Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kratki wentylacyjne a rekuperacja


Recommended Posts

W przyszłości mam zamiar zamontować rekuperację. Na razie jednak z braku funduszy muszę się z tym wstrzymać. Jestem na etapie murowania ścian. I ma pytanie. Będę wmurowywał pustaki wentylacyjne, w który po wybiciu dziury włożę kratkę. Jakie pustaki trzeba do rekuperacji?? Czy mogą być jednokanałowe? Czy trzeba dwukanałowe? Jeżeli dobrze rozumiem zasadę działania rekuperacji to urządzenie odbiera powietrze z pokoju a następnie je wtłacza z powrotem. Czy wobec tego trzeba dwie kratki wentylacyjne?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcąc zamontować w przyszłości rekuperację będziesz zmuszony zaślepić(zamurować)wszystkie kanały wentylacyjne aby nie zakłócać ciągu powietrza rekuperacji.Centrala wentylacyjna pobiera powietrze z zewnątrz budynku doprowadzając je do każdego z pomieszczeń kanałami typu spiro lub podobnymi.Jeżeli masz zamiar kiedyś tam skorzystać z takiego rozwiązania to wypadało by już pomyśleć chociażby o rozprowadzeniu kanałów bo póżniej może to być nie możliwe.Poszukaj na forum lub w necie informacji o wentylacji mechanicznej bo po twoim poście można sądzić że nie za bardzo wiesz o co w tym chodzi.Ogólnie super sprawa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wyraziłem się dokładnie. U mnie kanały wentylacyjne mają iść od kratki do stropu a potem rurami spiro do kominków wentylacyjnych w dachu.

Czy jedna kratka w ścianie wystarczy?

 

Nie za bardzo rozumiem ale postaram się jakoś pomóc.Z zewnątrz budynku potrzebne są dwa otwory czyli wlot i wylot powietrza.Od centrali rozchodzą się wtedy kanały na poszczególne pomieszczenia.Podam na moim przykładzie;sypialnie,wiatrołap wloty.Salon z aneksem,łazienka,kotłownia wlot i wylot.Najlepiej przed montażem zlecić komuś od wentylacji aby wykonał projekt ponieważ ważne jest usytuowanie anemostatów i średnice kanałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...).Podam na moim przykładzie;sypialnie,wiatrołap wloty.Salon z aneksem,łazienka,kotłownia wlot i wylot.Najlepiej przed montażem zlecić komuś od wentylacji aby wykonał projekt ponieważ ważne jest usytuowanie anemostatów i średnice kanałów.

 

Masz WM w kotlowni? Ciekawe. kto Ci to projektowal......:jawdrop:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wyraziłem się dokładnie. U mnie kanały wentylacyjne mają iść od kratki do stropu a potem rurami spiro do kominków wentylacyjnych w dachu.

Czy jedna kratka w ścianie wystarczy?

To, co opisałeś, to nie "kanały" wentylacyjne, tylko popierdółki wentylacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projektowała firma która pewnie przed montażem zapoznała się z tym że kotłownię mam z piecem z zamkniętą komorą spalania.Odbiór kominiarski mam więc raczej wszystko jest si:-)

 

spoko, - ktoś może przeczytać i powielić - a nie koniecznie musi mieć taki piec, później właśnie się rodzą dwojakie opinie i wersje u ludzi.... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...