Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kto ma rekuperator który już działa!!


Recommended Posts

Witam

ja również czytam i czytam...

Cały czas nastawiony byłem na Bartosza ale podobno przy dużych mrozach nie daje rady (opinia mojego instalatora)(zamarza i są problemy),

teraz proponuje Mistrala 400 PRO EC lub MISTRALA 400 DUO EC( mniej problemowy,podobno).

Jaka jest wasza ocena na ten temat?

Pzdr.

 

Też zastanawiałem się nad bartoszem, ostatecznie wybrałem Mistral 400 DUO z GWC. Pierwszy rok działał bez GWC i przy -8*C na dworze już zamarzał, tzn. co jakiś czas dość często włączało mu się rozmrażanie, czyli wyłączał nawiew był tylko wywiew. Przy około -15*C na dworze zamarzał na amen, tzn. praktycznie cały czas się rozmrażał, tak że musiałem mu założyć wyłacznik czasowy żeby pracował 30 min, a 2h stał, wtedy dało się zimę przeżyć.

Jak uruchomiłem GWC w następnym sezonie działa rewelacyjnie, np. dzisiaj na dworze było -14*C, po GWC powietrze ma +9*C, przy -20*C na dworze po GWC było +8*C. GWC idzie cały czas non stop, nie muszę go wyłączać na regenerację bo nie trzeba.

GWC to 76m rury kanalizacyjnej fi 200 zakopanej 2m pod ziemią. Dom ma kubaturę 380m3. Jak np. dzisiaj sprawdzałem (-14*C na dworze) po GWC powietrze miało +9*C, wywiew z rekuperatora na zewnątrz +10*C, z pomieszczeń wywiewało powietrze o temp +20*C, a nawiew do pomieszczeń 17*C. W domu utrzymuję temperaturę około 22*C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

ja również czytam i czytam...

Cały czas nastawiony byłem na Bartosza ale podobno przy dużych mrozach nie daje rady (opinia mojego instalatora)(zamarza i są problemy),

teraz proponuje Mistrala 400 PRO EC lub MISTRALA 400 DUO EC( mniej problemowy,podobno).

Jaka jest wasza ocena na ten temat?

Pzdr.

 

IMO rekuperator z nagrzewnicą to totalna pomyłka. Policz sobie nagrzewnica 1200 W, załóżmy że w zimie masz około 40 dni z temperaturą ciągłą poniżej -5*C (a jest ich więcej) i nagrzewnica cały czas grzeje 24h daje ci to 28,8kWh *40 dni = 1152kWh *0,6 zł/kWh = 691,2 zł

To prawie tona węgla, i tak co sezon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po ostatnich mrozach też się zastanawiam nad zamontowaniem nagrzewnicy 1 kW do mojego Brinka.

 

Te koszty mogą być dużo mniejsze dla kogoś, kto ma dwie taryfy. Można by podpiąć nagrzewnicę do prostego sterownika dobowego i uruchamiać ją tylko w tańszej taryfie, wtedy 12h*1 kW*40dni=480kW*0,29=139,20zł. W tym sezonie tych dni będzie sporo mniej. Ja mam problem z mniejszą wydajnością reku od ok. dwóch tygodni. Podejrzewam, że w przyszłym tygodniu jak się trochę ociepli reku zacznie pracę już z normalną wydajnością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po ostatnich mrozach też się zastanawiam nad zamontowaniem nagrzewnicy 1 kW do mojego Brinka.

 

 

wystarczy 0,6 kw i jakiś sterownik co by ją uruchamiał w krytycznych sytuacjach np. przy -5*

można jeszcze zbudować kolektor powietrzny na południowej ścianie i używać jako czerpnię powietrza dla WM

przy ostatnich mrozach i słoneczku takie rozwiązanie da tobie ok. +30* na wlocie...

w twoim przypadku to zastanowił bym się nad dość pokaźnym kolektorem i dogrzewaniem także twojej płyty grzewczej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Jasiek za odpowiedź.

