Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Moje foliowanie - czyli kolejny etap wyka?czania poddasza


Recommended Posts

Witam Szanownych Forumowiczów,

 

Właśnie zakończyłem kolejny etap wykańczania poddasza w swoim domku - układanie folii paroizolacyjnej na wełnie.

Wybrałem najlepszą folię Delta Reflex firmy Dorken i cały system klejenia tej firmy (taśmy POLYBAND i FLEXX-BAND i klej w kartuszach DELTA-TIXX). Drogie to jak cholera, ale naprawdę warto. Folia jest trzy razy droższa od zwykłej, ale użycie jej to same zalety. Aby jednak użycie tej folii miało sens, wszystkie połączenia muszą być szczelnie sklejane (zarówno połączenia poszczególnych arkuszy folii, jak i połączenia folii z murem) Zapobiega to nawiewaniu wiatru. Akurat wykonywaliśmy te prace podczas dużych wiatrów, więc miałem okazję poczuć, jak wieje przez każdą nieszczelność folii. Od razu przemawia do wyobraźni :lol: . Teraz już wiem, dlaczego mój bliźniak płacze, że mu zimno na poddaszu. Ekipa położyła mu zwykłą folię (tak tez można), ale w ogóle jej nie sklejali, a przy ścianach ucinali równo ze ścianą zamiast wywinąć na mur.

 

Oto kilka fotek z wykonanej pracy:

 

http://www.zbychdom.republika.pl/Foliowanie/3.JPG

 

Tu widoczne są zakłady na mur, które zostały sklejone klejem DELTA-TIXX. Na to przyjdzie tynk - na pewno będzie szczelne :D .

http://www.zbychdom.republika.pl/Foliowanie/4.JPG

 

Tu widoczne jest wykończenie przy oknie połaciowym - bardzo ważny element - folia powinna być przyklejona klejem do ramy okna.

 

http://www.zbychdom.republika.pl/Foliowanie/1.JPG

 

http://www.zbychdom.republika.pl/Foliowanie/2.JPG

 

Folię wcale nie tak łatwo się układa. Bardzo pracochłonne jest klejenie i uszczelnianie folii. Nam (dwóm osobom) zajęło to 7 dni, ale wiem, że warto było :D .

 

witam

Zbychu czy ja mogę prosić o jakieś dokładne zbliżenia połączeń i załamań tego wykonania folii w lukarnach ??

Podaję maila jeśli to nie kłopot

[email protected]

jednocześnie jestem pod wrażeniem wykonywanych prac , dla mnie miodzio.

Pozdrawiam

Konrad :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
  • Odpowiedzi 76
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Folia DELTA REFLEX + ich system klejenia kosztowała mnie około 1000 zł więcej niż zwykła folia i szara taśma klejąca. Nie jest to jakiś szokujący wydatek mając na uwadze korzyści jakie daje zastosowanie tej folii.

Wg producenta zalety są następujące: 10% lepsza ochrona cieplna. 50% odbicia ciepła, 100% wiatro- i paroizolacji, 30% mniej promieniowania elektromagnetycznego szkodliwego dla ludzi.

Doszedłem do wniosku, że nie warto oszczędzać na materiałach, które ulegają zakryciu i późniejsza wymiana wiązała by się z dużym remontem w domu.

"A żółta folia ma 200% lepsze i 300% mocniejsze a do tego 100% najfajniejsze."

Zawsze mnie zastanawia czemu w tych wszystkich reklamach "dwa razy lepiej" czy "7 razy dłużej" nie podaje się elementu odniesienia ???

 

Szczerze to nie sądzę aby ułamki milimetra miały jakieś znaczenie przy ochronie cieplnej w odniesieniu do centymetrów wełny. Domyślam się że ten 10% uzysk cieplny jest wynikiem doskonałości (przecież 100%) szczelności. Zatem stosując tańszy materiał (PE) i w 100% uszczelniając uzyskalibyśmy to samo? Myślę że tak.

Wątek stary ale może ktoś mi odpowie na pytanie w jaki sposób ta folia jest przymocowana do krokwi? Czy to jest na klej czy na zszywki? Bo gdyby na zszywki to znów mamy dziurki...

 

No i całe to zamieszanie o wentylację... Jak nie folią przewieje to otworami wentylacyjnymi, więc (pomijając ekstremalnie wilgotne pomieszczenia) ostatecznie jaka różnica?

