Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Poddasze nieużytkowe w układzie wentylacji


Recommended Posts

Jestem na etapie szpachlowania ścian gipsem.Powstał problem-gips za wolno zdaniem majstra wysychał.Na szybko zamontowałem anemostaty w grubości sufitu,a na szczycie poddasza nieużytkowego wentylator wyciągowy. GWC wyposażyłem w wentylator nadmuchowy.Po dwóch dniach wilgotność powietrza spadła z 60% do 40%.Poddasze bardzo dobrze izolowane(36cm) i szczelne.W związku z tym zaczynam się zastanawiać,czy docelowo nie zostawić takiego rozwiązania.Czy muszę koniecznie układać na poddaszu rury łączące anemostaty z wentylatorem wyciągowym?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK rozumiem

Teraz masz po prostu "przewiew" wymuszany wentylatorami - przy odpowiedniej wydajności wentylatorów jest to bardzo dobre rozwiązanie - ale tylko do suszenia tynków.

 

Dobra wentylacja domu opiera się na dostarczaniu świeżego powietrza

do pokoju, sypialni czy salonu i usuwaniu zużytego powietrza wraz z nadmiarem wilgoci i zapachami z pomieszczeń gdzie one powstają czyli toalety łazienki kuchni

garderoby, pralni itp.

 

Nawet jeżeli na chwilę zapomnimy o odzysku ciepła to i tak pozostaje problem jak dostarczyć powietrze do wszystkich pomieszczeń i jak zadbać, by była go odpowiednia ilość. Pamiętajmy, że w naturze wszystko dzieje się "po linii najmniejszego oporu" a więc nie zawsze tak, jak jest to dla nas optymalne.

 

Nie umiem sobie wyobrazić jak w takim układzie [bez kanałów] rozprowadzić powietrze z GWC do sypialni czy pokoju na piętrze?

jak puścisz wszystko "na żywioł" to może się okazać, że w sypialni na górze będziesz miał powietrze z toalety na dole.

Edytowane przez michal_ludwin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to dom parterowy z nieużytkowym poddaszem.Problemy z piętrem odpadają.Regulację przepływu powietrza można zrealizować anemostatami.Pomieszczenie,które jest aktualnie szpachlowane ma bardziej odkręcony anemostat.Dlaczego więc w przyszłości nie można uregulować anemostatami poszczególnych pomieszczeń.Dom ma wyraźne dwie strefy.Dzienną -salon,kuchnia,łazienka,oraz nocną -sypialnie i łazienka.Myślałem aby powietrze z GWC dostarczyć przewodami do salonu,kuchni i korytarzyka do strefy nocnej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0,5 wymiany/h gwarantuje mi dostęp ciepłego powietrza ,czyli per saldo ogrzewanie tej przestrzeni.Izolacja 36cm z kolei ograniczy straty ciepła.W tej sytuacji powietrze ,,zużyte''pokryje straty dachu.W bilansie budynku straty przez dach nie będą istniały.Warunek -szczelna konstrukcja poddasza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Po kilkunastu dniach eksploatacji (w nocy minus w dzień ok.+8oC) zauważyłem,że obniża się wilgotność konstrukcji dachu.Temperatura powietrza usuwanego z poddasza po nocnych przymrozkach jest niższa od powietrza wewnątrz domu o 2-3oC.Wilgotność nieco wyższa,ale to efekt wysychania konstrukcji dachu.Zwłaszcza, że dach rozgrzewa się do 40oC. w słoneczne ale zimne dni.Może jednak taki system zadziała?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...