Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wiązary, czy tradycyjna więźba - co tańsze


fotohobby

Recommended Posts

szczerze mówiąc to nie wiem po co komplikujesz sobie życie z taką konstrukcją, ale nie o to pytasz...

 

widzisz ja w żaden sposób nie komplikuje sobie życia

ta konstrukcja zawiera w sobie strop ,ścianę kolankową ,oraz konstrukcje dachu (chyba bez ścian szczytowych bo tak wynika z tego projektu 3D który otrzymałem) oczywiście ściany konstrukcji oraz strop trzeba wypełnić wełną , zakryć płytami np osb itd itd czyli dochodzi koszt całej tej surowe obróbki

 

Dodam tylko że terriva mnie nie interesuję a jedynie tradycyjny lany więc szukam jakieś alternatywy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 292
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

...co pan o tym sądzi ...

Tak jak szanowni przedmówcy wspomnieli trochę wygląda to na dziwoląg. Przerost formy nad treścią. Wcale mnie nie dziwi, że część firm nie podjęła się realizacji. Istotą konstrukcji prefabrykowanych jest zastąpienie pewnych elementów budynku przeważnie stropu i wyeliminowanie sił rozporowych na ściany zewnętrzne a to umożliwia kratownica. W tym przypadku, żadna przesłanka tu nie występuje aby tak to realizować. Belki stropowe mają wysokość 24,5 cm i z pewnością są cienkie bo to idea dla elementów prefabrykowanych a więc będą wiotkie. Jaki jest planowany rozstaw i co po między nimi bo niby na czym montować podłogę? Występujące siły rozporowe wymuszają potężne ścianki kolankowe. Osobiście odradzam takie rozwiązanie. Tu aż się prosi normalna ścianka kolankowa z tzw. "soplami" i tradycyjna więźba. Oczywiście strop może pozostać drewniany z solidnych belek.

A tak na marginesie rozmowa wstępna to nie to samo co profesjonalna, przemyślana wycena i stąd zapewne te rozbieżności. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo przyzwoita

wycena którą otrzymałem na kwotę 38 tyś PLN zwiera już strop ściany szczytowe oraz ścianę kolankową i konstrukcje dachu

 

Powyższa oferta obejmuje:

- Wykonanie projektu wykonawczego konstrukcji dachowej TAK

- Koszt materiałów użytych do produkcji więźby dachowej TAK

- Koszt transportu na plac budowy TAK

- Montaż konstrukcji dachu wraz z usługą dźwigu TAK

- Montaż murłaty TAK

Wycenę przygotowano dla następujących parametrów:

- Powierzchnia dachu 249 m2

- Rozstaw wiązarów (max) 900 mm

- Kąt nachylenia dachu 30 st.

- Obciążenie pasa górnego 650 N/m2

- Obciążenie zmienne użytkowe 1500 N/m2

- Obciążenie pasa dolnego 500 N/m2

- Obciążenie wiatrem 500 N/m2

- Obciążenie śniegiem 700 N/m2

- Elementy wykonane z drewna konstrukcyjnego

C24, impregnowanego zanurzeniowo, łączonego

na płytki kolczaste.

 

Dodam tylko że cena zwiera już montaż koszty dźwigu murłaty itd

także nic już mnie nie interesuję

 

 

mimo wszystko zdecydowałem się na strop lany monolityczny murowane ściany szczytowe

i tradycyjną więźbę dachową

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

projekt domu finezyjny c223 dach na wiązarach, kąt nachylenia 22 stopnie, dachówka brass Rubin 13V kolor tekowy.

 

Potrzebuje porady ponieważ cały dach wyniesie mnie około 55-58.000 tyś i tu mam pytanie czy to jest cena za wysoka czy akurat.

 

Koszt wiązarów 23.000

Dekarz - 7.500

Dachówka + cały asortyment do niej 24.500

Rynny stalowe 2.500

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Ja zdecydowałem sie na wiazary gotowe z firmy partner w szczecinie. I mam problem... Moze ktoś pomoze. W drewnie sa seki co prawda nie wypadaja ale sa prawie na 1/3 przekroju belki. Mam rowniez panele szczytowe w formie konstrukcji szkieletowej odchyłki od lini prostej belki ktora wspiera sie na wiencu to ok 1cm (fale). Krzyzulce za krotkie o ok 5mm montowane na gwozdzie 2014-08-08-636.jpg2014-08-08-641.jpg2014-08-08-651.jpg2014-08-13-699.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam konstrukcję od burkietowicza i też nie jestem zadowolony. Dekarze i tak musieli wszystko klinować.

Generalnie myślałem, że kupując taką więźbę wszystko będzie spod linijki a tak nie było. Niektóre wiązary mają pas górny wygięty w łuk i różnica w poziomie wynosi ok 2 cm.

