Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kotły ATAG - słyszał ktoś?


Radiowiec

Recommended Posts

Dobrze, to ja poproszę kolege serwisant o rzeczowe wyliczenia. Moj budowany właśnie dom będzie potrzebował rocznie dostarczenia 9500kW na potrzeby co i cwu.

Moge kupic najtańszy kondensat Junkersa, czy Buderusa za 3500zł, moge ATAG za okolo (?) 9000zl

Zuzycie na CO to około 5000kW przy temperaturze zasilania 30C

Reszta na CWU.

 

Proszę o pdanie, ile m3 gazu zaoszczędzę i co jeszcze zyskam, wydając 5,5 tys wiecej na kocioł.

 

Tak prostego obliczenia nie potrafisz sobie wykonać, podaj wartości Twoich taryf dla Twojego miejsca zamieszkania i koszt gazu (m3). Wykonam to na przeliczniku umieszczonym na stronie ATAGA. Podaj dodatkowo jaka jest średnioroczna sprawność rzeczywista wspominanych przez Ciebie produktów, do jakich temperatur zewnętrznych kondensują i te 30 st przy jakich temp zewnętrznych musisz uzyskiwać. Oraz jaką strate roczna mają wymienniki alu-krzem podczas pracy gdzie korodują i znika powierzchnia wymiany ciepła. Jaki to jest roczny procent. możemy rozrzerzyc obliczenia na 10 lat i zobaczysz ile użytkownik alu-krzemu musi co roku dołożyć aby dorównać komorą stalowym. HE hE (Viessmann i ATAG górą niestety)

Jak podasz rzetelne informacje to przeliczę wyjątkowo dla Ciebie Twój wymarzony domek.

Nie zapominaj, że ATAG na niektórych rynkach daje gwarancje 15lat. z tego co czytałem w Instalatorze to w Polsce już dają 8 lat bez jakiegoś szczególnego obwarowania warunkami nie do spełnienia (tak jest u konkurencji np. Buderus 2 lata z możliwością rozszerzenia do 5 pod warunkiem i .......). czy konkurencja może się poszczycić tak długą gwarancją. Pamietam lata 97-99 ATAg dawal już wtedy w Polsce 7 letnia gwarancje na wymienniki. Mój pracownik ma z tamtych lat kocioł ATAGa i pracuje do dzisiaj bez żadnej awarii. Hmmm

Dodatkowo powiem, ze wybierając Jakiegoś holendra wybierasz spokój na lata, a nie problem, przy każdym dopuszczaniu wody i możliwość uszkodzenia wymiennika. Ani tani Buderus robiony w Turcji, ani tani Junkers nie są poziomem chociażby do Droższego Buderusa-Nefita czyli GB162, czy Remechy-De Dietricha, czy ATAGA (to wszystko kotły holenderskie).

Reasumując tani Junkers i Tani Buderus z grupy Bosch to jedno i to samo urządzenie, więc nie wiem dlaczego się zastanawiasz nad cukierkiem malinowym w stosunku do cukierka malinowego, jak możesz wybrać Holendra i zjeść tort.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 226
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeżeli to proste obliczenie dlaczego go nie wykonałeś? Dlaczego odpowiedź jest z lekka wymijająca?

Na razie jedyny rzeczowy argument to gwarancja - ok. Ale teraz prosimy o kolejne i nie jest to złośliwa uwaga. Dlaczego lepiej wydać tyle kasy. Niech będzie, że są trwalsze ale ile gazu to pozwoli zaoszczędzić. Coś w końcu za ceną musi iść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wszystko w domu masz najtańsze (kafelki,elewacje,okna ,telewizor)

Koszt obowiązkowych przeglądów w wielu kotłach to 300 -400 zł rocznie .

Po około 8 -10 latach duży remont (1000 zł-2000zł) albo wymiana kociołka (koszty wymiany i kociołka). Sprawność jest nieco wyższa i ona sama nie uzasadnia takiej różnicy w cenie.

Oczywiście są dwie metody wyboru .Tani kociołek i zmiana co 8-10 lat (nowa technologia) ,drogi kociołek na wiele lat (starzenie moralne)

Wiem bo z tego żyję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest żywotność kotłów ATAG?

 

Jakbyś poczytał i trochę rozumował, to byś nie pisał bezpodstawnych sformułowań. Nie powiedziałem, że tego nie wykonam, tylko poprosiłem o dodatkowe dane dla tych obliczeń będą przeprowadzone na konkretnym przykładzie.

Jak widać trochę za dużo tekstu i nie potrafisz wszystkiego w jedną spójną całość ułożyć. Jak masz problem, to poproś będę pisał powoli.

