Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

rekuperator - jaki?


Recommended Posts

1. kubatura do wentylacji około 450m3

2. gdzie zamontować anemostaty wywiewne? (kuchnia, łazienki to oczywista oczywistość, ale może także wiatrołap - jest sens?)

3. na Alledrogo znalazłem wiele takich no-name rekuperatorów po 2-3kPLN - warte to coś?

4. anemostatów nawiewnych nie przewiduję - będę miał ogrzewanie nadmuchowe - nawiew świeżego powietrza będzie realizowany przez instalację grzewczą

Radźcie, Mędrcy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kubatura do wentylacji około 450m3

proponuję naszą centralę COMAIR HRUC 380 lub 450 [holenderska jakość, wymiennik aluminiowy przeciwprądowy, wentylatory z silnikami na prąd stały]

cena wyższa niż 2-3 PLN ale urządzenie zupełnie bez porównania

2. gdzie zamontować anemostaty wywiewne? (kuchnia, łazienki to oczywista oczywistość, ale może także wiatrołap - jest sens?)

obowiązkowo w łazience,toalecie, kuchni ale też w garderobie, pralni/suszarni.

Sam polecam Klientom zrobienie anemostatu wyciągowego w możliwie najwyzszym punkcie domu [ gdzieś nad schodami]

gdzie gromadzi się ciepło [konwekcja] - dzięku czemu ciepło to "wraca" niżej.

3. na Alledrogo znalazłem wiele takich no-name rekuperatorów po 2-3kPLN - warte to coś?

no comments - wystarczy sprawdzić parametry techniczne.

Dobra centrala w trybie nocnym [ok. 125 m3/h] pobiera "na wtyczce" ok. 15 W energii np. COMAIR HRUC 380 pobiera 13 W a COMAIR HRUC 450 pobiera 20W.

 

4. anemostatów nawiewnych nie przewiduję - będę miał ogrzewanie nadmuchowe - nawiew świeżego powietrza będzie realizowany przez instalację grzewczą

 

grzejniki w podłodze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"będę miał ogrzewanie nadmuchowe - "

 

To w tym układzie masz wszystko rozrysowane.

Powinien zawierać to, o co pytasz.

Piszesz o hybrydzie grzewczo-wentylacyjnej.

Gówniata jakaś, jak tylko w części zaprojektowana, albo nie dopatrzyłeś się w niej tych elementów.

 

Takie układy nie są proste, bo PO sezonie grzewczym zostaje w nich tylko funkcja WENTYLACJI MECHANICZNEJ, która powinna działać poprawnie.

Ktoś się za to złapał. Pomęcz go o szczegóły.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

e tam gówniata, zupełnie zacny i dobry system!;) Ale masz rację - pomęczę sprzedawców o szczegóły, jakkolwiek rekuperator chcę dobrać sam, stąd męczę Was, Mędrcy.

Plan jest taki, żeby poza sezonem grzewczym wentylator nagrzewnicy był tak zaprogramowany by włączał się co jakiś czas i pomagał wentylatorowi od reku rozprowadzić świeże powietrze po chałupie. Przypuszczam, że sam reku nie da rady - choćby ze względu na opory samej nagrzewnicy, acz drapię się po jajkach czy nie zrobić jakiegoś by-passu by ominąć nagrzewnicę.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam opinii na temat centrali wentylacyjnej REKUPERATOR MDV HRV-200. Trudno coś znaleźć, ktoś ma może coś do powiedzenia w tym temacie? Mam tez ofertę z mistralem 250. Co myślicie?

 

W takich małych wydajnościach jest wiele fajnych centralek:

- Mitsubishi Electric;

- BROOKVENT;

- BRINK i cała rodzina brinko podobnych :)

 

Przeżuć meila z projektami to wrzucę Tobie wyceny na kilku wariantach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa informacja w dokumentacji tego HRV-200:

 

Operation Condition Limits

temperature: -7℃~43℃

Room humidity: Lower than 80%

If higher than 80%, the surface of indoor unit may be

condensed or the condensate will be blown from air outlet

 

Czyli koniecznie GWC lub grzałka.

A tak ogólnie to produkt "no name"? nie widzę danych producenta - nikt się nie chce pochwalić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie troszkę się tego obawiam....

być może niepotrzebnie się Pani obawia.

do każdego rekuperatora przydaje się GWC [ opcjonalnie grzałka elektryczna - co jest rozwiązaniem nieco mniej ekonomicznym]

 

Jestem przekonany, że trudno Pani będzie znaleźć w tej grupie cenowej urządzenie wyraźnie lepsze [ pod względem parametrów]

nie wiem tylko jak z komponentami - jeżeli produkt jest z Azji i na tańszych komponentach to może być problem z trwałością - warto pamiętać, ze rekuperator pracuje bez przerwy

i powinien działać bez problemów przez kilka ładnych lat.

W sumie chyba lepiej mieć solidną gwarancję i spać spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaki polecilibyscie reku dla domku 110,2 - parte z poddaszem uzytkowym... kubatury jesszcze dokladnie nie znam ..

mysle o raczej tanim reku, ale zeby nie skraplała sie woda i dobrze jakby przy -20 nie zamarzal .. :)

 

może być taki ...

http://allegro.pl/rekuperator-tywent-b3b-wx-30-z-odzyskiem-wilgoci-i2227162352.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Proszę o pomoc w doborze osprzętu wentylacji mechanicznej do domu o powierzchni użytkowej 200m2 po podłogach około 240m2 i kubaturze 600m3. Czytam i czytam i dalej nie wiem jaki rekuperator kupić, byłem w kilku sklepach i każdy chwali swoje proszę użytkowników o opinie jaki producent jaki model polecacie. Mam również wykonane GWC glikolowe to jest 200m rury fi 25 i dylemat jaki kupić wodną nagrzewnicę kanałową.

 

będę wdzięczny za każdą poradę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months później...
Proszę o pomoc w doborze osprzętu wentylacji mechanicznej do domu o powierzchni użytkowej 200m2 po podłogach około 240m2 i kubaturze 600m3. Czytam i czytam i dalej nie wiem jaki rekuperator kupić, byłem w kilku sklepach i każdy chwali swoje proszę użytkowników o opinie jaki producent jaki model polecacie. Mam również wykonane GWC glikolowe to jest 200m rury fi 25 i dylemat jaki kupić wodną nagrzewnicę kanałową.

 

będę wdzięczny za każdą poradę

 

reku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kubatura bez pomieszczeń typu garaż to 600 m3 to zapotrzebowanie na wymiane powietrza od 300 do 500 m3 /h .

Ja osobiście polecam Nikole bardzo dobra jakość + polski produkt choć nie ma co ukrywać cena nie jest mała.

W ogóle to reku dobiera się do projektu instalacji bo jeżeli masz zaprojektowany wydatek np 200 m3 to po co mieć reku na 600 m3 ?

Co do nagrzewnicy to lepiej miec dedykowany wymiennik (lepsza obsługa choć ręcznie też jest to do zrobienia ) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...