Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Śmierdzaca ciepła woda


ralwing

Recommended Posts

- czy instalacja posiada cyrkulację, jeżeli tak, to czy jest ona grawitacyjna czy wymuszona

Mieszana... Mam pompe cyrkulacyjna, ale nie musze jej uruchamiac, bo dziala grawitacyjna.

- o zasobniku cwu czyli producent, typ, rodzaj powłoki wewnętrznej, jej aktualny stan, czas eksploatacji, oraz z jakich materiałów jest wykonana instalacja cwu.

Immergas OKC-160 NTR. Emaliowana chyba podwójnie. Sprzet nowka. Pracuje od pol roku. Wczesniej przez jakis rok stal zapelniony zimna woda. Instalacja jest z rur PP zgrzewanych na cieplo. Chyba sigma-li.

- jaka jest zamontowana armatura sterująca i kontrolno pomiarowa,

Tzn co? Nie mam chyba nic takiego.

- jakie materiały zostały zastosowane do uszczelnienia połączeń, teflony, pasty itp.,

Roznie. W niektorych miejscach jest konopia z pastami, w innych teflon.

- jaki kolor ma kamienny osad w stanie suchym, jeżeli jest żółto-brązowy, to można przyjąć, że są to wytrącone związki węglanowe, natomiast jeżeli barwa jest bardziej zbliżona do odcieni brunatno-szarych czy szaro-grafitowych, to należy pobrać próbkę do analizy laboratoryjnej dla ustalenia składu chemicznego.

No i tu jest problem. Mowiac szczerze nie mam pojecia. Tego kamienia w zbiorniku nie ma. Jesli jest w instalacji to jest go tak niewiele ze go nie widze. Raz wydaje mi sie, ze go widzialem i byl brazowawy, ale jednoznacznie powiedziec nie moge, gdyz moglo to byc rowniez cos w wiadrze. Innymi slowy - nie wiem.

 

Występowanie w wodzie alkanów nie wiązałbym ze specyficznym zapachem jakim charakteryzuje się ciepła woda. Alkany proste charakteryzują się bezwonnością. Ponad to są mało aktywne chemicznie więc trudno przypuszczać aby wchodziły w reakcje.

Chociaż istnieje pewna możliwość że w specyficznych warunkach np.podwyższonej temperaturze węglowodory mogą reagować z sodem metalicznym zawartym w anodzie. Może też dochodzić do reakcji z zasiarczoną blachą czy tlenkami żelaza gdy jest uszkodzona wewnętrzna powłoka ochronna (emalia) zbiornika.

No takie cos mi wykryli w badaniach, a ja to powiazalem automatycznie, z tym ze woda moze smierdziec troche taka guma. Temperatury sa standardowe... okolo 50 stopni, choc czasami bylo tez 90... chcialem sie pozbyc w ten sposob legionelli.

 

Kiedy wymontowałeś anodę, przed przerwą czy dopiero gdy woda śmierdziała?

Woda zaczela smierdziec w dwa dni po tym jak ja zaczalem grzac w zasobniku. Wtedy szybko wszedlem na forum no i pierwszy traf to wlasnie byla anoda. tego samego dnia ja wymontowalem. Nic to nie dalo.

 

Wodę podgrzewasz przez wężownicę czy grzałką elektryczną?

Mam w tej chwili w domu oba rozwiazania. Zasobnik, ktory umozliwia mi dzialanie wlacznie z cyrkulacja, badz stary (z odzysku i bez termostatu) bojler. Kiedy wode grzeje bojlerem wydaje sie ze nie smierdzi. Bojler zostal zamontowany jakis miesiac temu, czyli 2a miesiace po tym jak zaczely sie moje problemy z woda. Zasobniki rowniez mam 2. Immergas wyslal mi drugi mniejszy zasobnik, aby sprawdzic czy moje problemy nie wynikaja wlasnie z zasobnika. No i kiedy podlacze zasobnik to zaczyna woda smierdziec. Zasobniki oba przez jakis czas pracowaly z cyrkulacja, natomiast bojler nigdy. Kiedy wlacze jedynie parter bez cyrkulacji woda smierdzi slabo, natomiast kiedy wlacze gore, (nawet bez cyrkulacji) woda smiedzi mocniej. Sa to dwa osobne obwody instalacyjne. cyrkulacje mam od dosyc dlugiego czasu wylączona.

