Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kto ma rekuperator który już działa!!


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

Pytam użytkowników Bartosza:

1. jak umyć to ustrojstwo?

2. czy to prawda, że tak zwane niezamarzanie jest osiągane poprzez otwieranie przepustnicy i by-passu co oczywiście znacznie zmniejsza sprawność urządzenia?

Pozdro. Mergiel

Jakoś nie znalazłem nigdzie odpowiedzi na te pytania, a firma milczy jak zaklęta.

W mojej okolicy nikt tego nie ma, musiałbym jechać 120km, żeby to obejrzeć.

Jerszcze raz pozdro. Mergiel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. czy to prawda, że tak zwane niezamarzanie jest osiągane poprzez otwieranie przepustnicy i by-passu co oczywiście znacznie zmniejsza sprawność urządzenia?

Też o tym słyszałem... Mówił mi to facet, który to zakłada i odbywa się to dokłądnie w ten sposób w jaki to opisujesz....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie jeżeli wymiennik jest dość długi , stoi pionowo i wlot/wylot ciepły jest na dole to może ta para kondensuje stopniowo i spływa w dół gdzie jest ciepło i dlatego nie zamarza łatwo. W wymiennikach krzyżowych zmiany temperatury występują na kilkukrotnie krótszej drodze, stąd ich zamarzanie.

Taką teorię znalazłem w równoległym wątku, może być prawdziwa.

Jak często trzeba myć rekuperator??

Pozdro.Mergiel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Znawców Rekuperacji i Wentylacji Zmechanizowanej!

 

Najpierw opis sytuacyjny. Mam stan surowy, za tydzień będzie zamknięty. Co za tym idzie jest już częściowo zrobiona wentylacja grawitacyjna. Cóż, koszty poniesione, co prawda i tak oba kominy by powstały, bo jeden idzie do kominka, drugi do kotłowni, więc na wentylację przypada jakiś tam tylko % kosztów kominów. Przy przewodzie kominkowym są dwa przewody wentylacyjne - w tym jeden do okapu, drugi do kuchni, przy przewodzie kotłownianym jeden, ma wentylować łazienkę. Nie są zrobione jeszcze dwa kominki wentylacyjne niemurowane, więc jeszcze wszystkie koszty nie są poniesione.

 

No i teraz (rychło w :o czas, wiem), zacząłem gdybać nad wentylacją mechaniczną i rekuperatorem. I tu pytania:

1. Czy da się jakoś wykorzystać istniejące przewody wentylacyjne, jako piony do wentylacji mechanicznej, po odpowiednim ich zamknięciu i odseparowaniu od końcówki/wylotu z komina? Wlot byłby jak do grawitacyjnej, a na poddaszu byłaby podłączona rura którą powietrze szło by do reku? Karkołomny pomysł pewnie, co? Tak kombinuję czy da się jakoś te piony wykorzystać.

2. Czy okap kuchenny podłącza się do rekuperatora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Arek L

 

Może masz juz wycene na wentylacje mechaniczną z rekuperatorem renovent ????? (zrzera mnie ciekawość)

 

pozdrawiam

 

jeszcze nie, czekam, nie miałem ostatnio czasu, zęby ich ścigać ("zarobiony jestem" :wink: ) - miała być w zeszłym tygodniu. W tym zadzwonię do nich.

Tylko się zastanawiam, bo od razu zaproponowali centralę na poddaszu nieogrzewanym. Czy nie lepiej w "kotłowni"? Na górze trochę zimno może być, ale łatwiej rozprowadzić kanały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...