Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Który dom będzie tańszy w budowie?


Recommended Posts

Do wyboru 2 projekty z tego samego biura:

 

1. Z poddaszem użytkowym i garazem na 1 auto:

http://www.z500.pl/projekt/z103,Komfortowy-projekt-domu-z-poddaszem-duzym-salonem-oraz-wygodnym-pom-gosp.html

Powierzchnia użytkowa 162,7 m² / netto212,0 m²

 

2. Parterowka w wersji z garazem na 1 auto:

http://www.z500.pl/projekt/z98,Parterowy-dom-tani-w-budowie-z-duzym-PG-oraz-z-opcja-zagospodarowania-poddasza.html

Czesc salonowo -kuchenna zostanie powiekszona o 10m2, wiec lacznie dom bedzie mial:

pow. uzytkowa 133 m2, pow. netto 157 m2.

 

Wg kosztorysow ze strony nr1 kosztuje 360 tys a nr 2 ok 206 tys.

Zakladam, ze koszt powiekszenia nr2 o 10m2 i dodania garazu podniesie jego koszt o 40tys, wiec w zaokragleniu niech kosztuje 250 tys.

 

To i tak dalej daje 110 tys roznicy! A przeciez nr 2 i tak ma strop terriva i poddasze?

A czego wynika ta roznica?

Czy jesli zdecyduje sie w nr 2 pokryc go dachowka, ocieplic nie na stropie ale na polaciach, dodac 4 okna i wyprowadzic na poddasze instalacje to skonsumuje mi to te 110 tys roznicy? Mam wrażenie, że w kosztorysie nr2 ktoś "zapomniał", że de facto jest to dom z poddaszem o powierzchni użytkowej ponad 210 m2!

 

Chcemy zbudowac dom dla 4 os. rodziny, z duzym zapleczem gospodarczym. Warunki zabudowy narzucają kąt dachu min 35*. Ktory wybrac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Ola,

wygląda na to, że łyknęliście haczyk biura Z500 :)

Nam projekt Z103 bardzo przypadł do gustu od chwili kiedy się pojawił. Ale wtedy niewiele osób się na niego decydowało bo kosztorys opiewał na 500tys. zł. Kilka miesięcy po tym jak kupiliśmy projekt, zrobiło się nagle 80tys. mniej. Teraz na stronie jest informacja o 360tys. a nawet 300! I domek zyskał uznanie w oczach potencjalnych inwestorów...

Co do porównania, parterówka będzie tańsza jeśli faktycznie skupicie na oszczędnościach. Jeśli odpuścicie sobie terrivę w nr 2 i z poddasza zrobicie klasyczny strych to zysk będzie wymierny.

Który wybrać? Ten lepszy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No oczywiście, że pierwszy kosztuje dużo więcej. Przecież on ma garaż i o 100m2 więcej! Więc czemu się dziwisz?

 

Nie wiem czemu do porównań używasz powierzchnie użytkowe tych domów a nie netto... Przecież budując dom nie płacisz za powierzchnię użytkową (chociaż taką użytkujesz), a za netto.

 

:bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu do porównań używasz powierzchnie użytkowe tych domów a nie netto... Przecież budując dom nie płacisz za powierzchnię użytkową (chociaż taką użytkujesz), a za netto.

:bye:

 

Otóż to drogi Jarku! Niepokoi mnie właśnie ta powierzchnia netto w obu domach.

z103 (ten z poddaszem) ma po podłodze 93m2, ta sama powierzchnia automatycznie powtarza się pietro wyżej - razem 186 m2.

z198 (parterowka) ma po podłodze 122m2, ponieważ ma strop terriva i dach 30* to ta sama powierzchnia netto pojawia się tez wyzej - dlaczego wiec tez nie ma byc liczona? Liczac po stropach, to ten drugi, niby mniejszy, ma 244m2!

Brak schodow na poddasze - cyk! i powierzchnia domu zmniejsza sie o polowe?

A jak dodam w tej parterowce schody i 5 okien to raptem dom mi sie powiekszy o 122 m2 i zaplace za niego 250 tys wiecej?

Cos mi tu nie gra...

 

Ola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sa jeszcze inne kluczowe roznice. Oba domy maja identyczna powierzchnie zabudowy, zabierajac tyle samo terenu (czyli koszt fundamentow taki sam) roznice generuje powierzchnia uzytkowa poddasza, bo to musisz wykonczyc pod klucz, w parterowce to bedzie strych na szwargoly roznej masci. Powinienes porownac powyzsza parterowke z jakims projektem z poddaszem uzytkowym o tej samej powierzchni uzytkowej !!! Inaczej to nie ma najmniejszego sensu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż to drogi Jarku! Niepokoi mnie właśnie ta powierzchnia netto w obu domach.

Ola

 

I generalnie dobrze, że Cię niepokoi... Bo duża różnica pomiędzy powierzchnią netto a użytkową, oznacza po prostu "marnotrawstwo" powierzchni w domu, co jednocześnie implikuje marnotrawstwo pieniędzy...

Tylko, że jak już ktoś zdążył przede mną napisać, nie można porównywać jabłek z gruszkami, czyli domów z i bez poddasza użytkowego. Wtedy takie porównania nabiorą głębszego sensu.

Tak przy okazji napiszę, że niedawno oglądałem porównania kosztów domów o podobnych powierzchniach, jednego z poddaszem użytkowym (dach skośny), a drugiego z normalnym pięterkiem (typu klocek) i cena tego drugiego była znacząco wyższa... Czego ew. inwestorzy często nie przewidują.

 

:bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam, że kosztorysy przedstawiają koszt budowy do stanu tzw. developerskiego (gołe ściany i wylewki, instalacje) a nie koszt domu urządzonego "pod klucz".

 

I tutaj dochodzimy do istoty mojego pytania, które zadałam w pierwszym poście.

 

Jeżeli zamienię poddasze nieużytkowe w tej parterówce na użytkowe poprzez dodanie schodów, pociągniecie instalacji w górę, ocieplenie na połaciach zamiast na stropie i dodanie okien, dobuduje też do niej garaż, powiększe podstawę o 10m2 i pokryję dachówką ceramiczną to czy skonsumuje to różnicę w kosztorysie pomiedzy 206 tys a 360 tys?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, że mniej więcej tak... Chociaż może niekoniecznie... :rolleyes: Bo należy pamiętać, że wszelkie adaptacje podnoszą koszty budowy. Chociażby adaptacja tańszego projektu (dużo zmian) u architekta będzie droższa od adaptacji droższego (mniej zmian).

 

No i najpierw sprawdź, czy poddasze w tym tańszym domu nadaje się/zostało przewidziane do adaptacji...

 

:bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...