Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kosztorys a rzeczywistość


Recommended Posts

Na dom parterowy o pow całkowitej koło 170m2 wydaliśmy ponad 450tys. Zostało jeszcze sporo do zrobienia: druga łazienka, garderoba, taras, podjazdy i ścieżki, elewacja.

 

Nasz sąsiad postawił prosty domek z poddaszem użytkowym o powierzchni 130m2 za ... 230tyś na gotowo z wszystkim - wybudował go własnymi rękami z pomocą swojego ojca... Wszystko od A do Z zrobili sami...

 

Drugi sąsiad też prosty projekt ok 110m2+ 30m2 garaż nie zmieścili się w 450tyś...

 

Kolega stawia wielką chatę 290m2 użytkowej - albo i więcej:

500tys pękło dawno. Zrobiony ma: gościnny pokój z aneksem kuchennym, kotłownia - ale bez pieca ;), pralnia, garaż kafle na parterze, kominek, na górze panele i drzwi do pokoi plus łazienka z prysznicem. Zostało im do zrobienia: główna kuchnia, łazienka, elewacja, 2 tarasy, ścieżki i podjazdy, meble, lampy itd...

Jak mu mówiłam że 600tyś to min żeby w gołych ścianach zamieszkać, to się ze mnie śmiał, teraz sam mówi że 300tyś jeszcze minimum włoży...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 53
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Moim zdaniem 500tys to zdecydowanie za mało żeby zamieszkać.

 

Niestety pewne rzeczy, które liczy się z m2 lub mb lub punktu i w domu i w piwnicy kosztują tyle samo: tynki, malowanie (co najmniej farba), układanie glazury, elektryka, hydraulika itd. Pewnych rzeczy nie przesuniesz na później, bo w stanie surowym trudno mieszkać.

 

Uważam, że kosztorysy archona są całkiem ok. Oczywiście przedstawiają one typowe koszty, da się z nich zejść (i to się nazywa w archonie system gospodarczy), a zwiększyć - no to wiadomo. Około 900-1000zł za stan surowy otwarty to całkiem realna kwota. Sam rok temu wybudowałem dom i wiem, że nie wiele da się zaoszczędzić na materiałach ( chyba że sam wymurujesz i położysz dach - bo do tego etapu to właściwie jedyna robocizna). A gdzie instalacje, tynki, okna? Policz choćby ilość m2 ścian. Ilość drzwi wewnętrznych. Ilość gniazdek w dodatkowej piwnicy. Ilość dodatkowych posadzek i kafelek które na nie trzeba położyć (choćby po 20zł). 800 tys jak najbardziej realne, nawet jak sporo rzeczy zrobisz sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kosztorys a rzeczywistość

 

kosztorysy podawane przez biura projektowe sa wg mnie bardzo orientacyjne,chociaż jeżeli chodzi o archon to ich kosztorys ogólnie daje dobre pojęcie o kosztach budowy,ale i tak trzeba mieć szczegółowy kosztorys wykonany przez konkretną firmę budowlaną,wtedy wszystko jest jasne,zawsze można negocjować,z czegoś zejść,coś zmienić,jakiś zakres robót wykonać samemu,u mnie to się sprawdziło i taki rzetelny kosztorys to podstawa,nie ma wtedy żadnych przykrych (dla kieszeni inwestora ) niespodzianek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak prawdę mówiąc to takie gotowe kosztorysy dodawane do projektu to dla mnie problem... Bo mam potencjalnego Inwestora, który widzi w swoim kosztorysie 350 tys pod klucz a ja mu mówię 500 i wtedy zazwyczaj słyszę, że na samym początku ich naciągam heheheh albo Panie Irku w kosztorysie mam dużo taniej :-pppp a rzeczywistość jest zupełnie inna - stan otwarty jest zazwyczaj zgodny, ale wykończeniówka to zupełnie inna bajka...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam projekt:

http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-budlejach/m4ad2fee3f266e

Posiadam kosztorys szczegółowy wg którego koszt wybudowania tego domu to nieco ponad 320tys zł.

W tym kosztorysie nie ujęte są instalacje wod-can, CO oraz elektryczna. Ponad to nie ma tam też:

- szamba,

- wyposażenia łazienki,

- wyposażenia kuchni,

- żyrandoli,

wg strony archonu w tej chwili koszt budowy pod klucz wynosi 362 tys zł. Nie wierze, że za powyższe instalacje zapłacę 42tys zł. Wydaje mi się że koszty na stronie mijają się z prawdą. W jakim celu, wiadomo.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak prawdę mówiąc to takie gotowe kosztorysy dodawane do projektu to dla mnie problem... Bo mam potencjalnego Inwestora, który widzi w swoim kosztorysie 350 tys pod klucz a ja mu mówię 500 i wtedy zazwyczaj słyszę, że na samym początku ich naciągam heheheh albo Panie Irku w kosztorysie mam dużo taniej :-pppp a rzeczywistość jest zupełnie inna - stan otwarty jest zazwyczaj zgodny, ale wykończeniówka to zupełnie inna bajka...