 

Zakupiłem okazyjnie oryginalną nagrzewnicę do Brinka na alledrogo. Ona jest sterowana impulsowo przez centralkę Brinka, można ustawić temperaturę poniżej której będzie podawany sygnał do włączenia. Dodatkowo ograniczę jej godziny pracy jak w moim poprzednim poście. Problem z zamarzaniem reku zauważyłem tylko przy największych mrozach. Będę obserwował przy jakich temperaturach reku będzie pracowało już normalnie.

 

Mógłbyś mi dać jakiegoś linka do opisu takiego kolektora? Nie za bardzo widzę możliwość połączenia go z moją płytą grzewczą, ani nawet konieczność ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cały ból z tą nagrzewnicą jest taki że ciepło przez nią wytworzone trafi i tak na zewnątrz, rozmrażanie modulacją jest ekonomiczniejsze ale ludzie budują coraz lepsze, szczelniejsze domy a to takiemu rozmrażaniu nie sprzyja, wentyl nawiewny stoi, opory w kanałach są a chałupa szczelna, siłą rzeczy wielkość strumienia wywiewanego maleje a wymiennikiem i kanałami nawiewnymi zimne powietrze i tak do domu wpływa pogarszając proces rozmrażania a można (tak mi się wydaje) inaczej :) Edytowane przez kangaxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te kolektory na ścianie to niegłupi pomysł - mam 3 dobrze opomiarowane kolektory płaskie Hewalexa, i przy -25'C na słoneczku oddawały średnio około 7kWh dziennie energii do zasobnika (mam legalizowany licznik ciepła, nie jakiś badziewny wskaźnik), a temperatura na dole zasobnika dochodziła do 40'C, przy 50'C na kolektorach! A mają tylko 5 cm wełny od spodu (dodatkowo jeszcze spód jest owiewany mrozem, bo kolektory nie leżą na dachu) - tak więc sam się zdziwiłem ich osiągami. Kolektor powietrzny zamiast reku spokojnie sobie poradzi w tym układzie - gdyby choć przez chwilę dał >0'C, to automatycznie rekuperator się odmrozi i może sobie zamarzać cały dzień (zanim zamarznie, to dobry litr lodu musi się wydzielić).

U mnie zwykłą Luna zamarzała rok temu dopiero poniżej -8'C trwających przynajmniej cały dzień, w tym roku nie ma problemu bo zamontowałem presostat, który odłącza nawiew jak się zalodzi wymiennik. Działa zwykle przez kilka minut dwa razy dziennie (jak sterownik przełącza się na wyższe obroty, o 13:00 na obiad i o 21:00 na kąpiel - przy zwiększonej wydajności wentylatorów opór wymiennika wzrasta).

 

Dzisiaj po drodze widziałem na domu baterię 8 dużych podwójnych kolektorów próżniowych - ciekawe jak tam się sprawuje system - czy muszą dogrzewać w ogóle dom innym źródłem :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o takim patencie myślałem - nawet nie wiedziałem, że to firma z którą współpracuję tym handluje :-) Tylko skoro mam już spokój, to szkoda wydawać kasę, tym bardziej że czerpnię mam od NW, więc tak po prostu kolektora tam nie ma sensu kłaść...

 

Jutro odbieram też z hurtowni całe wyposażenie do glikolowego piwnicznego GWC i w środę uruchamiam, trochę szkoda 6 stówek, ale już wszystko przygotowane to zaś szkoda nie przetestować - żeby tylko mrozy znowu wróciły, bo takie popierdółki jak -5 do -10 w nocy to nic mi nie chce zamarzać :-)

Edytowane przez Indiana_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja odkopię nieco temat wymienników entaliptycznych, bo trochę się tym ostatnio interesowałem i zanabyłem. Za małe pieniądze z wentylatorami DC (19W/144m3). Bez zbędnych spekulacji i domysłów - Q&A Mitsubishi, tłumaczenie z angielskiego, bo w Polsce nikt nie chce mówić wprost - tłumaczenie z dokument Technical Manual - Lossnay unit:

 

Pytanie: Czy papier jako materiał wymiennika jest wystarczająco trwały?

