Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kto ma rekuperator który już działa!!


Recommended Posts

My mamy Mistrala 250 juz 1,5roku, koszt to okolo 7tys za calosc z ruarmi i montazemSlyszalny na najwyzszych obrotach na poddaszu.

Wymiana filtrow co 3mies pokazuje ze sporo kurzu zbiera, ale w nowym domu jest tego sporo.

Nie ma grzalki tylko antyzamrozeniowy obieg powietrza i po tej zimie jest OK. Okazuje sie ze wystarczy tak maly rek. do domku 150m2 bo jest po prostu wydajny a w lecie kolejna zaleta: nie wpuszczamy oknami owadow!

Hej,

Czy ktoś jeszcze może napisać coś (najlepiej więcej :wink: ) o centralce Mistral 300 ? Czy może funkcjonować jak 'wentylacja grawitacyjna' czyli bez prądu ?

 

A może też coś na temat realizacji prowadzonych przez panów z rekuperatory.pl ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja mam Mistrala 650 montowanego przez rekuperatory.pl.

Z systemu jestem bardzo zadowolony, praktycznie nie ma potrzeby otwierania okien. Jest świeżo, na oknach nie zbiera się wilgoć, a dom wybudowany w jeden sezon (wprowadziliśmy się w listopadzie 2004).

Może miałem pecha, ale na razie zdążyły się spalić obydwa wentylatory, a podobno to mercedesy wśród tych urządzeń. No cóż, może miałem z jakiejś wadliwej partii. Panowie z firmy Emka wymienili błyskawicznie na nowe i od tego czasu wszystko jest OK.

Podczas awarii miałem porównanie jak by było bez wentylacji mechanicznej - była wilgoć na oknach i zaduch. Człowiek szybko się przyzwyczaja do dobrych rzeczy i na codzień ich nie zauważa. Dopiero wyłączenie systemu dało mi do myślenia jak dużo przynosi pożytku.

Wentylacja jest niesłyszalna więc awarię zauważyłem właśnie dlatego, że nagle zaczęły mi parować okna w łazienkach i zaczęło być duszno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, dzięki za informację

"[...]bo T Brzęczykowski na forum http://www.budujemydom.pl napisał:

jak zabraknie prądu wentylacja ma działać jak grawitacyjna

Wyrzutnie umieścić jak najwyżej kalenicy, bo będzie się miało znamiona grawitacyjnej wentylacji np. poddaszem przy pracy FLEXITA S30 na I biegu było 105 m3/h po wyłączeniu silników 75. Przy 15 m3/ osobę wilgotność względna i co2 nie przyrasta.

Wyrzutnia powietrza jest poprostu na dachu. Silniki w znanych mi rekuperatorach nie tamują swobodnego przepływu powietrza. W opisanym wyżej przypadku różnica wys. między czerpnią a wyrzutnią wynosiła 6.2 m. "

 

czy możecie potwierdzić powyższą tezę, tzn. silniki wentylatorów w reku przy jego wyłączeniu nie blokują przepływu powietrza i ew. jaki jest ten przepływ ?

[...]Podczas awarii miałem porównanie jak by było bez wentylacji mechanicznej - była wilgoć na oknach i zaduch.

Czyli, jak rozumiem, nie możesz potwierdzić w/w tezy o działaniu 'jak grawitacyjna' ? Z Twoich obserwacji wnioskuję, że:

a) ta centralka Mistrala (a może wszystkie) stawiają dość znaczny opór, lub

b) konkretne rozwiązanie systemu w Twoim przypadku powoduje taki efekt.

Pytałeś w tej kwestii w rekuperatory.pl, co oni na to ?

Miałem na myśli wentylatory EBM a nie centrale Mistral :D Mistrale to raczej średniaki.

 

Tak też myślałem, że chodzi o wentylatory. Jak rozumiem, nie są 'częścią składową' centralki i trzeba je dodatkowo doinstalowywać, tak ? (nie drążyłem tematu wcześniej :oops: a 'mam potrzebę' :wink:)

A jak mają się Mistrale do innych wspomnianych w tym wątków central np.KOSS ? Bo rozumiem, że są lepsze niż z Tywent'u.

A czy system składałeś sam ? Bo trochę nie rozumiem, dlaczego wymieniali wentylatory spece z Emka a nie rekuperatory.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Emka i rekuperatory to ta sama firma. Wentylatory wchodzą w skład centrali, nie trzeba ich kupować oddzielnie. U mnie wentylacja mechaniczna będzie działać jako grawitacyjna tyle że słabo. Powoduje to konkretne rozwiązenie systemu - centrala wentylacyjna nie znajduje się na poddaszu tylko na dole w kotłowni.

Dla mnie ten problem ma znaczenie marginalne ponieważ wyłączenia prądu są raczej rzadkością i akurat wentylacja jest wtedy najmniejszym problemem. Zresztą w awaryjnej sytuacji zawsze można jeszcze otworzyć okno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MALUSZEK mam prośbe czy Mógłbyś przesłać mi także te zdjęcia

[email protected].

 

Interesuje mnie także wiecej szczegółów na temat Twojego REKU, tzn.

model,kto instalował, jaką powierzchnie wentyluje.

 

Jeszcze ogólne pytanie co sądzicie o firmie

http://www.rekuperatory.pl oddzial warszawa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Może miałem pecha, ale na razie zdążyły się spalić obydwa wentylatory, a podobno to mercedesy wśród tych urządzeń. No cóż, może miałem z jakiejś wadliwej partii. Panowie z firmy Emka wymienili błyskawicznie na nowe i od tego czasu wszystko jest OK.

Czy uszkodzenia wentylatorów powtórzyły się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

WITAJCIE.

Jestem na etapie projektowania domu, mam zamiar zacząć budowę za dwa trzy miesiące.

Ostatnio słyszałem ze wentylacja mechaniczna ma sporo zalet.. Poczytałem wasze forum lecz wniosków żadnych nie mogę wyciągnąć bo piszecie językiem nie bardzo zrozumiałym dla laika w kwestii wentylacji.

Budował będę dom o powierzchni około 280 m2, początkowy plan był taki aby docieplić ścianę 15 cm styropianu, założyć dobry piec kondensacyjny na gaz i myślę ze w 500do 1000zł się zmieszczę za miesięczne ogrzanie.

Czy możecie mi podpowiedzieć jak jest z tą wentylacją ile ona kosztuje i co ona nam daje, czy można całkiem zrezygnować z ogrzewania gazowego, jaki jest w przybliżeniu koszt wentylacji wraz z ogrzewaniem na tak duży dom, a jaki jest koszt wentylacji bez ogrzewania. Czy w przypadku instalacji takiego sytemu trzeba mieć sufity podwieszane celem schowania rur. Bardzo proszę o przybliżenie mi tematu jakie ma zalety i jakie ma wady i co mamy w zamian jakie korzyści płyną z instalacji tych systemów.

Pozdrawiam Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...