Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

WODA DO PODLEWANIA OGRODU - z sieci, ze studni, ze zbiorników na deszczówkę?


tola

Recommended Posts

Wydaje mi się, że ten temat będzie powracał a to ze względu na podwyżki cen wody które mają pokrywać koszty nowych przyłączy. Tak na prawdę to ten pomysł uważam za szczyt głupowy. W końcu przyłacza buduje się raz, a z wody kożysta ciągle. W rezultacie wszyscy będziemy więcej płacić i przez co koszty życia wzrosną, a jak będzie z tymi przyłączami to życie pokaże. Ja jestem coraz bardziej skłonny do zbierania deszczówki. Rok temu wychodziło dla idei, a teraz zacznie się opłacać. Oczywiście, że jak ktoś ma niski poziom do wody to będzie wiercieł/kopał studnię bo taką wodę można bardziej wszechstronnie użytkować.

Ja na jedno podlewanie potrzebuje 10 m3 wody.

Zbieranie deszczówki odpada bo musiałbym mieć zbiorniki na ok. 30 m3 :)

aby to miało sens.

Studnię chcę tylko do podlewania. Proporcje zużycia Wody mam ok. 100:1 na korzyść :) podlewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 262
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam, a ja mam inne zdanie (potrzeby) na temat własnej studni, posiadam studnie i podłączenie do wodociągu i trochę przerażają mnie koszty. Wode z wodociągu używałem od budowy "połowy" domu i do chwili obecnej (ponad 1,5 roku) - koszt zakupu agregatu lub pompy przewyższy dwukrotnie moje rachunki za wodę, nie liczę kosztu podłączenia do instalacji i zużycia prądu. Nie mam wielkiego ogrodu (dopiero w budowie), może różnica zmieni się to w momencie podłączenia do kanalizacji - gdzie płaci sie za pobraną i odesłaną wodę.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli woda ma słuzyc tylko do podlewania ogrodu, zastanow sie czy w ogole bedziesz ogrod podlewał i jak duzo tej wody zuzyjesz.

 

Ja mam studnie, do ktorej zbieram wode deszczową - 1,2 m3. Mam tez mocną pompe zatapialną. Ta studnia jest mała, za mała do regularnego podlewania ogrodu, mozna podlewac jedynie konewką. Podlewanie pompą o wydajnosci 120 l powoduje ze po ponad 10 minutach studnia jest pusta. Młody trawnik podlewam wyjątkowo pompą.

 

W praktyce uzywam wody ze studni tylko do podlewania swiezo posianej trawy oraz drobnych krzewow owocowych, gdyz są mlode. Do poboru wody nie uzywam jednak pompy, gdyz łatwiej i szybciej pobieram ją wiadrem. Gdy trawik jest juz ustabilizowany, moim zdaniem nie potrzebuje podlewania.

 

Jesli jednak u kogos ogrod potrzebuje podlewania, wtedy studnia jest potrzebna, gdyz 1m3 wody mozna podlac niewielki trawnik - moze 300 m2. Na solidne podlewania ogrodka mozna zuzyc jednorazowo kilka m3 wody, a wtedy koszt wody z wodociągu moze byc znaczny w skali miesiąca, a przede wszystkim wazny jest aspekt ekologiczny. W miesiącach letnich i panującej suszy są tez wprowadzane zakazy uzywania wody wodociągowej do podlewania ogrodu.

 

Uwazam wiec, ze studnie miec warto, nalezy sie jednak zastanowic nad dalszą inwestycją w hydrofor itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, a ja mam inne zdanie (potrzeby) na temat własnej studni, posiadam studnie i podłączenie do wodociągu i trochę przerażają mnie koszty. Wode z wodociągu używałem od budowy "połowy" domu i do chwili obecnej (ponad 1,5 roku) - koszt zakupu agregatu lub pompy przewyższy dwukrotnie moje rachunki za wodę, nie liczę kosztu podłączenia do instalacji i zużycia prądu. Nie mam wielkiego ogrodu (dopiero w budowie), może różnica zmieni się to w momencie podłączenia do kanalizacji - gdzie płaci sie za pobraną i odesłaną wodę.

Pozdrawiam

Z własnego doświadczenia już wiem że studnia bardzo by odciążyła mój budżet. Mam piaszczyste gleby i woda deszczowa przelatuje jak przez sito.

Jezeli wodę masz płytko to tym bardziej warto. Do tego hydrofor z marketu i masz wodę do podlewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months później...
czy robiliście kiedyś symulację, czy opłaca się kopać studnię/wstawiać kręgi, tylko po to aby podlewać ogród ?? Mam ogród o pow. ok. 700m2 i nie mam pojęcia ile wody zużywać będę do podlewania rocznie i kiedy zwrócą mi się nakłady poniesione na ewentualne wykonanie studni (szacuję ok. 1200zł)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do inki1

 

 

oczywiste to do konca nie jest... nie wiem od czego to zależy , może rejonu Polski a napewno warunków atmosferycznych (np. upalne długi lato)... znam przypadek udzielenia upomnienia oraz zakazu (jako że to był pierwszy raz )przez władze w jednej z małopolskich wsi.. gospodarzowi podlewającemu pomidory w ogródku... doniósł sąsiad..

 

nie mniej jednak to dowodzi o możliwości wprowdzenia takiego zakazu!!

a może jak pisze Heimnar obowiązuje on cały czas!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziennie na m2 zużywam 24 litry (nie jest to dużo). Biorąc pod uwagę 5 miesięcy podlewania i 30 dni w miesiącu (nie odliczam dni deszczowych) daje to 3.6 m2 na metr działki.

Przy 500 m2 daje to 1800 m3 wody rocznie (mam nadzieję, że się nie pomyliłem. Pierwszy raz to liczę w ten sposób i jestem trochę zszokowany)

przy cenie wody ok, 2,5 zł studnia zwraca się bardzo szybko

 

pozdrawiam

 

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...