok. 30 % wszystkich instalacji to są przepięcia zbiorników /rezygnacje z umów dzierżawy/ i to niezależnie czy jest to firma A., G. czy B.

Coś w tym jest.

 

Jeśli chodzi o otrzymane oferty kontaktuję się na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na 100% już zdecydowany na własny zbiornik i mieć wybór w decydowaniu ile? kiedy? u kogo? i przede wszystkim za ile kupuję!!. Przy budowie domu to te 11-12 tyś to niewielki już koszt.

Te wszystkie firmy które dzierżawią te zbiorniki muszą przecież mieć pewność że ich inwestycja się zwróci i jeszcze na tym zarobią. Trzeba jednak powiedzieć, że ich handlowcy są bardzo przekonujący mówiąc, że własny zbiornik zwróci się po 10 latach bo będę sam ponosił koszty napraw i wysokich opłat w UDT.

 

czy macie może wiedze na temat solidnych dostawców propanu na Podlasiu? dziękuje

Edytowane przez mckolek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

duże cysterny to jakie ? te na ciągnikach siodłowych? u mnie jest ulica przelotowa, dużą koparkę obrotową gąsienicową która robiła mi wykop pod dom i ściągała humus z działki przyjechała na lawecie ciągnika siodłowego to i Wasze cysterny myślę, że by poradziły sobie

 

Właśnie o takie cysterny chodzi. Nie powinno być problemów z dostawą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewielka zwyżka cen, chociaż cały czas atrakcyjnie

 

 

 

Województwo mazowieckie i łódzkie.

 

1,35 zł/litr brutto

 

Minimalna dostawa - 1 000 litrów.

 

 

Cały czas jest taniej niż ogrzewanie gazem ziemnym - ok. 20%.

 

centrumgaz.eu

tel. 889 695 029

mail: [email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Przebrnąłem przez blisko pół tysiąca postów i jestem sporo mądrzejszy. Serdeczne podziękowania dla greengaz za wolę edukowania w temacie :)

 

Ponieważ na jesień 2016 planuję ogrzewać budowany dom postanowiłem nieco się rozejrzeć po rynku za ciekawymi ofertami w zakresie wykonania instalacji oraz ewentualnych dostaw paliwa. Jedna z ofert wygląda zaskakująco przyzwoicie dla 2 letniego okresu dzierżawy z wykupem - pomijając cenę wykupu używanego zbiornika przewyższającą cenę nowego ;) Ten element wymaga z pewnością poprawy. Czy wg Was na coś jeszcze - poza kosztem wypowiedzenia umowy - powinienem zwrócić uwagę? Z góry dziękuję za pomoc i cenne sugestie.

 

Koszt inwestycji /ceny brutto /: wersja standard wersja promocyjna

1. projekt techniczny 500 zł gratis

2. transport zbiornika 500 zł gratis

3. armatura gazowa (ze skrzynką) 800 zł gratis

4. montaż i próba szczelności 1500 zł. 1500 zł

5. uziemienie zbiornika 200 zł gratis

6. fundament i prace ziemne klient klient

7. zgłoszenie zbiornika i odbiór UDT 500 zł. 500 zł

_______ ________

RAZEM 4000 zł 2000 zł

Uwaga: czas trwania umowy: dowolny minimum 3 lata

 

Koszty eksploatacji / ceny brutto /:

1.Dzierżawa zbiornika 2700l podziemnego 40 zł./miesiąc

2.Cena gazu I tankowanie (obowiązuje do 30.09.2016) 1,80 zł/l

 

Gwarancja ceny zakupu przy kolejnych tankowaniach, na dany tydzień, ustalona w oparciu o poniedziałkową średnią cenę propanu dla zakupu hurtowego, na bazie FCA Małaszewicze, źródło portal E-Petrol, powiększonej o dodatek transportowo-przeładunkowy , w wysokości 1200 PLN do ceny 1 tony( ok. 64 grosze/litr) gazu netto oraz o należne podatki akcyzowe, vat i inne.

 

Istnieje możliwość wykupu zbiornika na własność po dwóch latach eksploatacji.

Cena wykupu jest ustalona z góry i wynosi dla 1 sztuki zbiornika podziemnego o pojemności wodnej 2700 litrów w zależności od czasu wykupu:

Dla wykupu w trzecim roku od daty I tankowania zbiornika – 8.000,- zł.

Dla wykupu w czwartym roku od daty I tankowania zbiornika – 7.000,- zł.

Dla wykupu w piątym roku od daty I tankowania zbiornika – 6.000,- zł.

Dla wykupu w kolejnych latach od daty I tankowania zbiornika – 5.000,- zł.

 

Standardowy cennik na styczeń wygląda tak:

propan 2,45, z czego ok. 0,30 można ugrać.

 

Zakładam zużycie ok. 2.300l/rok na potrzeby co i cwu.

 

PS. Druga połowa inwestora - która z pewnością jest ładniejsza - zadała proste pytanie: A czy tym gazem to można gotować na typowej kuchence/płycie gazowej? Skonsternowany nie wiem co odpowiedzieć.

Edytowane przez arrr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oferta z dragona, to co napisali to wkleilem, czyli oni - zgodnie ze sztuką - nie napisali tego jasno. Greengaz co masz na myśli pisząc "instalacja" - wykonanie czy materiały typu rura itp. Ja odebrałem ofertę tak, że materiały mieszczą się w pozycji "armatura gazowa". A o robociźnie faktycznie mowy nie ma, więc dopytam czy w cenie jest zawarta.

Przy okazji z innego źródła dowiedziałem się, że 1. tankowanie u nich - gdyby było teraz - mógłbym po ostrych negocjacjach zrobić nawet za 1,55zł/brutto.

