Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem okolice Dębicy


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 46
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Brak odpowiedzi error.

Może zacznij od samego początku?

Choćby tu:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?114044-O-wentylacji-co-i-po-co-wzd%C5%82u%C5%BC-i-w-poprzek!

 

Potem postaw SENSOWNE pytanie, jak będziesz miał wątpliwości...

Pomerdała Ci się wentylacja z rekuperacją...

Brak odpowiedzi error.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no mamy dumnego własciciela dziesieciu szarych komórek, i pieniacza na dokładkę :)

...nie projektój...nie wkórwiaj ...

Słuchaj nie jestem tępym baranem po zawodówce...i

świeta racja, po zawodówkach barany lepiej piszą :)

Mam nadzieję że mnie znów wywalą z tego forum.bo z takimi debilami to od razu się wkórwiam i nic na to nie poradzę

debilom jedno wyrzucenie nie pomaga :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"kiedy ty wyskoczysz na pałki .."

Długo - nie!

:lol:

 

Ile osób tam ma mieszkać?

Pieski, kotki, rybki?

Stołujecie się w domu czy na mieście?

 

Nie niszcz tego domu!

Wentyluj go jak trzeba!

(wysokość pomieszczeń podaj w cm lub m)

 

Ile CIEBIE będzie to kosztowało to nie wiem (przy TAKIM podejściu?) , ale...

Da się oszacować wielkość strat wentylacyjnych w TAKIM domu.

Wiele razy już to tu robiono...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 10 szarych komórek i wiem że wentylacja patrząc się od strony ekonomicznej w żaden sposób nie jest opłacalna w porównaniu do mechanicznej

no mamy dumnego własciciela dziesieciu szarych komórek, i pieniacza na dokładkę :)

 

 

świeta racja, po zawodówkach barany lepiej piszą :)

 

debilom jedno wyrzucenie nie pomaga :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli muszę wymienić powietrze w domu to ile razy w ciągu doby trzeba to zrobić(1,2,3,4,5,10,20?)

"kiedy ty wyskoczysz na pałki .."

Długo - nie!

:lol:

 

Ile osób tam ma mieszkać?

Pieski, kotki, rybki?

Stołujecie się w domu czy na mieście?

 

Nie niszcz tego domu!

Wentyluj go jak trzeba!

(wysokość pomieszczeń podaj w cm lub m)

 

Ile CIEBIE będzie to kosztowało to nie wiem (przy TAKIM podejściu?) , ale...

Da się oszacować wielkość strat wentylacyjnych w TAKIM domu.

Wiele razy już to tu robiono...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty się mariuszkotula tak nie unoś bo ci żyłka pęknie.Rekuperator to jest produkt ,a produkt należy sprzedać bo się robotnicy produkujący zdenerwują.Rekuperator to wymiana entalpii powietrza świeżego i zużytego,a ta przy obecnej technice nie przekracza 50% sprawności.Koszt rekuperatora+koszty eksploatacji nigdy się nie zwróci .Sama wentylacja mechaniczna to komfort a reku to czysty marketing.Jeżeli oczekujesz uczciwych wyliczeń jak to jest naprawdę to się nie doczekasz, bo wyjdzie jw.Nie należy więc analizować czy WM się zwróci bo to jest komfort(a za to się płaci).Rekuperator to marketing i naciąganie klienta.byle jakie GWC jest efektywniejsze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To z tego GWC widocznie samo wieje - skoro mają być oszczędności na pracy wentylatorów? i kosztach zakupu :-)

Dla ciekawych: rekuperator różni się jednym zasadniczym elementem od systemu wentylacji mechanicznej bez odzysku ciepła: wymiennikiem. Ten kosztuje kilkaset złotych, do max. około 1000zł.

Czyli dzięki dołożeniu kilku stówek do interesu zyskujemy możliwość odzyskania sporej ilości ciepła (kilka tysięcy kWh rocznie w normalnym domu).

Czy GWC Nydara da taką możliwość? Czy będzie efektywniejsze? Nigdy w życiu.

Dlaczego do tej pory nie zbudowano domu pasywnego bez rekuperatora? Bo te kilka tysięcy kWh rocznie zaoszczędzonej dzięki reku energii robi wielką różnicę w kosztach eksploatacji. Tym większą, im dom lepiej zbudowany.

 

PS

Nydar, u mnie koszt WM już się w większej części zwrócił - na samym opale mam ok. 25% oszczędności. A minęły dopiero 3 lata. O komforcie nawet nie wspominam, bo nie da się porównać komfortu WM z jakimiś wynalazkami "wiejącymi" grawitacyjnie na podłogę w 1 pomieszczeniu czy piernik wie gdzie :-)

Natomiast w którymś z zeszłorocznych numerów Doradcy Energetycznego są zestawione precyzyjne wyniki badań w warunkach rzeczywistych, z których wynika (dość logiczny zresztą wniosek), że efekt stosowania GWC jest pomijalnie mały. Są to ilości energii rzędu 200-300 kWh ROCZNIE. Dlatego nie stosuję GWC i odradzam klientom.

