Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pozwolenie na budowe - problem


rafus12

Recommended Posts

No i mam problem a jeszcze nie przebrnalem przez papierki

Okazuje sie ze PnB poprzedniego wlasciciela nadal jest wazne i w starostwie dopiero sie do tego dokopali - po kilku tygodniach zalegania sprawy na polce.

Co mozna zrobic? Ponolc musze miec zgode/podpis poprzedniego wlasciciela zarowno w celu anulowania poprzedniego pozwolenia jak i przepisania starego PnB na mnie.

Co mam robic, help. To przeciez nie ma sensu - ja musialem od zera zalatwiac wszystkie procedury zaczynajac od wystapienia o warunki zabudowy (brak MPZP) lacznie ze wszystkimi warunkami/uzgodnieniami/adaptacja projektu:bash:

 

Znalezione w internecie nt naszego problemu:

".. fakt wydania wcześniejszego pozwolenia nie blokuje inwestora, który chce zmieć np. charakter realizowanej inwestycji. Może on w każdym czasie wystąpić o zmianę decyzji o pozwoleniu na budowę lub o wydanie nowej decyzji. Mówiąc obrazowo pozwolenie na budowę nie jest umową, na podstawie której inwestor zobowiązuje się wybudować określony budynek, a jedynie przyznaniem mu prawa do budowy takiego budynku.".

 

I dalej: "Co do możliwości wydania nowego pozwolenia, to po pierwsze wskazałby na art. 4 Prawa bud., który wyraża zasadę wolności budowlanej, a więc właściciel uprawniony jest do dowolnego zagospodarowania działki, byleby był on zgodny z przepisami prawa. Na tej zasadzie uważam, iż może Pan, o ile oczywiście nie uda się przenieść pozwolenia na budowę, w każdym momencie wystąpić o wydanie nowego pozwolenia. Art. 35 ust. 4 Prawa budowlanego zawiera wyczerpujący katalog przesłanek w których organ może odmówić wydania pozwolenia i nie zawiera on oczywiście wymogu, aby dla danego terenu nie było wydanej wcześniej decyzji o pozwoleniu na budowę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem;

 

Pozwolenie na budowę jest ważne bezterminowo, o ile przerwa w robotach budowlanych nie była dłuższa niż 2 lub 3 lata (w zależności od tego o jakie lata budowy chodzi). Dotyczy to także terminu rozpoczęcia robót budowlanych.

 

A tak na marginesie. Poprzedni właściciel stracił prawo do dyspozycji nieruchomością, na cele budowlane – czyli nawet mając prawomocne pozwolenie na budowę, na tej działce budować nie może, zwłaszcza jeśli Ty posiadasz tą działkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wielkie sSiwy12 za opinie :cool:

Twoja interpretacja bardzo do mnie przemawia - nie ma to najmniejszego sensu zeby poprzedni wlasciciel mogl bys strona w dysponowaniu moja nieruchomoscia na cele budowlane - w takim tonie bede ze starostwem rozmawial (przez moja architektke ktora zalatwia papierki).

pozdrawiam

rafus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...