Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

WODA DO PODLEWANIA OGRODU - z sieci, ze studni, ze zbiorników na deszczówkę?


tola

Recommended Posts

Witam,

Terenu zielonego mam na działce ok. 900m2 i aktualnie podlewam wodą z wodociągu, po 2 zł/m3. Sąsiad obok specjalnie wykopał sobie studnię i radzi mi to samo. Z mojej orientacji wynika, że studnia kosztowałaby mnie na gotowo ok. 1,5 tys. zł (woda jest dość wysoko). Problem w tym , że nie znam dodatkowych "smaczków" związanych z własną studnią - czy trzeba o nią dbać, ile zużywa prądu itp. Wodociąg jest wygodny, ale nie wiem jak na tym wyjdę cenowo (to mój pierwszy sezon) i w godzinach "szczytu" ciśnienie onbniża się. Co radzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 262
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Hihihihi, o jakich kosztach mówisz?

Wykopanie studni- koszt zależy od lokalnych specjalistów. Pompa - choćby radziecka za 100zł ( lub hydrofor za 200+) + stalowe rury za 20 zł + kosz ssący za 40 zł i gumowy szlauch do ręcznego podlewania lub..podłączenie do systemu nawadniania.

 

Kilkanaście złotych miesięcznie za prąd do pompy i raz w roku oczyszczenie kosza ssącego. To wszystko.

 

Tak to wyglądało u nas, gdzie podlewa się prawie 3tyś metrów zielepactwa :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie studnia!!! :lol: Mamy już studnię na działce z kręgów betonowych na głębokość ok. 6 m. Kosztowała ok. 4000 tys zł, ale już odpracowuje dzielnie, bo podlewamy żywopłpot ze 130 tuj i mamy wodę na użtek budowy - fundament był ostro polewany, bo były upały. Koszt elskploatacji jest minimalny - prąd do pompy lub hydroforu, oczywiście coś tam się z czasem moze zespuć, ale generalnie to proste i dość tanie urządzenie, łatwe w konserwacji i naprawie. W porównaniu z ceną wody to ogromna korzyść i studnia zwróci się szybko, a będzie praktycznie na zawsze. Młody ogród będzie wymagał zwłaszcza na początku naprawdę ogromnych ilości wody. Ponadto super chłodziarka na wodę i piwko - opuszczone w wiaderku! :wink: No i urok prawdziwej studni, którą można pięknie zaaranżować i skomponować z ogrodem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

STUDNIA, tylko Studnia.

Mam działkę z reaktywowaną starą studnię kręgową. W jej dno wwiercony jest świder, korzystamy z trzeciej żyły wodnej, jakieś 16m poniżej dna studni. Woda troszkę zażelaziona, ale w podlewaniu nie przeszkadza. Nic się od niej nie zapycha. Od kil;ku lat mam system automatycznego podlewania i wszystko działa prawidłowo.

Koszty ponoszone za wodę są nieduże, bo i hydrofor mamy słaby ok. 400W.

Nasz ogród ma 4000m2 ( czytaj kawał ogrodu) wystarcza już od 20 lat. Teraz będziemy go wymieniać na nowy i też szukamy hydroforu o podobnych parametrach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hihihihi, o jakich kosztach mówisz?

Wykopanie studni- koszt zależy od lokalnych specjalistów. Pompa - choćby radziecka za 100zł ( lub hydrofor za 200+)

Czhyba, ze woda na głębokości 20 metrów, więc niestety radziecka pompa nie pociągnie. Nie pociągnie również jeśli mówimy o systemie nawadniającym.

 

 

Kilkanaście złotych miesięcznie za prąd do pompy i raz w roku oczyszczenie kosza ssącego. To wszystko.

I jeśli pompka radziecka, to wymiana pompy raz w roku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hihihihi, o jakich kosztach mówisz?

Wykopanie studni- koszt zależy od lokalnych specjalistów. Pompa - choćby radziecka za 100zł ( lub hydrofor za 200+)

Czhyba, ze woda na głębokości 20 metrów, więc niestety radziecka pompa nie pociągnie. Nie pociągnie również jeśli mówimy o systemie nawadniającym.

 

Ja mówię o kopanej studni!

Najgłebszą jaką widziałam kopaną, to na 7 kręgów, więc nie głebszą niż 8 metrów.Szczerze mówiąc nie wiem, czy ktoś już kopał studnię na głebokość bloku ?????????

Nie mówimy tu o wierconej studni :-?

 

Kilkanaście złotych miesięcznie za prąd do pompy i raz w roku oczyszczenie kosza ssącego. To wszystko.

I jeśli pompka radziecka, to wymiana pompy raz w roku...

Nasza chodziła 8 lat bezawaryjnie...aż zapomnieliśmy wyjąc na zimę :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mówię o kopanej studni!

Najgłebszą jaką widziałam kopaną, to na 7 kręgów, więc nie głebszą niż 8 metrów.Szczerze mówiąc nie wiem, czy ktoś już kopał studnię na głebokość bloku ?????????

Nie mówimy tu o wierconej studni :-?

A dlaczego nie? Nie wszędzie da się zastosować studnię kopaną, a w temacie jest studnia w ogóle a nie studnia kopana. Zareagowałam, żeby uściślić, że jeśli w grę wchodzi studnia głębinowa, to arytmetyka nie jest już taka prosta i przyjemna dla portfela.

 

 

I jeśli pompka radziecka, to wymiana pompy raz w roku...

Nasza chodziła 8 lat bezawaryjnie...aż zapomnieliśmy wyjąc na zimę :lol:

A ja na swojej budowie zajeździłam dwie na śmierć. Czyli na dwoje babka wróżyła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do studni sie nie wypowiem bop nie mam. Ale można do podlewania ogrodu zainstalowac osobną rurę i wodomierz. Wtedy płacisz wyłącznie za wodę, bo do kanalizacji nie są odprowadzane ścieki.

A nie rusza Cię, że pitną, uzdatnioną wodę, której jest coraz większy niedostatek tak po prostu wylewasz na trawę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mówię o kopanej studni!

Najgłebszą jaką widziałam kopaną, to na 7 kręgów, więc nie głebszą niż 8 metrów.Szczerze mówiąc nie wiem, czy ktoś już kopał studnię na głebokość bloku ?????????

Nie mówimy tu o wierconej studni :-?

 

No cóż, u mnie jest 28 kręgów. Metrowych. I jeszcze 8 po 80 cm.

Łatwo policzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...