Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dobry kocioł gazowy do domu


Mitoko

Recommended Posts

Ruszam z budową domu (nic specjalnego - 120 m2) i pozostała mi kwestia ogrzewania.

 

Decyzja poszła w stronę kotła 2-funkcyjnego na gaz - liczę, że wydam na to (ze zbiornikiem i sterownikiem) jakieś 10-12 tys. PLN.

 

Polecają mi kotły De Dietrich - może ktoś ma lepsze pomysły na porządny i oszczędny kocioł gazowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi nam o to, że dziś w nowoczesnych kotłowniach nie montuje się już pieców dwufunkcyjnych. Po co piec ma grzać wodę na full, w dodatku Ty ryzykujesz poparzenie, albo odwrotnie - niedogrzewanie wody. We wspomnianej przez Ciebie kwocie kupisz bardzo dobry piec jednofunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem cwu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem znawcą pieców (stąd temat) - więc hasło jest dla mnie nowe.

 

Jak dotąd zdecydowanie szedłem w stronę pieców z obiegiem zamkniętym i zwrócono mi uwagę, że bardziej opłaca się wziąść porządny większy zbiornik 200-300 l z podgrzewaniem wstępnym i dobrą izolacją zamiast standardowego 100-120 l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, nie znasz się na tym, masz prawo, rozumiemy to.

 

Ale piszesz, że póki co jesteś za kotłem dwufunkcyjnym. Takie kotły to w mojej ocenie spore źródło kłopotów, ale jak mniemam, ktoś Cię do takiego rozwiązania przekonał. Pytam więc, jakie argumenty stoją za tym, że dałeś się przekonać. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, postaram się Ci trochę pomóc, bo faktycznie mylisz wszystko ze wszystkim.

a) Piec dwufunkcyjny podgrzewa płomieniem wodę do CO, a w momencie włączenia wody użytkowej, daje energię na jej ogrzanie. Oznacza to, że w każdej chwili z kranu może polecieć wrzątek (zasada działania podgrzewacza wody), a w przypadku za słabej mocy piecyka, przy dużym ciśnieniu wody może ona być tylko letnia. Nie musze już chyba dodawać, że do natychmiastowego podgrzania wody piec zużywa sporo gazu, jest więc mało ekonomiczny. Takie rozwiązania spotyka się np. w kamienicach, jest to przeżytek moim zdaniem i nie warto się w to pchać.

b) Piec jednofunkcyjny we współpracy z zewnętrznym lub wbudowanym zasobnikiem CWU, podgrzewa ją do zadanej temperatury przez cały czas, zużywa do tego mniejszej ilości gazu, bo nie musi podgrzewać wody od np. 4 stopni, tylko od powiedzmy 30. W zależności od wielkości zasobnika masz zawsze do dyspozycji około 100 litrów ciepłej wody.

c) Piec kondensacyjny działa na zasadzie odzyskiwania ciepła ze spalin. Jest to dość skomplikowane, ale podobno skuteczne.

 

Generalnie na dziś jedynym sensownym rozwiązaniem jest piec 1-funkcyjny z zasobnikiem, kondensacyjny. Wydaje mi się, że o takim jednak myślałeś, bo podałeś solidny zakres cenowy. Popularne piece np. Junkers Cerapur albo De Dietrich (MCR bodajże) z zasobnikiem i sterownikiem pokojowym kupisz za około 5000.

 

Mam nadzieję, że trochę pomogłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze ja - w pigułce:

 

1) Kondensacyjny - niekondendensacyjny - to pierwsze rozróżnienie (każdy z nich może byc 1 lub 2-funkcyjny)

 

2) Funkcje

 

1f - mimo mylącej nazwy ma 2 funkcje :) - grzeje i grzejniki i wodę do kranu - z tym, że nie potrafi tego robić jednocześnie. Dlatego 1f wymaga zewnętrzengo zasobnika, czyli baniaka zazwyczaj min. 120L w którym podgrzewa wodę do kranu. Jak już podgrzeje to może w miarę potrzeby grzać grzejniki. Gdy odkręcasz kran ciepła woda płynie z tego nagrzanego baniaka. Gdy zbyt ostygnie, piec go podgrzewa.

 

2f - grzeje grzejniki, a w momencie odkręcenia kranu zaczyna przepływowo (chwilowo) grzać wodę.

 

Polecam Ci 1f mały kocioł kondensacyjny. Ja użytkuję Junkers Cerapur Smart 3-14kw i jestem b. zadowolony. Kocioł jest tani (3600), do tego sterownik pogodowy FW100 (600) i jakiś zasobnik (od 1000 chyba, w zależności od pojemności). Rozważałem sam kiedyś Dietricha, ale on miał wtedy moc minimalną 6kW (Junkers ma 3,3kW) a od mocy minimalnej w dużej mierzy zależy jego oszczędność. Mi Junkers spokojnie starcza na ponad 200m2.

 

A w ogóle to polecam jeszcze całkowite ogrzewanie podłogowe.

Edytowane przez RadziejS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...