Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kto ma rekuperator który już działa!!


Recommended Posts

Właśnie dostłem wycenę z instalacji rekuperatora ale bez gwc ( instalację będzie zakładał producent reku Nikol, gwc nie wykonują i nie bardzo polecają, twierdzą że sens jedynie do chłodzenia latem). jeżeli bym wykonał gwc we własnym zakresie gdzie uzyskam rady oraz jaką długość rur, jakie rury i ich średnica do instalacji z rekuperatorem Nikol 500.

 

Czegoś tu nie rozumiem, bo mi zalecali :-?

 

Ja mam Nikol 320 i 6 rur po 25 mb daje radę, więc załóż proporcjonalnie więcej, czyli np. 10 rur po 25 mb - jak chcesz więcej info jak wykonać GWC napisz na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

gwc nie wykonują i nie bardzo polecają, twierdzą że sens jedynie do chłodzenia latem). jeżeli bym wykonał gwc we własnym zakresie gdzie uzyskam rady oraz jaką długość rur, jakie rury i ich średnica do instalacji z rekuperatorem Nikol 500.

 

Chłodzenie latem to mit, wentylacja to nie klimatyzacja i możesz zapomnieć o jakimś przyjemnym chłodzie. Przy tej wydajności powietrza max co możesz wycisnąć z GWC to jakieś 2-2.5kW a to na cały dom to jest za mało. Najtańszy split ma 2.5kW mocy więc spobie wyobraź chodzenie nim całej chaty. Jedyne co latem osiągasz to że dodatkowo nie dorzucasz sobie tych paru kW ciepła i po prostu dłużej masz w domu niższą temperaturę.

 

 

Witam, czy ktos uzywa/planuje miec reku z recyrkulacja??

To ma sens ale tylko przy użyciu powietrza wywiewanego z salonu, holu czy pokoi. Nie możesz użyć wywiewu z łazienek oraz kuchni. W małych instalacjach domowych ma to sens jak nie robisz GWC choć oszczędności w skali roku będą chyba niewielkie. Poza tym musisz mieć przepustnicę proporcjonalną na trójniku, ustawioną tak żeby zapewnić minimalny strumień powietrza zewnętrznego bo nie możesz zawracać 100% powietrza. Automatyka też musi być ciut bardziej rozbudowana. Ja osobiście bym się w to nie bawił i został przy GWC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam

 

 

Czy próbował ktoś z forumowiczów sam zaprojektować i obliczyć wentylacją z mechaniczną z odzyskiem ciepła? Mi zaśpiewali ok 22tyś. za wentylację + ok. 15tyś. za GWC rurowy. Czy żwirowy GWC będzie tańszy? Co sądzicie o tym żeby kupić projekt wentylacji w firmie np w rekuperatorach.pl i wykonać wg projektu samodzielnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i to dwustronnie antybakteryjny 8)

 

jak rozumiem ceny również z rekuperatory.pl bo chyba tylko oni tak ładują :roll:

Duży żwirowy zmieści się w 4k pln, z robotą własną. Jak ktoś sobie załatwi kamienie bezpośrednio to i taniej.

 

Co do kupna projektu jak ktoś się nie chce zagłębiać samemu w obliczenia to pomysł dobry ale i tak trzeba coś wiedzieć bo projekt to jedno a wykonanie w realnych warunkach to drugie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy próbował ktoś z forumowiczów sam zaprojektować i obliczyć wentylacją z mechaniczną z odzyskiem ciepła?

 

Widać że niewiele czytałeś, jest nas wielu :wink:

Ja np. dla domu 110 m2 zrobiłem to wszystko za 7 tyś !!!

Tania centrala i GWC glikolowe.

Sprawdza się !

Zrezygnuj z kominów wentylacji grawitacyjnej i za zaoszczędzona kasę zrobisz WM i GWC.

Jeśli zbraknie to dołożysz kilka tyś zł !

Jak Ci się ta wizja podoba ???

 

:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

 

Czy próbował ktoś z forumowiczów sam zaprojektować i obliczyć wentylacją z mechaniczną z odzyskiem ciepła? Mi zaśpiewali ok 22tyś. za wentylację + ok. 15tyś. za GWC rurowy. Czy żwirowy GWC będzie tańszy? Co sądzicie o tym żeby kupić projekt wentylacji w firmie np w rekuperatorach.pl i wykonać wg projektu samodzielnie.

