Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kto ma rekuperator który już działa!!


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przyzwyczajeń nie musisz zmieniać. :)

Przedpołudniem WM ustawiona intensywne wentylowanie, wieczorem wentylacja tylko łazienek.

Wymaga to odpowiedniego rozdziału strug, i przepustnicy która będzie odcinała odnogi wentylujące pozostałe pomieszczenia.

Trzeba by to dobrze rozplanować i policzyć, ale myślę ze da się to zrobić..

Wentylatory z płynną regulacja byłyby tu idealne.

To tylko kwestia odpowiedniej motywacji. ;)

 

Inny wariant to tak jak napisał orko.

Może nawet i prostszy.

Edytowane przez Jani_63
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tom33 Gdynia

 

Taka wymiana wystarczy. Każda książka na temat wentylacji mówi o 0,2 do 0,5 wymiany na godzinę. Mowa o wymianie całego powietrza co godzinę, to moim zdaniem czysty marketing. Poczytaj na forum jak później ludzie kombinują aby zmniejszyć wentylację ( wyłączanie, właczanie co kilka minut ,dodatkowe regulatory aby zmniejszyć prędkość wentylatorów, itp)

 

pozdrawiam

 

podaj tytuły tych każdych książek, przy w miarę przyzwoitej wm nie trzeba kombinować by zmniejszyć wydajność bo taką kombinację ma w sterowniku, z charakterystyki sprawnościowej wentylacji wynika że wskazane jest jej niewielkie przewymiarowanie

 

 

Załóż sobie wentylację mechaniczną z możliwością wyłączania wentylatora nawiewnego. Wtedy okresowo będzie można rozszczelnić okna przy uruchomionym wywiewie.

 

oświeć mnie orko bo nie rozumiem, sąsiad pali w piecu dziurawe gumiaki i kawałek opony od traktora, blokujesz wentyl nawiewny i rozszczelniasz okna, po co ?

Edytowane przez kangaxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam WM plus GWC żwirowy pod budynkiem i jestem szczęśliwy że wybrałem takie rozwiązanie. Po przeprowadzce jesienią okazało się że od południowego zachodu jest kilku „palaczy amatorów”, jak rozpalają lub palą swoje wióry czy inne śmieci jest siwo w okolicy. Wentylacja chodzi bez przerwy (czerpnia od północy), nie wiem dlaczego ale żadne zapachy do domu się nie dostają, chyba że przez otwarte drzwi jak się wypuszcza np psa z domu, ale po chwili wentylacja robi swoje i nic w domu nie zostaje. Prawdopodobnie jest to zasługa GWC, nie spodziewałem się, że jest w stanie wyłapać także zapachy. Całość robiłem sam, na podstawie porad z FM, głównie dzięki Adam_mk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podaj tytuły tych każdych książek, przy w miarę przyzwoitej wm nie trzeba kombinować by zmniejszyć wydajność bo taką kombinację ma w sterowniku, z charakterystyki sprawnościowej wentylacji wynika że wskazane jest jej niewielkie przewymiarowanie

 

Aleksander Pełech - „Wentylacja i klimatyzacja – podstawy”,

Przepisy prawne i normalizacyjne a doświadczenia projektowe, wykonawcze i eksploatacyjne w wentylacji i klimatyzacji - dr inż. Leszek Targowski

 

a ty , z czego czerpiesz swą wiedzę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

z zainteresowaniem przeczytałem Wasze posty, szczególnie, że sam stoję przed wyborem reku... Chcę zainstalować Bartosza, ale tak jak wcześniej ktoś sygnalizował, również mam problem z wyceną, nie odezwali się nawet po telefonie i mailu do biura. Poszukam instalatora z innego regionu, może będzie chciał wykonać wycenę i w przyszłości instalację.

W trakcie szukania nowych rozwiązań trafiłem na urządzenia Remak i Atrea (do budownictwa jednorodzinnego Atrea), ale nic nie znalazłem jeśli chodzi o używanie ich w praktyce. Ciekawostka - ze strony dystrybutora pobrać można programy doboru (wydaje mi się, że dedykowane pod ich urządzenia, ale pewnie będzie można je wykorzystać do własnych obliczeń). Słyszeliście o tych urządzeniach, czy ktoś ich już używa?

Pozdrawiam, bass

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a do jakiego biura tel/mailowałeś ? jeśli któregoś z kilku terenowych i nic to pofatyguj się z telefonem do białegostoku i wyłuszcz sprawę, na pewno leniwy pracownik czegoś się dowie o sobie, nie oczekuj natomiast że zrobią ci za friko projekt , cenę roboty i materiałów podadzą ale projektu nie dostaniesz, chyba że zawrzecie umowę na wykonanie roboty lub samego projektu

 

podaj tytuły tych każdych książek, przy w miarę przyzwoitej wm nie trzeba kombinować by zmniejszyć wydajność bo taką kombinację ma w sterowniku, z charakterystyki sprawnościowej wentylacji wynika że wskazane jest jej niewielkie przewymiarowanie

 

Aleksander Pełech - „Wentylacja i klimatyzacja – podstawy”,

Przepisy prawne i normalizacyjne a doświadczenia projektowe, wykonawcze i eksploatacyjne w wentylacji i klimatyzacji - dr inż. Leszek Targowski

 

a ty , z czego czerpiesz swą wiedzę ?