 

Ponad to jestem ciekaw czy śmierdząca woda traci swój zapach gdy stoi przez kilka, kilkanaście godzin w otwartym naczyniu?

Temat jest bardzo intrygujący, tym samym wart dogłębnej analizy.

Nie traci swojego zapachu. Pozatym woda zimna podgrzana na piecu nie smierdzi - nawet jak ja trzymam w temperaturze okolo 60stopni przez dluzszy czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 62
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Uważam, że metoda eliminacji poszczególnych możliwych źródeł skażenia będzie w tym wypadku najbardziej skuteczna.

W pierwszej kolejności sprawdźmy omawiany zasobnik, a ściślej rzecz ujmując czy uszczelnienia są wykonane z materiału odpornego na działanie wysokiej temperatury w środowisku wodnym.

 

W związku z tym proponuję abyś wykonał kolejno kilka czynności.

Zamknij na zaworach dopływ i odpływ wody do zasobnika. Instalacja powinna zostać napełniona wodą.

Zdemontuj pokrywę otworu rewizyjnego wraz z uszczelką.

Całkowicie opróżnij zbiornik z wody za pomocą króćca spustowego.

Sprawdź czy na dnie zbiornika pozostał jakikolwiek osad.

Przeciągnij dłoń po emaliowanej ściance zbiornika aby sprawdzić czy znajduje się niej wyczuwalna, lekko śliska, mazista substancja.

Jeżeli na ściankach jest jakiekolwiek zanieczyszczenie spróbuj je opisać.

Fragment emaliowanej powierzchni wytrzyj białym papierowym ręcznikiem do sucha i sprawdź zwilżonym palcem czy powierzchnia emalii jest śliska jak szkło. Powtórz tę czynność w na dnie zbiornika i wężownicy. Prawdopodobnie nie sięgniesz do samego dna, więc możliwie jak najgłębiej.

Jeżeli będą jakiekolwiek osady zbierz próbkę, może okazać się przydatna choć niekoniecznie.

Jeżeli znajdowały się jakiekolwiek osady usuń nie za pomocą gąbki, miotełki, bieżącej wody. W razie potrzeby możesz użyć detergentu np. Ludwika.

Przepłucz od góry zbiornik bieżącą wodą i zamknij spust wody. Sprawdź czy korek jest gumowany.

Sprawdź zapach w zbiorniku. Nie powinno być dotychczasowego niemiłego zapachu.

Napełnij zbiornik zimną wodą od góry do poziomu ok. 15 cm poniżej otworu rewizyjnego. Nie otwieraj dopływu zimnej wody przez wejście do zbiornika z instalacji.

Nie montuj pokrywy rewizyjnej. Otwór przykryj np. dużą pokrywką od garnka lub czystą deseczką. Przykrycie nie musi być szczelne.

Podgrzej wodę do temp 80 st. C.

Odczekaj 2-3 h i sprawdź zapach i smak wody. Woda powinna być bez zapachu.

Napełnij zbiornik od góry do możliwie do pełna, a następnie zamontuj pokrywę z uszczelką i otwórz zawór z dopływem zimnej wody ze względu na połączenie zasobnika z zaworem bezpieczeństwa.

Dogrzej wodę ponownie do temp 80 st. C i odczekaj 2-3 h.

Zamknij zawór dopływu zimnej wody i spuść kilka litrów wody ze zbiornika.

Zdemontuj pokrywę rewizyjną i sprawdź zapach i smak wody.

 

Jeżeli woda nie będzie bezwonna, to opisz szczegółowo instalację wodociągową pomiędzy zasobnikiem, a wodomierzem. Mam na myśli kolejno montowane rodzaj rury, kształtki, zawory, śrubunki, obudowy filtrów, filtry siatkowe, zbiorniki wyrównawcze lub jakiekolwiek inne zamontowane elementy.

