Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

szklarnia - jak zbudować


netcom

Recommended Posts

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 64
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No to jest nas dwóch.

Różnica taka, że żona mówi "a po co ci szklarnia".

Robię tak:

wkopałem krawężniki (na zaprawę z wtopionym prętem zbrojeniowym dookoła),wystają ok.10cm ponad ziemią.

konstrukcja na kątownikach stalowych.

mam do wykorzystania szyby zespolone 0,5x1,3m, będą stać na tych krawężnikach na podkładkach (aktualnie szukam profilu H z aluminium albo plastiku ,który połączy szyby)

na dach pójdzie poliwęglan 6mm (4mm trochę cienkie).

z tego wychodzi że ścianki boczne będą miały wys.1,3m a w szczycie będzie 2,1m

Wymiary dopasowałem do wymiaru szyb i płyt poliwęglanu (210x600cm).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zamiar wkopać pionowo w ziemię rury kanalizacyjne 11cm (długie na 50cm), wsadzić pręty gwintowane i zalać betonem.

Na prętach umieszczę belkę podwalinową szklarni - będzie łatwo wypoziomować nakrętkami.

Na razie kupiłem wiertnicę reczną 12cm do dziur w ziemi za 70zł (sprawdzałem- działa :) ), oraz piłę ukośną do drewna za 520 zł (przyda się do innych prac).

Początkowo planowałem poliwęglan komorowy 10mm, ale nie mieści się w budżecie szklarni, dlatego uznałem że zagęszczę krokwie i zastosuje 4mm.

Z powodu ceny zrezygnowałem też z łączenia płyt profilami poliwęglanowymi typu H (profil 6 metrów około 100zł) - tam gdzie to możliwe ułożę poliwęglan na zakładkę, a resztę na styk i silikon bezbarwny.

Krawędzie płyt z otworami kanałów zabezpieczę profilami U.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Belki podwalinowe 8x8 cm (dolna rama szklarni osadzona na prętach gwintowanych zatopinych w betonie)

Słupki i stężenia 5x5cm, słupki narożne 5x7

Krokwie i jętki 5x7

okienka 3x5 cm

Futryna drzwi 5x7

Drzwi 3x5cm, oprócz słupka do którego przykręcone są zawiasy- ten ma 5x5cm

Kantówki malowałem olejem Altax do drewna.

Wkręty do drewna 6, 10, 14 i 16 cm, 6mm grubości- otwory nawiercałem wiertłem 3 lub 4 mm.

 

Poliwęglan 4mm, (płyty 2.1m x 6m -ciąłem nożem introligatorskim) przykręcany do kantówek wkrętami 20mm z podkładkami.

Górne krawędzie zabezpieczone profilami U do paneli plastikowych (siding) 3metry -15 zł castorama [dzieki Tedii]

Dolne krawędzie- taśma paroprzepuszczalna i profile poliwęglanowe U (jeszcze nie założone, dopiero zamówiłem)

Jako gąsior kalenicy zamierzam zastosować kątownik aluminiowy.

 

Całość zajęła mi około 9 dni, i nie wyobrażam sobie żeby budować bez piły ukośnej.

Koszty około 2200zł.

 

Czasem musiałem prosić o pomoc żonę albo sąsiada, szczególnie przy płytach poliwęglanowych, trudno je przenosić bo zachowują się jak żagiel.

Jutro więcej zdjęć.

Edytowane przez netcom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
  • 6 months później...

No i o to chodziło :-)

Bardzo dziękuję za wstawienie projektu szklarni i dość dokładnego opisu.

Jak będę budował swoją postaram się zaprezentować moje wykonanie.

Swoją spróbuje zrobić ze szkła (ścianki), dach najprawdopodobniej będzie z foli lub tak jak tu z poliwęglanu. Zobaczymy na co pozwolą fundusze ;-)

WIELKI SZACUN :-)

Edytowane przez adrmor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months później...
  • 3 months później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...