Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

WODA DO PODLEWANIA OGRODU - z sieci, ze studni, ze zbiorników na deszczówkę?


tola

Recommended Posts

znajomy sobie sprawil (nie wiem jak sie to dokladnie nazywa) ale kilkunastometrowa studnie (???) 2 lata temu za ok. 1300 zl. moze slowo studnia to za duzo powiedziane, bo przyjechal samochod i zrobil wlasnie taki kilkunastometrowy odwiera rurka o srednicy ok. 5-7 cm. i wlasnie takiej grubosci rurka siedzi w ziemi i do niej przy ziemi dolaczono pompe. latem woda pompuje sie fantastycznie. mozna zapuscic zraszanie 24 h/dobe. koszty pradu wg. jego opinii sa znikome. a dzialka tonie w zieleni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 262
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

dziennie na m2 zużywam 24 litry (nie jest to dużo). Biorąc pod uwagę 5 miesięcy podlewania i 30 dni w miesiącu (nie odliczam dni deszczowych) daje to 3.6 m2 na metr działki.

Przy 500 m2 daje to 1800 m3 wody rocznie (mam nadzieję, że się nie pomyliłem. Pierwszy raz to liczę w ten sposób i jestem trochę zszokowany)

przy cenie wody ok, 2,5 zł studnia zwraca się bardzo szybko

 

pozdrawiam

 

Karol

 

1800m???? A co Ty podlewasz???? Dla mnie to jest zupełnie abstrakcyjna liczba. Ja w zeszłym sezonie zużyłam 40m, więc dla mnie 1800 to jest jakas kosmiczna abstrakcja, chyba, że zalewasz działkę :wink: a nie podlewasz. Po prostu nie wiem, skąd wziąłes takie wyliczenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arek99,

Nie wiem ile teraz będzie kosztowała studnia kręgowa, możesz przecież zrobić wierconą, mouim zdaniem prościej i taniej. Skoro zdecydowałeś się na kręgi to wodę masz płytko.

Ja mam wodę ze studni, świder wkręcony w dno studni, siatka na 22m.

Mamy hydroforek Darling czeski 400W, 1400obr/min, 2800l/godz.

Podlewanie automatyczne działa już ponad 4 lata i przy normalnym używaniu wszystkiego, terma 12KW przepływowa i prawie wszystko na prąd, to rachunki za prąd w lecie to ok 200zł miesięcznie. Przy czym podlewanie działki to od 2-3,5 godzin podlewania prawie codziennie.

Działka 44ary, klekcja krzewów ozdobnych. Gdybyśmy mieli wodę z wodociągu to pewnie byłoby kilka razy drożej .

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arek99,

Rozumiem, no to lekko nie będzie. O ile studnia ma być kręgowa, to musisz mieć kogoś do pomocy, coćby do kładzenia kręgów. Kładź je na deski, a później je usuwaj, żeby klręgi nie popękały. Ale najwaśniejsze, to trzeba sobie wytyczyć od wewnątrz kręgów linie wzdłuż pionów (trzech, lub cztertech) podczas kopania koniecznie trzeba je kontrolować. Nieszczęściem jest skrzywić tak, żeby nie dało się wyprostować. Firmy studniarskie stawiają nad przyszłą studnią spory trójnóg i spuszczają do pierwszego kręgu osiowany trójnogiem pręt z ramą wielkości kręgu i workami, które odbierają urobek.

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na swoje potrzeby do 30 m H, oraz nie więcej jak 5 m3, nie potrzeba nic i nikomu zgłaszac. Zależy jaki rejon Polski, czy jest chlor w wodzie wodociągowej czy go nie ma oraz cena za 1 m3. prawda jest taka:

1/studnia 3 m H = +-1000 ZŁ,

2/ HYDROFOREK -+ 300 DO 500 ZŁ,

3/ WĄŻ do podlewania i tak musisz mieć fi 25 mm-+ 150- 200 zł,

4/ na ogród zużyjesz w suchym roku 150-200 m3, w mokrym 10% tego,

5/ czy zatem warto?, ja mam i bardzo sobie chwalę niezależność.

Pozdrawiam Wszystkich!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam osobną studnię do wody gospodarczej (podlewanie, mycie aut), w zeszłym roku zużyłem w sumie 150 m sześć wody, hydrofor ze zbiornikiem 80l, ciut przymały bo przy podlewaniu chodzi niemal na okrągło, prowizorycznie podłączyłem licznik, wyszło 0,73 kWh/msześć, co daje koszt energii ca 0,25 zł/msześć, w tym tempie zwróci się za 4 lata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziennie na m2 zużywam 24 litry (nie jest to dużo). Biorąc pod uwagę 5 miesięcy podlewania i 30 dni w miesiącu (nie odliczam dni deszczowych) daje to 3.6 m2 na metr działki.

Przy 500 m2 daje to 1800 m3 wody rocznie (mam nadzieję, że się nie pomyliłem. Pierwszy raz to liczę w ten sposób i jestem trochę zszokowany)

przy cenie wody ok, 2,5 zł studnia zwraca się bardzo szybko

 

pozdrawiam

 

Karol

 

 

witam

te 1800 m3 wody to chyba zart na 1 kwietnia

przy wodociagu 1m3 = ok 0,8h odkreconego na full kranu czyli masz przez ok 2 miesiace odkrecony na maxa kran na ogrod ? chyba musisz ryz hodowac w ogrodzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Witam

 

Mam spory (jak się okazało) probelm.

 

Moja działeczka budowlana ma 2275m2.

Liczę że dom, podjazdy, ścieszki itd zajmą ok 800m2

 

Dalej pozostaje około 1500m2 do zagospodarowania.

