Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kto ma rekuperator który już działa!!


Recommended Posts

Może to są zdjęcia jakiegoś starego systemu połączonego z klimatyzacją? Najprawdopodobniej, ponieważ w Stanach te systemy są połączone - jeszcze dodatkowo z ogrzewaniem, to się nie dziwię, że taki syf. Tak więc zanim wkleisz takie zdjęcia, udowodnij że to "kanały nawiewne stosowane w systemie z rekuperacją użytkowane 10 lat".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ok może napisze o co mi chodzi..., osobiście jak najbardziej akceptuję went. mechniczną ale wydaje mi się, że dobrze jest montować ją tak aby móc ją kiedys wyczyścić

słyszałam również, że czyszczą takie instalacje chemicznie. Wiecie cos może o tym/?

 

tomek skoro tak miło do mnie piszesz...masz rację, napewno w instal. grzewczych, klimat. stosowanych w USA i nie tylko jest duuuuzo więcej paprochów ale jesli dobrze rozumiem, to chcesz powiedzieć, że w instl. mechn. z reku nie ma i nie będzie żadnych drobnoustrojów?

 

 

to może Ty mi to udowodnij (zdjęciami?:) ? będzie szybciej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarówno w wentylacji mechanicznej jak i grawitacyjnej do domu wpływa takie samo powietrze. Zanieczyszczenia wpływajacego powietrza przy wentylacji grawitacyjnej sa "konsumowane" przez "człowieka", lub "zalegają" w pomieszczeniach, gdzie okresowo sa usuwane (sprzatanie). I problemu tego nie mozna "ominąć".

Przy wentylacji mechanicznej od nas, a w zasadzie od zastosowanego filtra bedzie zależało ile "syfu" z powietrza dostanie sie do pomieszczen. Wbrew obiegowej opinii wystarczy "zwykła włóknina" aby ograniczyć do minimum "emisję" zanieczyszczeń. Pewnie co jakiś czas (raz na kilka lat) kanały należy przeczyścić, ale nie jest to skomplikowane.

 

Ps. Zdjecia pokazuja zapewne głowny kanał i chyba raczej wylotowy - czyli tak wyglada kanał kazdej wentylacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok może napisze o co mi chodzi..., osobiście jak najbardziej akceptuję went. mechniczną ale wydaje mi się, że dobrze jest montować ją tak aby móc ją kiedys wyczyścić

słyszałam również, że czyszczą takie instalacje chemicznie. Wiecie cos może o tym/?

:)

 

Zasady dobrej instalacji, ale i przepisów również, wymagaja aby przewody były układane tak aby można je było okresowo czyścić. W miejsach "trudno dostepnych" wymagane sa "rewizje"

Co do "drobnych usstrojów" - w przypadku wentylacji mechanicznej można zastosować róznego rodzaju specjalne filtry (drogie) np. "antyalergiczne".

Uprzedze może nastepny argument - w przewodach wentylacji mechanicznej nie ma raczej "sprzyjających" warunków do rozwoju "drobnych ustrojów" - one raczej potrzebuja stabilności i spokoju, a tam (w przewodach) "wieje jak dibli" - co nie sprzyja prokreacji :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok może napisze o co mi chodzi..., osobiście jak najbardziej akceptuję went. mechniczną ale wydaje mi się, że dobrze jest montować ją tak aby móc ją kiedys wyczyścić

słyszałam również, że czyszczą takie instalacje chemicznie. Wiecie cos może o tym/?

 

tomek skoro tak miło do mnie piszesz...masz rację, napewno w instal. grzewczych, klimat. stosowanych w USA i nie tylko jest duuuuzo więcej paprochów ale jesli dobrze rozumiem, to chcesz powiedzieć, że w instl. mechn. z reku nie ma i nie będzie żadnych drobnoustrojów?

 

 

to może Ty mi to udowodnij (zdjęciami?:) ? będzie szybciej :)

 

Wydaje mi się, że wyżej napisałem, że wyeliminowanie drobnoustrojów jest niemożliwe zarówno w graw. jak i mech.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do czyszczenia - rury u siebie mam takie miękkie, elastyczne (coś jakby delikatna folia aluminiowa na drucianej spirali). Przyznam, że nie wyobrażam sobie czyszczenia tego... bo niby jak, żeby nie uszkodzić?

 

I jeszcze o samym reku. Mam dospela economic 120 i wydaje mi się, że jest on zbyt słaby. Jeszcze nie miałem okazji testowania go zimą, ale teraz w trybie letnim wydaje mi się, że - nawet pracując na maxa - nie działa zbyt efektywnie (chodzi mi o subiektywne odczucie) :-?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie chcę Storkair`a i GWC żwirowy. Chciałem go umieścić w Pom. gosp. a rozprowadzenie zrobić pod sufitem domu ale mialbym uskok w narożnikach (żona mnie maltretuje).

Dlatego myślałem o umieszczeniu reku wraz z kanałami lub samych kanałów na poddaszu nieużytkowym nieogrzewanym ale tu znowu gdzieś znalazlem na necie że zimą jest tam (poddasze nieużytkowe) zimno a latem bardzo gorąco i żadna realna izolacja nie pomoże i to co da GWC i potem reku spieprzy się na tym poddaszu czy latem czy zimą i nie będzie żadnych efektów wentylacji i "klimatyzacji".

Najlepiej by było dać go w pom. gosp. i rozprowadzenie po domu nad stropem podiweszanym ale potrzebowałbym ok 20 cm przestrzeni między wiązarem a profilem stropu, dodając jeszcze wys. samych profili to chyba miałbym ok 30 cm strop podwieszany.

