Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC glikolowe - optymalne rozmieszczenie rur


Recommended Posts

Jestem na etapie decyzji umieszczenia GWC glikolowego w fundamencie i stanąłem w miejscu.

Problem polega na tym, że nie wiem jaka wersja rozłożenia rur będzie najbardziej optymalna ze względu efektywności systemu oraz nakładu prac w moim przypadku.

Opracowałem 3 wersje (w załączniku).

 

Legenda do zdjęć:

linia zielona - granica mojej działki

linia zółta - obrys budynku

linia czerwona - planowane rozmieszczenie rur ggwc

 

Wersja 1 (zdjęcie 1) - wyprowadzenie rur z pomieszczenia gospodarczego (miejsce rekuperatora) na stronę południową pod fundamentem, rozłożenie jak kolektor poziomy (wymagane dodatkowe wykopy pod całość rur oraz umieszczenie pod fundamentem, a to już pewnie 2 kwietnia będzie - niezbyt dużo czasu zostało więc rury byłyby przepuszczone pod fundamentem ale za budynkiem nie zakopane - poczekają na "lepsze" czasy)

 

Wersja 2 (zdjęcie 2) - wyprowadzenie rur na południe jak powyżej lecz poprowadzenie rur wzdłuż wykopu fundamentu (plus, że mniej kopania)

 

Wersja 3 (zdjęcie 3) - rury rozłożone wewnątrz fundamentu bez przechodzenia na zewnątrz (ale tutaj chyba najgorsza efektywność)

 

Zakładam, że rura będzie miała długość w zakresie od 80 do 100 m, fi 25mm, głębokość 1,5-2 m.

Smaczku dodaje fakt, że w poniedziałek 2 kwietnia ekipa rusza ostro z fundamentem, czasu na decyzję wiele nie mam.

 

Skłaniam się do wersji 1, ekipa położy pod fundamentem rury a resztę rozwinę aby później z zakopaniem nie było problemu (poleży na wierzchu do czasu gdy znajdzie się czas).

 

Jakie opinie ? Rady ?

mapa sytuacyjna_ggwc v1.jpg

mapa sytuacyjna_ggwc v2.jpg

mapa sytuacyjna_ggwc v3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja propozycja:

1. średnicę rury zwiększyć do 40 mm

2. długośc gwc możliwie jak największa - 80 m może być za mało

3. nie układać odcinka "wychodzącego" i "wchodzącego" blisko siebie - najlepiej wprowadzić je z dwóch różnych stron budynku

4. ok 1-2 m przy fundamentach rura koniecznie na podsypce piaskowej i zabezpieczona od góry cienkim styropianem

 

Co do ułożenia rur: można wszystkie Twoje pomysły połączyć w jeden i powinno to zadziałać skutecznie.

Myślę, że można to zrobić tak: http://www.comair.pl/allegro/gwc_propozycja.jpg

 

więcej szczegółów? proszę o maila [email protected]

 

COMAIR Polska na targach INSTALACJE w Poznaniu 23-26. kwietnia

Spotkajmy się w hali 3A stoisko 17

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za rady

 

A więc:

1) zwiększyłem średnicę rur do fi 32;

2) odcinek rury 120m, już kupiony (przepusty pod ławami zostawione)

3) odcinki rury wchodzą i wychodzą do budynku z dala od siebie

4) w planie mam ich ułożenie na głębokości ok. 1,8 - 2 m, w odległości ok. 1m pomiędzy odcinkami poziomymi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Witam,

 

Jestem na etapie wykonywania przyłącza wody. W niedługim czasie zamierzam wykonywać również wykop pod GGWC. Moje pytanie jest następujące: czy mogę w jednym wykopie położyć rurę PE fi 32 razem z rura doprowadzająca wodę z miasta? Nie ukrywam, że zaoszczędziłbym robocizny za 30 m czyli dokładnie tyle ile liczy odcinek przyłącza wody. Będę wdzięczny za fachowa odpowiedź.

GGWC.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Jestem na etapie wykonywania przyłącza wody. W niedługim czasie zamierzam wykonywać również wykop pod GGWC. Moje pytanie jest następujące: czy mogę w jednym wykopie położyć rurę PE fi 32 razem z rura doprowadzająca wodę z miasta? Nie ukrywam, że zaoszczędziłbym robocizny za 30 m czyli dokładnie tyle ile liczy odcinek przyłącza wody. Będę wdzięczny za fachowa odpowiedź.

 

Wg mnie można, rura z wodą jest (i będzie) wkopana poniżej strefy przemarzania, owa rura ma temp. gruntu - czyli taką, z jakiej korzysta Twoje GWC.... jedyne ale, to sposób ułożenia dwóch rur w wykopie, pewnie grunt ma lepszą przenikalność ciepła niż plastik - jeśli to fakt to lepiej, żeby się nie stykały...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jedno ale:

Całość musi odebrać przedstawiciel wodociągów .....

 

Nie kumam, jak zostanie położona rura od wody to zanim ja zasypę to muszę wzywać przedstawiciela wodociągów?

GWC nie zamierzam nigdzie zgłaszać mam dość formalności z pozostałymi mediami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...