Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kto ma rekuperator który już działa!!


Recommended Posts

Ja chyba jednak wybiorę następcę Źubra i GWC rurowy (bo mam miejsce na działce)

 

następca Żubra czyli co?

MCB

 

 

eee... dobre pytanie :roll:

 

Zdaje się że Nikol.

 

spróbuj na ich stronie http://www.zubr-elmech.pl z tym, że na razie maja jakieś problem z domena więc trzeba poczekac aż strona będzie dostępna. Jak dzwoniłem do nich to właściciel mi mówił, że własnie informatyk siedzi u niego i próbuje rozwiązać problem.

 

spróbuj tez stronę http://www.elmech-nikol.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja ma jeszcze takie pytanie- jak to jest z przewodem wentylacyjnym elastycznym ocieplonym jeśli chodzi o miejsce na zgięcie przewodu w dół idąc po stropem?

Ile cm musze iść kanałami np. nad plytą g-k dnem przewodów wentylacyjnych aby być w stanie wygiąć ją w dół i połączyć z kratka nawiewną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze o samym reku. Mam dospela economic 120 i wydaje mi się, że jest on zbyt słaby. Jeszcze nie miałem okazji testowania go zimą, ale teraz w trybie letnim wydaje mi się, że - nawet pracując na maxa - nie działa zbyt efektywnie (chodzi mi o subiektywne odczucie) :-?.

 

 

Upały minęły i moje zdanie o moim reku się zmieniło - wtedy faktycznie nie dawał rady, ale w końcu to nie klima - na dworzu były upały i duchota, więc nie wiem czemu oczekiwałem cudów. Do tej pory na noc ustawiałem moc reku na maksa, teraz zastanawiam się czy trochę jej nie ograniczyć. W starym mieszkaniu na noc zamykałem drzwi do sypialni, co powodowało, że nad ranem powietrze było mocno nieprzyjemne. Teraz też zamykamy drzwi, ale rano kompletnie nie ma tego zjawiska - powietrze jest świeżutkie :).

 

Tak więc może mój reku nie jest wcale za słaby - po prostu latem podczas upałów potrzebna albo klima, albo otwarte okno (a okna nie otwierałem - chyba nie mógłbym wtedy zasnąć).

 

 

ps. czy czasem wyłączacie swoje rekuperatory, czy chodzą 24h na dobę? Mój (Dospel) ma regulator obrotów, ale nie da się go nim wyłączyć, więc praktycznie tego nie robię - bawię się jedynie obrotami (dzień - minimum, noc - blisko maksimum). Jedynie mniej więcej raz na tydzień wyłączam centralę na parę godzin. Ale czy jest to w ogóle konieczne - nie wiem... :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Upały minęły i moje zdanie o moim reku się zmieniło - wtedy faktycznie nie dawał rady, ale w końcu to nie klima - na dworzu były upały i duchota, więc nie wiem czemu oczekiwałem cudów. Do tej pory na noc ustawiałem moc reku na maksa, teraz zastanawiam się czy trochę jej nie ograniczyć.

Tak więc może mój reku nie jest wcale za słaby - po prostu latem podczas upałów potrzebna albo klima, albo otwarte okno (a okna nie otwierałem - chyba nie mógłbym wtedy zasnąć).

Bo w lecie to wentylację puszcza się na maksa w nocy, jak na zewnątrz jest chłodniej niż w środku. W pozostałym czasie na minimum. A jak ci gorąco to wiatraczek. Tak samo z oknami - w dzień zamknięte (+ ew. rolety/żaluzje/okiennice). Na wieczór/w nocy uchylone lub otwarte.

ps. czy czasem wyłączacie swoje rekuperatory, czy chodzą 24h na dobę? Mój (Dospel) ma regulator obrotów, ale nie da się go nim wyłączyć, więc praktycznie tego nie robię - bawię się jedynie obrotami (dzień - minimum, noc - blisko maksimum). Jedynie mniej więcej raz na tydzień wyłączam centralę na parę godzin. Ale czy jest to w ogóle konieczne - nie wiem... :-?

Moja wentylacja wyłącza się gdy nie ma nas w domu (centralka alarmowa go wyłącza). Z tym że od czasu do czasu jest włączany na krótko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Jestem na etapie wyboru reku. Z uwagi an miejsce zamieszkania wybrałbym dospela. Pojawiła się ostatnio nowa centralka Daytona 250. Wszystko elegancko tylko to cudo chyba nie ma bypassu !!! Co myślicie czy warto ? a może wybrać straszy model Economic gdzie jest kaseta letnia ? CO myślicie o GWC Max Dospela ? I czy jest sens łączyć to z Daytona skoro laterm nie ma bypassu ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na etapie wyboru reku. Z uwagi an miejsce zamieszkania wybrałbym dospela. Pojawiła się ostatnio nowa centralka Daytona 250. Wszystko elegancko tylko to cudo chyba nie ma bypassu !!! Co myślicie czy warto ? a może wybrać straszy model Economic gdzie jest kaseta letnia ? CO myślicie o GWC Max Dospela ? I czy jest sens łączyć to z Daytona skoro laterm nie ma bypassu ?

 

A ile to to ma kosztować?

Czy nie lepiej wybrać bardziej nowoczesne rozwiązanie z by-pass'em zamiast biegać co rusz do reku i pamiętać o wymianie jakiegoś tam wkładu letniego - a co wiosną czy wczesną jesienią?