Ja już nie wiem gdzie go mam umieścić żeby było dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie chcę Storkair`a i GWC żwirowy. Chciałem go umieścić w Pom. gosp. a rozprowadzenie zrobić pod sufitem domu ale mialbym uskok w narożnikach (żona mnie maltretuje).

Dlatego myślałem o umieszczeniu reku wraz z kanałami lub samych kanałów na poddaszu nieużytkowym nieogrzewanym ale tu znowu gdzieś znalazlem na necie że zimą jest tam (poddasze nieużytkowe) zimno a latem bardzo gorąco i żadna realna izolacja nie pomoże i to co da GWC i potem reku spieprzy się na tym poddaszu czy latem czy zimą i nie będzie żadnych efektów wentylacji i "klimatyzacji".

Najlepiej by było dać go w pom. gosp. i rozprowadzenie po domu nad stropem podiweszanym ale potrzebowałbym ok 20 cm przestrzeni między wiązarem a profilem stropu, dodając jeszcze wys. samych profili to chyba miałbym ok 30 cm strop podwieszany.

Ja już nie wiem gdzie go mam umieścić żeby było dobrze.

 

 

Trochę to wprawdzie kosztowne ale jak nie masz odpowiedniego pomieszczenia gospodarczego to może ociepl poddasze i tam zainstaluj?

 

Ja chyba jednak wybiorę następcę Źubra i GWC rurowy (bo mam miejsce na działce)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na parterze przekuwasz się przez ścianki działowe w sklepieniach, przechodzisz pod podciągami jeśli masz i dalej lecisz jednym pionem do góry przez strop na poddasze nieużytkowe i już dalej tam rozprowadzasz kanały do każdego pokoju na poddaszu.

Rury na parterze zabudowujesz płytami gk tylko pod sufitem. Robisz takie kanały - miejscową zabudowę.

Wczoraj u mnie właśnie zakończyłem w ten sposób montaż rur.

Reku w pomieszczeniu gospodarczym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na parterze przekuwasz się przez ścianki działowe w sklepieniach, przechodzisz pod podciągami jeśli masz i dalej lecisz jednym pionem do góry przez strop na poddasze nieużytkowe i już dalej tam rozprowadzasz kanały do każdego pokoju na poddaszu.

Rury na parterze zabudowujesz płytami gk tylko pod sufitem. Robisz takie kanały - miejscową zabudowę.

Wczoraj u mnie właśnie zakończyłem w ten sposób montaż rur.

Reku w pomieszczeniu gospodarczym.

 

Możesz przesłać kilka zdjęć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pom gosp. mam ale którędy kanały rozprowadzić?

W Twoim przypadku (poddasze nieużytkowe + wiązary dachowe) najprościej umieścić przewody rozprowadzające na dolnym pasie wiązara. W ten sposób przewód wentylacyjny będzie częściowo w warstwie izolacyjnej. Oczywiście należy go dodatkowo zaizolować cieplnie od góry.

Problemem może być jedynie dostęp do przewodów do ich czyszczenia - należałoby przewidzieć odpowiednie kratki rewizyjne w suficie.

Z tym wpływem poddasza na przewody to nie dokońca jest prawda. Jeżeli dobrze zaizolujesz przewody - np. kilanaście centymetrów wełny lub ekofibru, to możesz być spokojny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pom gosp. mam ale którędy kanały rozprowadzić?

W Twoim przypadku (poddasze nieużytkowe + wiązary dachowe) najprościej umieścić przewody rozprowadzające na dolnym pasie wiązara. W ten sposób przewód wentylacyjny będzie częściowo w warstwie izolacyjnej. Oczywiście należy go dodatkowo zaizolować cieplnie od góry.

Problemem może być jedynie dostęp do przewodów do ich czyszczenia - należałoby przewidzieć odpowiednie kratki rewizyjne w suficie.

Z tym wpływem poddasza na przewody to nie dokońca jest prawda. Jeżeli dobrze zaizolujesz przewody - np. kilanaście centymetrów wełny lub ekofibru, to możesz być spokojny.

 

Chciałem tak zrobić na poczatku ale jednak chciałem uniknąć "zatapiania" przewodów wentylacyjnych w ociepleniu bo będą już nie do ruszenia.

Jeżeli uważasz że spokojnie mogę kanały "zatopić" bo nie będzie potrzeby ich ruszać i zrobić jedynie rewizje to faktycznie jestwarto taką możliwość rozważyć.

Ale chyba musiałby to być tak zrobione aby nad kanalami było jak pisałeś z 15-20 cm ocieplenia. Jeśli kanał ma np. DN160 i będzie nad wiązarami to dodając 15 cm ekofibru nad nim i dodając 16 cm ekofibru między wiązarami + jeszcze z 5 cm wełny na profilach sufitu podwieszanego dla wytłumienia, zrobi mi się :

5 (wełna) + 16 (między wiązarami) + 16 (kanał) + 15 (nad kanałem)= 52 cm ocieplenia w sumie :). Ale faktcznie jest to korzystne bo nie obniżam aż tak stropu i nie zabieram kubatury, i piszesz że nie będzie problemu z efektywnością reku i gwc.

Mógłbym też dać kanaly w ociepleniu pod wiązarami, byłyby wtedy przykryte od góry grubszą izolacją ale zabrałbym sobie więcej wysokości pom, hm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...