Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wentylacja w starym domu po remoncie


Recommended Posts

Witam Forumowiczów,

 

Mam problem z przeprojektowaniem wentylacji i piszę tutaj licząc na rady, tak żeby czegoś nie "zepsuć".

 

Wykonałem w domu remont dachu i wymianę okien na piętrze. W ostatnich (skrajnych pokojach) zainstalowałem w oknach nawiewniki, drzwi do pokojów są odpowiednio podcięte. Kratki wywiewne są w łazience i kuchni i są podłączone do rur spiro 125mm, z których jedna na strychu jest wpięta do komina wentylacyjnego (nie chciałem kuć w łazience drugiej dziury bezpośrednio w komin) a druga podłączona do kominka wentylacyjnego na połaci dachu. Dodatkowo w kuchni jest osobne wyprowadzenie również do kominka wentylacyjnego dedykowane pod okap.

Jako że kanały te są dość krótkie (ok 2m) i bardzo trudno je poprowadzić bez zagięć przez co wentylacja naturalna ledwo zipie, to chciałem włożyć w nie wentylatory kanałowe i tu moje pytanie, którą opcję wybrać:

 

1) do każdego kanału dać prosty wentylator kanałowy (np dospel euro, albo vents vko) na 125mm. Wentylatory chciałem podłączyć do regulatora obrotów i oba pracowały by w trybie ciągłym z tą samą wydajnością, to chyba pozwoliło by uniknąć efektu zaciągania powietrza z jednego kanału przez drugi.

 

2) tak jak wyżej tylko zamiast małych wentylatorków kanałowych, wentylatory typu TD

 

3) kupić wentylator zbiorczy (np vents vkp mini), podpiąć do niego rury z kanałów łazienki i kuchni i rurę wylotową wpiąć do komina.

 

Kosztowo 1 opcja wychodzi najtaniej więc nie ukrywam że jest preferowana, tylko czy któryś z tych pomysłów się sprawdzi?

 

Dodam na koniec że jedynym urządzeniem na paliwo stałe lub płynne które może pobierać powietrze do spalania jest zwykła kuchenka elektryczno-gazowa, woda ogrzewana jest w bojlerze, kominka brak. Jest piec na groszek ale w piwnicy i ma osobne dedykowane kanały do wentylacji i spalinowy.

 

pozdrawiam,

Jan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bojler jest elektryczny i raczej taki zostanie dopóki w kotłowni nie zainstalujemy bojlera przy piecu co, kuchenka jest gazowa, ale Zona zawsze uchyla okna podczas gotowania :)

 

Jak zrobić taką wentylację nawiewną?

Czy kanały wywiewne oparte na rurach spiro z załamaniami będą w ogóle coś wywiewać?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Jak zrobić taką wentylację nawiewną?

Czy kanały wywiewne oparte na rurach spiro z załamaniami będą w ogóle coś wywiewać?

Cały problem takiej wentylacji to dobór odpowiedniego wentylatora i podniesienie temperatury nawiewanego powietrza w chłodnych porach roku. A tu potrzeba i doświadczenia, i znajomości obliczeń.

Przy odpowiednim nadciśnieniu nawet krzywymi rurami spiro będzie wywiewać :D

Po założeniu anemostatów na wloty można będzie poszczegóne wywiewy regulować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jesteś w błędzie.

 

W przypadku gdy mamy kuchnie bez okna i kuchenkę gazową to wręcz wymagany jest mechaniczny wywiew.

 

Do tego kuchenka gazowa nie ma odprowadzania spalin a tylko w takim wypadku nie można stosować wentylatora wywiewnego, który może spowodować ciąg wsteczny w kanale spalinowym - kuchenka gazowa go nie posiada więc nie ma się tu co cofnąć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Chyba jesteś w błędzie.

W przypadku gdy mamy kuchnie bez okna i kuchenkę gazową to wręcz wymagany jest mechaniczny wywiew.

Wentylator ma to do siebie, że "kręci się", gdy jest prąd w sieci. W kuchni, gdzie jest umieszczona kuchenka gazowa, musi być jedna stale otwarta kratka wentylacyjna. Gdyby wystąpił zanik prądu (lub po prostu ktoś by go na noc wyłączył) a zaistniał w tym czasie np. wyciek gazu, to nieruchomy wentylator w kratce stanowiłby przeszkodę w prawidłowym działaniu wentylacji naturalnej. Tak więc nie wszystko jest tak proste, jak ci się wydaje :rolleyes:

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To przepisy odnośnie wentylacji w kuchni bez okien z kuchenkami gazowymi są niebezpieczne dla osób z nich korzystających? Bo jeśli w takiej kuchni padnie prąd to wentylator wyciągowy (w takiej kuchni wymagana jest wentylacja mechaniczna wywiewna albo nawiewno-wywiewna) przeszkadza w usuwaniu wycieku gazu?

 

Poza tym brak prądu, wyciek gazu....ja sobie podczas braku prądu mogę chociaż rozszczelnić okno...a wyciek gazu się zgłasza jak najszybciej a nie wyciąga nadmiar wentylacją. Co w lecie gdy wentylacja naturalna czasem po prostu stoi i jest to efekt częstszy niż brak prądu i akurat będzie wyciek gazu?...Po to też gaz jest chrzczony jakimś śmierdzidłem żeby takie coś szybko zauważyć.

 

Samolot też mi może wylądować na dachu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*

1. w nocy na pewno nie jesteś taki czujny :no:

2. to, co tak uparcie usiłujesz wymyśleć, już istnieje (wentylacja hybrydowa):

AWENTIS 1 lub AWENTIS 2 (poszukaj w google'ach)

 

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...