Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kosztorys a rzeczywistość


Recommended Posts

Witam,

 

czytam różne posty na forum dotyczące kosztów budowy - np minimum 2 tys za m2 powierzchni całkowitej, czy 3 tys za m2 użytkowej. Porównując to z kosztorysem wychodzą dość spore różnice. Rozpoczynam niebawem budowę domu w Lubczyku 2 (http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-lubczyku-2/m44362a7fa6f10) Z tym że poszerzyłem go o 40cm i 80cm oraz mam pełne podpiwniczenie - tym samym kolosalnie zmieniła się powierzchnia - z 228m2 całkowitej zrobiło się 428m2 całkowitej i 225 użytkowej. Wg kosztorysu wychodzi tam 382 tys - ja doliczyłem 100 tys ze względu na dołożenie piwnic. Ale czytając posty na forum wychodzi minimum 860 tys :jawdrop: Czy to ja tak bardzo zaniżam wycenę czy faktycznie budowa takiego domu to aż taki koszt? Buduję systemem gospodarczym, mam oczywiście działkę i na razie kupiłem stal, więźbę, izolacje i styrodur na piwnice, pustaki do piwnic i wyszło niecałe 40 tys to optymistycznie licząc został beton, dachówka i pustaki na ściany - z szacunków wychodzi mi 100 tys czyli 150 tys sso - mylę się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 53
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Po doświadczeniach z budowy - mam SSZ myśle że ta druga kwota bliższa prawdy, no chyba że większość prac wykonasz sam, płytki po 30 PLN z marekty, panele 30-40 PLN, połozone samemu , ogrzewnaie ekogroszek, ocieplenie skromne itp i td - policz sam -428 m2 podłogi - materiał + robozizna skromne 60 PLN/m2 = 26 tys,

Zdecydoawałes się na piwnicę - wszystko zależy jakie masz warunki geologiczne i poziomy wód gruntowch - jeśli niekorzystne to dobrze zabezpieczona przed wodą i zaizolowan termicznie piwnica to 100000 jak nic ( no chyba że mokrą chłodnię planujesz ). Dużo okien , wykusze, balkony, dach nie taki prosty kryty dachówką ( no chyba że pokryjesz papą - ale nic mnie tak nie śmieszy jak udziwnione pseudodworki budżetowo pokryte papą ). Na spokojnie przemyśl to ale uwążąm że w wersji z pełną piwnicą w cenia do 500000 nie da się tego wykonać ( na ale może nas zaskoczyśz i Tobie się uda ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" Zdecydoawałes się na piwnicę - wszystko zależy jakie masz warunki geologiczne i poziomy wód gruntowch - jeśli niekorzystne to dobrze zabezpieczona przed wodą i zaizolowan termicznie piwnica to 100000 jak nic"

 

A z czego ta piwnica by miała być zrobiona za 100 tyś? ze złota?

Bez przesady panowie.......

Zbigniew

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwnica jest koniecznością - liczyłem:

- 100 m3 betonu - ściany monolityczne betonowe + płyta = 30 tys

- izolacja 2x botazit - zakupiłem za 3 tys

- styrodur zakupiony za 5 tys = na całości 10 cm

- folia kubełkowa - 1 tys

- żwir nie wiem ile ale liczę 10 tys

- ściany wewnętrzne silikaty zakupione z nadwyżką 3 tys

- stal 7 tys

 

Więc wychodzi 55 tys - za drugie 50 tys myślę wykończę w środku piwnicę bo nic tam eksluzywnego nie będzie - kotłownia (ekogroszek), kuchnia gospodarcza, spiżarnia, pomieszczenie rekreacyjne i tyle

 

W tej kwocie 500 tys chcę się na spokojnie wprowadzić - nie ma być na 100% wszystko dopięte na ostatni guzik

 

Jak dobrze pójdzie za miesiąc będzie piwnica więc dam znać ile to wykosztowało i będę miał obraz ile się pomyliłem