Jak widać kolejna krytyka bez podstaw. Uwaga Odpowiadam mam w obsłudze kotły ATAG typ SHR od roczników 96,97,98 a więc pracujące 17 lat, a to nie wszystko najstarsze kondensaty ATAGA jakie obsługuje to rocznik 88 kotły o nazwie VR (cokolwiek to oznacza) dodam, że są to kondensaty bez płynnej modulacji, ale z palnikiem ceramicznym od góry, widać dawno to już stosują. Ktoś przywiózł je z demobilu z Holandii, a u nas działają.

yaiba83 potrafisz jedynie krytykować nie znając w ogóle produktu. To tak jakbyś powiedział pączek jest nie dobry, bo z założenia jest gorzki. Jesteś w wielkim błędzie. Kup sobie taniego Buderusa czy Junkersa i pogadamy za cztery lata co w nich wymieniłeś i ile Ciebie kosztowała już eksploatacja. Jeśli nie jesteś osobą o zmyśle technicznym i nie wiesz o czym my tu rozmawiamy, to ogranicz się jedynie do czytania, bo się tylko wygłupiasz.

Jak otrzymam dane o które prosiłem przeliczę koszty w odniesieniu do kotłów ATAG, gdzie ich efektywność sięga ponad 94% (dane ze szkolenia) przy podgrzewie c.w.u gdzie nawet najlepsza konkurencja oferuje systemy z efektywnością na poziomie 50-55%. NIE mylić z sprawnością , która do końca nie jest rozwiązaniem na super kocioł. HA

 

ps. poza tym to ja najpierw poprosiłem o obliczenia Greengaz, to dlaczego mam dawać gotowca, niech najpierw Greengaz się wykaże, a nie odwracacie kota ogonem. A jak macie problem to zapraszam na polibudę w celu uzupełnienia wiedzy.Ha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że naprawdę unikacie rzeczowych odpowiedzi.

Co do zwykłych kociołków to pracują 15 lat (nawet najzwyklejsze termety)

A jaką wg was ma żywotność ATAG?

 

Widać, że totalnie nie jesteś osobą techniczna w tej dziedzinie. Porównanie kotła zwykłego, jak mniemam atmosferycznego lub turbo do kondensata to jakieś nieporozumienie.

Jeśli natomiast to kondensat Termeta to zapytaj się serwisantów jakie maja problemy z osprzętem i wymiennikami. I dlaczego te cudowne zwykłe wymienniki pękają, dodam, ze to ten sam wymiennik jak w większości producentów, którzy nie potrafią stworzyć własnej technologii. Dlaczego De Dietrich ucieka od tych wymienników w kotłach MCR na rzecz nieco gorszych sprawnościowo alu-krzemów, bo nie potrafią zapanować na problemami gwarancyjnymi. HA.

Dodam, że konstrukcja atmosferyka np. Vaillanta była nie do zdarcia dwadzieścia lat temu przez kolejne trzydzieści lat, ale co z tego jak kocioł zużywa 30-40% energii więcej od kondensata, a ma jedynie-zaledwie sprawność niższą 16%, to skad się bierze te kolejne 15% oszczędności. (Ostatnie zdanie jest dla tych co porównują jedynie sprawność urządzeń). Proszę czytać powoli i ze zrozumieniem oraz sami dajcie sobie odpowiedź, dlaczego tak jest (16% sprawniejszy a 30% oszczędności).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wszystko w domu masz najtańsze (kafelki,elewacje,okna ,telewizor)

Koszt obowiązkowych przeglądów w wielu kotłach to 300 -400 zł rocznie .

Po około 8 -10 latach duży remont (1000 zł-2000zł) albo wymiana kociołka (koszty wymiany i kociołka). Sprawność jest nieco wyższa i ona sama nie uzasadnia takiej różnicy w cenie.

Oczywiście są dwie metody wyboru .Tani kociołek i zmiana co 8-10 lat (nowa technologia) ,drogi kociołek na wiele lat (starzenie moralne)

Wiem bo z tego żyję

 

Hydraulik widzę, że masz doświadczenie serwisowe, czy mógłbyś uszeregować oczywiście obiektywnie wg Ciebie i Twojego doświadczenia kotły rożnych producentów w różnej klasie?

Np.

Buderus GB162, GB022

Viessmann Vitodens 100,200,300

De Dietrich - Remeha czyli MC

De Dietrich - De Dietrich MCR

Atag klasa Q i klasa A

Junkers ZSB22

Vaillant EkoTec 206

Immergas Victrix X24

Arriston Genus24FF

Brotje WBS

Zobaczymy jak to wygląda.

Można dopisywać swoje typy.

Pozdrawiam i życzę milej zabawy w tescie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest żywotność kotłów ATAG?

Nie widziałem nigdzie w danych technicznych tego parametru.Sam sobie wymyśl.