 

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podnoszę wątek,

ok, wiele już przeczytałam na temat ocieplenia poddasza (im więcej czytam wydaje mi się, że mniej wiem), ale mam pytanie proste do tych co już ocieplili. Jaką wełnę ze średniej półki cenowej polecilibyście. Tyle tego jest, że nie wiem co wybrać, czy ursa zdaje się DF 40 będzie dobra??

 

Podnoszę pytanie, planuje dać na ocieplenie poddasza URSA DF 40 15cm + 10 cm, czy może lepiej np. Isover uni mata 15+5 (Isover u mnie jest 2,5-3zł droższa od Ursy) Będę ocieplał sam z pomocą kogoś kto już parę ociepleń robił, ale specjalistą nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podnoszę wątek,

ok, wiele już przeczytałam na temat ocieplenia poddasza (im więcej czytam wydaje mi się, że mniej wiem), ale mam pytanie proste do tych co już ocieplili. Jaką wełnę ze średniej półki cenowej polecilibyście. Tyle tego jest, że nie wiem co wybrać, czy ursa zdaje się DF 40 będzie dobra??

 

Podnoszę pytanie, planuje dać na ocieplenie poddasza URSA DF 40 15cm + 10 cm, czy może lepiej np. Isover uni mata 15+5 (Isover u mnie jest 2,5-3zł droższa od Ursy) Będę ocieplał sam z pomocą kogoś kto już parę ociepleń robił, ale specjalistą nie jest.

Ocieplałem u siebie sam (znaczy wraz z małżonką) Ursą DF35 (salon w skosie 4+20 i w poprzek 10 a poddasze 10+8 i w poprzek 10). Na to podobnie jak kolega zaczynający wąatek rzuciłem Delta Reflex. Minus tej folii - komórka mi dość słabo łapie zasięg, a wręcz go gubi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co by było jak bym założył folię tylko na skosach, a na sufitach nie dawał folii, ale za to dodatkowo ocieplił 15cm wełną strych nad poddaszem użytkowym. Może dzięki temu byłby zdrowszy klimat w sypialniach? Jak się czyta to każdy walczy o to aby ściany były paroprzepuszalne, a tu nagle fundujemy sobie spanie w foliowych workach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego pomyślałem o takim sposobie jak wyżej. Para nie przejdzie przez skosy bo jest folia, ale folii juz nie ma pod wełną w sufitach. Przechodzi przez sufit, nie skrapla się bo nad nią jest stryszek (ok 1,6 wys) też ocieplony warstwą wełny pomiędzy krokwiami, dzieki czemu jest tam tam temp. wyższa jak na zewnątrz. Tworzy się coś w rodzaju bufora. A nawet jak by było dużo wilgoci, to przez jakiś czas na tym stryszku może sobie być.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podnoszę wątek, (...) Jaką wełnę ze średniej półki cenowej polecilibyście

ja użyłem wełny szklanej z allegro 0,039 bo była bardzo tania, ok 100zł/m3 na to dałem zwykła żółta folie po 80zł/100m2 wełna ta bardzo słabo pyli i ładnie się rozpręża i docina, mogę ją polecić do samodzielnego układania

 

myślałem przez chwilę nad renomowana wełną 0,035 ale wysoka cena nie rekompensuje się jak dla mnie jakością, absolutnie nie mogę za to polecić taniej wełny z castoramy, tej po 95zł/m3 0,045 pyli jak cholera, drze się na kawałki, a po rozłożeniu nie rozpręża się do podanej przez producenta grubości, naciąłem się na jedną taką rolkę i przestrzegam wszystkich zanim ją kupią

 

A możesz napisać co to była za wełna ta allegro, jakiej firmy, ew. numer aukcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"wełna z Castoramy" też miała pewnie jakiegoś producenta...(ciekawe co to było naprawdę) co do rozprężania... wełnę podobno trzeba przed ułożeniem "strzepnąć"

 

ja miałem unimatę (jakąś zwykłą - Isover chyba) w rolkach i po rozpakowaniu też nie rozprężała się do 180mm - sama rozprężała siędo około 14-15cm dopiero jak się ją strzepnęło (jak kołdrę - lekko) robiło się 18cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...