Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Awaria zasuwy na łączu wodociągowym - kto odpowiada za jej naprawienie?


Recommended Posts

Witam, mam taki oto problem: czeka mnie wymiana rury doprowadzającej wodę w domu, element do wymiany znajduje się przed zaworem zamykającym wodę i muszę zamknąć dopływ wody do budynku na zewnątrz. Sęk w tym, że zasuwa, która odcina mi dopływ wody do budynku była montowana kawał czasu temu i jest uszkodzona. Pytanie: kto powinien zająć się naprawą tej zasuwy? Ja czy zakład wodociągowy z miejscowości, której podlega? Dodam, że mieszkam na wsi, instalacja biegnie tutaj bardzo dziwnie i zasuwa zamykająca dopływ wody do mojego budynku znajduje się na terenie sąsiada.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja zasuwa jest po drugiej stronie ulicy.Jak niedawno urwała się kostka, to wodociągi w mojej gminie zrobiły to na swój koszt.Zasuwa nie jest twoja tylko zakładu.Może zrób myk i zadzwoń do nich i powiedz aby przyjechali i odcięli ci wodę bo masz ważną robotę w domu bez zbędnych opowieści.Mają plany rurociągu to niech kombinują.Powiedz także ,że prawdopodobnie zasuwa jest u sąsiada a wiadoma jak z sąsiadami.Tak będzie najprościej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł nie jest zły! I chyba go wypróbuję ;) Dzwoniłem już do zakładu wodociągowego i pan z którym rozmawiałem przekonywał mnie, że to ja jestem odpowiedzialny za sprawność zasuwy i ja odpowiadam finansowo za jej zrobienie. Powołał się przy okazji na ustawę (Dz.U. 2001 nr 72, Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę, art. 5 pkt. 2). Wydaje mi się to trochę nonsensowne, żebym to ja miał odpowiadać za tego typu urządzenia i musiał je naprawiać na własny koszt, gdy się zepsują. Czy ktoś jeszcze miał podobne przeboje z wodociągami? Wszelkie rady i uwagi mile widziane :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dwie zasuwy do przyłącza. Jedna jest zakładu i jest ona od sieci do przyłącza w pasie drogowy. Drugą mam własną na swojej nieruchomości. Tą pierwszą zajmuje sie i konserwuje ją zakład, ta druga to moja prywatna sprawa. Moim zdaniem zasuwa do indywidualnego przyłącza pomiedzy siecą a nieruchomością jest elemetem sieci i odpowiada za nią zakład - tak jest u mnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toś mnię zaskoczył:(:( .Pytanko ta zasuwa odcina tylko ciebie?

 

Odcina mnie i sąsiada - mieszkam w bliźniaku i woda do budynku doprowadzana jest jedną rurą, która idzie od tej zasuwy, i przed budynkiem jest zamontowany trójnik, który rozdziela wodę na mój dom i dom sąsiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jednego jesteśmy pewni.Naprawa-wymiana zasuwy w razie "W" rozdzieli się na dwa ;);) .Jak budowałeś chałupę to w warunkach co miałeś napisane?Np. woda do budynku......zostanie doprowadzona.....użyte będą do tego......Całość zostanie zabezpieczona zasuwą fi........itd.Jak dla mnie zasuwa jest ich.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem umowę z wodociągami i stoją tam dwa takie oto punkty:

 

paragraf 5 umowy: Odbiorca Usługi zobowiązuje się do utrzymania we właściwym stanie technicznym należących do niego instalacji i urządzeń wodociągowych oraz utrzymanie w należytym stanie pomieszczenia, w którym zainstalowany jest wodomierz główny.

 

paragraf 6 umowy: Naprawa, remont oraz konserwacja przyłącza wodociągowego oraz instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych w budynku należą do Odbiorcy Usługi.

 

I teraz pytanie: od którego momentu przyłącze wodociągowe jest MOJE? W paragrafie 6 jest napisane "... W BUDYNKU...", więc może powinienem się upierać, że to co na zewnątrz mnie nie obchodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie dobrze kombinujesz.Intryguje mnie ten zapis

paragraf 5 umowy: Odbiorca Usługi zobowiązuje się do utrzymania we właściwym stanie technicznym należących do niego instalacji i urządzeń wodociągowych

Jak we właściwym stanie tech.masz utrzymać coś czego nie widzisz i na dodatek ty tego nie montowałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

paragraf 6 umowy: Naprawa, remont oraz konserwacja przyłącza wodociągowego oraz instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych w budynku należą do Odbiorcy Usługi.

