Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Sprzęgło w piecu kondensacyjnym???


Claudia77

Recommended Posts

Witam.

Buduje dom i mam problem odnosnie pieca a dokładnie sprzęgła...

Dla jasnosci: Dom podpiwniczony z przeznaczeniem na warsztat,parter,piętro bez skosów,bez poddasza uzytkowego.

Piwnica 133m (ogrzewanie podłogowe)

Parter 133m (ogrzewanie podłogowe)

Pietro 95m (grzejniki)

Kocioł w piwnicy,miejsca sporo.

Piec w założeniu kondensacyjny z zasobnikiem ok. 130l.

Mam oferte od dwóch instalatorów ,ale jest sprawa sporna.

Jeden z nich proponuje piec Vaillant drugi Brotje. Problem dotyczy sprzęgła. Jeden sie upiera,ze musi byc,drugi,ze nie. Jeden,ze podwyższyc tepm. na kotle drugi,ze nie... i przepychanka a ja juz nic nie rozumiem.

Nie mam na ten temat pojęcia a chcę,zeby piec byl wydajny i energooszczędny,bo do ogrzania mam sporo metrów :/ Oboje sa przekonani o swojej racji,ale moze ktos bezstronny podpowiedzialby mi co w takiej sytuacji bedzie najbardziej odpowiednie pod względem wydajnosci i pozniejszych kosztów? Piec powinien pracowac na niskiej temperaturze,to wiem,w takim razie po co podwyzszac na nim temp? A moze czegos nie rozumiem? Bede bardzo wdzieczna za wskazówke,nie wiem czym sie kierowac a owych panów zaczynam powoli mieć dość :wtf:

Pozdrawiam!!!

Edytowane przez Claudia77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrob wszedzie ogrzewanie podlogowe i wystarczy wtedy sam kociol bez zadnych sprzegiel, a i okaze sie ze jest b.oszczednie.

 

Tez nie wiem po co kociol ma miec podniesiona temperature - moze instalatorowi chodzi o to, ze grzejniki musza miec wyzsza temperature zasilania...

 

ps. przepraszam za brak polskich znakow (tylda mi sie pojawia gdy napisać np. ~ł )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje wejść na stronę producenta vaillanta i tam w dziale PORADNIK INSTALATORA mamy czarno na białym przedstawione jak powinna wyglądać prawidłowa instalacja kotła .Z własnego doświadczenia podpowiem ze instalacja z sprzęgłem jest o wiele lepszym rozwiązaniem.Fakt że koszt wykonania kotłowni jest wyższy lecz to jest inwestycja na lata więc tu bym nie oszczędzał .Co do temperatur to nie ważne jaką ustawimy na kotle ważne jest jaka temperatura będzie wracać do kotła po stronie powrotu, a to zależy od wielkości instalacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie podłogowe i grzejnikowe pracują z różnymi temperaturami wody na zasilaniu i powrocie. Z reguły grzejnikowe 70/50*C i podłogowe 40/30*C.

Żeby móc zapewnić równoczesną pracę obu instalacji oraz możliwość pełnego wykorzystania dobrodziejstwa kondensacji, wymagane jest zastosowanie sprzęgła hydraulicznego oraz układu podmieszania w obiegu podłogówki za sprzęgłem hydraulicznym. Dodatkowo w każdym z dwóch obiegów za sprzęgłem hydraulicznym należy zamontować po jednej pompie obiegowej. Czyli w całej instalacji będą pracowały trzy pompy w tym jedna zamontowana w kotle.

Jeżeli zdecydowałabyś się na wykonanie podłogówki na wszystkich trzech kondygnacjach, to i tak przy takiej powierzchni ogrzewania podłogowego musiałabyś najprawdopodobniej zastosować sprzęgło hydrauliczne, ponieważ wydajność pompy zamontowanej w kotle mogłaby okazać się niewystarczająca.

Reasumując, to kolega kwiatek ma rację no i ten bardziej doświadczony instalator.

 

nilsan

Edytowane przez nilsan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...