Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kominy wentylacyjne


Recommended Posts

witam

blagam, pomozcie! niech mi ktos wytlumaczy jak blondynce o co chodzi z tymi kominami wentylacyjnymi? bo im wiecej czytam, tym glupsza sie robie:bash:

budujemy c126b i planujemy wm+reku. powierzchnia ok. 130m2 plus garaz, poddasze nieuzytkowe.

 

http://img717.imageshack.us/img717/3821/dom1949328398500x0rozmi.jpg

 

czy musze miec kominy wentylacyjne czy nie? myslalam, ze nie, ale przed chwila dzwonilam do pana, ktory sie tym zajmuje i powiedzial, ze niech majster robi jak jest w projekcie to potem latwiej te rurki od reku schowac, tylko dziura w pustakach wentylacyjnych musi miec 16cm. przez telefon on sobie moze do mnie gadac i tlumaczyc, dla niego to moze proste i logiczne, a ja nic z tego nie rozumiem:oops: majster pyta co robic, a ja mu nie potrafie odpowiedziec:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość kominów wentylacyjnych nie jest potrzebna i nie ma sensu ich stawiać - argument z rurkami od wentylacji jest zupełnie idiotyczny skoro poddasze jest nieużytkowe i będzie można wygodnie zrobić całą instalację własnie na tym poddaszu.

 

Jeżeli garaż będzie ogrzewany to prawnie jest wymagany komin wentylacyjny - jeżeli garaż nie będzie ogrzewany nie musi być komina wentylacyjnego w garażu.

W kuchni jeżeli będzie okap kuchenny wymagający podłączenia do komina to komin wentylacyjny się przyda.

Zastosowanie okapu z filtrem [węglowym] nie wymagającego podłączenia do komina oznacza, ze nawet ten komin wentylacyjny w kuchni nie będzie potrzebny.

 

Prawo wręcz zabrania łączenia wentylacji mechanicznej z grawitacyjną, więc tym bardziej kominy są zbędne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

blagam, pomozcie! niech mi ktos wytlumaczy jak blondynce o co chodzi z tymi kominami wentylacyjnymi? bo im wiecej czytam, tym glupsza sie robie:bash:

budujemy c126b i planujemy wm+reku. powierzchnia ok. 130m2 plus garaz, poddasze nieuzytkowe.

czy musze miec kominy wentylacyjne czy nie? myslalam, ze nie, ale przed chwila dzwonilam do pana, ktory sie tym zajmuje i powiedzial, ze niech majster robi jak jest w projekcie to potem latwiej te rurki od reku schowac, tylko dziura w pustakach wentylacyjnych musi miec 16cm. przez telefon on sobie moze do mnie gadac i tlumaczyc, dla niego to moze proste i logiczne, a ja nic z tego nie rozumiem:oops: majster pyta co robic, a ja mu nie potrafie odpowiedziec:(

Rób zgodnie z projektem, jeżeli nie chcesz kominów wentylacyjnych lub innych rzeczy, projektant niech naniesie zmiany w projekcie, odbiór będzie w/g projektu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie lepiej mieć wszystko naniesione w projekcie. Z tym, że jak rozumiem pozwolenie na budowę już zostało wydane na podstawie projektu z kominami.

Można trzymać się dosyć powszechnej opinii, że: cytat z innego wątku na forum Zmiany związane z kominami, nie wprowadzają zmiany parametrów budynku, czyli są mało istotne wedle przepisów. Wystarczy zatem wpis kierownika budowy w dzienniku budowy.

Oczywiście zawsze można najpierw kominy zbudować a potem zatkać i zapomnieć - dla mnie nie ma to sensu.