 

USTAWA

z dnia 7 czerwca 2001 r.

o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków1)

Art. 2. Użyte w ustawie określenia oznaczają:

6) przyłącze wodociągowe - odcinek przewodu łączącego sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją wodociągową w nieruchomości odbiorcy usług wraz z zaworem za wodomierzem głównym;

 

Art. 5. 2. Jeżeli umowa o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków nie stanowi inaczej, odbiorca usług odpowiada za zapewnienie niezawodnego działania posiadanych instalacji i przyłączy wodociągowych lub instalacji i przyłączy kanalizacyjnych z urządzeniem pomiarowym włącznie.

Zasuwa jest integralną częścią przyłącza bo służy odcięciu wodu w przyłączu a sama sieć bez zasuwy funkcjonować może.

Edytowane przez aglig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasuwa jest integralną częścią przyłącza bo służy odcięciu wodu w przyłączu a sama sieć bez zasuwy funkcjonować może.

 

Logika tak podpowiada ale ......... sama ustawa zawiera definicje przyłącza wodociagowego, która mówi o "odcinku przewodu"

 

przyłącze wodociągowe - odcinek przewodu łączącego sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją wodociągową w nieruchomości odbiorcy usług wraz z zaworem za wodomierzem głównym

Natomiast zasuwa przewodem nie jest. Gdyby nie było słowa "przewodu" wtedy nie było by wątpliwości.

Może ten argument pomoże w rozmowie z wodociagami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytam przewrotnie; czy jeśli na przewodzie jest kolanko to jest ono elementem przyłącza ?

A wodomierz jest elementem przyłącza ?

Czy jeśli w drodze biegnie sobie sieć wodociągowa i ty zgodnie z art.15 ust. 2 budujesz przyłącze to czy takie przyłącze zostanie odebrane przez Wodociągi jeśli nie będzie zasuwy.

Co zazwyczaj jest napisane w warunkach technicznych. Jakie elementy są wymienione ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytam przewrotnie; czy jeśli na przewodzie jest kolanko to jest ono elementem przyłącza ?

A wodomierz jest elementem przyłącza ?

Odpowiem przewrotnie ;-) to akurat ustawodawca przewidział w zacytowanym przez Ciebie

Art. 5. 2. Jeżeli umowa o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków nie stanowi inaczej, odbiorca usług odpowiada za zapewnienie niezawodnego działania posiadanych instalacji i przyłączy wodociągowych lub instalacji i przyłączy kanalizacyjnych z urządzeniem pomiarowym włącznie

Podobnie jak w definicji przyłącza przewidział że w jego skład wchodzi zawór odcinajacy,

Czy jeśli w drodze biegnie sobie sieć wodociągowa i ty zgodnie z art.15 ust. 2 budujesz przyłącze to czy takie przyłącze zostanie odebrane przez Wodociągi jeśli nie będzie zasuwy.

Co zazwyczaj jest napisane w warunkach technicznych. Jakie elementy są wymienione ?

Jeżeli ustawa zawiera definicje to należy posługiwać się tą definicją. Kwestie wydawanych przez wodciągi warunków technicznych, a tym bardziej kwestia odbiorów mogą być różne dlatego nie definjują zjawiska w sytuacji, w której robi to wprost sama ustawa. A ustawa wprost określa, co jest elementem przyłącza. Kolejna kwestia nakłada na mnie pewną powinność w zwiazku z czym nie za bardzo mogę ją interpertować roszerzajaćo ponad zdarzenia, które nie są w niej wprost przewidziane.

Nie wiem czy mam racje, nie znalazłem orzecznictwa ale ja w sporze z wodociagami, podniósł bym te arguymenty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Jak przebiegła kwestia naprawy?

Mam identyczną sytuację i zakład wodociągowy także chce na mnie zrzucić koszt wymiany.

Udało się przekonać wodociągi do naprawy na ich koszt, czy nie?

I jakie argumenty zostały użyte?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...