Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Koszt wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

Nic Ci nie podam, bo mam w domu minimum 21 stopni, maksimum 23. Więcej nie było, mniej było zimą gdy nastawy kotła eksperymentowałem. Nie ma powodów aby tracić czas na latanie z termometrami. Przepływ reguluję ręcznie, w stosunku do potrzeb. Tak będzie do momentu zamontowania automatycznego bypassu lub centrali reku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 313
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nic Ci nie podam, bo mam w domu minimum 21 stopni, maksimum 23. Więcej nie było, mniej było zimą gdy nastawy kotła eksperymentowałem. Nie ma powodów aby tracić czas na latanie z termometrami. Przepływ reguluję ręcznie, w stosunku do potrzeb. Tak będzie do momentu zamontowania automatycznego bypassu lub centrali reku.

to że masz chłodno w budynku to nie jest zasługa GWC , tylko dobrej konstrukcji budynku ...

 

moc GWC ledwo sobie radzi ze zyskami bytowymi ...

ze słońcem nie ma szans ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to że masz chłodno w budynku to nie jest zasługa GWC , tylko dobrej konstrukcji budynku ...

 

moc GWC ledwo sobie radzi ze zyskami bytowymi ...

ze słońcem nie ma szans ...

 

ja tylko teoretycznie, bo instalacja jeszcze nie uruchomiona, co do GWC to powyższe wnioski już nie raz były podawane.

 

Teraz pytanie, które mnie interesuje, czy wyolbrzymiane roli bypassu nie jest na wyrost, jak to wygląda z praktycznego punktu widzenia, czy w upalnym okresie, włącznie bypassu na noc da rade ochłodzić poddasze czy nie?

 

Bo czytam że instalatorzy na tym forum polecają założyć małą klimę na poddaszu i to lepiej rozwiązuje problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to że masz chłodno w budynku to nie jest zasługa GWC , tylko dobrej konstrukcji budynku ...

 

moc GWC ledwo sobie radzi ze zyskami bytowymi ...

ze słońcem nie ma szans ...

 

Cofnij sie do mojej wcześniejszej wypowiedzi. Nie mam poddasza, stąd większa skuteczność WM z GWC. Ja to sprawdziłem u siebie na żywo, Ty masz inne wnioski i swoje wyliczenia. Właśnie na zewnątrz mamy teraz( w lesie) 29,5 stopnia. Wewnątrz nie skoczyło nawet o pół. Chcesz, abym przełączył nawiew na czerpnię ścienną i niezauważył różnicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy w upalnym okresie, włącznie bypassu na noc da rade ochłodzić poddasze czy nie?

 

 

tu wszystko zależy od wydajności instalacji i temp. zewnętrznej nocą ...

dobrym rozwiązaniem pomagającym pozbyć się nadmiaru ciepła jest anemostat o dużym wydatku umieszczony w korytarzu poddasza ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie na zewnątrz mamy teraz( w lesie) 29,5 stopnia. Wewnątrz nie skoczyło nawet o pół. Chcesz, abym przełączył nawiew na czerpnię ścienną i niezauważył różnicy?

hmmm...

na zewnątrz mam 27*

wewnątrz 23,6* od rana tyle samo ...

uchylone trzy okna ... dla testu :yes:

wiesz dlaczego jeszcze nie rośnie ...?

budynek nie ma nagromadzonej energii bo ostatnio było zimno

jak będzie dalej ciepło to jutro zacznie sie powolny wzrost temperatury wewnątrz i żadne GWC tego nie powstrzyma...

 

masz dom w lesie ...

może to jest powód małego nagrzewania ...

wschodzące i zachodzące słońce dość dużo nie zagrzeje ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie ma "może", ja to przetrenowałem i już było o tym wyżej. Zostańmy przy swoich opiniach na ten temat. Jak masz od rana ponad 23, gdy w nocy było w całej Polsce na prawdę chłodno to nie wiem. Pewnie z poddasza. Ja takiej w domu nie miałem już dawno. Edytowane przez compi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostańmy przy swoich opiniach na ten temat.

jak ktoś wpakuje trochę grosza w GWC (bo mu na wkładali do głowy że to darmowa klima ), a okaże sie że po kilku dniach upałów ma na poddaszu 26-28* to z pretensjami do kogo ...?

 

Jak masz od rana ponad 23, gdy w nocy było w całej Polsce na prawdę chłodno to nie wiem.

od tygodnie nie spadło poniżej 23* pomimo pracy WM tylko przez GWC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chcę przerywać tej pasjonującej wymiany zdań na temat temperatury w domu.

Chciałbym jedynie zauważyć, że w dyskusji pojawiają się fakty jedynie pozornie sprzeczne.

 

Z jednej strony GWC jednak coś tam chłodzi - ale jak niektórzy twierdzą za mało żeby zrównoważyć ciepło pochodzące od słońca.

Oba stwierdzenia są prawdziwe i da się je zauważyć w normalnej eksploatacji.

 

Wielu naszych Klientów docenia fakt, że GWC jest w stanie schłodzić np. sypialnię i to całkiem skutecznie

tak, że jest odczuwalna różnica.

Przy zastosowaniu metody "Kaltluftwanne" - opisywałem ją na innym wątku

można pozbywać się ciepła z całego domu.

 

Oczywiście, jak dom stoi w lesie i jest zbudowany z materiałów o dużej bezwładności cieplnej to rzecz się ma inaczej

niż w domu konstrukcji szkieletowej stojącym w pełnym słońcu, mającym duże przeszklenia i doskonałą izolację cieplną.

