Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pytanie o wentylację grawitacyjną


Recommended Posts

Decyzja padła na instalację grawitacyjną (niestety nie znajdę funduszy na mechaniczną). Z racji tego żeby nie popełnić błędu proszę o informację czy takie umiejscowienie kratek wentylacyjnych będzie dobre i czy wystarczy:

 

http://obrazki.elektroda.pl/3836289400_1331753164_thumb.jpg

 

http://obrazki.elektroda.pl/4146391800_1331753194_thumb.jpg

 

http://obrazki.elektroda.pl/2378214700_1331753214_thumb.jpg

 

Nie wiem czy nie jest ich za dużo jak na taką ilość kanałów :/ nie wiem co robić, przebijać się przez ściany i dawać wentylatory na zew?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zamierzasz zapewnić dopływ świeżego powietrza do domku? Dobrze byłoby to policzyć i zrobić wystarczającą liczbę nawiewników .

Moim zdaniem zwłaszcza na piętrze wentylacji mieć nie będziesz. Kanał poziomy jak rozumiem z łazienki do komina - nie pociągnie nijak. Pokoje na poddaszu powinny być wentylowane. Może się okazać, że w ogóle na poddaszu kicha, bo komina za krótki. Poza tym - układ jest otwarty i zawsze przy wg będą pracować wywiewnie kominy, które są najdłuższe (praw fizyki pan nie zmienisz). A na poddaszu pewnie będzie ci dmuchać do środka.

A latem, kiedy różnica temperatur uniemożliwia wg - to na piętrze będzie byle jak.

Może zrób jednak przewody wm i zwykłą centralę nawiewno-wywiewną a na rekuperator wymienisz jak finanse pozwolą. Zawsze będzie nad tym jakaś kontrola.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomy ma dom wybudowany w technologi Thermomur (bardzo szczelny) i ma wentylację tylko z kominów - 10 lat i nic się nie dzieje.

 

Chcesz powiedzieć, że sąsiada i Ciebie, nie dotyczą prawa fizyki?

Cudów nie ma, jak mieszkanie szczelne, to WG nigdy nie będzie działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leżaki są chyba dłuższe niż 2m a to niezgodne z warunkami technicznymi. Przebijanie kanału wentylacyjnego na wylot to też kiepski pomysł.lepiej zostawić tylko od strony kominka. Zgodnie z warunkami technicznymi należy zapewnić dopływ powietrza z zewnątrz. Nie muszą to być nawiewniki okienne mogą być podokienne lub stosowane z grzejnikami. Jeśli chodzi o wentylację grawitacyjną to mimo spełnienia wszystkich wymagań i tak może nie działać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ax12, nie przejmuj się, lobby WM jest duże, nie wszystko złoto co się świeci, pożyjemy, zobaczymy jakie warunki higieniczno-sanitarne, techniczne itp. będą spełniać układy mechaniczne za lat naście, o kosztach nie wspomnę. Wentylacja grawitacyjna jest stosowana z powodzeniem od lat, w zimę z uwagi na różnicę temperatur użytkowana prawidłowo działa sprawnie, w lato okno sobie otworzysz celem przewietrzenia i też będzie dobrze. Powodzenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze ocieplony=ocieplenie +szczelność.Ponieważ szczelność uzyskiwana przez paro i wiatroizolację poddaszy użytkowych jest w praktyce niemożliwa,stąd takie domy nie są dobrze ocieplone.Ponieważ nie są ani szczelne,ani dobrze ocieplone(w konsekwencji pierwszego) to WG działa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

„ Kto teraz kominiarzu ,rozmyślnie i celowo, stawia domy nieszczelne i nie ocieplone? „

 

Chyba nikt, lecz w przypadku WG należy to rozważnie zaprojektować i da się z tym żyć, wentylacja grawitacyjna zarówno jak WM nie jest za darmo, trzeba ponosić koszty ogrzania powietrza wewnętrznego aby przy odpowiedniej temperaturze (wyporze) i ciągłym dopływie powietrza z zewnątrz to zużyte powietrze usunąć. Nawiewniki są różne również ścienne, tańsze i droższe jak z pozostałymi elementami budynku można instalować wg portfela inwestora. Warto zauważyć, że w przypadku higrosterowanych warto zainstalować troszkę więcej sztuk ponieważ przy normalnej wilgotności w mieszkaniu ich wydajność jest średnio 50% niż tabele obliczeniowe dla projektowania, ba można nawet powiedzieć, że niektórzy producenci nawiewników poza protokołem oczywiście zaniżają sprawność swoich urządzeń, po cichutku omijają normy z którymi nie można oficjalnie pogrywać. Od 2009 roku obowiązkowe jest projektowanie układów wentylacji również grawitacyjnej. Obowiązek ten wprowadza znowelizowane rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (nowelizacja z 6 listopada 2008). Na barkach projektantów spoczywa teraz sprawa odpowiednio i sprawnie działającej wentylacji, także grawitacyjnej.

 

„W między czasie wprowadzono na rynek, kominy systemowe a w nich poupychano dziwnie małe kanaly wentylacyjne. Oczywiście wszystko jest zgodne z normami, bo wprowadzono poprawkę dopuszczającą mniejszy przekrój kanału wentylacyjnego.

Będzie w takim domu WG, działała poprawnie? Bo ja nie widzę szans. „

 

Mógłbyś sprecyzować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
witam Panowie moim problemem jest dom (brak jakiejkolwiek wentylacji) po rodzicach lata 50 ubiegłego stulecia , jeden 60x60 komin- od pieca centralnego na węgiel , zrobiłem okap z nad pieca gazowego z kuchni , na razie wyprowadziłem to na pusty strych , poradźcie czy jest mądre poprowadzenie rur 100mm z pokoi na parterze (zaraz obok tego komina możliwość obudowania rigipsem) poprzez pokoje na poddaszu i na strych (dałoby to jakieś 5 m pionowej rury od sufitu w pokoju)- by jakoś to zużyte powietrze wo gule uchodziło z domu ,a w nowych oknach wyciąć uszczelki od góry, by do domu wchodziło powietrze z zewnątrz, w łazience i ubikacji ( myślałem ) -zamontować małe wentylatorki wywiewne ,i podpiąć je pod oświetlenie, (ale jak one pójdą czy nie zaburzy to wentylacji w domu?? dodam ze każda Wasza rada jest dla mnie cenna , dom jednorodzinny na wsi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedz ,może Pan doradzić co zrobić jeżeli mam mechaniczny okap nad kuchnia gazową ,i jak włączę go to on będzie ściągał z całego domu powietrze do kuchn-i to przy takim okładzie wyciąć uszczelki w pokojach czystych ?a co wtedy jak okap jest wyłączony ? jak zrobię dodatkowy kanał wentylacji wywiewnej grawitacyjny z kuchni ---to przy załączonym okapie to on stanie sie kanałem nie wywiewnym ale nawiewnym ,,czy uszczelki w oknie kuchni tez trzeba wyciąć,?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w kuchni jest okap podłączony do komina wentylacyjnego, to w obydwu przypadkach będzie usuwać zużyte powietrze z kuchni właśnie i uszczelki trzeba podciąć w pomieszczeniach czystych (suchych), nie w kuchni.

W takim wariancie gdy okap nie pracuje, kanał też wyciąga powietrze, tylko w mniejszej ilości.

 

Jeśli okap jest podłączony do osobnej dziury w ścianie, to rzeczywiście kratka zamykająca kanał wentylacyjny w kuchni powinna mieć klapki zabezpieczające przed cofnięciem się powietrza do kuchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...