Szkic całej instalacji ewentualnie również fotki mogą okazać się bardzo pomocne przy ustalaniu dalszych czynności.

 

Nurtuje mnie może i banalne pytanie, czy instalacja po wykonaniu została przepłukana ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej zaobserwowałeś, że śmierdząca ciepła woda po pozostawieniu w otwartym naczyniu przez kilka czy kilkanaście godzin nadal utrzymuje zapach.

W takim razie można wnioskować, że rzeczywiście problem jest pomiędzy zbiornikiem a punktem poboru wody.

Czy masz zamontowany tuż za zasobnikiem jakikolwiek kran ?

Co masz zamontowane na rurach pomiędzy zbiornikiem a punktem poboru ciepłej wody poza kształtkami z PP ?

Jeżeli nic, to jakie masz baterie ?

Trzeba będzie pomyśleć o przeprowadzeniu płukania instalacji "od góry" aby zanieczyszczenia spłynęły na dół. Trochę gorzej może być jeżeli układ rur tworzy tzw. syfon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy masz zamontowany tuż za zasobnikiem jakikolwiek kran ?

Mam kran jeszcze nie uzywany w garazu, ktory jest jakies 2m od zasobnika. I jeszcze jeden nie uzywany w pralni na pietrze, jednak ten jest duzo dalej. Oprocz tego w tej chwili mam zasobnik podlaczony na elastycznych rurkach, wiec moge sobie tam kran zamontowac latwo.

Co masz zamontowane na rurach pomiędzy zbiornikiem a punktem poboru ciepłej wody poza kształtkami z PP ?

kilka zaworów, kilka zlączek mosieznych.

Jeżeli nic, to jakie masz baterie ?

Rozne. Ikea, Ferro, ale najwiecej mam omniresu. Najmniej smierdzi ferro, najwiecej z omniresu.

Trzeba będzie pomyśleć o przeprowadzeniu płukania instalacji "od góry" aby zanieczyszczenia spłynęły na dół. Trochę gorzej może być jeżeli układ rur tworzy tzw. syfon.

Tez tak kombinowalem, ale nie wiem za bardzo jak to wykonac.

Edytowane przez ralwing
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wypadły oględziny zbiornika ?

W zbiorniku nic nie ma. Jedynie co to na dole troche kamienia. Musialem wczoraj wymienic zbiornik, z serwisowego na oryginalny, a w orginalnym nie ma nawet kamienia.

Byl u mnie wczoraj hydraulik i odkrecil filtr zaraz za zbiornikiem cieplej wody. I okazalo sie ze w nim bylo duzo czegos brazowego... Wyglada to jak ... rdza. Cos takiego wczesniej widzialem jak wylatywalo z rur na pietrze. Hydraulik zaproponowal, zebym podpial zimna wode do cieplej i zrobil petle na kazdym z kranow, a ujscie wody zeby bylo cyrkulacja. Zeby w ten sposob przeplukac instalacje.

Edytowane przez ralwing
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem co masz zamontowane na instalacji za zasobnikiem, nic nie wspomniałeś o jakimkolwiek filtrze. Co to jest za filtr?

Podejrzewam, że jest to filtr na zimną wodę z wkładem polipropylenowym. Jeżeli tak, to znasz "utajnione" źródło powstawania alkanów i zapachu.

 

Zdemontuj całkowicie ten filtr.

Hydraulik słusznie sugeruje połączenie zimnej wody z ciepłą przy każdej baterii. Musisz jednak zwrócić uwagę aby te połączenie było wykonane z przewodów o tej samej średnicy jakie mają rury instalacji. Wężyki mają znacznie mniejsze średnice przez co ilość i prędkość przepływającej wody będzie niewystarczająca do skutecznego płukania. Woda powinna swobodnie wypływać zarówno z rur przewodowych c.w.u. jak i cyrkulacji.

Płukanie powinieneś zacząć kolejno od najwyżej położonej baterii, a kończąc na najniższej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli anoda magnezowa została zdemontowana, to w jej miejsce należy wstawić tytanową.