Edytowane przez jamasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam to czemu pisałeś że na powierzchni ? Okna ich montaż parapety itp masz za free? Deski do szalowania wylewanych, monolitycznych scian piwnicy ( wysokość 2,4 m ) masz za free? - czy wypożyczysz systemowe ? Ściany sam beton czy jednak dasz jakieś zbrojenie na wieniec ? Strop nad piwnica robisz monolityczny ? ile wyniesie stal na strop ( dodatkowy - ktorego w wersji bez piwnicy nie masz ) - 7 tys ? Schody do piwnicy bedą z desek z szalunku czy jednak wylewane - czymś wyłożone czy surowy beton itp itd Edytowane przez surgi22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo patrzę na obecny teren, woda nie wyjdzie wyżej niż jest obecnie chociażby z racji tego że tuż obok jest potoczek i on reguluje poziom wód. Szalunki mam, deski też mam, okna do piwnicy montuję sam, okna w piwnicy będą schowana - z doświetleniem więc nie liczę tam parapetów na etapie sso, stali na piwnice mam zakupione 2 tony + 1 tona siatki na ściany, a architek wyliczył że wejdzie 1,5 tony Na razie liczę sso, potem będę się martwił dalej...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stan surowy otwarty to 900 pln za metr całkowitej. Jeśli budujesz poza dużymi miastami - może zejdziesz do 750 pln za metr.

Taki dom to niestety duża bańka. Usiądź nad projektem i policz sobie same płytki ceramiczne - tylko nie po podłogach, ale również tam, gdzie są na ścianach. Będziesz zaskoczony liczbą metrów, które musisz kupić. To samo dotyczy liczby metrów tynków, ociepleń, farby i gruntu, podłóg.

Piszesz, że piwnica bez szaleństw. Ale kuchnia będzie, ściany będą, elektryka, instalacja wodna , ogrzewanie. Czyli : gaz/prąd/woda, AGD, szafki, zlew, bateria, oświetlenie etc etc - czyli wszystko to co w domu. Możesz dać w piwnicy płytki za 13 pln za metr, ale czy będzie Ci się to podobało ? Możesz dać panele, wykładzinę - oczywiście tak. Ale to dopiero wykończenie. A zanim dojdziesz do wykończenia ...

 

A kosztorysy na stronach można sobie w buty wsadzić. Mój projekt miał kosztorys za mały o 300 % :):) Na szczęście przed budową zleciłam wykonanie kosztorysantowi. I ten kosztorys zgodził się z rzeczywistością idealnie.

Edytowane przez Nefer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem w pierwszym poście iż mam materiały za 40 tys jak na razie + działkę ze wszystkim co trzeba + dom buduję sam z pomocą 2 osób, które będą brać dniówki. Deski mam bo mam swój las, większość prac co dam radę będę robił sam + do tego mam niecałe 500 tys i chcę się do domu wprowadzić, buduję bez kredytu

 

Kuchnię w piwnicy mogę zrobić za 5-10 lat nie liczę jej do wprowadzenia, nie liczę płytek w kotłowni bo dam radę żyć bez nich

 

Mam nadzieję że teraz sprecyzowałem dokładnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem w pierwszym poście iż mam materiały za 40 tys jak na razie + działkę ze wszystkim co trzeba + dom buduję sam z pomocą 2 osób, które będą brać dniówki. Deski mam bo mam swój las, większość prac co dam radę będę robił sam + do tego mam niecałe 500 tys i chcę się do domu wprowadzić, buduję bez kredytu

 

Kuchnię w piwnicy mogę zrobić za 5-10 lat nie liczę jej do wprowadzenia, nie liczę płytek w kotłowni bo dam radę żyć bez nich

 

Mam nadzieję że teraz sprecyzowałem dokładnie...

 

Ten dom to koszt dużej bańki. Rozumiem, że nie od razu, że za kilka lat - ale tak to wygląda.

Masz jakiś przedmiar ? Biuro projektowe powinno wysłać Ci takie zestawienie materiałów. Usiądź na spokojnie i policz. Nawet jeśli będziesz miał dużo pracy własnej nie zejdziesz poniżej 1,500 za metr całkowitej - to zasuwając na budowie z rodziną i przyjaciółmi (darmo). Czyli lądujesz powyżej 600k. I tego Ci serdecznie życzę, bo to oznacza, że zbudujesz dom wybitnie tanio.

Oczywiście możesz się wprowadzić na gołą szlichtę, tynki i żarówki wiszące z sufitu. To prawda. Ale nie wiem jak wygląda lista rzeczy, ktorych mieć nie zamierzasz - na to nikt Ci nie odpowie. Średnio można liczyć , że SSO to ok. 25-30% kosztów budowy całego domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszym weryfikatorem jest czas i postęp budowy ( oraz ubywajaca gotówka ).

 

To prawda - nic tak dobrze nie weryfikuje jak szare życie. Najgorzej się bałam, że dociągnę do takiego etapu, że mieszkać się jeszcze nie da, a kasy nie ma na zakończenie.

Dlatego trzeba bardzo dokładnie przemyśleć koszty budowy i zawsze mieć jeszcze coś w zanadrzu "w razie czego".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...