Zastanawiam się na czym mieliby zarobić w moim przypadku poza samym paliwem, czyli te 0,64zł/l - jakieś sugestie? Wychodzi mi, że koszty bez paliwa przez 3 lata to zaskakujące 2.960zł

 

Tym bardziej zastanawia, ponieważ otrzymałem właśnie ofertę od wykonawcy na własny zbiornik - w takim przypadku suma kosztów bez paliwa przez 2 lata wynosi 14.140zł brutto.

 

Przy różnicy w cenie zakupu na poziomie 79 groszy brutto i zużyciu 2.300l rocznie zakładając wykup zbiornika w 3. roku byłbym kilka stówek "do przodu" :o Coś tu mi nie pasuje...

Edytowane przez arrr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co masz do zapłacenie ma wpływ na opłacalność całej inwestycji.

Koszt instalacji zbiornika 2700 podziemnego to ok. 11 - 12 000 zł /wszystko z fundamentem, osłoną katodową i przy założeniu, że zbiornik jest nowy/ z marżami instalatora.

Przyjmijmy 12 000,-

Przy instalacji płacisz 2 000,-

Po 3 latach odkupujesz za 8 000,-

Za dzierżawę płacisz 36 x 40,- = 1 440 - 125 /UDT/ = 1 315,-

Razem - 11 315,-

 

Samodzielnie masz wykonać fundament - koszt?

 

Różnicę 685 zł płacisz w cenie gazu.

 

Kalkulacja Dragonu została wykonana przy założeniu zużycia na poziomie 2 300 litrów.

W umowie powinna być zawarta klauzula broniąca dostawcę przed mniejszym zużyciem propanu, gdyż inaczej wszystko bierze w łeb z jego punktu widzenia.

 

Nie wiem czy to jasne. :(.

Niewiele więcej można powiedzieć nie widząc umowy. W każdym razie trzeba ją uważnie przeczytać.

Cena, którą podajesz - 1,55 zł/litr brutto, prawdopodobnie dotyczy tankowania własnego zbiornika. Jest to dobra cena jak na miejsce w którym mieszkasz.

Ty w okresie trwania umowy masz klucz do budowania ceny na bazie FCA..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co masz do zapłacenie ma wpływ na opłacalność całej inwestycji.

Koszt instalacji zbiornika 2700 podziemnego to ok. 11 - 12 000 zł /wszystko z fundamentem, osłoną katodową i przy założeniu, że zbiornik jest nowy/ z marżami instalatora.

Przyjmijmy 12 000,-

(...)

 

Ponad 11kPLN mam na ofercie ale wyrażone w cenach netto :/ I właśnie te 14kPLN brutto za własną instalację utrzymuje w grze dzierżawę przez pierwsze 2 lata, a następnie wykup. Jeśli uzyskam lepsze warunki, czyli 12kPLN brutto to temat się rozwiązuje sam właściwie i zakładam własny zbiornik. Dzięki za wskazanie poziomu do którego mam dążyć w negocjacjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co bym zrobił na Twoim miejscu.

Zbierz oferty na instalacje własnego zbiornika w firmach tym się trudniących w promieniu 100 - 150 km. Dopiero wówczas porównuj ceny instalacji i koszty eksploatacji np w okresie 3 lat.Oferty powinny być "pod klucz" tak co by nie było wątpliwości jak w tym przypadku; patrz postument pod zbiornik.

Cenę rynkową na gaz już masz /1,55 zł/litr brutto (?)/, a także cenę propanu w dzierżawie.

Ważne:

- Porównania kosztów eksploatacji - cena rynkowa propanu vs. cena w dzierżawie - trzeba robić w tym samym czasie ze względu na zmienność cen.

- Proś o ofertę z projektem na instalację zewnętrzną i wewnętrzną łącznie; taki projekt jest tańszy niż suma oddzielnych projektów.

- Umowy należy bardzo dokładnie czytać i wyjaśniać wszelkie wątpliwości, najlepiej na piśmie. Szczególnie zwracaj uwagę na kwestie otwarte, czyli późniejszą możliwość dowolnej interpretacji oraz ograniczenia w czasie typu: cena pierwszej dostawy atrakcyjna, a o późniejszej nic nie wiadomo lub niezmienność ceny za dzierżawę w trakcie trwania umowy /to tylko przykłady/.

- Spróbuj w miarę dokładnie określić zużycie propanu /OZC/, co ułatwi negocjacje i nie narazi na późniejsze kłopoty. Przykład; - skąd wiesz, że będziesz zużywał 2 300 litrów, a nie 1 500 lub 3 000?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O widzisz! Umknęło mi, żeby robić projekt na obie instalacje za jednym zamachem, dzięki wielkie za sugestie. Podobnie jak za uwagi dotyczące umów. Co do zapotrzebowania budynku na energię to jest 60kWh/m2*rok przy powierzchni podłóg 180m2, czyli 10.800kwh, tj. 1.600l + CWU 600l + gotowanie 100l.

 

Jak spłyną oferty i dokonam selekcji postaram się o szkice umów - czy mógłbyś wesprzeć w ocenie ich warunków?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz wykorzystać kalkulator własny zbiornik vs zbiornik w dzierżawie.

Wystarczy podstawić dane; cenę propanu, koszty instalacji zbiornika własnego, koszty początkowe instalacji w dzierżawie, lata eksploatacji.

Relacja ceny propanu na wolnym rynku do cen stosowanych przez dzierżawców z reguły pozostaje stała i nie ma praktycznie wpływu na wynik końcowy.

 

Do pobrania stąd.

 

https://drive.google.com/file/d/0ByRRnW3USVTWaFpmRy1SQ1F6cEU/view?usp=sharing

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...