W przeciwnym razie producent nie uwzględni ewentualnej gwarancji, tyczy się do zarówno kolegi Jastrzębia;)

Chociaż ona sprawia kłopoty głównie przy złożu CR.

 

pozdrawiam

Paweł

 

Czy kolega moze mi podpowiedziec dlaczego tytanowa anoda moze sprawia problemy przy zlozu CR? Mam takie zloze, wymontowana anode magnezowa i wlasnie zamierzalem dokupic tytanowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy kolega moze mi podpowiedziec dlaczego tytanowa anoda moze sprawia problemy przy zlozu CR? Mam takie zloze, wymontowana anode magnezowa i wlasnie zamierzalem dokupic tytanowa.

Z tego co pamiętam to przy CR często smrodek pojawiał się przy zwykłej anodzie, a nie przy tytanowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie tak bylo - dlatego nie mam juz magnezowej. Za to mam problem zeby kupic tytan w normalnej cenie (zbiornik warstwowy 1000l)

Wiem, że sporo osób w ogóle nie stosowało anody przy CR i problem znikał. Pojawiał się za to nowy (jak już koledzy pisali) - z gwarancją na zbiornik. Tytanowa anoda kosztuje sporo i czasami się po prostu nie opłacało jej montować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że sporo osób w ogóle nie stosowało anody przy CR i problem znikał. Pojawiał się za to nowy (jak już koledzy pisali) - z gwarancją na zbiornik. Tytanowa anoda kosztuje sporo i czasami się po prostu nie opłacało jej montować.

 

 

Przy malych zbiornikach pewnie tak - ale w przypadku 1000l koszt jest troche wiekszy. Zastanawiam sie jak duza jest roznica zakladajac ze CR dziala poprawnie (co kolega wie z innego postu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba znalazlem winowajce.. Po tym jak moja zmywarka robi zaczela robic za zlomnice. 2a razy znalazlem w niej osad z rdzy. Widac problem jest juz jednak z zimna woda. Skad w takim razie ta rdza, skoro mam cala instalacje wraz z przylaczem wodociagawym w rurach PP? Moze sie tam znajdzie troche jakis zaworow, ale nie powodowalyby takiego efektu, sadze?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wody. Sama woda musi być z dużą zawartością żelaza i wytrąca Ci się, zwłaszcza tam, gdzie woda bywa podgrzewana.

 

Osad w czajniku jakiego masz koloru? Aby nie rudy bądź rudawy?

 

J.

Kolega ralwing ma wode wodociagowa. Podawal tez wyniki badan wody i bylo tego Fe < 0.07mg (gdzie norma to 0.2mg). Wiec chyba nie tedy droga.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba znalazlem winowajce.. Po tym jak moja zmywarka robi zaczela robic za zlomnice. 2a razy znalazlem w niej osad z rdzy. Widac problem jest juz jednak z zimna woda. Skad w takim razie ta rdza, skoro mam cala instalacje wraz z przylaczem wodociagawym w rurach PP? Moze sie tam znajdzie troche jakis zaworow, ale nie powodowalyby takiego efektu, sadze?

Jaki osad masz na mysli. Taki nalot ktory schodzi pod palce, czy rodzaj szlamu?

 

Ja mam wode ze studni, ale 2 filtry redukuja zelazo do 0 lub bardzo blisko 0 - dosyc drogie i dokladne testy nie sa w stanie pokazac jakiejkoliwke zawartosci Fe.

I tez widzialem pare razy brazowy nalot, pare kropek na nozu czy widelcu wyciaganym ze zmywarki.

Zmywarka podlaczona do tego samego kranu z ktorego biore wode do badania zelaza.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki osad masz na mysli. Taki nalot ktory schodzi pod palce, czy rodzaj szlamu?

 

W ciepłej wodzie to był brązowy szlam. W zmywarce za to znalazlem na sztućcach osad rdzawy a w dzbanku pomarańczowe plamy.

Wydaje mi sie, że jak wycinali w wodociągu dziure to mi kupe syfu sie nasypało do przyłącza, a teraz się to wyplukuje i wyplukuje i wyplukac nie moze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...