 

Zakładając że buduję w miarę profesjonalny system do podlewania to czy bardziej opłaca mi się budować studnię czy też korzystać z wody z sieci.

 

płacę za wodę ok 3 zł/m3

 

facet od projektowania ogrodu był uprzejmy mnie dzisiaj przestraszyć że w takim ogrodzie jestem w stanie zużyć nawet 500m3/rok

 

1. jakie są wasze doświadczenia?

2. Czy można oszacować koszty podlewania takiego ogrodu

 

Dzięki za wypowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam działkę rekreacyjną 400m2 , powierzchnia podlewania wyniesie ok 300m2 . W zeszłym roku zużyłem 79m3 wody na podlewanie trawy i krzewów . Podlewałem może nie codziennie ale tak mniej więcej co trzy dni tak aby trawy nie wypaliło od słońca .

Porównując Twoją powierzchnię do mojej wychodzi że jest ok 5 razy większa , więc wody możesz zużyć na podlewanie ok 400m3 zakładając że będziesz podlewać całą tą powierzchnię ok 1500m2 .

Mam nadzieję że Cię nie przestraszyłem ? :wink:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

posiadam nawodnienie na trochę większej działce na wsi ,korzystam ze studni głębinowej i uważam że większym problem niż cena tej wody jest wydajność sieci wodociągowej w okresie kiedy wszyscy jej urzytkownicy podlewają a właściwe funkcjonowanie nawodnienia jest ściśle związane ze stałym ciśnieniem zasilającym .Nawodnienie jest doskonałą rzeczą i nie wyobrażam sobie podlewania ogrodu ręcznie.Studnia głębinowa jest dość dużą inwestycją jednorazowo ale urzytkuje się ją podobno bezproblemowo podobno przez 15 lat. Pozdrawiam gregor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję że Cię nie przestraszyłem ?

 

oj tam - koszt nie jest kosmiczny, ale studnia zwróci się w dwa/trzy lata więc chyba w takim razie warto ...

 

 

 

uważam że większym problem niż cena tej wody jest wydajność sieci wodociągowej w okresie kiedy wszyscy jej urzytkownicy podlewają

 

też słyszałem o takich sytuacjach

 

Podsumowując

Można przyjąć że na roczne podlewanie 1500m2 mogę wydać 1500 zł. Chyba sporo. Czy koszty utrzymania Waszych ogrodów są równie wysokie?

 

chyba trzeba będzie robić tę studnię...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

posiadam nawodnienie na trochę większej działce na wsi ,korzystam ze studni głębinowej i uważam że większym problem niż cena tej wody jest wydajność sieci wodociągowej w okresie kiedy wszyscy jej urzytkownicy podlewają a właściwe funkcjonowanie nawodnienia jest ściśle związane ze stałym ciśnieniem zasilającym .Nawodnienie jest doskonałą rzeczą i nie wyobrażam sobie podlewania ogrodu ręcznie.Studnia głębinowa jest dość dużą inwestycją jednorazowo ale urzytkuje się ją podobno bezproblemowo podobno przez 15 lat. Pozdrawiam gregor

 

e, tam, ja ustawiałam podlewanie na 3.00 w nocy i wtedy wydajność sieci była boooska, bo ludzie spali, a efektywnośc podlewania była super, bo ziemia nie była nagrzana ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wodę masz bardzo tanią!

W innych rejonach Polski płaci sie znaczenie więcej 10 ,a nawet 13 zł za m3.

Ubiiegły rok był wyjątkowo suchy,dlatego nie jest dobrym przy kalkulowaniu kosztów podlewania.

Łap deszczówkę,tańsza i lepsza.Wstaw w rurę spustową od rynny rzygacz,pod niego beczkę.

Lepsza taka" inwestycja" niż kopanie studni.

Nadchodzi ocieplenie klimatu,a z nią burze i deszcze!?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas, w zeszłym roku - upalne lato, na 160m2 działki 'zielonej", wyszło 24m3 wody z wodociągu.

Licząc w zaokrągleniu po 8 zł brutto/1 m3, czyli 192 zł

 

8zł/m3? To już chyba policzone ze ściekami.Jak nie macie podlicznika na wyprowadzeniu wody na ogród to bulicie jednocześnie i za ścieki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym sie zastanowiła nad założeniem nawodnienia na częśc ogrodu.Popędź swojego projektanta, niech zrobi ogród np. frontowy, czy blisko domu pod nawodnienie, i część w której mają rosnąć rosliny, które utrzymają się bez nawodnienia. Na większości ziem da sie coś takiego skomponować i to tak, żeby było ładne. No chyba że masz piach VI klasy, to może trzebaby sie pogimnastyko0wać przy doborze gatunków.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym sie zastanowiła nad założeniem nawodnienia na częśc ogrodu.

 

mam zasadę której się trzymam - albo całość albo wogóle. Najczęściej niedokończone rzeczy i prace są już nigdy nie dokończone. Efekt żaden, bo na połowie działki będę miał ładnie a na drugiej połowie piach moze i VI klasy :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedewszystkim zalezy jaka masz glebę!

jesli piaszczysta to wydasz majatek na podlewanie! Jesli ziebia jest bardziej urodzajna to i bedzie lepiej wilgoc trzymac!

Kolejna sprawa to pora podlewania ogrod.

Najlepiej robic to kiedy słonce jest juz blisko horyzontu-> wieczorem!

A automatyczne podlewanie to najlepiej ustawic na 3 w nocy!:)

no i jest jeszcze sprawa ściółkowania rabat!-> woda z gleby tez tak szybko nie wyparowywuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...