Każdy komin to dodatkowa dziura w dachu - wymagająca obróbek i będąca źródłem potencjalnych nieszczelności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za odpowiedzi!

dzwonilam do jeszcze jednej firmy i pan powiedzial, zeby zrobic wentylacyjny tylko w kuchni do okapu, pozostale mozemy sobie darowac. gdy wspomnialam o tym chowaniu rurek, to podobno niektorzy tak robia, ale akurat ta firma tego nie praktykuje.

kominy dymowe mamy w projekcie dwa i one pozostaja, wentylacyjny w kuchni tez bedzie, wiec chyba wystarczy wpis kierownika budowy w dzienniku o zmianie w lazienkach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za odpowiedzi!

dzwonilam do jeszcze jednej firmy i pan powiedzial, zeby zrobic wentylacyjny tylko w kuchni do okapu, pozostale mozemy sobie darowac. gdy wspomnialam o tym chowaniu rurek, to podobno niektorzy tak robia, ale akurat ta firma tego nie praktykuje.

kominy dymowe mamy w projekcie dwa i one pozostaja, wentylacyjny w kuchni tez bedzie, wiec chyba wystarczy wpis kierownika budowy w dzienniku o zmianie w lazienkach?

 

A co z kotłownią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rezygnacja z kominów zwiększa kubaturę budynku - zgodnie z art 36a ust.5 punkt 2 Prawa Budowlanego- więc jest zmianą istotną!

Kierownik budowy nie ma prawa wprowadzania zmian w dokumentacji projektowej. Upoważniony jest do tego tylko projektant i on dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia - zgodnie z art 36a ust6 Prawa Budowlanego.

No i jeszcze jedna spawa wentylacji mechanicznej nie można stosować z wentylacją grawitacyjną w tym samym pomieszczeniu (par 148 punkt 2 warunków technicznych dla budynków i ich usytuowania). W kotłowni pobierającej powietrze do spalania z pomieszczenia zabrania się stosowania wentylacji mechanicznej wywiewnej chyba,że zastosowano wentylację naw-wyw zrównoważoną lub nadcisnieniową. (par 150 warunków tech)

Edytowane przez Pawel78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rezygnacja z kominów zwiększa kubaturę budynku - zgodnie z art 36a ust.5 punkt 2 Prawa Budowlanego- więc jest zmianą istotną!

Kierownik budowy nie ma prawa wprowadzania zmian w dokumentacji projektowej. Upoważniony jest do tego tylko projektant i on dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia - zgodnie z art 36a ust6 Prawa Budowlanego.

 

nie rezygnuje z kominow! w projekcie mam 2 kominy i obydwa beda. wentylacyjny w kuchni zostaje, w kotlowni i w garazu tez. projekt nie przewiduje zadnej wentylacji w sypialniach, wiec jedyna zmiana jaka chce wprowadzic dotyczy lazienek. czy to bedzie taki problem? projektant i kierownik budowy u mnie to ta sama osoba:)

 

zdaje sobie sprawe, ze nie mozna laczyc wentylacji mechanicznej z grawitacyjna w jednym pomieszczeniu, w koltowni bedzie tylko grawitacyjna.

Edytowane przez tereska77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rezygnacja z kominów zwiększa kubaturę budynku - zgodnie z art 36a ust.5 punkt 2 Prawa Budowlanego- więc jest zmianą istotną!

Kierownik budowy nie ma prawa wprowadzania zmian w dokumentacji projektowej. Upoważniony jest do tego tylko projektant i on dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia - zgodnie z art 36a ust6 Prawa Budowlanego.

 

Nie jestem fachowcem projektantem ani kierbudem.

Osobiście uważam, że lepiej mieć od razu w projekcie zmianę rodzaju wentylacji z grawitacyjnej na mechaniczną i wynikające z niej zmiany np. w układzie kominów.Tak powinno być.

Wszyscy wiemy jak jest. Projekt najczęściej kupiony gotowy bazowo ma wentylację mechaniczną. Inwestor chce jak najszybciej dostać pozwolenia na budowę, więc raczej nie biegnie do architekta/projektanta celem naniesienia zmian, tylko od razu do urzędu.

Jest ładna pogoda więc szybko zaczyna budowę i dopiero gdzieś tak na poziomie ścian parteru pojawia się pytanie co z wentylacją i kominami.

Praktyka pokazuje, że jednak [na podstawie obserwacji] odstąpienie załatwia kierbud wpisem do książki - i jakoś to przechodzi :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...