 

Popieram. Cieszyłam się w ub. roku, kiedy robiliśmy stan surowy i mieściliśmy się w kosztorysie a nawet była jakaś drobna nadwyżka. W tym roku popłynęliśmy - po pierwsze obmiary - niedoliczone np. tynki . Tzn. w kosztorysie są chyba odjęte otwory a nasi tynkarze liczą po całości, nie doliczają za to za obróbkę otworów.

Po drugie ceny jednostkowe - za tynk c-w z materiałem - 30 zł/m2 a kosztorys przewidywał 11 zł/m2. Skąd taka cena??? Po trzecie różne "zachciewajki" , o których wiedziałam, że będą ale nie były skosztorysowane - kominek, okładzina schodów., wentylacja mechaniczna, dwa obiegi grzewcze, odkurzacz itp. Po czwarte- wszelkie prace zewnętrzne - kable i rury w ziemi, ogrodzenie, podjazdy itp. - o tym się nie pamiętało przy kosztorysowaniu. I wychodzi sporo więcej. Ale mam nadzieję zmieścić się w 2500 zł/m2 pow. całkowitej ( z garażem włącznie), bez wszystkiego, co na zewnątrz i wyposażenia - szafy, kuchnia itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie mówi że kosztorys dołączany do projektu jest dokładny - jak ma być, kiedy każdy inwestor robi wszystko wg. swojego uznania, szczególnie wykończeniówkę.

Ale nie ma wątpliwości, że kosztorys daje bardzo dobre pojęcie, ile, przy standardowym wyposażeniu będzie nas kosztować zamieszkanie. Wiadomo, 10% to spokojnie może być odstępstwa w lewo czy w prawo, nawet na standardowym wyposażeniu, bo to zależy choćby od cen ekip w danych rejonach, czy kwestii typu ile musimy podnieść dom, działkę, ile damy styropianiu i jakiego, jakie okna. Ale wciąż, obracamy się gdzieś w okolicach kwoty z kosztorysu, o ile nie dajemy wszystkiego z najwyższej półki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo i nie Homecactus. Albo kosztorys jest o 300% zbyt mały.

 

To wszystko zależy co chcesz w tym domu mieć.

Ale chyba dla każdego kto buduje dom oczywiste jest, że kosztorys nie zawiera instalacji solarnej, WM z odzyskiem, izolacji na miarę domu pasywnego, itd.

 

Można popłynąć na wykończeniówce, ale 1000-1200zł/m2 jest mniej więcej racjonalną kwotą, w której każdy kto chce się zmieścić - się zmieści.

Więc nie ma co demonizować, wzrost kosztów o 300% jest teoretycznie możliwy, ale wydaje mi się, że trudno jest sobie wyobrazić, aby dom 200m2, średnio wyceniany na 500tys można wybudować za 1,5mln zł... Przyznaj Nefer mi rację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie da się zbudować domu 300 mkw dwurodzinnego za 300k. To nie demonizowanie. NIe piszę o budowaniu ze szwagrem, kolegą i świekrem z materiałów z odzysku. Piszę o budowie ekipami - tak jak buduje większość ludzi. I osiągnięcie 1000 za metr to utopia w tej wersji - bez pracy własnej inwestora. Całkowita utopia. I opowiadanie takich rzeczy ludziom jest niebezpieczne. Stan surowy otwarty + dach to koszt 800-900 pln. NIe wiem więc jak zamierzasz zrobić resztę za 300 pln za metr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 zl za tynki ...? mam kilka ekip material + robocizna = 17 zl. ekipy dobre z polecenia , dzwonilam do kilku bo tez nie chcialo mi sie wierzyc tych najtanszych odrzucilam no bo to wiadomo . srednia cena 16 do 19 za m. drozej nie slyszalam

Witam,

te średnie ceny są z kosmosu. Poproszę o zdjęcia tych tynków jak będą już skończone... Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

te średnie ceny są z kosmosu. Poproszę o zdjęcia tych tynków jak będą już skończone... Pozdrawiam

 

ok. jak tylko zrobimy to wysle , ekipa jest juz zaklepana .

te ceny nie sa z kosmosu obdzwonilam kilkanascie ekip i tak sie cenili po malych negocjacjach .

moze wystarczy poszukac a nie brac pierwszej lepszej

 

pamietajmy ze wielkie bum budowlane juz sie skonczylo , ludzie nie szaleja a ekipy troszke potanialy

dla przykladu podam nasza ekipe od sso na poczatku mialam calkiem inna ekipe ktora chciala 55.000 za sama robocizne sso z dachem . Potem zeszli do 49.000 ale jednak nie zdecydowalismy sie na nich bo maz znalaz za 35 tys.

no i jak...?

55 tys a 35 tys jest roznica !