 

Nie znam żywotności forda i toyoty, ale biorę TOYOTĘ.Oczywiście na lexusa mnie nie strać.

To zależy jak jedziesz

 

Ostatnio wymieniałem w kotle wymiennik główny po 8 latach pracy.

Ale trawił się jednocześnie drugi przypadek takiego samego kotła z tego samego roku produkcji .Wymieniam już drugi wymiennik w tym kotle.

 

Ale ty masz wolny wybór .I wiesz ,że jest ATAG.

Ja go chwalę ,bo kilka kociołków widziałem w życiu (25 lat serwisu i u mnie w domu)

Ale ty wiesz lepiej

 

Zastanawia mnie ta podejrzliwość ,że chcą oszukać i nie daj Boże zarobić .

Skoro montują i biorą pieniądze to oszuści.

A ty pracujesz i starasz się oszukać?

Edytowane przez hydraulik_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak prostego obliczenia nie potrafisz sobie wykonać, podaj wartości Twoich taryf dla Twojego miejsca zamieszkania i koszt gazu (m3). Wykonam to na przeliczniku umieszczonym na stronie ATAGA. Podaj dodatkowo jaka jest średnioroczna sprawność rzeczywista wspominanych przez Ciebie produktów, do jakich temperatur zewnętrznych kondensują i te 30 st przy jakich temp zewnętrznych musisz uzyskiwać. Oraz jaką strate roczna mają wymienniki alu-krzem podczas pracy gdzie korodują i znika powierzchnia wymiany ciepła.w Jaki to jest roczny procent. możemy rozrzerzyc obliczenia na 10 lat i zobaczysz ile użytkownik alu-krzemu musi co roku dołożyć aby dorównać komorą stalowym. HE hE (Viessmann i ATAG górą niestety)

Jak podasz rzetelne informacje to przeliczę wyjątkowo dla Ciebie Twój wymarzony domek.

 

Ale co to znaczy - "jak podasz rzetelne informacje" ??

Mało ich ?

 

Po co mam podawać taryfy i ceny gazu, skoro napisalem chyba wyraźnie "proszę o podanie, ile m3 gazu zaoszczedzę"

Skąd mam wziać średnioroczne sprawnosci Ataga i Buderusa ?

Strata roczna wymiennikow alu-krzem i ich korozja ?

 

Ty sobie kpisz ? Jestem przyszlym użytkownikem kotła kondensacyjnego i po prostu chce wiedziec, ile zyskam, wydajac 2.5 raza wiecej ?

Gwarancja, ok, wazna rzecz, tylko, po co mi 8-letnia gwarancja za 5tyś zl ?

Jesli bede miał pecha i mi sie po 8 latach inny kocioł rozsypie, to znów kupie cos taniego, nowocześniejszego i jeszcze będe na plusie.

 

Tak wiec jeszcze raz proszę o konkretna odpowiedz - ile m3 gazu zyskam z stusunku do Junkersa/Buderusa.

Dziekuje z góry.

 

PS Podlogowka jest tak policzona, zeby utrzymywac temp zasilania 30C przez caly sezon.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U brachola 7 rok jedzie prosty kocioł junkersa u mnie 2. Brat robi przeglądy raz na 3 lata (lol - ale to jego sprawa). Póki co jeszcze nic nie wymieniał.

 

Tak macie rację - nie jestem specjalistą w dziedzinie kotłów gazowych i chciałbym rzeczowej informacji czy jak mi lub bratu się spierdzieli to co lepiej kupić. Tylko kupywanie maybacha dla prestiżu też jest porażką. Wiem że jest ekskluzywny i wogóle the best ale nie stosunek/cena jakość beznadzieja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie!!!

Nie jestem tak bardzo doświadczony w serwisie kotłów gazowych jak koledzy serwisant czy hydraulik_.Swoje twierdzenia na temat niskiego zużycia gazu przez kotły ATAG opieram na zainstalowaniu kilku sztuk u klientów ,które pokazały jak niewiarygodne niskie zużycie może być gazu.Instalowałem także kotły innych firm,ale to co osiągneły Atagi jest niesamowite.Pierwszy raz spotkałem je w firmie Urlich i pierwszy kocioł zainstalowany był pod ich nazwą.Gość u którego go instalowałem bardzo bał się ogrzewać gazem,bo wcześniej miał jakiś kocioł gazowy i było bardzo drogo,więc założył ekogroszek,który obsługiwał mu jakiś pan.Ten pan zmarł więc trzeba było coś zrobić bo nie było palacz więc założył znowu kocioł gazowy Urlich/Atag za moją namową.Dziś jest bardzo szczęśliwy,bo twierdzi ,że taniej niż ekogroszek i nie wie że ma kocioł.Facet ma kasę więc nie kupuje badziewia .Ten pierwszy kocioł gazowy też był markowy,a jednak bolał.Jak sam powiedział nie myślał że tak tanio można ogrzać gazem 240m2 dom.Kocioł ma już 2 lata.

