Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Z opaską czy bez...


Recommended Posts

Pacul, wypowiedz się szerzej: jak wg Ciebie powinna wyglądać ta opaska. Z tym żwirem to mnie zaskoczyłeś bo widziałem głownie betonowe a sąsiad ma z kostki brukowej i wygląda to nieźle - sam się zastanawiałem nad takim wariantem. Czy to wg Ciebie prawidłowe?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysłów ludziom nie brakuje, Wowka proponuje korę i szyszki, ja robię u siebie z grubego żwiru, ktoś z grysu, kostki lub trawy. Najgorsze opaski to wylewane z betonu.

Argumenty za ich stosowaniem były takie: po pierwsze elewacja się nie zabrudzi od rozbryzgów wody deszczowej, po drugie woda deszczowa nie zamoczy ścian fundamentowych. I jedno i drugie uzasadnienie można włożyć między bajki. Pomijając to, że rynny są powszechne, to woda równie pięknie rozbryzguje się na takich opaskach jak i bez nich. Natomiast z ochroną ścian fundamentowych jest akurat odwrotnie tzn. woda i tak dostanie się pod opaskę, tyle tylko, że potem nie będzie miała jak odparować.

Wszystko oczywiście trzeba rozpatrywać indywidualnie, no bo,jeśli masz dom niepodpiwniczony, to może wilgotne ściany fundamentowe nie przeszkadzają w jego eksploatacji, lub może masz taką super izolację pionową, że na wilgoć na zewnątrz możesz sobie bimbać, itd.,itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwoli wyjaśnienia. Wokół swojego domu (ma podmurówkę o wysokości 80 cm, piwnic brak)chcę wymurować murek z kamienia wapiennego (sporo go zostało po rozbiórce starej szopy)o wysokości ok. 50 cm i odległości od ścian budynku ok. 1,5 m. Całą przestrzeń między murkiem a budynkiem zasypię piaskiem za wyjątkiem kilku miejsc w których "gniazdowo" na dobrej ziemi ogrodniczej zasadzę drobne iglaki i krzewy ozdobne. By zabezpieczyć się przed porostem traw czy też chwastów na całości zamierzam rozrzucić szyszki lub korę. W celu uniknięcia gromadzenia się wody deszczowej zamierzam w murku pozostawić szczeliny umożliwiające swobodny wypływ wody lub też założyć coś w rodzaju drenu.

Zaznaczam, że opaska wokół mego domu nie będzie miała zadania -komunikacyjnego lecz będzie elementem ozdobnym a jednocześnie w pewnym stopniu dociepli fundament i podmurówkę.

Ale te prace czekają mnie dopiero w przyszłym roku i dlatego chętnie poznam dalsze głosy w dyskusji

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie tematem. Włąsciwie to byłem przekonany o zasadności braku opaski ale chciałem Was wypróbować.... Sorka za podchody :smile:))

Ale jeszcze jedno.... co powiecie o płytach ażurowych na opaskę... sprawdzają się czy też nie bardzo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego doszedłeś do wniosku, że to nieuzasadnione. Dla mnie takie rozwiązanie jak sugeruje Pacul (z grubym żwirem)jest nawet wskazane: woda swobodnie spływa do gruntu nie zawilgacając ścian fundamentu, a jakaś jej część w górnej warstwie żwiru odparowuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam właśnie opaskę betonową 60cm - bez corocznego malowania wygląda okropnie (komuś to nie przeszkadza), woda podsiąka pod budynek (ktoś może powiedzieć że to specyfika działki), deszcz dużo łatwiej odbija się i chlapie na ścianę (może opaska jest pod złym kątem?)

jednym słowem wymieniam to na żwir

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...