Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ameryki nie odkryłeś :bash::bash::bash: Naśmiecimy trochę Greengaz-owi

 

Że w propanie jest powyżej 90% propanu to wiem.

Zagadka dla Ciebie: Co jeszcze znajduje się w mieszaninie propan-butan????

 

Jak to rozgryziesz to zrozumiesz dlaczego nie należy nigdy lać propan-butanu do zbiorników przydomowych na cele grzewcze. Żadna szanująca się firma tego nie zrobi.

Jak to rozgryziesz to zwróć się do fachowców od kotłów gazowych. Wytłumaczą Ci jak dobierane jest powietrze w zamkniętej komorze spalania a jak w otwartej i jak zachowuje się mieszanina i jej proporcje w trakcie odparowania.

Długi temat. Nie brnij w to dalej ironsmith:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Co ma byc w LPG to mowi polska norma co do kotłów to znam palniki riello które tez moga byc zasilane propan, propan-butan, Gz50, GZ41,5, GZ35

 

Te palniki są stosowane w kondensacyjnych kotłach gazowych?

Wskaz proszę producenta kotła kondensacyjnego do 30 kW dopuszczającego stosowanie mieszanki p-b.

Może ja czegoś nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

greengaz nie doczytałem że chodzi o kondensat ten palnik BS1 ma do 44kW, może nie do domku ale w domu wielorodzinnym na pewno mógłby być zainstalowany a takich klientów też pewnie masz i wtedy różnica w wartości opałowej dla spółdzielni która ogrzewa kilka bloków może być znacząca, ale zawracam honor w kondensatach nie widziałem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ironsmith:

Naprowadzę Cię dalej:bash:

Odpuść wartość opałową. Ona jest niewielka na korzyść butanu. Tak!!! Butanu. Butan jest bardziej kaloryczny z litra cieczy. Z kilograma cieczy już propan jest bardziej kaloryczny. Kupujesz litry czy ważysz cysternę na legalizowanej wadze przed dostawą?

 

Nie brnij dalej: ciecz czy faza gazowa. Odparowanie swobodne w zbiorniku, czy ciecz w parowniku ? Jak zasilane są palniki przemysłowe a jak piece kondensacyjne z zamkniętą komorą spalania? Dalej nie odpowiedziałeś mi jak zmienia się proporcja mieszanki w zbiorniku przy swobodnym odparowaniu.

 

Ofleiny ? Znasz temat? Pentany, n-butany, heksany? Wiesz co one robią z rurociągami i reduktorami? Zakopany zbiornik w ciepłej ziemi a rurociąg w strefie przemarzania? Co na to norma LPG? Czy Ty w ogóle wiesz co znaczy skrót LPG? Kupujesz LPG czy gaz grzewczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Może ktoś wie, jak wygląda sprawa ze zbiornikami o pojemności rzędu 600-1000 litrów? Chodzi o zbiorniki uniwersalne, transportowe, zgodne z dyrektywą unijną z 2010r. Jakie wady, zalety, wymogi prawne, koszty itp? Ponoć nie wymagają robienia wylewanej podstawy i projektu zewnętrznej instalacji, a można tankować z cysterny? Przypadkiem natknąłem się na jedną czy dwie wzmianki w sieci, ale nic konkretnego.

P.S. Jeśli temat był już omawiany, to przepraszam. Przekopałem się przez kilkanaście stron wątku licząc od dzisiaj wstecz i nie znalazłem nic o takich zbiornikach.

Edytowane przez gondoljerzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gondoljerzy

Chemet miał /ma?/ takie zbiorniki w ofercie. Zerowe zainteresowanie.

Rzeczywiście nie wymagają projektu instalacji, pozwoleń itd. Można tankować z cysterny.

 

Problem w cenie 1 000 vs 2 700 litrów oraz w dostawie propanu. Nikt nie chce jeździć z ilością np. 500 litrów.

 

Lepiej wynająć baterię butli 6 lub 8 x 33/35 litrów. Niestety nie są tankowane z cysterny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok to ja już nic nie wiem poza tym, że propan jest lepszy, bo faktycznie ta kaloryczność w propanie jest niższa na innych stronach.

Dostałem fakturę a na niej jest wpisany propan. Jak następnym razem będzie wpis LPG to nie będę robił tu zamieszania :)

 

P.S.

Dodam jedno pytanko - wskaźnik napełnienia mnie martwi. Tankowałem w tym roku raz przy 10% i po 1000l pokazało 50%.

Drugie tankowanie to 1000l i wskazanie 83%. Temperatury praktycznie te same,, zbiornik podziemny.

2000÷2700 = 74% + 10% - wygląda to niemal na idealne wskazanie.

Ale przy tankowaniach 1000l wskaźnik wzrósł najpierw o 40% a drugim razem o 33%.

U Was też tak się dzieje? Bo przecież jakby się popsuł to nie będę wiedzieć kiedy tankować. Wiem, że to orientacyjny wskaźnik...

Edytowane przez Andrzej19699
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gondoljerzy - uzupełniając odpowiedź @Greengaz to np Gaspol bierze +150 zł za dostawę poniżej 1000l i 250 zł za dostawę poniżej 500l.

Czyli przy każdej dostawie płacisz +150 zł (bo nigdy nie tankuje się "pod korek").

Dodatkowo, z uwagi na małą pojemność zbiornika nie możesz zatankować na zapas latem, gdy są najniższe ceny, czyli tracisz spory atut własnego zbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem tu nowa, nigdy nie miałam styczności z gazem z butli, a na dniach będę kupować dom którego właściciel ma butle naziemna 2700l dzierżawiona od Gaspolu. Podjęłam decyzję że chce kupić butle na własność i poprosiłam właściciela żeby wypowiedział umowę z G... przed podpisaniem aktu notarialnego, właściciel zgodził się i ma to zrobić.

Proszę o pomoc i informacje jakich formalności muszę dopilnować i co będę musiała załatwić ? bo czytałam żeby jakąś mapke odpiąć z książeczki butli przed zabraniem przez firmę G..., bo będzie mi potrzebna?

 

Oczywiście szukam firmy która sprzedaje i montuje butle 2700l. Województwo mazowieckie gmina Wiązowna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ........

Proszę o pomoc i informacje jakich formalności muszę dopilnować i co będę musiała załatwić ? bo czytałam żeby jakąś mapke odpiąć z książeczki butli przed zabraniem przez firmę G..., bo będzie mi potrzebna?

 

Oczywiście szukam firmy która sprzedaje i montuje butle 2700l. Województwo mazowieckie gmina Wiązowna

W zasadzie nic nie musisz załatwiać. Wystarczy wyjąć z dokumentacji UDT mapkę z lokalizacją zbiornika /przyda się do nowej dokumentacji/ oraz przypilnować aby ekipa z G. zabierając zbiornik nie zdemontowała reduktora I stopnia i nie uszkodziła 'fajki' łączącej zbiornik z instalacją podziemną.

 

Reszta na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...