Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki reku do domu 230m


Recommended Posts

Witam serdecznie!

 

Murujemy parter i zacznam interesować się już poszukiwaniem firmy/ekipy do wykonania reku.

Pierwszą ofertę jaką dostałem zaproponowano mi rekuperator VENTS o wydajności 510m3/h.

 

W projekcie mam rekuperator o wydajności 350 i zastanawiam się czy jest sens instalować prawie 2 razy mocniejszy ?

W zasadzie wszytkie proponowane w oryginalnym projekcie instalacje i urządzenia sa dobrej jakości więc zastanawia

mnie ten rekuperator.

 

Dom ma 1 piętro. Projekt LK&660

 

Pozdrawiam

Bartosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W projekcie mam rekuperator o wydajności 350 i zastanawiam się czy jest sens instalować prawie 2 razy mocniejszy ?

W zasadzie wszytkie proponowane w oryginalnym projekcie instalacje i urządzenia sa dobrej jakości więc zastanawia

mnie ten rekuperator.Dom ma 1 piętro. Projekt LK&660

 

Gratuluję fajnego domu [oceniam na podstawie projektu].

Tak "na szybko" posumowałem powierzchnię mieszkalną i wyszło mi ok 200 m2 zakładam wysokość pomieszczeń 2.7 = 540m3

licząc dalej krotność x 0,8 wychodzi zapotrzebowanie na wentylację około 430 m3/h.

Czyli tak "po środku" pomiędzy 350 a 510m3/h

podobny wynik uzyskałem licząc ponownie ilość powietrza [wg potrzeb/norm higienicznych] jaką trzeba by doprowadzić do każdego pokoju/salonu/gabinetu/sypialni.

Będziesz miał przecież duży salon na dole, do tego jadalnię i gabinet oraz 3 sypialnie na górze.

 

Okazuje się, że ta 350 jest - wg dobrych praktyk projektowania - troszkę za mała,

ale w pamiętajmy, że wentylacja bardzo sporadycznie pracuje z pełną wydajnością.

Dla komfortu na co dzień liczą się ustawienia dla pierwszego biegu [tryb nocny] oraz dla biegu drugiego [tryb dzienny].

 

Kupując mniejszą centralę ryzykujesz tym, że w pewnych sytuacjach [lato, większa ilość osób itp.] może pojawić się konieczność uchylenia okna.

 

Z "zawodowego obowiązku" wspomnę, że moja firma ma w ofercie

centralę COMAIR HRUC 380 [ wydajność 380 m3/h przy 150 Pa] oraz COMAIR HRUC 450 [wydajnośc 450 m3/h przy 150 Pa]

Edytowane przez michal_ludwin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informację, jutro jestem umówiony w okolicznej firmie, która z opinii jest bardzo droga wiec jestem ciekaw co mi zaoferują i w jakiej cenie.

 

Odnośnie rekuperatorów COMAIR, faktycznie są droższe, ale ta różnica 2-3 tys. zł dotyczy tylko urządzenia ?

Bo rozumiem iż instalacja do każdego jest taka sama dla danego projektu i jej koszt powinien (czy nie?) być taki sam. Natomiast sam rekuperator to rzecz do wyboru.

 

Nie wiem, które firmy robią najlepsze rekuperatory, może mi coś polecicie ? Zbieram informację ale nie ukrywam iż łatwiej zapytać niż przekopywać setki wątków w których niekoniecznie znajdę coś konkretnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, rekuperatory COMAIR są fajne i kosztują nieco więcej niż najczęściej wspominane na tym forum produkty konkurencji.

Z treści poprzednich postów rozumiem, że powinienem wytłumaczyć dlaczego :)

 

COMAIR jako jedyna [znana mi] firma z naszego rynku proponuje centrale posiadające wszystkie istotne elementy:

1. duży [ powierzchnia wymiany ponad 20 m2] wymiennik przeciwprądowy wykonany z aluminium [odzysk ponad 90%]

2. wydajne wentylatory [produkcji ebm] z silnikami na prąd stały [ pobór mocy centrali ok. 13 W na pierwszym biegu]

3. automatyczny bypass w standardzie

4. sensowna automatyka [ w wersji FULL] z możliwością programowania funkcji wraz ze sterownikiem czasowym z możliwością ustawienia do 6 zmian w ciągu doby osobno dla każdego dnia tygodnia. [wyświetlacz LCD]

5. solidna obudowa o unikalnej konstrukcji 4 w 1 [wersja prawa i lewa w jednym urządzeniu] a dodatkowo możliwość podłączenia kanałów z góry i z dołu obudowy [ nawet jednocześnie!]

6. 2 lata gwarancji + 3 lata bezpłatnych ewentualnych napraw w programie SERVICEPLUS+

7. modele o wydajności 380 m3/h lub 450 m3/h przy 150 Pa

 

Podobnie wyposażone modele COMAIR nie są droższe az o 2 czy 3 tysiące PLN od BRINK czy STORK

po prostu u nas cena zawiera od razu urządzenie gotowe do działania = w cenie jest sterownik EASY lub FULL

konkurencja robi to inaczej [ np. do BRINKA widzę różne dziwne nieoryginalne sterowniki montowane].

 

dodatkowo COMAIR ma w ofercie nie tylko centrale wentylacyjne, ale też nasz własny system kanałów Uniflexplus+,

kanały Isocomplus+ oraz glikolowe GWC z inteligentnym sterowaniem.

 

konkurencja musi się podpierać rozwiązaniami innych firm co rodzi czasami śmieszne sytuacje.

Rozmawiam z Klientami, którzy dziwią się dlaczego jedna z wiodących firm rekupera...cyjnych

składała im 2 lata temu oferty na rurowe gwc twierdząc że jest to najlepsze możliwe rozwiązanie,

a teraz jak przychodzi do instalacji to próbuje przekonać Klienta jednak do glikolowego GWC - bo mają od niedawna w ofercie.

 

COMAIR stara się pokazać Klientowi możliwie najlepsze technicznie

i kompleksowe rozwiązanie dotyczące wentylacji.

Jesteśmy firmą, która nie boi się wprowadzania nowych innowacyjnych rozwiązań [uniflexplus+]

które są później kopiowane przez konkurencję.

 

Tak naprawdę jedyną "wadą" COMAIR jest fakt, że nie jesteśmy firmą dużą [chociaż COMAIR działa praktycznie w całej Europie].

i nasz budżet marketingowy nie może się równać, temu co wydają więksi od nas.

Musimy więc każdego Klienta indywidualne poznać i przekonać, że jesteśmy lepsi.

 

Dzięki temu jesteśmy bliżej Klienta co jest dla mnie wielką zaletą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...