Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wiązary, czy tradycyjna więźba - co tańsze


fotohobby

Recommended Posts

Nie masz się nad czym zastanawiać gdyż zawsze znajdą się domorośli znawcy nie mający żadnego doświadczenia i praktyki wypisujący anonimowo różne bzdury. Wiązar dachowy to nie przęsło stalowego mostu czy wiaduktu. Drewniane mosty też mają obustronne mocowania. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 292
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Andrzej dzieki za odpowiedź.

 

Tylko ja z tym mocowaniem wiązarów dostałem info od kolesia z fabryki, z którą gadałem... :/ (a może coś źle zrozumiełem)

Tak czy inaczej ja mam rozstrzał cenowy bardzo duzy... od 30 brutto do 39 netto.

 

Najdrożej Wiązar System 39 netto

WPW Inwest 33 netto

Eraga 30 brutto (ale nawet projektu nie przysłali)

 

Czekem na pozostałe wyceny.

 

Andrzej pytanie: dlaczego tak ważne aby wiązary były niedaleko od siebie? W rozmowach różne odległości podają. Od 100 do 120 cm. W wątku czytałem, że ktoś sobie zażyczył aby były co 90 cm. Co to daje?

 

Będę wdzięczny za odpowiedź.

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami firmy rozstawiają szerzej wiązary bo wówczas jest ich mniej a co zatem idzie jest taniej. Spotkałem się nawet z rozstawem 2 m. Rozstaw nie powinien przekraczać 90 cm. Oczywiście pod względem wytrzymałościowym wiązar wytrzyma ale typowa łata się ugnie i nastąpi tzw. "łódkowanie" dachu. Aby do tego nie dopuścić konieczne staje sie wówczas zwiększenie przekroju łat. Wykonywałem krycie dachu, na którym wiązary miały rozstaw w kilku miejscach 125 cm. W celu uniknięcia "łódkowania" musiałem zastosować na całym dachu łaty o przekroju 8x8 cm! Dach miał 600 m2. Dodatkowy koszt materiału na łaty był większy od kosztu dwóch "brakujących" wiązarów. Do tego konieczność użycia gwoździ 15 cm. Łaty mocno kręciły i pękały na końcach trzeba było wiercić otwory pod gwoździe! Jednym słowem "masakra" a przez chwilowy zysk finalna strata. Jak to mówi przysłowie: "Chytry dwa razy traci". Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Cześć,

 

proces wyboru dostawcy trwa :)

 

Obecnie w grze pozostały 4 firmy:

Burkietowicz

DREW-INWEST

Wiązar.pl

WPW

 

Założenia co projektu

 

Obciążenie wiatr 54kg/m2

Obciążenie śnieg 90kg/m2

Obciążenie pasa górnego <75kg/m2

Obciążenie pasa dolnego <60kg/m2

Obciążenie zmienne użytkowe na strychu 140 kg/m2

Rozstaw wiązarów(cm) 90cm

Montaż bezpośrednio do wieńca przy pomocy kotw wwiercanych po zalaniu wieńca. Dach jest kopertowy w kształcie litery T, więc zachodzi obawa dokładność zatopienia kotw przy wylewaniu wieńca.

 

 

Czy to poprawne założenia do dachówki ceramicznej (wydaje mi się, że tak bo przyjąłem najwyższe normy z ofert)? W ofertach nie było standardu, zdarzały się mniejsze założenia (np. obciążenie pasa dolnego 40kg/m2) więc poprosiłem o oferty na konkretnych założeniach aby móc porównać "jabłka z jabłkami" :)

Cenowo wszystkie dość podobne. Na ten moment wygrywa DREW-INWEST. Czy ktoś miał jakieś doświadczenia z nimi? Będę wdzięczny za opinie.

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Jestem na etapie prac koncepcyjnych (projekt domu) i mam mętlik w głowie. Analizuję różne opcje i chciałbym zasięgnąć rady co do konstrukcji dachu.

Chciałbym w domu z dwuspadowym dachem utworzyć antresolę nad salonem i pokazać część konstrukcji dachu (jętki). Nad pozostałą częścią domu będzie poddasze nieużytkowe. Czy w takim przypadku zastosowanie wiązarów jest uzasadnione?

Inaczej mówiąc, czy stosując wiązary dachowe, można zrobić antresolę? Dach ma około 11m rozpiętości.

Czytałem, że są wiązary dachowe do domów z użytkowym poddaszem. Czy takie rozwiązanie jest atrakcyjne cenowo w stosunku to tradycyjnej więźby?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiązary o różnych kształtach wspólnie - bez problemu.

