Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wiązary, czy tradycyjna więźba - co tańsze


fotohobby

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 292
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Rozmawiałem z ludźmi,którzy są w branży budowlanej, i nie zdecydowali się na taki dach. A jeśli został utworzony taki temat, czyli jest jakiś problem. Dostalem oferty z 4 firm montujących wiązary, Jestem z woj. Lubuskiego firmy to -wiązary Lisiewicz- wiazary Lewandowski-firma Drewform i przedsiebiorstwo Partner(o której już są w tym temacie negatywne opinie). Kazda z tych firm przedstawiła propozycje wykonania i montażu krytycznie opisywane na forum ( murłaty rozstaw 100cm itd.) Jestem całkowicie zielony w tym temacie dlatego proszę was o pomoc w wyborze najlepszego rozwiazanie do mojego dachu. Dach jest kopertowy w miare duzy 325m2. ceny podane przez te firmy to od 20tys do 27 tys za same wiązary netto oczywiście. Planuje mały stryszek i w nim chciałbym umieścić zbiornik na wodę około 300l, i na dachu zamontować solary. Nazwa projektu to NELA. Moze już ktoś taki dach na wiązarach robił?

My rozpoczęliśmy budowę domu parterowego Acapulco z pracowni Słoneczne Domy we wrześniu i nie miałem cienia wątpliwości od samego początku, że bedzie więźba prefabrykowana. Dom parterowy powierzchnia dachu 270m2 poniewaz zmienialiśmy kąt nachylenia z 20 na 25 stopni. Po negocjacjach z kilkoma firmami podpisaliśmy umowę w listopadzie . Koszt całkowity brutto z montażem 26tys. Zaczynaliśmy rozmowę od 27800 . Więźba jest już gotowa w styczniu montaż. Za wyborem przemawiały nie tylko koszty ale i czas . W przypadku tradycyjnej więźby: Kantowizna 11,5 m3 (10tys) robocizna 9tys materiały 1900zł razem dawało to koszt około 22tys. do tego musiałbym ułożyć strop teriva Belki i gary 12 tys, beton z pompą 18m3ok 4tys stemple 800zł plus gwoździe deski itp 300zł co daje ok 18 tys. Reasumując 18 tys strop +22 tys tradycyjna więźba circa about 40 tys zł. 40-26=14 tys mniej za prefabrykat więźby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My rozpoczęliśmy budowę domu parterowego Acapulco z pracowni Słoneczne Domy we wrześniu i nie miałem cienia wątpliwości od samego początku, że bedzie więźba prefabrykowana. Dom parterowy powierzchnia dachu 270m2 poniewaz zmienialiśmy kąt nachylenia z 20 na 25 stopni. Po negocjacjach z kilkoma firmami podpisaliśmy umowę w listopadzie . Koszt całkowity brutto z montażem 26tys. Zaczynaliśmy rozmowę od 27800 . Więźba jest już gotowa w styczniu montaż. Za wyborem przemawiały nie tylko koszty ale i czas . W przypadku tradycyjnej więźby: Kantowizna 11,5 m3 (10tys) robocizna 9tys materiały 1900zł razem dawało to koszt około 22tys. do tego musiałbym ułożyć strop teriva Belki i gary 12 tys, beton z pompą 18m3ok 4tys stemple 800zł plus gwoździe deski itp 300zł co daje ok 18 tys. Reasumując 18 tys strop +22 tys tradycyjna więźba circa about 40 tys zł. 40-26=14 tys mniej za prefabrykat więźby.

 

Trochę bezsensowne porównanie licząc strop nie drewniany mi wyszło taniej niż prefabrykaty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@winston napisał: do tego musiałbym ułożyć strop teriva Belki i gary 12 tys, beton z pompą 18m3ok 4tys stemple 800zł plus gwoździe deski itp 300zł co daje ok 18 tys.

 

:D

czyli źle liczy bo z prefabrykatami dostał drewniany strop i taki powinien liczyć.

też chciałem prefabrykaty i nei jestem ich przeciwnikiem, ale taniej wyszła tradycyjna więźba, cieśla półtora dnia zrobił więźbę, dach około 420m2 :D czyli nie mały jak na małą parterówkę :D czyli twierdzenie o długim czasie wykonania jest znowu błędne, do tego mam sporo miejsca :D na górze

drewno na więźbę, strop, dach pod dachówkę do tego deski na szalunki to cena około 22000zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... cieśla półtora dnia zrobił więźbę, dach około 420m2 :D

Chyba zmontował więźbę wyciętą na hali?

Wracając do meritum źle zrozumiałeś "winstona" bo on napisał, że gdyby robił więźbę tradycyjną to musiałby wykonać strop a w przypadku prefabrykowanego wiązara nie ma takiej potrzeby. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba zmontował więźbę wyciętą na hali?