 

Cześć

Też poszukuję sensownej rekuperacji dla nowo-budowanego domku parterowego - 100m2. Mam kilka ofert (czekam na następne) np: Viessmann mi wycenił na 10 000 brutto z jednostką: Vitovent 300, a Klimax na 11 000 brutto z jednostką: Mistral 250. GWC na razie nie robię, tylko wypuszczę na zewnątrz rurę - może się kiedyś przyda. Najgorsze, że nie znam tych urządzeń i nie potrafię ocenić, czy lepszy Mistral, czy Vitovent (oba są dość tanie). Jak się poczyta, to wszyscy mówią, że ich najlepszy.

Na upartego, można by próbować samemu coś zaprojektować i zrobić, ale trzeba mieć czas, wiedzę i umiejętności. Przecież meble są bardziej proste do wykonania, niż wentylacja, a mało kto robi sobie meble.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

misz Ty nie gadaj głupot tylko bierz się do roboty !

Rozłożenie kanałów zejdzie Ci 2 dni!

Powieszenie Reku 1 dzień.

 

Znajdziesz tyle czasu ?

 

Kilka tyś zostanie, na te meble !

 

To nie są głupoty. Jak będziemy wszyscy sami sobie wszystko robić, to cofniemy się do epoki kamienia łupanego. Każdy ma coś zarobić na tym, na czym się zna - inaczej będzie klapa:)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ale są rzeczy które możemy zrobić dużo taniej i czasem lepiej.

Mebli bym się nie podjął bo wyszło by drożej i gorzej !

Poczytaj o centrali Luna Dospela, za 10 tyś będziesz miał zestaw WM do samodzielnego montażu i kasę na dobre GWC.

Jeszcze zostanie.

Ja swoją instalacje zrobiłem niemal że w biegu, to na prawdę prosta rzecz!

Pomyśl o tym :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na upartego, można by próbować samemu coś zaprojektować i zrobić, ale trzeba mieć czas, wiedzę i umiejętności. Przecież meble są bardziej proste do wykonania, niż wentylacja, a mało kto robi sobie meble.

 

Pozdrawiam

„Domowym sposobem” nie zawsze wychodzi pięknie, co nie znaczy że gorzej działa. :)

Tego oczami podziwiać nie będziesz, a tylko się cieszyć z efektu działania.

Meble robi znacznie mniej ludzi, bo wyrób końcowy musi się odznaczać pewną estetyka, a osiągnięcie tego może wymagać stosowania odpowiednich maszyn.

Półki w garażu czy w pomieszczeniu gospodarczym raczej wieszasz sam a nie zlecasz firmie. :D

 

Nikt ci nie karze samemu produkować kanałów ani walcować blachy. Składasz wszystko z gotowych elementów i zostaje Ci w kieszeni kwota którą ktoś weźmie właśnie za poskładanie tego do kupy.

W Twoim przypadku to może być 50% kwoty na którą masz wyceny, więc gra jest chyba warta świeczki.

:wink:

Bierz się za czytanie forum a zobaczysz że w tym nie ma aż takiej filozofii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Dzięki za odzew i zainteresowanie.

Odnośnie obliczeń to mam dwa podręczniki do obliczeń wentylacji i klimatyzacji i chociaż 40 i 50letnie to chyba sposób obliczenia spadku cisnienia w rurze się nie zmienił :) - wolałbym sam tego jednak nie robić chyba że pod kierunkiem kogoś kto ma już jakieś doświadczenie i właśnie nie mogę kogoś takiego znaleźć. Wpadłem więc na pomysł zakupu samego projektu. Ceny które podałem sa z rekuperatorów ale jedna z firm w których byłem wyceniła ją tak samo (różnica 1tyś.) Tak jak piszecie to chyba jest jak poskładanie z z klocków (nie zamierzam produkować rur ;)). Myślę że najważniejsze jest poprawne ułożenie rur i ich bardzo dobra izolacja cieplna. Nęci mnie bardzo żeby zaoszczędzić na robociźnie kupić projekt i spróbować zrobić instalację samemu. Boję się tylko, że projekt będzie nieprecyzyjny i wtedy mogą zacząć się schody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kerado28 nie wiem jak umieścić zdjęcie na forum więc podeślę ci e-mailem.

 

Co do GWC rurowego to na stronie REHAU jest program do obliczenia GWC. Muszę tylko dopaść XP bo u mnie nie chce pracować :). Co do pinbudu to chyba m ożna zrobić tak jak twierdzi desmear[/img]

REHAU? A na zwykłych PCV to niewarto :) Chyba, że kilka tysięcy luźnych pieniążków :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...