Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaka klimatyzacje do domu jednorodzinnego


Recommended Posts

Witam,

Nie znalazlem podobnego tematu na formu wiec tworze nowy.

 

Chcialbym w domu jednorodzinnym w dwoch pomieszczeniach zainstalowac kilmatyzacja a konkretnie w salonie okolo 70m2 oraz sypialni 30m2. Z gory dziekuje za oferty rekuperatorow, ktore mnie nie interesuja. Intersuje mnie tylko i wylacznie bardzo dobrej klasy klimatyzacja tj. wydajna, cicha i energooszczdna. Zaproponujcie cos prosze. Jesli znacie sprawdzona firme w tym temacie okolice Tarnowskich Gor, prosze o kontakt [email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
I co lpilsniak, znalazłes coś? Ja budując doskonale zaizolowałem dom, żeby zimą był ciepły, a latem nie parzył. No i pierwsze sie udało, jednak w upalen dni na poddaszu jest za gorąco!!! Jednak trzeba w 3 sypialniach załozyc klimę. I mam podobne założenia jak Ty: ma wydajna, cicha, energooszczędna i wysokiej klasy. Zupełnie nie mam jeszcze planu jak i co. Liczyłem, że murator jak zwykle coś podpowie :)....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Współczesny dom to hybryda w części ceramiczna w części drewniana.I ta drewniana(dach) najczęściej izolowana jest wełną mineralną.Ta wełna jak zawilgotnieje to bardzo ciężko się tej wilgoci pozbywa.Jak dotrwa do zimy to koszty ogrzewania ogromne,nie wspominając o destrukcyjnym działaniu na materiał konstrukcyjny dachu,czyli drewno.To co piszę jest pozornie nie w temacie.Klimatyzacja ma zapewnić komfort,wyrażony przez obniżenie temperatury i wilgotności w domu.Należy jednak pamiętać ,że zbytnie jej obniżenie ,spowoduje powstanie punktu rosy na przegrodach zewnętrznych,a co się z tym wiąże wykraplanie wilgoci dostającej się do budynku od jego zewnętrznej strony.Uważam,że rozsądnym było by nie przekraczanie temperatury 3-ech st.C ,jako różnicy między tmp.zewnątrz i wewnątrz.Dla przykładu podam,że przy tmp.zew.28oC i wlg.wzg.powietrza 80%(co jest normalne w upały), obniżenie temp.wewnątrz budynku do 24oC będzie powodowało kondensację pary wodnej.Dlatego kupując klimatyzację nie należy kierować się ekstremalnymi mocami,bo one i tak nie powinny być wykorzystywane.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla pojedynczego lub 2 pomieszczen klimatyzator rozdzielony typu split. zwracaj uwagę na współczynnik wydajności chłodniczej COP Pełniejsze dane odnośnie jakości, oszczędności klimatyzatora podaje współczynnik ESEER najczęściej tylko dobre firmy go podają
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla przykładu podam,że przy tmp.zew.28oC i wlg.wzg.powietrza 80%(co jest normalne w upały), obniżenie temp.wewnątrz budynku do 24oC będzie powodowało kondensację pary wodnej.

To ma znaczenie tylko wtedy, gdy stosujesz chłodzenie np. puszczaniem zimnej wody w podłogę czy wymiennik w wentylacji. Gdy masz klimatyzator, to jego wewnętrzna jednostka kondensuje parę wodną i odprowadza skropliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

zajmuje się klimatyzacją więc jeżeli będą jakieś pytania to podpowiem, a być może zainteresuję jakąś ofertą.

Jeżeli ma być cicha, energooszczędna i wysokiej klasy to polecam Daikin lub Toshiba tylko INVERTER.

Na więcej pytań o typ i moc urządzenia chętnie odpowiem z tym że potrzebuję trochę informacji , np czy pomieszczenie jest od strony południowej, jakie duże są okna, ile jest m2, jaka wysokość pomieszczeń, ew inne zródla ciepła np komputery.

http://www.patisystem.pl, tel 600270771

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ma znaczenie tylko wtedy, gdy stosujesz chłodzenie np. puszczaniem zimnej wody w podłogę czy wymiennik w wentylacji. Gdy masz klimatyzator, to jego wewnętrzna jednostka kondensuje parę wodną i odprowadza skropliny.