 

Z fizyką i matką naturą jeszcze nikt nie wygrał, można natomiast wykorzystać np. konwekcję ciepła i GWC do schładzania domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak ktoś wpakuje trochę grosza w GWC (bo mu na wkładali do głowy że to darmowa klima ), a okaże sie że po kilku dniach upałów ma na poddaszu 26-28* to z pretensjami do kogo ...?

 

 

od tygodnie nie spadło poniżej 23* pomimo pracy WM tylko przez GWC

 

Mi nikt nic nie wkładał do głowy. Mam spore uzyski zimą, docelowo zabezpieczone reku( w przyszłości) i odczuwalny komfort latem. Cena tego wynalazku to niecałe 2000zł tylko dla tego, że nie pożałowałem na pomarańczowe rury. Byłoby taniej na szarych.

Ja przy 23,6 stopnia szukałbym już ratunku, bo to dla mnie za wysoka temperatura, a poddasze z 26-27 to już udręka. Jednak okna połaciowe muszą swoje zrobić, w szklarni też teraz jest gorąco. Na zewnątrz teraz mam 31,3 a w środku dalej 21. U Ciebie rozumiem że okna są zamknięte, grawitacja działa(?) i jest ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasiek, strumień powietrza 650m3/h, zakładając stabilny termicznie gwc, temperatura nawiewu 20'c, t wewnątrz 26'c, t zewn 30, jaki to uzysk w kilowatach na powiedzmy 12 godzin?

dla objaśnienia o co mi chodzi - nawiewając 20'c do wnętrza gdzie jest też 20'c uzysk jest zerowy mimo że strumień energię posiada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo w takiej konfiguracji ma największe uzasadnienie ... (sama WM bez reku ...)

 

jak na razie to jeszcze nie było lata ...;)

 

jeden czy dwa ciepłe dni chałupy ci nie zagrzeje ...

 

Więc jednak warto montować, a dwa dni lata to nie podstawa mojej opinii tylko wspomniane wcześniej doświadczenia. Zresztą mamy już trzeci dzień lata i nihuhu temperatura nie chce wzrosnąć w domu. Znowu zapytam czy wyłączyć z użytkowania GWC? Przecież to wg Ciebie tylko niepotrzebne opory powietrza o tej porze roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony GWC jednak coś tam chłodzi - ale jak niektórzy twierdzą za mało żeby zrównoważyć ciepło pochodzące od słońca.

Z fizyką i matką naturą jeszcze nikt nie wygrał, można natomiast wykorzystać np. konwekcję ciepła i GWC do schładzania domu

 

Ci którzy wypełnili te ankiety mają inne zdanie nt letniego i zimowego (z reku.) wykorzystania żwirowego GWC:

http://www.eis.pl/vtx1800/ankieta1.jpg

http://www.eis.pl/vtx1800/ankieta2.jpg

http://www.eis.pl/vtx1800/ankieta3.jpg

http://www.eis.pl/vtx1800/ankieta4.jpg

Widać że efekty pracy GWC są "piorunujące"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ankiety nic nie warte , 2 jak bym był na miejscu tych klientów wkurzyłbym się bo na 90% nie wyrazili zgody na publikowanie ich danych osobowych

 

wątek o kosztach WM a jak w każdym wątku o WM schodzi na GWC - tego jakoś nie kumam

 

jeśli wogóle mówimy o "chłodzeniu" poprzez GWC to nie w kontekście zrównoważeniu zysków bytowych czy słonecznych tylko o tym co jasiek częściowo pisał

każdy dom stawia opór , ale prędzej czy później się nagrzewa

jeśli do domu ładujemy powietrze o temperaturze 30 stopni to jego mury nagrzewają się znacznie szybciej - w domu może przez dłuzszy czas utrzymywać się dana temperatura ale enegria wchłaniana jest do czasu przez ściany, podłogę czy stopo , jeśli mamy GWC i wpuszczam do domu powietrze o temperaturze nastu stopni to ten opór wydłuża się w czasie

 

i ile ? nie wiem ... nie uzytkuje jeszcze swojego domu ...

aby to sprawdzić musielibyśmy miec 2 identyczne domy w danym czasie a 1 z GWC a 2 bez

 

w innym przypadku wszelkie dyskusje są bezcelowe - każdy dom jest inny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w innym przypadku wszelkie dyskusje są bezcelowe - każdy dom jest inny

 

nie tak ostro - forum ma służyć wymianie poglądów i informacji

oczywiście, ze dla celów naukowych należałoby mieć dwa identyczne domy i je porównać

ale jestem pewien, że i wtedy grono sceptyków stwierdzi, że domy jednak nie są identyczne i ......

 

jestem przekonany, że potencjalny inwestor, przed podjęciem decyzji o zrobieniu GWC chętnie poczyta jak to działa w innych domach

Z pewnością będzie miał świadomość, że jego dom będzie inny - nie musimy od razu gasić dyskusji stwierdzeniem, że nie ma sensu.

 

Rozumiem, że przytoczone dane Ciebie akurat nie przekonują :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym, którzy lubią widzieć wyniki na własne oczy polecam

stronę z pomiarami domu pasywnego stojącego niedaleko Częstochowy

na żywo można ocenić jak zmienia się temperatura wewnątrz budynku

[budynek pasywny, a więc trudny do schłodzenia]

można też zaobserwować ile "daje" samo GWC [ rurowe]

 

http://www.buduj-pasywnie.pl/dom_online

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...