Wracając do meritum źle zrozumiałeś "winstona" bo on napisał, że gdyby robił więźbę tradycyjną to musiałby wykonać strop a w przypadku prefabrykowanego wiązara nie ma takiej potrzeby. Pozdrawiam.

 

no widzisz, chyba chodzi o to jakimi fachowcami człowiek się otacza :D też nei mogłem uwierzyć tak samo jak gość z hurtowni i wiele innych osób, ale tak to wygląda :D rozpoczął w poniedziałek byłem i widziałem co robili we wtorek około 13 przyjechałem zobaczyć jak to wygląda i się rozliczyć a ich już nie było :D w tym czasie powstała więźba i strop drewniany bo pomogli moim budowlańcom poukładać :D

 

a wracając do meritum, dlatego pytałem dlaczego liczy inny strop niż drewniany?? bo taki dostaje w prefabrykacie??

 

zrozum, nie jestem wrogiem prefabrykaty, jak byłby porównywalnie cenowo to pewnie bym w to wszedł :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście mamy w czym wybierać i każdy może dokonać takiego wyboru jaki uważa za słuszny i ekonomiczny dla swojego domu. Ty masz więźbę bardzo elegancko wykonaną, widać dokładność i staranność a do tego masz masz porządek na budowie. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak abyśmy nei bili piany o czas wykonania takiej więźby :D daje zdjęcia są datowane :D nie mam powodu aby to zmieniać :D

Gratuluję wyboru ale jak widzisz sam. Ściany kolankowe , słupy w nich, wieniec na scianach kolankowych, które musiałeś robić a ja nie Ściany wewnętrzne nośne i ławy pod nimi..... to jeszcze policz to tego ja już tego nie opisałem ile na tym zostawiłem w kieszenie . W moim domu nie wylałem 24mb ław tyleż samo ścian fundamentowych 3 belek ukrytych o długości w sumie 8mb(w stropie) 3 podciągów o łącznej długości12mb i wieńca na tych ścianach nośnych wewnętrznych, których nie musiałem robić 2 słupów podpierającch podciąg Teraz następna rzecz dla mnie naistotniejsza . Kolejny domek buduję sam ale na dachy zawsze biorę ekipę i płacę może drożej ale biorę fakturę. Nic na gębę.I teraz dopiero policz jak to wychodzi ile zaoszczędzone masz albo nadpłacone. Poza tym dodatkowo wykonanie projektu stropu drewnianego też nie kosztuje 100zł a każda złotówka jest ważna.

Na poddaszu mam stryszek o powierzchni 40m2 od razu zaprojektowany w fabryce wiązarów. Mógł być większy ale nie potrzeba nam az tak dużego.

Myślę też stopień skomplikowania kształtu dachu też ma wpływ Jak widziałem to masz dach kopertowy u mnie jest wielospadowy i na dwóch różnych poziomach co też ma wpływ na cenę no i przede wszystkim wykonawca więźby. Konkurencja jest dzisiaj . Ja 8 lat temu jak budowałem dom dla synów już wtedy chciałem postawić prefabrykat w domu z poddaszem użytkowym ale tylko jedna firma we Włocławku robiła takie cuda i ceny mieli zaporowe. Na obecny dom wysyłałem zapytanie ofertowe do 12 firm przy założeniu dokładnie takich samych oczekiwań i parametrów - powieliłem za każdym razem to samo zapytanie i ceny kształtowały się od max 36500 do min 28000 brutto z montażem. Może pytałeś nie tu gdzie trzeba. Dla przykładu jedna z firm zaproponowała cenę 32500 z rozstawem wiązarów 110cm a ostatecznie mam rozstaw 90 cm za rzeczone wcześnie 2600 z montażem brutto.

Edytowane przez winston
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

każdy ma swoje liczenie, słupy są dlatego, bo nad garażem nie mogło być stropu bo zamiast kanału będzie podnośnik

też mam f-rę :D to nie altanka tylko poważna inwestycja :D

fajnie, ze wygospodarowałeś tyle miejsca przy prefabrykatach, ja miałem mniej do tego zawalone boki a sa mi one potrzebne do rekuperatora i innych spraw, które nei wymagają dużo miejsca ale jednak je zajmują :D

 

to rozumiem, że masz tylko fundament po zewnętrznej??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.slonecznedomy.pl/pl/Artykuly/ZMIANY-W-PROJEKCIE-ACAPULCO

Oprócz ściany nośnej wewnętrznej , która biegnie od garażu do łazienki Nr9 wszystkie ściany , ławy i wieńce na tym rzucie narysowane na grubo zostały niewybudowane jako nośne tylko jako działowe. To tak dla poglądu zamieściłem.

Edytowane przez winston
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...