Łączenie tego z tradycyjną więźbą to chybiony pomysł...

Zależy Ci na pokazaniu drewna, to raczej idź w tradycyjną więźbę. Moim zdaniem, te cieniutkie, połączone płytką kolczastą elementy wiązara nie prezentują się zbyt efektownie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma żadnego problemu w połączeniu więźby tradycyjnej z wiązarami. Robiłem taki dach. Kolejność musi być następująca najpierw wiązary a następnie dopasowuje się do nich więźbę tradycyjną. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wiązary i np. dzięki nim nie potrzebowałem słupów pod zadaszenie wejścia i tarasu (zobacz zdjęcia). Jednak wystające wiązary teraz muszę jakoś przykryć, bo rzecywiście nie prezentuje się to dobrze. Pewnie dam na to płytę OSB, cienki styropian i otynkuję tak jak elewację.

 

IMG_8242.jpgIMG_8260.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 2 weeks później...

Mam dwa pytania do Pana Andrzeja które brzmią:

W budownictwie szkieletowym, ścianki nośne przytwierdzamy na sztywno do dolnego pasa wiązarów ?

drugie pytanie to z jakimi przekrojami wiązarów spotykał się Pan kiedy budynek miał blisko 10m szerokości i kącie nachylenia 30st. a ścianka nośna którą mam nadzieją można użyć do podtrzymania konstrukcji wiązarów tym samym związanie wszystkiego w całość stoi na +/- środku budynku?

Edytowane przez rafał2011
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że wstawiłeś te bardzo ciekawe realizacje. Ostatnio kolejny raz odwiedziłem kopalnię soli w Wieliczce i kolejny raz miałem okazje podziwiać kunszt górniczej ciesielki. Wracając do pytań Rafała. Tak. tak mam w swoim domu szkieletowym wiązar mocowany kątownikami ciesielskimi do oczepu ściany. Mój dom ma szerokość 9 m wiązar spoczywa na ścianach zewnętrznych. Kąt nachylenia połaci 30*. Cały dom mam zbudowany z jednego przekroju drewna 5x10 cm. Wiązary wykonywałem samodzielnie na budowie. W węzłach mam grubą sklejkę, którą zresztą też samodzielnie wykonałem na stolarni sklejając cienkie sklejki z opakowań. Nie ma potrzeby podpierania wiązara po środku. Największy wiązar jaki montowałem miał rozpiętość 26 m. Łączyliśmy na budowie dwa elementy 13 metrowe w całość przy pomocy płytek kolczastych i małej przenośnej prasy. Wiązar miał podparcie tylko na ścianach zewnętrznych. Kąt nachylenia połaci miał 26 *. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz napisać ile wyszło za materiał a ile za robocizne ?:) Chyba trzeba w tym roku aktualizować cenniki do Rzeszowskich :)

 

Po dokladnym przeliczeniu, to sam material:

-drewno ( w tym belki na strop)

-plus reszta ( impregnowanie, gwozdzie itp) , wyszło w granicach 12 tyś,

do tego robocizna 4 tyś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że wstawiłeś te bardzo ciekawe realizacje. Ostatnio kolejny raz odwiedziłem kopalnię soli w Wieliczce i kolejny raz miałem okazje podziwiać kunszt górniczej ciesielki. Wracając do pytań Rafała. Tak. tak mam w swoim domu szkieletowym wiązar mocowany kątownikami ciesielskimi do oczepu ściany. Mój dom ma szerokość 9 m wiązar spoczywa na ścianach zewnętrznych. Kąt nachylenia połaci 30*. Cały dom mam zbudowany z jednego przekroju drewna 5x10 cm. Wiązary wykonywałem samodzielnie na budowie. W węzłach mam grubą sklejkę, którą zresztą też samodzielnie wykonałem na stolarni sklejając cienkie sklejki z opakowań. Nie ma potrzeby podpierania wiązara po środku. Największy wiązar jaki montowałem miał rozpiętość 26 m. Łączyliśmy na budowie dwa elementy 13 metrowe w całość przy pomocy płytek kolczastych i małej przenośnej prasy. Wiązar miał podparcie tylko na ścianach zewnętrznych. Kąt nachylenia połaci miał 26 *. Pozdrawiam.

Przepraszam że zapytam nie w odpowiednim dla tego pytania temacie:)

konstrukcja 5x10 poszyta z obu stron płytą osb?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...