Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Koszt wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 313
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W domku na poddaszu wystarczy na korytarzu zamontować 2,5 - 3,5 kW klimę i od czasu do czasu włączyć chłód spokojnie rozejdzie się po poddaszu i klatką schodową opadnie w dół...

Mam w 4 domkach tak zrobione ( domki mniej więcej od 100-120m2 ) i użytkownicy są bardzo zadowolenie..

Koszt od 2000 - 3500zł z montażem w zależności od urządzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co teraz (po możliwości dofinansowania) powiecie o WM z rekuperatorem i GWC ? Będzie się opłacało ?

 

Świerze powietrze zawsze ci się opłaci;)

-wentylacja mechaniczna jak najbardziej TAK

-rekuperator bardziej do podniesienia komfortu (nie pizga w zimie zimnym powietrzem)

-GWC, im bardziej zaizolowany dom tym większa jego opłacalność

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie się opłacało ?

Już teraz się opłaca wybudować budynek możliwie niskoenergetyczny.

WM z odzyskiem ciepła też się już teraz opłaca - zależy tylko, kto i jak ocenia .

 

Niestety może się okazać, ze dofinansowanie do budynków zużywających mało energii

będzie kłopotliwe i skomplikowane co zniechęci inwestorów.

No i banki na pewno nie będą w całej zabawie uczestniczyły za darmo.

 

Sama idea dofinansowania uzależnionego od faktycznych efektów [czyli od zapotrzebowania budynku na energię]

jest bardzo fajna i ZUPEŁNIE INNA niż w solarach, gdzie nikt nie patrzy czy solar daje jakieś realne oszczędności.

 

Moim zdaniem, dofinansowanie w formie nagrody za OSIĄGNIĘCIE założonego EFEKTU

jest krokiem w dobrym kierunku.

Teoretycznie nie ma znaczenia czy inwestor zrobi super ocieplenie, czy będzie wolał super okna, czy zdecyduje się na super wentylację.

Czyli jest szansa, że wokół technologii sprzyjających zmniejszaniu zapotrzebowania na ciepło

zrobi się więcej "szumu" i będzie większa konkurencja - a to zawsze jest korzystne, nawet dla tych, którzy się nie załapią na dotację.

 

W solarach cała akcja była zrobiona jakby na zamówienie producenta tychże,

dopłata wyłącznie do solarów, zero możliwości wyboru dla inwestora,

więc praktycznie zero konkurencji

do tego skomplikowana procedura i nieliczne banki straszące kosztami

a i tak ludzie kupowali "na dotację" !

Edytowane przez michal_ludwin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świerze powietrze zawsze ci się opłaci;)

-wentylacja mechaniczna jak najbardziej TAK

-rekuperator bardziej do podniesienia komfortu (nie pizga w zimie zimnym powietrzem)

-GWC, im bardziej zaizolowany dom tym większa jego opłacalność

 

Nie o to mi chodzi, zalety znam. Jestem zdecydowany na WM z reku. Pytam o to czy będzie się opłacało skorzystać z dofinansowania i np. za zaoszczędzone pieniądze zrobić GWC ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie o to mi chodzi, zalety znam. Jestem zdecydowany na WM z reku. Pytam o to czy będzie się opłacało skorzystać z dofinansowania i np. za zaoszczędzone pieniądze zrobić GWC ?

 

To zależy od konkretnego przypadku. Taką instalację często można zrobić samemu, a nie wiem czy tak będzie można z dofinansowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn. jak ? Z tego co wiem, będzie trzeba skorzystać z ofert banków, czyli wziąć kredyt, ale czy dlatego nie będzie się to opłacało ?

Ano tak, że cena końcowa nie zmieni się. Tyle ile płaciło się wcześniej, to potem po wprowadzeniu dotacji ceny poszybowały w górę i inwestor szalejąc między bankiem a urzędem płacił końcowo tyle samo. Jedynym "zyskiem" było latanie z papierami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano tak, że cena końcowa nie zmieni się. Tyle ile płaciło się wcześniej, to potem po wprowadzeniu dotacji ceny poszybowały w górę i inwestor szalejąc między bankiem a urzędem płacił końcowo tyle samo. Jedynym "zyskiem" było latanie z papierami.

 

Tzn. że Ci którzy chcieli zrobić WM z reku za gotówkę stracą na tej dotacji, bo w przyszłości ceny poszybują w górę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie będzie. Będzie tak jak z solarami.