Masz rację ale nie do końca.Klimatyzacja ma za zadanie obniżyć temperaturę wewnątrz budynku.Konsekwencją tego jest obniżenie temp.ścian zewnętrznych .para wodna zawarta w upalnym zewnętrznym powietrzu wnika w izolację zewnętrzną i przegrodę od zewnątrz,ponieważ ściana osiągnęła temp.pkt.rosy.To co jest dostarczane do środka budynku z racji przejścia przez układ klimatyzacyjny ,pozbawiane jest nadmiaru wilgoci poprzez kondensację.To nie jest problemem.Problemem jest temp.ścian zewnętrznych obniżona przez klimatyzację.O ile w budynkach czysto ceramicznych nie będzie to problemem,z wyjątkiem ścian północnych,to w hybrydach ceramiczno szkieletowych(dachy)na pewno tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
Masz rację ale nie do końca.Klimatyzacja ma za zadanie obniżyć temperaturę wewnątrz budynku.Konsekwencją tego jest obniżenie temp.ścian zewnętrznych .para wodna zawarta w upalnym zewnętrznym powietrzu wnika w izolację zewnętrzną i przegrodę od zewnątrz,ponieważ ściana osiągnęła temp.pkt.rosy.To co jest dostarczane do środka budynku z racji przejścia przez układ klimatyzacyjny ,pozbawiane jest nadmiaru wilgoci poprzez kondensację.To nie jest problemem.Problemem jest temp.ścian zewnętrznych obniżona przez klimatyzację.O ile w budynkach czysto ceramicznych nie będzie to problemem,z wyjątkiem ścian północnych,to w hybrydach ceramiczno szkieletowych(dachy)na pewno tak.

W przegrodzie termicznej z definicji ( definicja współczynnika przewodzenia ciepłą) wykluczony jest ruch wilgoci i powietrza. Po co, więc na poważnym forum pisać o przegrodach projektowanych przez nie znających fizyki. Jest coś takiego w budownictwie jak paroizolacja i test szczelności (PN13829) - wprowadzone w 2000r.

paroizolacja ściany.jpg

A chłodzenie jest - przyjemne. I tak dogrzewa się pompą ciepłą, to jaki problem się nią za darmo chłodzić.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przegrodzie termicznej z definicji ( definicja współczynnika przewodzenia ciepłą) wykluczony jest ruch wilgoci i powietrza. Po co, więc na poważnym forum pisać o przegrodach projektowanych przez nie znających fizyki. Jest coś takiego w budownictwie jak paroizolacja i test szczelności (PN13829) - wprowadzone w 2000r.

[ATTACH=CONFIG]222871[/ATTACH]

A chłodzenie jest - przyjemne. I tak dogrzewa się pompą ciepłą, to jaki problem się nią za darmo chłodzić.

Nasz cudak dalej swoje. Przecież ty dwa do dwóch nie potrafisz dodać a formułujesz jakieś bzdurne tezy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przegrodzie termicznej z definicji ( definicja współczynnika przewodzenia ciepłą) wykluczony jest ruch wilgoci i powietrza. Po co, więc na poważnym forum pisać o przegrodach projektowanych przez nie znających fizyki. Jest coś takiego w budownictwie jak paroizolacja i test szczelności (PN13829) - wprowadzone w 2000r.

[ATTACH=CONFIG]222871[/ATTACH]

 

A jaki to ma związek z tematem ?

Już lepiej byłoby jakby koledze napisał o tym Daisekai'u.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
  • 2 months później...
Mam klimatyzację kanałową. Jednostka wewnętrzną umieszczona na podłodze na strychu nieogrzewanym. Przed i za jednostką mam obudowy z blachy ocynk lutowane. W nich mam rozdzielcze przewodów wentylacyjnych. Całość jednostka + oba rozdzielcze są pokryte i zaizolowane 20cm wełną. Niestety w rozdzielaczu przed skrapla się wodą i delikatnie przecięka z niego do podłogi i dalej widzę plamę na regipsie w pokoju na suficie. Mam odprowadzenie skroplin tylko z jednostki wewnętrznej grawitacyjne i działa ok. Co zrobić ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrapla się wewnątrz czy na zewnątrz?

Do układów "chłodniczych" stosuje się izolacje gwarantującą szczelność.

Wełna do takich izolacji nie należy.

Izolacja kauczukowa tak, o ile dobrze wykonana.

 

Kup sobie matę samoprzylepną + taśmę i wyklej cały rozdzielacz wewnątrz - szczelnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm wewnątrz czy na zewnątrz to w sumie nie wiem. Oba rozdzielacze: za i przed są z zewnątrz klejone matą kauczukową chyba 13mm. Wg mnie to lepiej to okleiłem niz fabrycznie oklejono jednostkę wewnętrzną. Ona ma tylko większe płaszczyzny przed wymiennikiem od strony ssania matę kauczukową o gr 4mm ! Na całości mam wełnę. Poprzednią zimę na wierzchu miałem dość szczelną folię ALU od podłogówki i pomiędzy folią a wełną gromadziło się sporo kropel wody. Dlatego folię zlikwidowałem. Może faktycznie skrapla się na zewnątrz rozdzielczy, bo rozdzielcze mają połączenia lutowane.

 

Czy tak powinienem ocieplić/zaizolować oba rozdzielcze

Edytowane przez ferrit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...