 

ja z PN-83/B-03430 ze zmianami oraz doświadczenia że uczucia dobrego samopoczucia nie wywoła żadna norma, tak jak są rózni ludzie tak i ich odczuwanie komfortu, ograniczanie możliwości wm bo tobie się tak wydaje to po prostu udzielanie nie pełnych informacji, nie wszyscy lubią siedzieć w zaduchu, nawet lekkim, funkcje wm nie ograniczają się do powolnego wałkowania 0,2 wymiany na godzinę tak jak to przedstawiasz :)

Edytowane przez kangaxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja z PN-83/B-03430 ze zmianami oraz doświadczenia że uczucia dobrego samopoczucia nie wywoła żadna norma, tak jak są rózni ludzie tak i ich odczuwanie komfortu, ograniczanie możliwości wm bo tobie się tak wydaje to po prostu udzielanie nie pełnych informacji, nie wszyscy lubią siedzieć w zaduchu, nawet lekkim, funkcje wm nie ograniczają się do powolnego wałkowania 0,2 wymiany na godzinę tak jak to przedstawiasz :)

 

 

 

Ale w tym temacie ja się z Tobą absolutnie zgadzam. Odczuwanie komfortu to rzecz indywidualna. Wymiana 0,2 na godzinę to wymiana minimalna. Ja nie mam jeszcze rekuperatora , jak go zainstaluję to opiszę wrażenia, ale czytam posty innych ,że przy wymianie 1 na godz. cyt. "łeb chce urwać "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam rekuperator od 6 lat. Nawet z wymiennikiem gruntowym. Radzę wam odpuśćcie sobie temat. Wszystkie te porady są g. warte. Jedyna zaleta jaką zauważyłem to mało owadów w domu. Poza tym wymieniłem w tym czasie 2 silniki ( oczywiście dobrej niemieckiej , niepsującej się marki ) ,płacę wyższe niż inni rachunki za ogrzewanie, pięknie nosi się kurz po domu no i to co mnie wkurza najbardziej to strasznie powolne ,trwające wiele godzin wywietrzanie łazienki, którą pechowo mam bez okna . Nie wspominam przy tym o tym ,że jest to rzecz którą niestety trzeba doglądać a wszyscy raczej chcą mieć spokój. Wolałbym co jakiś czas otwierać albo rozszczelniać okno niż zajmować się tym rekuperatorem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

płacę wyższe niż inni rachunki za ogrzewanie, pięknie nosi się kurz po domu no i to co mnie wkurza najbardziej to strasznie powolne ,trwające wiele godzin wywietrzanie łazienki, którą pechowo mam bez okna . .

 

Współczuję !

Dobrze że moja wentylacja działa poprawnie, też bym się wkurzył jak by mi coś (kurz) po domu latało przez nią.

Nie zniechęcał bym jednak innych w podejmowaniu decyzji tylko zwrócił uwagę na pewne sprawy.

Trzeba mieć świadomość tego co się buduje i zrobić to poprawnie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekuperator szanującej się firmy z Opola P...vent model 650. Silniki faktycznie niemieckie, nazwy nie pamiętam, ale cóż z tego. Podobne mieli pierwszy taki przypadek . Filtry wymieniam 2 razy w roku więc przez nie raczej nie leci kurz. Żona jest maniaczką czystości więc b.często "leci" podłogę na mokro a mimo to wymuszony obieg powietrza powoduje, że szczególnie na schodach osadza się sporo kurzu. Zaprojektowane i wykonane zostało przez firmę z Wrocławia.

Jeszcze jedna rzecz na minus to rachunki za prąd. 2 silniki. każdy po 100 W pracujące non-stop.

Jeżeli chodzi o tą łazienkę to przyszli po mojej interwencji, zmierzyli i stwierdzili ,że to jest zgodne z normami. Więc powtarzam ,że wolałbym nie mieć tego urządzenia i nie mieć przyjemności z "fachowcami". Wszyscy ci co wybudowali dom wiedzą co mam na myśli.

Świadomość podczas projektowania miałem i w miarę możliwości doglądałem ale na wszystkim znać się nie muszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oświeć mnie orko bo nie rozumiem, sąsiad pali w piecu dziurawe gumiaki i kawałek opony od traktora, blokujesz wentyl nawiewny i rozszczelniasz okna, po co ?

Jak sąsiad pali gumiaki to najpierw dzwonisz po straż miejską a potem dopiero blokujesz wentyl nawiewny i rozszczelniasz okna.

Pytasz po co.

Otóż masz wtedy rześkie zimne powietrze.

Poza tym funkcja blokady wentyla nawiewnego przydaje się najbardzej w okresie letnim, a wtedy nikt nie pali w piecu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ale skąd to świeże powietrze?

Nawet jak sąsiad pali te gumiaki, to ciepłe powietrze unosi się do góry a zimne dostaje do domu przez rozszczelnione okna będące dużo niżej standardowa czerpnia w okolicach kalenicy. I druga rzecz - rozszczelnienie okien ma jeszcze tą przewagę, że umożliwia pobieranie powietrza z kilku różnych stron świata podczas gdy czerpnia jest jedna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...