Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Noto palimy w kominku drzewem :-)

 

Kotłownia w salonie "to jest to".

 

I ceny od dzisiaj.

 

Województwo łódzkie i mazowieckie po lewej stronie Wisły.

 

1,42 zł/litr brutto - minimalna dostawa - 1 000 litrów.

 

Województwo mazowieckie po prawej stronie Wisły.

 

1,45 zł/litr brutto - minimalna dostawa - 1 000 litrów.

 

Cały czas taniej niż ogrzewanie gazem ziemnym.

 

centrumgaz.eu

tel. 889 695 029

mail: [email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Do pustego zbiornika wchodzi 2300 - 2350 litrów /85%/.

 

zastanawiam się nad zakupem/montażem własnego zbiornika i tutaj mam pytanie związane z rozliczaniem tankowania gazu:

 

Rozumiem, że płacę za ilość litrów, w takim razie czy przy butlach montuje się licznik, który mierzy ile litrów wpłynęło do butli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotłownia w salonie "to jest to".

 

I ceny od dzisiaj.

 

Województwo łódzkie i mazowieckie po lewej stronie Wisły.

 

1,42 zł/litr brutto - minimalna dostawa - 1 000 litrów.

 

Województwo mazowieckie po prawej stronie Wisły.

 

1,45 zł/litr brutto - minimalna dostawa - 1 000 litrów.

 

Cały czas taniej niż ogrzewanie gazem ziemnym.

 

 

Nie wiem jak Pan to liczył ale wg. moich obliczeń gaz ziemny jest sporo tańszy, a liczyłem w następujący sposób:

 

1l propanu to 6,66kWh

przyjmijmy że 1l propanu kosztuje 1,5 pln

 

to za 1kWh płacimy 23 grosze

 

a wg. pging (http://www.pgnig.pl/dla-domu/taryfa) 1kWh gazu ziemnego kosztuje 12,091 groszy

 

czyli gaz ziemny wychodzi prawie dwukrotnie taniej - oczywiście pomijam abonament (9 pln /m-c) w przypadku gazu ziemnego oraz coroczne badanie techniczne w przypadku zbiornika na własność (100pln?)

 

 

Proszę o przedstawienie swoich obliczeń albo wykazanie u mnie błędu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Rozumiem, że płacę za ilość litrów, w takim razie czy przy butlach montuje się licznik, który mierzy ile litrów wpłynęło do butli?

 

Nie montuje się dodatkowego licznika przepływowego.

Rozliczenie następuje na podstawie licznika zamontowanego na cysternie. Licznik jest legalizowany i plombowany.

Podobnie tankujesz na stacji benzynowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o przedstawienie swoich obliczeń albo wykazanie u mnie błędu

 

1. Porównujmy te same jednostki dla gazu ziemnego i propanu, czyli ciepło spalania.

Propan - 6,93 kWh/litr

Gaz ziemny nie mniej niż 38 MJ/m3 = 10,56 kWh/m3. Korektę od tej wartości masz na fakturze z PGNiG

 

Propan przy cenie 1,5 zł.

Koszt 1 kWh = 21,6 gr.

 

2. Skąd cena za gaz ziemny 23 gr?

Z tego forum. Użytkownicy liczyli w skali całego roku /tak należy liczyć/ wyciągając średnią za 1 m3.

Uwzględniali opłatę za paliwo gazowe, abonament, opłatę dystrybucyjną zmienną, opłatę dystrybucyjna stałą i wychodziło od 0,22 do 0,25 gr za kWh.

Różnice mogą wynikać z miejsca w jakim znaleźli się w poszczególnych taryfach W. Zauważ, że taryfy są zbudowane w zakresach od - do.

Jeśli znajdziesz się blisko dolnego zakresu /od/ większy wpływ na cenę końcową maja opłaty stałe przypisane dla poszczególnych taryf i odwrotnie. Oczywiście do każdej pozycji doliczany jest VAT 23%.

 

3. Tu masz przykład czytania faktury przedstawiony przez PGNiG http://www.pgnig.pl/jak-czytac-fakture

Zauważ, że Jan Kowalski za zużycie 48 m3 = 538 kWh zapłacił 206,62 zł, czyli 0,38 zł/kWh. Prześledź proporcje ceny gazu do innych opłat.

Jasnym jest, że te proporcje inaczej wyglądają przy zużyciu gazu do ogrzewania, gdy to zużycie jest znacznie większe, ale maja istotny wpływ na cenę końcową.

 

4. UDT. Tak do kosztu zużytego propanu powinno się doliczyć opłatę na rzecz UDT w wysokości 125 zł/rok. Wpływ tej opłaty na cenę jednego litra zależy od zużycia. Przy 2 000 litrów rocznie to 6 gr, przy 3 000 litrów to 4,2 gr itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe ceny.

 

 

Województwo łódzkie i mazowieckie po lewej stronie Wisły.

 

1,55 zł/litr brutto - minimalna dostawa - 1 000 litrów.

 

Województwo mazowieckie po prawej stronie Wisły.

 

1,59 zł/litr brutto - minimalna dostawa - 1 000 litrów.

 

 

 

 

Zbliżamy się do cen gazu ziemnego.

 

centrumgaz.eu

tel. 889 695 029

mail: [email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za obliczenia, faktycznie zapomniałem o dystrybucyjnej stałej oraz zmiennej,

 

Nie montuje się dodatkowego licznika przepływowego.

Rozliczenie następuje na podstawie licznika zamontowanego na cysternie. Licznik jest legalizowany i plombowany.

Podobnie tankujesz na stacji benzynowej.

 

a ile taki licznik z legalizacją może kosztować jakbym chciał sobie zamontować do swojej butli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Witam wszystkich, vwlasnie staje przed dylematem ogrzewania w domu jakie to wybrac i wlasnie sklaniam sie bardziej zeby moj domek ogrzewac gazem z butli. chcialbym uzyskac odp na pyt czy ktos z was orientuje sie jaka to firma bymi zalozyla takowa instalacje razem z butla od a do z lacznie z papierologia bo nie mam w tym temacie zadnego pojecia dokladnie chodzi o okolice wloclawka kuj- pom dodam ze nie interesuje mnie zadna dzierzawa zbiornikow itp. bede bardzo wdzieczny za odp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...