Od tamtej pory jak mam doradzić klientowi to polecam ATAGI,bo nie przynoszą mi wstydu i klient mnie za to lubi.Jeśli klient życzy sobie inny kocioł to też instaluje .To jego wybór.U mnie już niedługo zawiśnie Atag A244EC.Czekam na przyłącz gazu.

Edytowane przez janbach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę być niemiły ale w twojej wypowiedzi nie ma żadnego konkretu i w dyskusji znów kółko się zamyka. Znów same ach i och. Jak tanio można grzać gazem....

Jeżeli koszt ogrzania domu 240m2 na zwykłym piecu atmosferycznym kosztuje ok 5000zł na rok to tak szacunkowo do ilu zejdzie ATAG?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałem pisać ile gość zużył rocznie gazu ,aby nie być posądzonym o reklamę.Z tego co zauważyłem prysznic biorą 3 razy dziennie(biznesmany),posiadają jakuzi 1,5/1,5m,non stop używane .Zarzut mało CWU(zasobnik 220l),Bardzo duża produkcja CWU.Temperatura ustawiona w domu 23 stopnie C.My już dawno kończymy grzanie ,a oni jeszcze grzeją.My jeszcze nie grzejmy oni już grzeją,bo lubią ciepło.Komisyjny odbiór zużycia gazu na gazomierzu po roku na przeglądzie 1800m3 x 2,20zł= 3960zł

Sam twierdzi ,że jeden zasobnik wody w jakuzi na jedną osobę x 4 i bardzo często używają.

 

Teraz to co on twierdzi;

 

Ekogroszku spalał 1,5 tony /miesiąc z Pawonkowa cena 900zł/tona

 

Więc sam sobie policz czy taniej czy nie

On twierdzi żę taniocha i poleca szwagrowi zmianę z eko na gaz

Edytowane przez janbach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę być niemiły ale w twojej wypowiedzi nie ma żadnego konkretu i w dyskusji znów kółko się zamyka. Znów same ach i och. Jak tanio można grzać gazem....

Jeżeli koszt ogrzania domu 240m2 na zwykłym piecu atmosferycznym kosztuje ok 5000zł na rok to tak szacunkowo do ilu zejdzie ATAG?

 

A po co takie porównania, wiadomo ze atmosferyk zuzyje wiecej niz kondensat. Niech lepiej kol. serwisant udowodni opłacalnosc zakupu kotła ATAG w porównaniu do zakupu kotła kondensacyjnego Junkers, Buderus, Viessman lub innych znanych producentów. czyli róznica w zuzyciu gazu dla zapotrzebowania 9500 kWh/rok, koszty serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego, zywotność itd.

Niech wklei arkusz z obliczeniami na fm. Kazde twierdzenie i nachalna reklama powinno byc potwierdzone wiarygodnymi obliczeniami, pomiarami. Jak dotychczas tego w tym wątku nie ma. Kol. fotohobby zapytał konkretnie i konkretnej odpowiedzi oczekuje. Liczby, liczby i jeszcze raz liczby. Hasła i slogany reklamowe nadają sie na wybory bo nie muszą miec pokrycia w rzeczywistosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazde twierdzenie i nachalna reklama powinno byc potwierdzone wiarygodnymi obliczeniami, pomiarami. Jak dotychczas tego w tym wątku nie ma. Kol. fotohobby zapytał konkretnie i konkretnej odpowiedzi oczekuje. Liczby, liczby i jeszcze raz liczby. Hasła i slogany reklamowe nadają sie na wybory bo nie muszą miec pokrycia w rzeczywistosci.

 

Problem w tym, że od początku sprzedawcy kotłów ATAG nie potrafią lub nie chcą tego zrozumieć.

To ja, a nie sprzedawca, mam udowadniać wyższość sprzedawanego przez nich produktu.

Odwracanie kota ogonem jest cenną umiejętnością w polityce, niekoniecznie na FM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...... więc założył znowu kocioł gazowy Urlich/Atag za moją namową.Dziś jest bardzo szczęśliwy,bo twierdzi ,że taniej niż ekogroszek i nie wie że ma kocioł. Jak sam powiedział nie myślał że tak tanio można ogrzać gazem 240m2 dom.Kocioł ma już 2 lata.

 

Gdyby udało się udowodnić powyższe, byłby to przełom w schematach myślenia o kosztach ogrzewania gaz vs. ekogroszek.

Mogę Cię prosić o bardziej precyzyjne przybliżenie tematu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...