 

To, że dekarze musieli klinować to raz kwestia montażu ( ZDECYDOWANIE NIE POLECAM FIRMY PANA MARIUSZ GROMADA) a dwa to skrzywione wiązary ( było kilka)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

projekt domu finezyjny c223 dach na wiązarach, kąt nachylenia 22 stopnie, dachówka brass Rubin 13V kolor tekowy.

 

Potrzebuje porady ponieważ cały dach wyniesie mnie około 55-58.000 tyś i tu mam pytanie czy to jest cena za wysoka czy akurat.

 

Koszt wiązarów 23.000

Dekarz - 7.500

Dachówka + cały asortyment do niej 24.500

Rynny stalowe 2.500

 

 

Pozdrawiam

 

ach ten finezyjny, moj pierwszy projekt ktory wybralem, jednak ewoluowal i wybralismy ten http://pracownia-projekty.dom.pl/d5_dominik_z_garazem.htm

skad ci wyszla taka cena za ceramike? ja na moj dach zaplacilem 19tys brutto za wszystko, krawedziowe, gasiory, kominki itp. dachowka to creaton harmonia miedziana angoba. dachu mam 350m bo troche powiekszylismy dom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

songoku_xxx jaki masz rozstaw wiazarow? Bo u mnie zapierali sie ze 100cm jest powszechnie stosowany i nic sie nie dzieje. ja mam zaprojektowane 95cm w osiach i daje łaty 6x5cm bo boje sie zeby sie dach nie sfalował. Dachowka titania creatona. Ręce mi opadaja na te wiazary! Człowiek płaci tyle siena i sie buja z problemem po forach internetowych czy aby sie ktos nie pomylił i to wszystko wytrzyma... o jakości to juz nawet nie wspomne Ogolnie odradzam wszystkim firme PARTNER SZCZECIN.

Kolego kwasniek jak sie bedzies decydował to niech najpierw dadza ci na papierze jakie maja tolerancje i odchyłki wymiarowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś wiązary z firm WPINWEST lub DREWPROJEKT po kastingu zostały te dwie. Oferty podobne 25.000zł netto, dach 270m2 czterospadowy wygospodarowany strych , obciążenie dolnego pasa strychu użytkowego 150kg/m2, nie użytkowego 50kg/m2 rozstaw wiazarów 90cm, montaż do wieńca.

Jeżeli chodzi o firmę DREWPROJEKT z Konstantynowa Łódzkiego to odradzam. Sam materiał ok, lecz ekipa montująca wiązary fatalna..( wiecej info na priv jesli potrzeba) .Zaś o WPINWEST z Łodzi słyszałam same pozytywy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o firmę DREWPROJEKT z Konstantynowa Łódzkiego to odradzam. Sam materiał ok, lecz ekipa montująca wiązary fatalna..( wiecej info na priv jesli potrzeba) .Zaś o WPINWEST z Łodzi słyszałam same pozytywy.

 

Widzę , że ten problem jest powszechny.

Dokładnie taka sama sytuacja jest u mnie z firmą MODERNDACH z Łochocina/ k/Lipna. Szczerze nie polecam, ekipa montażowa o czymś takim jak kąt prosty to nawet nie słyszała. Do tego trzeba dokładnie sprawdzać przed podpisaniem ostateczną wersję projektu bo dostaniecie nie to, co żeście zamawiali. Do tego totalnie olewający stosunek do klienta, brak odpowiedzi na maile.

Jeśli ktoś nieszczęsny chciałby tam zamówić więźbę to z chęcią udzielę info na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Witam serdecznie, widzę że wielu fachowców wypowiada się w temacie więc i ja poproszę o radę a czasu już u mnie zostało mało. Za kilka dni będę miał montowaną więźbę, za radą pana Wilhelma wybrałem montaż bezpośrednio do wieńca. W firmie która montuje wiązary potwierdzili że dla więźby prefabrykowanej to lepsze rozwiązanie i że dzięki temu więźba ma większy punkt podparcia 24cm a nie np. 14 na murołacie. Dach 30 stopni ok. 196 m2 dwuspadowy prosty ze strychem po całej długości budynku (15,4m) 150kg m2. I teraz pytania bo już zgłupiałem czy dawać na wieniec papę czy mają kłaść bezpośrednio na wieniec bez dodatkowej izolacji ? Jeśli nie papę to może coś innego np. membranę zbrojoną jak pod sciany, z góry dziękuję za radę/y.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje wiązary dziś skończyli montować kształt zakończenia okapu mają taki jak na przykładowym rysunku. Miejsce połączenia krokwi i dolnego pasa ma 17,5cm jak szeroką kupić deskę czołową żeby nie było problemu z montażem podbitki ?

 

http://i.imgur.com/IbiGmwJ.jpg

Edytowane przez kwasniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...