 

No i teraz jest czas, aby pouprawiać lobbing, w końcu to etap konsultacji. Jedynym formalnym argumentem NFOŚ jest to, że banki mają strukturę terenową, jakby były w tym fakcie jedyne na świecie. A żeby takie dofinansowania miały jakikolwiek sens, ktoś kompetentny musi stwierdzić, czy cel całej akcji został osiągnięty, tzn. po pierwsze czy projekt trzyma się kupy, po drugie czy zbudowano zgodnie z projektem. Czyli naturalnym przedłużeniem ręki NFOŚ powinien być inspektor nadzoru. Też kosztuje, ale przynajmniej wnosi jakąś wartość dodaną. Może warto grupą się upomnieć, może lobby inspektorów nadzoru też ma jakąś siłę i utrze nosa temu bankowemu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i teraz jest czas, aby pouprawiać lobbing, w końcu to etap konsultacji. Jedynym formalnym argumentem NFOŚ jest to, że banki mają strukturę terenową, jakby były w tym fakcie jedyne na świecie. A żeby takie dofinansowania miały jakikolwiek sens, ktoś kompetentny musi stwierdzić, czy cel całej akcji został osiągnięty, tzn. po pierwsze czy projekt trzyma się kupy, po drugie czy zbudowano zgodnie z projektem. Czyli naturalnym przedłużeniem ręki NFOŚ powinien być inspektor nadzoru. Też kosztuje, ale przynajmniej wnosi jakąś wartość dodaną. Może warto grupą się upomnieć, może lobby inspektorów nadzoru też ma jakąś siłę i utrze nosa temu bankowemu ;)

 

To nie przejdzie, bo banki muszą na wszystkich dotacjach zarobić :) Teraz jeszcze kryzys, więc trzeba im pomagać :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

budynek ma być opiniowany już na etapie projektu przez wybraną instytucję.

I tutaj widzę największe ryzyko pojawienia się niepotrzebnych kosztów - nie jest w tej chwili jasne

kto będzie opiniował, na jakiej podstawie i za ile.

Myślę, że by było logiczne połączenie tej opinii z istniejącym już certyfikatem energetycznym

ale nie znalazłem na razie takiego pomysłu w opisie koncepcji tej dotacji.

 

Moja firma sprzedaje centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła i systemy wentylacji

i musze powiedzieć, że nie obawiam się wzrostu cen "pod dotację"

Teoretycznie można sobie wyobrazić jakąś okropną i masową zmowę cenową,

ale biorąc pod uwagę ilość producentów i importerów

i obecne już teraz walki "kto będzie najtańszy na alledrogo"

nie spodziewam się jakiegokolwiek wzrostu cen.

 

Obawiam się tylko byle jak wykonanych i słabo działających instalacji "na dotację"

które potem będą straszyły inwestora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miki nie odpowiedziałeś na maila ,wyślę Ci pojutrze projekt domu już z gotowym rozplanowaniem wnętrza (kiedyś rozmawialiśmy o innym,ale kończy się rysować jednak co innego)chciałbym ,żebyś oszacował koszty WM.TO taki trochę specyficzny dom, bo parterówka z zaadoptowaną góra ,ale na górze tylko duży pokój nastoletniej córki z garderobą , łazienka i część garderobiano-gospdarcza.Rzuć proszę okiem w wolnej chwili jak dojdzie i powiedz krótko co myślisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witojcie panocki, czy mozecie mnie oswiecic tak z grupsza ile mnie moze kosztowac mechaniczna wentylacjia z rekuperatorem. Dom jest w stanie surowym otwartym, zatrzymalismy sie na wyborze okien gdyz musi zapasc decyzja czy docieplac, inwestowac w porzadne okna i wentylacje mech. czy dac sobie siana i robic jak jest. Projekt indywidualny wg norm czyli nawet nie lezal obok energooszczednego, tak jakos wyszlo nie pytajcie. Podejscie sie zmienilo i oby nie za pozno dlatego zrobimy wszystko by bylo energooszczednie. Dom jest sporych rozmiarow, parterowy z zamieszkalym poddaszem pow uzytkowa 197m2 plus piwnica 108,31m2 prawdopodobnie rowniez bedzie ogrzewana (zalezy od oplacalnosci) czyli ponad 300m2. Wstepne obliczenia w OZC wskazuja ze przez wentylacje tracimy 24% ciepla. Czy mozna wykorzystac kanaly z w. grawitacyjnej?

Pozdrawiam Grzegorz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...