Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam.Więc zanim przejdę to głównego problemu to chciałbym scharakteryzować mój dom. Jest zbudowany z jodłowych bali , stoi już 9 lat , był impregnowany zaraz po postawieniu , później 4 lata po pierwszej impregnacji i 2 lata po drugiej impregnacji.Za każdym razem używany do impregnacji był Sadolin Extra (lakierobejca).Ostatnio zauważyłem na najnizszym z bali po jednej ze stron kilka - kilkanaście otworków. Zakładam że ich sprawcą jest kornik albo jakiś inny owad który niszczy drewno.Po rozmowie z kilkoma ludźmi którzy zajmują się drewnem , usłyszałem że do każdej z dziurek należy strzykawką podać ropę naftową albo stary olej silnikowy. Chciałem spytać czy jest dobry sposób na rozwiązanie problemu jakiegoś robaczka który zjada mi dom , czy są inne skuteczniejsze sposoby na rozwiązanie tego problemu , albo jakieś firmy które zajmują się tego typu sprawami ? Bardzo proszę o jak najszybszą pomoc.(Stworzyłem nowy post ponieważ tamten uznałem za niedokońca jasny)
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/167976-otworki-w-domie-drewnianym-kornik-w-balach/
Udostępnij na innych stronach

Z książki do renowacji antyków:

 

Najlepsze rezultaty uzyskuje się przez wstrzykiwanie środków toksycznych w otwory. Jest to zabieg pracochłonny, lecz najmniej szkodliwy dla powłok wykończeniowych. Z obecnie dostępnych środków zadowalające wyniki osiąga się przez wstrzykiwanie w chodniki owadzie roztworu „Paraloidu B-72" w toluenie Roztwór ten spełnia dwojaką rolę: zwalcza szkodniki (toluen) i wzmacnia uszkodzone drewno („Paraloid B-72").

 

Zabieg wykonuje się w dwóch fazach. W pierwszej fazie wstrzykuje się do otworów 5% roztwór „Paraloidu B-72" w toluenie, który przygotowuje się w dniu poprzedzającym wstrzykiwanie Uprzednio odmierzoną porcję „Paraloidu" należy zalać toluenem i od czasu do czasu tak ostrożnie mieszać, aby ni powstawały pęcherzyki powietrza. Rozpuszczanie trwa kilka godzin. Po oczyszczeniu uszkodzonego elementu i usunięciu mączki drzewnej z otworów (odkurzaczem lub przez opukiwanie wstrząsanie) preparat wstrzykuje się roztwór tak długo, aż zacznie się wylewać. Następnie element należy szczelnie okryć folią plastikową, a pod folię wstawić naczynie z terpentyną. Para terpen*tyny opóźnia odparowywanie toluenu z drewna. Po kilkakrotnym wstrzyknięciu 5% roztworu „Paraloid B-72" następuje druga faza, wzmacniająca drewno, która polega na parokrotnym wstrzyknięciu 10% roztworu „Paraloidu". Po każdorazowym wstrzyknięciu nadmiar roztworu należy usunąć watką umoczoną w toluenie, a następnie terpentyną zneutralizować działanie toluenu na farbę, werniks, powłokę lakierową lub po-złotniczą. Postępowanie takie jest konieczne, gdyż zastygający roztwór utworzyłby przy otworach nierówności, które trudno byłoby usunąć.

Edytowane przez m4rsh4ll
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/167976-otworki-w-domie-drewnianym-kornik-w-balach/#findComment-5313064
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...