Odpowiedź: Trwałość papieru nie jest problemem, o ile nie zostanie on wystawiony na działanie promieni UV lub nie zostanie specjalnie uszkodzony. Trwałość jest z reguły większa niż wymienników metalowych, bo papier nie koroduje. Minimalna trwałość rdzenia celulozowego to 10 lat.

Uwagi: w zależności od warunków przechowywania, papier może mieć trwałość nawet 2000 lat

 

P: Czy papier nie jest izolatorem? Za słabo przewodzi ciepło?

O: Ponieważ papier jest bardzo cienki, pomimo kiepskiej przewodności cieplnej, przewodzi ciepło podobnie jak metal. Możesz to sprawdzić umieszczając kartkę pomiędzy dłońmi - poczujesz ceiepło. Przewodnictwo wilgocie możesz poczuć, chuchając na kartkę - poczujesz wilgoć z oddechu na swojej dłoni.

 

P: Jaki jest stopień nieszczelności

O: przy normalnych warunkach pracy - 2,5%, przy jednym wentylatorze wyłączonym - do 10% (nie chce mi się tłumaczyć całości, jest wykresik)

 

P: Czy Lossnay może być używana w bardzo zimnych rejonach (poniżej -10C)

O: Ze względu na kondensację w takich warunkach powietrze musi być podgrzane.

 

Całości nie będę tłumaczył - jest tego trochę. Są też wyniki badań po jedenastu latach użytkowania w budynku biurowym w Nagoya. W załączniku wyniki.

 

Jak ktoś będzie chciał, to podeślę całość.

loss_loss.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanowne grono,

 

Mam pytanko dotyczące umiejscowienia wywiewu w łazience. Czy można anemostat wywiewny umieścić tuż nad kabiną prysznicową czy nie ? Łazienkę mam małą ok 9 m3 i wywiew ma być na poziomie 60 - 65 m3/h co daje około 7 wymian na godzinę. Czy nie będzie wiało w tej łazience ? Podpowiedźcie jak jest u Was i czy teraz z perspektywy czasu zrobilibyście tak samo.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ogromna prośbę, albo wyslijcie mnie do jakiegoś logicznego watku o wm albo jak mozecie odpowiedzieć tutaj to byłabym wdzięczna. Temat przerabiałam 8 lat temu, nie zdecydowałam się na WM. Nie lubie kombinować, właczac, wyłaczać, pamiętać i myśleć o kolejnej rzeczy. Buduję nowy dom, nie planowałam WM własnie ze względu na hałas ( podobno to bujdy, ale jaka mam gwarancję, ze mi nie spieprza, nie popsuja i rozkoszny szum nie popłynie w domu? Przyznam szczerze coś, za co zaraz dostanę zbiorowy OPR, ale tak jest..oszczędnosci 600 zł, nie sa dla mnie oszczędnościami, to gwoli informacji zeby sprawa była jasna. Jedyna rzecz, która mnie interesuje to komfort. Nie chce sie upierac na siłe przy starych rozwiazaniach, ale tez chce miec plusy i minusy. A na razie zakrzykuja mnie zwolennicy WM, przeciwnicy boja sie odezwać, bo ze cos nie ma wad w ogole, to nie uwierze.

Kolejna kwestia bardzo wazna. Od wiosny do jesieni mam otwarte drzwi na taras, mam i bede miała. Dla mnie dom, to połaczenie z ogrodem. Nie chcę i nie plnuję z tego rezygnować, czy jest możliwosc ze przy WM mam okno cały dzien otwarte?

 

O pomoc proszę tylko tych z dobrą wolą :-) Z góry dziekuję i moge sie zrewanżowac przy urządzaniu ogrodu, np:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...