Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Koszt wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 313
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

pisałeś że masz w domu 22* (dzisiaj pewnie więcej..., strzelam bo nie wiem gdzie mieszkasz...)

założę się że na anemostatach masz w okolicach 19-20* ...

to jest według ciebie te 10-15* chłodniejsze z GWC ???

 

Wczoraj już nawet nie pisałem jaka mam temperaturę bo przynudzałbym. Nadal było to niewiele powyżej 22, teraz po nocy mam 21,9. Coś strasznie ten dom zaizolowany i zakumulowany chłodem zimowym musi być. Nie zgadzam się z Twoimi teoriami w tym wątku odnośnie GWC i tylko tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam i czytam ten wątek usiłując się dowiedzieć jaki faktycznie jest koszt WM i reku i w dalszym ciągu wiem tyle co i na początku. A chciałbym wiedzieć coś dokładniej. Np. mam dom z poddaszem użytkowym 170m2 reku takie to a takie za xxxx zł, materiał taki za xxxx zł robiłem sam lub robiła mi firma która za usługę wzięła to tyle a tyle. Zamiast tego mamy dyskusję o wyższości jednych świąt nad drugimi. A ja po prostu chciałbym wiedzieć na jaki wydatek mam się przygotować. Oferty które do mnie spływają dziwnym trafem kręcą się w okolicach 20K i więcej zależy od rodzaju centrali i chciałbym wiedzieć czy to dużo czy mało.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie ma uniwersalnej odpowiedzi na tak postawione pytanie.

 

A nie, przepraszam -- jest. Ta odpowiedź brzmi: "to zależy".

 

Wyślij projekt domu do kilku firm zajmujących się montażem WM z prośbą o przygotowanie wyceny, to się dowiesz. Potem zapytaj u wykonawcy ścian, ile oszczędzisz na rezygnacji z kominów, odejmij jedno od drugiego, będziesz znać odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry za OT - Tylko dlatego, iż jest to jeden z najbardziej aktywnych wątków dotyczących wentylacji mechanicznej.

Muszę porobić przepusty w stropie zanim zostanie zalany. Proszę o opinie na temat ilości otworów oraz miejsca rozmieszczenia.

Oczywiście wszelkie porady i sugestie mile wiedziane.

http://img21.imageshack.us/img21/3512/wentylacjakanayprzykado.jpg

Edytowane przez desperadomn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie ma uniwersalnej odpowiedzi na tak postawione pytanie.

 

A nie, przepraszam -- jest. Ta odpowiedź brzmi: "to zależy".

 

Wyślij projekt domu do kilku firm zajmujących się montażem WM z prośbą o przygotowanie wyceny, to się dowiesz. Potem zapytaj u wykonawcy ścian, ile oszczędzisz na rezygnacji z kominów, odejmij jedno od drugiego, będziesz znać odpowiedź.

Oferty od firm już mam tylko tak jak zaznaczyłem wszystkie w granicach ponad 20K. A wykonawcy ścian nie muszę się pytać bo kominów i kanałów wentylacyjnych już dawno się pozbyłem. I czy naprawdę osobom które już sobie zainstalowały takie cacko ciężko jest napisać - reku takie to a takie za xxxx zł, materiał taki za xxxx zł robiłem sam lub robiła mi firma (bez nazwy) która za usługę wzięła to tyle a tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Re Plusfoto

Mogę Ci podać maksymalny koszt tej instalacji, z czerpniami i wyrzutniami z nierdzewki - przy założeniu, że kanały chowamy po prostu na nieużytkowym poddaszu w grubej warstwie wełny. W mojej firmie bez GWC materiał i montaż to nie więcej niż 7 -8 000zł, do tego porządny rekuperator Jan-Gaz z silnikami prądu stałego, sterownikiem tygodniowym, wymiennikiem przeciwprądowym aluminiowym i bypasem za ok. 6400 brutto. Jeśli chcesz GWC, to dodatkowe kanały i przepustnica wyniosą 1000zł, przy założeniu, że rury do GWC lub GWC ceramiczny ułożysz sobie we własnym zakresie w czasie prac ziemnych, oczywiście według moich wskazówek - jest wtedy znacznie taniej.

Niestety, ale firma musi skasować znacznie więcej niż robota we własnym zakresie; w zamian otrzymujesz cicho pracującą, niezawodną wentylację z gwarancją.

Edytowane przez Indiana_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz i potwierdza się to co sobie założyłem na początku. Koszt reku to około 10-15k. Skąd więc te oferty. Mam trzy. Od 22 do 26,2K. Wiem że wszyscy na pewno usiłują mi wcisnąć reku z max pułki 8 do 10k. Za robociznę chcą od 4 do 6k. A reszta to materiał.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

hej, pytanko do praktyków i teoretyków :) dot. rozprowadzenia kanałów naw-wyw oraz umiejscowienia anemostatów.

 

Domek ma 135 m pow. uzytkowej, ok 200m po podłogach.

Ogrzewanie: kominek z płaszczem wodnym + piec gazowy kondensacyjny.

Rodzina docelowo 2+3, na razie 2+1 (ale plany są agresywne :D)

Garaż - nieogrzewany - ale tu mam cały czas dylemat bo musiałbym wstawić w miarę szczelne drzwi (x2)

 

Poniżej moja wesoła twórczość (rozmieszczenie anemostatów).

parter.JPGpoddasze.jpg

 

Kwestia poprowadzenia kanałów mnie trochę przerosła - najpierw wydawało się, że większość poprowadzę w zabudowie k-g przy ściance kolankowej a resztę w garażu już dołem. Całkiem ładnie to wyglądałoby gdyby nie lukarna na poddaszu - no i teraz zastanawiam się czy nie pociągnąć kanałów też stryszkiem - bo z obsłużeniem poddasza też mam problem....

 

Druga sprawa to kwestia bilansu - na dole mam dużo wywiewów, a na górze odwrotnie ze względu na sypialnie...

Czy bilans musi się zgadzać na każdym piętrze czy wystarczy, że w całym domu wychodzi na zero ?

 

a tu link do projektu: domplan.com.pl/Kendra/Kendra.html

 

z góry dzięki za wskazówki.

 

A żeby nie było zupełnie off-topic - to ciekawy jestem czy da się to cudo zmontować za mniej niż 15k

Zakładając montaż przez firmę i poniższe wymagania co do centrali:

- wyłączenie wentylatora wywiewnego - do rozpalania kominka

- automatyczny bypass

- wymiennik przeciwprądowy,

- wentylatory na prąd stały

Edytowane przez ola&piotr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...