Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Koszt wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 313
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ciesze się niezmiernie że coraz więcej ludzi mówi oficjalnie że GWC wraz z reku nie działa tak jak mówią to handlowcy i reklamy :)

 

no to ja też dorzucę swoje trzy grosze ...

mam od trzech sezonów GWC rurowe, patrząc po parametrach jakie uzyskuje jest jednym z najlepszych jakie są opisywane na FM...

i ...

no właśnie ...

można sobie podarować budowę tego wynalazku...

za mało do chłodzenia i za mało do grzania ...

mając dzisiejsza wiedzę nawet palcem bym nie kiwnął żeby to budować...

strata czasu i kasy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sam zauważyłeś że są duże przeszklenia, czyli w lecie słoneczko będzie wpadać do salonu, wydaje mi się, że nawet minimalne schłodzenie domu może być tutaj koniecznością. Może się mylę ? Dlatego tak bardzo zależy mi nad GWC.

 

zrób jakiś rolety, markizy czy inne zacienienia na nasłonecznionych oknach i daruj sobie GWC...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat wczoraj Piczman napisał ze po 5 godz. działania ggwc schłodziło mu dom o 2 oC.

A koszt wykonania jego gwc był ponizej 3000 zł

o tyle to mi temperatura spada przez noc bez GWC...

ciekawe o ile mu spadnie w połowie lata jak grunt będzie miał z 15*, a noce będą ciepłe ...

teraz z gwc leci mi 11*, na anemostatach jest 14* i nie jest w stanie zbić temp. przy wydajności 380m3/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrób jakiś rolety, markizy czy inne zacienienia na nasłonecznionych oknach i daruj sobie GWC...

 

Widzisz jasiek71, wszystko fajnie wygląda w teorii, gorzej w praktyce. Rolety planuje, ale jak je zasłonie to będzie ciemno, jeśli je spuszczę tylko delikatnie, to może mało dać. Pożyjemy zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze, że masz takie podejście do klienta :)

 

No fakt ale koledzy którzy sprzedają GWC zawodowo nie cieszą się z takiego podejścia...

Jakiś czas temu na targach w Katowicach spotkałem się z Panem który jest właścicielem firmy na G...

Rozmowa Nasz dotyczyła wykonania GWC i największy niesmak z rozmowy jaki pozostał wywołały słowa Pana:

" nieważne czy to działa czy nie ważne że na tym niezłą kasę robię "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fakt ale koledzy którzy sprzedają GWC zawodowo nie cieszą się z takiego podejścia...

Jakiś czas temu na targach w Katowicach spotkałem się z Panem który jest właścicielem firmy na G...

Rozmowa Nasz dotyczyła wykonania GWC i największy niesmak z rozmowy jaki pozostał wywołały słowa Pana:

" nieważne czy to działa czy nie ważne że na tym niezłą kasę robię "

 

Co mam powiedzieć: Bozia ma różnych lokatorów :). No ale na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się bardzo prawdopodobne, że GWC chłodzi dom w lecie. Jeśli na zewnątrz jest 30 stopni, a pod ziemią 8-10 st. to musi coś to dawać. Dopiero zagłębiając się w szczegóły można wyciągnąć inne wnioski. Między innymi dlatego przed budową zarejestrowałem się na tym forum, od miesiąca co jakiś czas zagłębiam się w tajniki budownictwa - nowoczesnego. Szczerze jednak powiem, że nie jest jednak możliwe wybranie wszystkich najlepszych dostępnych technologii i nie popełnić błędów przy budowie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rolety planuje, ale jak je zasłonie to będzie ciemno, jeśli je spuszczę tylko delikatnie, to może mało dać.

 

wystarczą bardzo gęste siatki podobne do moskitiery

ostatnio pozakładałem takie oryginalne na swoich oknach dachowych...

efekt jest zadziwiający, stojąc bezpośrednio pod oknem w słońcu nie odczuwa sie promieniowania ...

na oknach od wschodu planuje zainstalować coś w rodzaju żagla rozpiętego na linkach w pewnej odległości od budynku...

(od tej strony mam zadaszony balkon i taras )

na zachodnich zainstaluje geste siatki w kasetach, zwijane na zimę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GWC chłodzi dom w lecie. Jeśli na zewnątrz jest 30 stopni, a pod ziemią 8-10 st. to musi coś to dawać.

