Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Budowa komina wentylacyjnego


Recommended Posts

Zależy z czego będziesz budował. Murowany, ciężki komin trudno nieraz usytuować na stropie więc należy go wznosić od fundamentu w górę, inne lekkie materiały do budowy kanałów wentylacyjnych można zacząć budować od stropu. Zwróć uwagę na powierzchnię, minimalny kanał wentylacyjny 160cm2, wymiar przekroju nie mniej jak 10cm, kratka w kotłowni min. 200cm2 bez żaluzji oraz możliwości zamknięcia jak najbliżej stropu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o kanały wentylacyjne to moim zdaniem najlepiej budować z prefabrykowanych kształtek a'la schiedel (pewnie jest wielu producentów, ja brałem schiedla do kompletu z kominami spalinowymi). Gotowe kanały mają dość małe wymiary w porównaniu do cegły, łatwo i szybko się buduje, a cenowo chyba wychodzą dobrze, bo cegła tania nie jest.

Ja przy kominach z kształtek kanały wentylacyjne zaczynałem od góry pomieszczenia (do pewnego momentu była normalna ściana, jakieś 30-40 cm pod sufitem rozpoczynał się komin wentylacyjny postawiony na tej ścianie. Jest akurat w miarę wygodnie, bo kształtki mają szerokość 25cm czyli tyle co ściana nośna, więc nie wystają (lub wystają 1cm w przypadku gazobetonu 24cm) poza obręb ściany.

Są też kształtki węższe, tzw. pionowe, dla ścian cieńszych, działowych. Przejrzyj stronę schiedla to się zorientujesz.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...