Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam,

 

A ja mam takie pytanie. Chcę kupić mieszkanie od dewelopera. Ogrzewanie w projekcie było na gaz ziemny (każde mieszkanie ma osobny piec kondensacyjny), natomiast gazownia pokpiła sprawę i mimo wydania warunków przyłączenia nie jest w stanie podpiąć budynku do sieci gazowej. W tej sytuacji deweloper instaluje tam zbiorniki na propan-butan, zakładam że o tej pojemności niespełna 7000 litrów (podziemne). W budynku jest 14 mieszkań, łączna ich powierzchnia to około 600 m2. Czy waszym zdaniem jak zimą przymrozi to zbiornik będzie w stanie wydać odpowiednią ilość gazu? (dodam że mieszkanie jest w regionie gdzie zimą mocno mrozi). Temat waszym zdaniem bezpieczny czy się z tego lepiej wycofać?

 

I drugie pytanie, czy zbiornik trzeba co 10 lat wykopać do kontroli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. To jeszcze nurtuje mnie, czy w sytuacji gdy będą kotły kondensacyjne z zamkniętą komorą spalania konieczna będzie kratka wywiewna przy podłodze? Robi się ją w ścianie zewnętrznej?

 

Niestety przepisy jednoznacznie określają, iż w pomieszczeniu z zainstalowanym kotłem na propan /cięższy od powietrza/ konieczne jest wyście na zewnątrz na poziomie podłogi lub w podłodze. Brak takiego wyprowadzenia może spowodować kłopoty z odbiorem kominiarskim oraz z instalacją kotła przez autoryzowany serwis producenta kotła. Takie połączenie powinien zawierać projekt gazowej instalacji wewnętrznej.

Pomieszczenie z kotłem nie musi graniczyć ze ścianą zewnętrzną - kanał można poprowadzić przez inne pomieszczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie

 

 

Województwo łódzkie i mazowieckie po lewej stronie Wisły.

 

1,54 zł/litr brutto - minimalna dostawa - 1 000 litrów.

 

Województwo mazowieckie po prawej stronie Wisły.

 

1,57 zł/litr brutto - minimalna dostawa - 1 000 litrów.

 

 

 

 

 

 

centrumgaz.eu

tel. 603 940 156

mail: [email protected][

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad montażem ogrzewania gazowego.

Według projektu zapotrzebowanie na energię użytkową i wentylację to 14700kWh/rok + zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową to 2400kWh/rok.

Będzie pewnie trochę więcej, bo pomieszczenie strych będzie używane jako pokój i ogrzewane. Powierzchnia użytkowa domu 150m2 + 22m2 garaż w bryle budynku. Ogrzewanie częściowo podłogowe, częściowo kaloryfery, dom nowy, z dobrą izolacją termiczną.

 

Czy w moim przypadku wystarczy butla 2700l ?

 

Czy może Pan polecić jakąś firmę, która przyjedzie, wyceni, wyliczy mi koszt całkowity takiej instalacji gazowej ze śląska ( okolice Żywca ) ?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie

 

 

Województwo łódzkie i mazowieckie po lewej stronie Wisły.

 

1,60 zł/litr brutto - minimalna dostawa - 1 000 litrów.

 

Województwo mazowieckie po prawej stronie Wisły.

 

1,63 zł/litr brutto - minimalna dostawa - 1 000 litrów.

 

 

 

 

 

 

centrumgaz.eu

tel. 603 940 156

mail: [email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dzisiaj zatankowałem zbiornik i otrzymałem dokument na którym jest wpisany LPG. Zdziwiłem się mocno i zmartwiłem, bo zamawiałem propan i tak mam ustawiony piec. Być może dostałem właśnie propan - czekam na potwierdzenie.

Trochę to jednak dziwne bo wcześniej był wpisywany propan, a ostatnie 2 dokumenty dostawy są bez wpisanej nazwy gazu, a ostatnia ma LPG. Skoro firma handluje tylko propanem, to po co niepokoić klienta i wpisywać LPG lub nic? Ten dokument to ta kartka gdzie się kierowcy podpisuje odbiór gazu, bo na dokumencie sprzedaży otrzymywanym później jest już wpisany propan. Mam nadzieję, że to tylko taki niefortunny wpis...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polska norma wyróżnia mieszaniny A, B i C jeżeli zamówiłeś propan techniczny to 95% tego gazu to propan, jeżeli nie mieszkasz w okolicach gdzie zima bardzo zimna i zbiornik starcza na dłużej to lepiej tankować propan-butan, bo butan ma wiekszą wartość opałową niż propan ale odparowuje tylko od 0*C wzwyż
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polska norma wyróżnia mieszaniny A, B i C jeżeli zamówiłeś propan techniczny to 95% tego gazu to propan, jeżeli nie mieszkasz w okolicach gdzie zima bardzo zimna i zbiornik starcza na dłużej to lepiej tankować propan-butan, bo butan ma wiekszą wartość opałową niż propan ale odparowuje tylko od 0*C wzwyż

Skąd ty masz takie dane? W internecie znalazłem zupełnie co innego. Np. tu https://www.powiatsuski24.pl/propan-butan-czy-propan-jaka-butle-gazowa-wybrac/z0u

W skrócie propan jest bardziej kaloryczny i dlatego m.in. jest droższy. Wymaga innego ciśnienia i ustawień palnika.

P.S. Na razie sezon urlopowy ale jak tylko przyjdzie faktura to dam info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...