I tez wybudowali . a taniej o 20 tys. Warto szukac i negocjowac.

pozdrawiam

Edytowane przez aprilka1000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

czytam różne posty na forum dotyczące kosztów budowy - np minimum 2 tys za m2 powierzchni całkowitej, czy 3 tys za m2 użytkowej. Porównując to z kosztorysem wychodzą dość spore różnice. Rozpoczynam niebawem budowę domu w Lubczyku 2 (http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-lubczyku-2/m44362a7fa6f10) Z tym że poszerzyłem go o 40cm i 80cm oraz mam pełne podpiwniczenie - tym samym kolosalnie zmieniła się powierzchnia - z 228m2 całkowitej zrobiło się 428m2 całkowitej i 225 użytkowej. Wg kosztorysu wychodzi tam 382 tys - ja doliczyłem 100 tys ze względu na dołożenie piwnic. Ale czytając posty na forum wychodzi minimum 860 tys :jawdrop: Czy to ja tak bardzo zaniżam wycenę czy faktycznie budowa takiego domu to aż taki koszt? Buduję systemem gospodarczym, mam oczywiście działkę i na razie kupiłem stal, więźbę, izolacje i styrodur na piwnice, pustaki do piwnic i wyszło niecałe 40 tys to optymistycznie licząc został beton, dachówka i pustaki na ściany - z szacunków wychodzi mi 100 tys czyli 150 tys sso - mylę się?

 

Witaj , na stronie Archonu koszty to( Ogółem - całkowity koszt budowy

(stan pod klucz)) 428 800,00 zł , są w tym wliczone średnie koszty materiałów oraz średnia cena robocizny. Zależnie od tego gdzie mieszkasz koszty będą wyższe lub niższe.Na wschodzie Polski ceny robocizny są niższe, a np. na dolnym śląsku, czy w mazowieckim wyższe. W dodatku musisz dodać 8 % vatu do tej kwoty podanej przez Archon, czyli 34 304 zł. 428 800 + 34 304=463 104zł.

Pewnie kupiłeś sobie kosztorys z tej strony , więc tam masz pewnie podane ceny np. podłóg za 1 m2. Teraz musisz pooglądać sobie w sklepie panele, deski za tą cenę i podjąć decyzje czy takie będą ok, czy może chcesz tansze, albo droższe. No i wtedy policz o ile więcej wyjdą cie te podłogi. Najlpeiej jakbys zobił sobie taki kosztorys w excelu wtedy na bieżąco możesz sobie zmieniać ceny podane przez Archon. Nie wiem , może oni dają właśnie kosztorys w excelu, wiem ,że niektóe pracownie takie mają i to jest bardzo wygodne. Ale jak nie dostałeś to zrób sobie sam, nie jest to zbyt trudne .

Te kosztorysy pracowni architektonicznych nie są wcale zaniżone jak twierdzi duża część forumowiczów, tam jest dokładnie wymierzone ile trzeba materiału , także niektórzy forumowicze niepotrzebnie straszą.

Aha, wiadomo ,że w kosztorysie nie uwzględniono mebli, ale to chyba wiesz:) Jedynie musisz sprawdzić czy uwzględniono wanne, wc, umywalki, bo w niektórych kosztorysach to juz jest wliczone.(no i tak jak z ceną podłóg musisz zobaczyc czy wanna za podana cene ci odpowiada, a jeżeli nie to dolicz sobie pewną kwote do np. lepszej, większej).

No i musisz doliczyc koszt ogrodzenia działki , możesz zrobić sobie ogrodzenie z siatki tanie, albo płot z metalu, drewna już droższy.

Doliczyć musisz też ceny przyłączy wody, prądu, gazu, kanalizacji i tu ceny są zależne ile np .metrow musisz pociągnąć rure do swojego domu od tej ,,głównej rury''. Im dalej tym drożej.

 

2462zł za 1 m2 powierzchni użytkowej+garaż, tyle mniej więcej wyjdzie cie ten dom już z wykończeniem. Dolicz do tego koszty umeblowania, ogrodzenia i przyłączy.

ps. te koszty wyliczyłem bez piwnicy i poszerzenia domu

Edytowane przez fajnytanidomeq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś ruszyło - jak na razie jest płyta fundamentowa - koszt do tej pory niecałe 25 tys

 

- stal 2,7t

- beton 40m3 b25

- tłuczeń 30cm

- robocizna

 

notuj wszystkie wydatki - na co ,gdzie komu i za co - szybko wszystko sie po czasie zapomina ,potem bedziesz widzial calosc budowy , notuj nawet glupie gwozdzie za 20 zl. - to tez sie liczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 zl za tynki ...? mam kilka ekip material + robocizna = 17 zl. ekipy dobre z polecenia , dzwonilam do kilku bo tez nie chcialo mi sie wierzyc tych najtanszych odrzucilam no bo to wiadomo . srednia cena 16 do 19 za m. drozej nie slyszalam

 

u nas takie tynki 27-29, taniej nie znalazłem. za tyle to sama robocizna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...