Jak mam wydać górę kasy na dodatkowy problem - to dziękuję, postoję. Jak mam wydać kasę - to mądrze, wtedy poleżę zamiast biegać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AMP? A jakiś przykład dobrego nowoczesnego rozwiązania? Czy Brink Renoventa zalicza się do tego?

 

W mojej ocenie tak.

Można jeszcze wskazać StorkAir - ale ceny trochę jakby inne, a urządzenie właściwie to samo;

 

Renoventa oglądałem zamontowanego w domu - cichy, chodził ustawiony na wymianę 200m3/h - można dowolnie ustawiać w urządzeniu jakie ilości powietrza ma wymieniać na poszczególnych biegach, automatyczny by-pass, wentylatory stało prądowe. Generalnie dobra konstrukcja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A ile to to ma kosztować?

Czy nie lepiej wybrać bardziej nowoczesne rozwiązanie z by-pass'em zamiast biegać co rusz do reku i pamiętać o wymianie jakiegoś tam wkładu letniego - a co wiosną czy wczesną jesienią?

Jak mam wydać górę kasy na dodatkowy problem - to dziękuję, postoję. Jak mam wydać kasę - to mądrze, wtedy poleżę zamiast biegać.

 

Daytona 250 na Allegro) - 4299 zł.

BRINK Renovent HR 300 z bypassem również na Allegro - 6400 zł.

 

Urządzenie jest wyposażenie w pełni automatyczny bypass, zapobiegający podgrzewaniu powietrza nawiewanego do budynku przez powietrze wywiewane. Bypass jest całkowicie sterowany automatycznie, poprzez ustalenie temperatury, przy której ma on się otworzyć. Jest to odczuwalne szczególnie podczas letnich nocy, gdy pożądane jest świeże powietrze, wówczas ciepłe powietrze z pomieszczenia jest wymieniane chłodnym powietrzem z zewnątrz.

 

Bypass jest więc użyteczny praktycznie latem i to tylko w nocy, gdy powietrze na zewnątrz jest chłodniejsze od pomieszczenia wewnątrz budynku.

Czy to rozwiązanie jest warte swojej ceny?

Może jednak prościej, a na pewno taniej, będzie w letnią noc otworzyć okno ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie lepiej wybrać bardziej nowoczesne rozwiązanie z by-pass'em zamiast biegać co rusz do reku i pamiętać o wymianie jakiegoś tam wkładu letniego

 

Dwa razy w roku to nie jest znowu takie co rusz...

Rozwiązanie z kasetą letnią nie jest najlepszym rozwiązaniem, no chyba, że w połączeniu z GWC.

Latem rekuperator pozwala odzyskać chłód - powoduje ochłodzenie świeżego upalnego powietrza przez powietrze z wychłodzonego domu. Sytuacja zmienia się wieczorem, gdy temperatura na zewnątrz spada a dom jest już nagrzany przez dzienny upał. Wtedy lepszym rozwiązaniem jest dopływ świeżego powietrza z pominięciem rekuperatora - do tego właśnie służy automatyczny bypass.

 

Zastanawiam się, czy takiego bypassu nie dołożyć poza rekuperatorem. Wymagałoby to zwrotnicy powietrza i ewentualnie dodatkowego wentylatora.

Koszt z pewnością byłby niższy niż różnica w cenie rekuperatora "zwykłego" i tego z bypassem (poniżej 1000 zł).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie lepiej wybrać bardziej nowoczesne rozwiązanie z by-pass'em zamiast biegać co rusz do reku i pamiętać o wymianie jakiegoś tam wkładu letniego

 

Dwa razy w roku to nie jest znowu takie co rusz...

Rozwiązanie z kasetą letnią nie jest najlepszym rozwiązaniem, no chyba, że w połączeniu z GWC.

Latem rekuperator pozwala odzyskać chłód - powoduje ochłodzenie świeżego upalnego powietrza przez powietrze z wychłodzonego domu. Sytuacja zmienia się wieczorem, gdy temperatura na zewnątrz spada a dom jest już nagrzany przez dzienny upał. Wtedy lepszym rozwiązaniem jest dopływ świeżego powietrza z pominięciem rekuperatora - do tego właśnie służy automatyczny bypass.

 

Zastanawiam się, czy takiego bypassu nie dołożyć poza rekuperatorem. Wymagałoby to zwrotnicy powietrza i ewentualnie dodatkowego wentylatora.

Koszt z pewnością byłby niższy niż różnica w cenie rekuperatora "zwykłego" i tego z bypassem (poniżej 1000 zł).

 

 

Ta, tyle że zwrotnicy i dobrego wentylatora to za 1000zeta nie kupisz, no i jeszcze sterowanie - chyba że zamierzasz sterować ręcznie - ale wtedy rzeczywiście lepiej okna otwierać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A ile to to ma kosztować?

 

Daytona 250 na Allegro) - 4299 zł.

BRINK Renovent HR 300 z bypassem również na Allegro - 6400 zł.

 

Nie porównuj ceny samych urządzeń, ale koszt montażu całości - jeśli będziesz montować samodzielnie to oczywiscie będą one identyczne; ale jeśli zlecasz to firmie to może cię spotkać niemiła niespodzianka - bo okaże się że całość w przypadku niby tańszego urządzenia wychodzi drożej - wiem bo wysyłałem zapytania o wstępne wyceny do przedstawicieli wielu firm, i właśnie Dospel'a zaproponowano mi w cenie ponad 2000zl drożej niż Renoventa. Bartosz i StorkAir były najdroższe (choć cena urządzenia tego ostatniego jest porównywalna)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...