 

GWC o tej porze roku daje 10-12* na wylocie z wymiennika...

na anemostatach jest kilka stopni więcej... ( u mnie dzisiaj jest 15* przy zewnętrznej 28* )

w połowie lata o takich temperaturach możesz tylko pomarzyć ...

 

chcesz mieć chłodno w domu to daj dobre izolacje i nie dopuść słońca przez okna...

promieniowanie trzeba zatrzymać przed szybą...

rolety wewnętrzne nic nie dają bo są wewnątrz ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wystarczą bardzo gęste siatki podobne do moskitiery

ostatnio pozakładałem takie oryginalne na swoich oknach dachowych...

efekt jest zadziwiający, stojąc bezpośrednio pod oknem w słońcu nie odczuwa sie promieniowania ...

na oknach od wschodu planuje zainstalować coś w rodzaju żagla rozpiętego na linkach w pewnej odległości od budynku...

(od tej strony mam zadaszony balkon i taras )

na zachodnich zainstaluje geste siatki w kasetach, zwijane na zimę...

 

Może podasz jakieś linki, gdzie można coś takie zobaczyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tym bardziej niech wrzuci foty :p Chyba, że jeszcze nie gotowe :D

 

jak będzie gotowe to na pewno wrzucę do swojego dziennika ...:)

w tamtym sezonie robiłem różne doświadczenia z zacienianiem...

w tym sezonie zacząłem realizować...:)

 

rolety do dachowych są fabryczne...

reszta to "tymi ręcami"....

rozwiązania są pewne i sprawdzone, teraz pracuje nad ich estetyką...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System GWC trochę wyprzedził technologię w budownictwie.Pomyślcie jak ludzie reagowali 10-15 lat temu na izolację 15cm. dzisiaj jest sytuacja podobna .GWC doskonale zadziała w domu energooszczędnym-pasywnym.Beznadziejnie w kilku litrowym.Reku sprawdza się w domu energooszczędnym ale niedługo powstaną systemy wentylacji w obiegu zamkniętym w oparciu o przydomowe ogrody zimowe i rośliny pochłaniające wszelką chemię z mieszkań.Każde z tych urządzeń będzie dobrze-efektywnie pracowało w domu o odpowiednim zapotrzebowaniu na energię.W innym wypadku jest nieuzasadnione.Dlatego uważam,że dyskusja o GWC,czy reku,czy GMC jest bezzasadna w obliczu domu o zapotrzebowaniu energii >1,5 Kwh/m2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1,5? to chyba niewiele takich domków znajdziemy. Chyba miałes na mysli 15 kwh/m2/rok

Dlaczego dyskusja o WM w domach kilkulitrowch jest bezensowana? Świeże powietrze nie jest potrzebne w domu 3 i więcej litrowym?

GWC działa w kazdym przypadku - w sensie podgrzewa lub schładza strugę powietrza do wentylacji. Tylko że do schłodzenia domu powietrza jest 4 x za mało i nie tak "biega" po domu. A podgrzanie powietrza w zimie niewiele daje bo reku i tak wyrzuca zysk do wyrzutni.

Edytowane przez coulignon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nydar, a skąd wytrzasnąłeś obieg powietrza w systemie zamkniętym z roślinami? Mnie na biologii uczono, że rośliny nocą normalnie oddychają (znaczy produkują CO2), więc nad ranem miałbyś skumulowany CO2 z oddychania ludzi i roślin. Nie ma szans. Zresztą, jak duży musiałby być ogród, żeby pochłonąć całe CO2 wydzielane przez domowników, i skąd brałby światło - no chyba nie z okien o U=0,6, byłaby to masakra dla rachunków za energię zimą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajny temacik :) czekam na dalszy rozwoj opini o gwc (szczegolnie ggwc :p)

 

co do ceny 50k zgadzam sie, trzeba zasponsorowac cala firme reku.. :)

wg. mnie maszynke WM brac nalezy z dobrymi parametrami, ale przede wszystkim z dobrym sensownym serwisem niedaleko loco/dom

w wymienniki wilgoci nie wierze (dzialaja wg. wyliczen... slabo, koszt serwisu, itd= nie dziekuje), prio ggwc to nie zamarzanie reku, czy cos wiecej jeszcze sie uda uwalczyc - czas pokaze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...