Co prawda niezależnie od wiedzy o bezsensie GWC u siebie uruchomiłem w tym roku małe rurowe GWC, ale to w ramach dodatkowego zabezpieczenie wymiennika przed zamarzaniem i dla pomajsterkowania :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie mów nigdy.Bo za parę lat możesz być głównym instalatorem GWC w swoim regionie.Mój domek nie ma zwartej budowy. To rozłożysty parterowy domek 140m2 bez rekuperatora ,a zużywa poniżej 15kWh/m2.Więc można.

ps.Obecny system wentylacji-dystrybucji powietrza został wymyślony dla zakamuflowania niedoskonałości rekuperatora.Jest wbrew prawom fizyki.Piszesz,że zrobiłeś małe GWC.Zrób też mały solarek,małe GMC a udowodnisz,że to funta kłaków nie warte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle - prawda leży po środku.

Obaj macie rację i jednocześnie jej nie macie!

 

Znam jednego człowieka, co mu się nawet ocieplanie ścian nie opłaca, o reku czy GWC nie wspominając!!!

Nawet nie liczył strat i potencjalnych oszczędności jak budował.

Tyle, że on ma tartak...

Nie ma dwóch takich samych chałup!

Wiele zależy od nośnika energii, jaki jest stosowany/dostępny/preferowany.

Wtedy wychodzi co lepsze.

 

Ale co do jednego jesteśmy chyba zgodni!

Wentylacja mechaniczna zrównoważona w nowym dobrze budowanym domu powinna być!

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokonywałem obliczeń odnosząc się do różnych zrudeł energii i różnych krotności wymienianego powietrza - i co i to chyba jednak ty nie odrobiłeś pracy domowej

A to akurat zależy od tego - jaki duży masz ten domek.

 

Dałem Ci linkę do poczytania. Tam jest wszystko.

Nie odrobiłeś zadania domowego - i dalej nic nie wiesz...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błądzisz i nawet o tym nie wiesz...

Bądź szczęśliwy ze SWOJĄ wiedzą!

Jest TWOJA - czyli - NAJLEPSZA!

 

Prawa fizyki są o tyle wredne, ze są OBIEKTYWNE.

Gówno je obchodzi - co TY o nich myślisz!

I tak działają!

Po swojemu!

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet mając trzy tartaki, lepiej mieszkać w ciepłym, przyjemnym domu, niż zimnym klocku łamanym na chama przewymiarowanym kotłem :-) No i przy -20'C trzeba "trochę" często dorzucać do tego kotła, choćby i drewno było darmowe - jest to wkurzająca czynność. A nadmiarowe drewno zawsze można sprzedać, więc to nie jest tak zupełnie "za darmo" - dochód utracony to też koszt.,

 

Re Nydar - niedawno zamontowałem w dwóch identycznych domach z Abakonu WM na Jan-Gazie*, w jednym z GWC ceramicznym , w drugim bez. Za rok porównamy koszty grzania - też ciekawi mnie, za ile wieków zwróci się cena GWC :-)

 

Rok temu zainstalowałem w symetrycznym bliźniaku również dwa identyczne systemy na Jan-Gazie*, w obu wypadkach mamy tyle samo użytkowników i identyczne straty ciepła, identyczne systemy grzewcze itp.. W jednym wypadku zamontowałem GWC rurowy o długości ok. 35mb, w drugim nie ma GWC. I ZUŻYCIE GAZU MAJĄ IDENTYCZNE. Więc po co wydawać kasę na GWC?

*Dlaczego podkreślam markę reku? Bo na jakichś chińskich wynalazkach może być jakaś różnica na korzyść GWC, ale przy najwyższej klasy aluminiowym wymienniku Janka różnice są NIEZAUWAŻALNE.

 

Punkt drugi:

U mnie przy -20'C na zewnątrz i lekko zalodzonym wymienniku nawiewa do domu powietrze o temp. 13-14'C. Jest to bardzo nieprzyjemne odczucie, więc już zupełnie odpada nawiewanie cały rok 5-10'C z GWC. Mam jeszcze Lunę za tysiaka, więc najtańszy reku na rynku - i bije on wszystkie GWC na łeb pod kątem nawiewanej temperatury - a tylko o to w końcu chodzi z odzyskiem ciepła .

Edytowane przez Indiana_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świat się zmienia...

 

Ostatnio w Stanach znaleziono/odkryto/zdiagnozowano nową jednostkę chorobową...

Paniczny lęk przed odcięciem od sieci! (netu).

Ludzie na samą myśl, ze TO ich spotka mają drżączkę sraczkę i omdlenia!!!

 

Czy Ty i Twoje pojęcie domu (sposobu jego funkcjonowania) może być dla nich NORMALNE?

 

Zauważ, ze mleko (teraz) bierze się Z KARTONU!!!

:lol:

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...