Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kto ma rekuperator który już działa!!


Recommended Posts

Ja mam od dzisiaj rekuperator ,który działa :).Na razie sam rekuperator.Bo domku,jeszcze nie mam.Ale poczeka sobie.Była okazja to kupiłem,używanego od roku Brink Renovent medium.Cena po tym kursie euro to 700 PLN.Nie wiem tylko czy ma bypass automatyczny.Jak go rozbiorę to zobacze jak w środku wygląda i czy jest ten bypass czy nie.Bo tak z zewnątrz można po czymś poznać?Nie wiem jak to ma wyglądać?Może sam reku ma innne wymiary? W sterowniu są opcję do ustawiania bypassu,w zależności od temp,ale opcja bypass jest na 0(zamknięty).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

Zauważyłem, że jakoś tak się dzieje, że Ci, którzy już się wybudowali, rozwiązali tak czy inaczej swoje dylematy, to jakoś rzadziej tu zaglądają. ....

 

 

Dzięki Adamie. Nie spodziewałem się, że guru tego forum odpowie na moje pytania (i piszę to bez złośliwości). W czasach kiedy musimy podejmować setki różnych decyzji czasami nie mając odpowiedniej wiedzy z ich zakresu, każda logiczna argumentacja jest bardzo cenna.

 

Ale żeby nie było tak słodko pozwolę sobie nie zgodzić sie z tobą w wielu kwestiach ............ ;) To był oczywiście żart :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

No, i właśnie DLATEGO opracowano normy na filtry, a do wentylacji zaleca się EU3.

(...)

Jackson pewnie „wiedział lepiej” i pewnie dlatego jakoś go teraz nie widać. Jego było stać na EU7. (tylko po co?)

To w takim razie, czy filtry EU3 "wyłapią" dym z palonych folii? Na osiedlu na którym buduje (ale tak jest w całej okolicy), chyba tylko na mojej budowie nie wypala się folii po materiałach budowlanych. Nie mam już sił zwracać uwagi - powiem wprost: DEBILOM - i nie ważne czy ktoś z wyższym wykształceniem, zawodowym czy podstawowym; 60-latek, 40-latek czy 20-latek; robotnik czy właściciel. Masakra, z każdym trzeba się kłócić a i tak nie trafia to do tych zakutych łbów. Nawet jak jeden pali, to drugi na działce obok, mimo kłębów dymu lecących mu prosto w oczy, nie zwróci uwagi temu pierwszemu.

Dlatego planuje skutecznie skończyć problem zatrzymując cały ten syf na filtrach, a jak innym pasuje taka inhalacja, to ja nie mam zamiaru przeszkadzać, zwłaszcza że mam inne plany na przyszłość niż całymi popołudniami bieganie od budowy do budowy.

W związku z tym jakiej klasy filtry zastosować(?), orientuje się ktoś? Na Wikipedii [http://pl.wikipedia.org/wiki/Filtr_powietrza_(technika)] znalazłem takie informacje:

"EU5/EU6 - pyłki kwiatowe, ograniczona skuteczność dla dymu, sadzy, mgły olejowej

EU7 - wszystkie rodzaje pyłu, sadze, mgła olejowa, zarodniki grzybów, częściowa skuteczność dla dymu tytoniowego i bakterii

EU8/EU9 - wysoka skuteczność dla sadzy, mgły olejowej, bakterii, częściowa skuteczność dla dymu tytoniowego"

więc wynikałoby z tego że trzeba by zastosować minimum EU7 a najlepiej EU8/EU9 (?)

Dzięki za pomoc

Pozdrawiam!

 

Filtry zawierające węgiel aktywowany i tez nie pierwszy z brzegu. Moja firma czasem sprzedaje takie rzeczy - ale tylko do przemysłówki. Taniej będzie z gaśnicą. I rozedrzec gebę. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Mam juz MIstrala Geo 400 podlaczonego do GWC bezprzeponowego-calosc wykonala firma Warebud.

Tydzien niecaly mam wlasnych obserwacji.Cos dziwnego rzeczywiscie w domu sie czuje-wymiana , ruch powietrza,wczesniej byl tylko zastoj z uwagi na zatkane kanaly.GWC na razie nie dziala bo za zimno na chlodzenie a za cieplo na grzanie wstepne powietrza.Wymienilem sobie filtry po tych 10 dniach pracy.Lekko w szoku bylem,jak zobaczylem ile pylu musialo byc i w kanalach po nieszczelnym ich zatkaniu ,ile syfu nadal krazy w poietrzu po szlifach scian i wykonczeniowce.Wprowadzilem sie kilka dni temu,sprzatanko normalne,powykonczeniowkowe...pyl jest i jescze troche go bedzie ze scian spadac...Nie mam wlasnych pomiarow termometrem temp. z nawiewow,jedynie wiem,ze dzialaja i czuc to ''inne '' w znaczeniu swiezsze powietrze.Nie umiem powiedziec,ale nie otwierajac okien ma sie wrazenie zduszonego powietrza,ale cieplego,a nie schlodzonego ,jak na dworze.Jeden dzien bylo zimno,jakies 12 sdt. a w domu bez grzania codziennego okolo 24 st.Wowczas wchodzac czuje sie cieplo...ale pracujac w domu czuje sie jego....domowosc.Reku odprowadza wilgoc,widzialem w srodku w obudowie,bawie sie programami,uwazam,ze w obecnych temp. na zew. musi dzialac na 3 biegu,noca na 2 ale...na 1 tez podmucha sobie,jednak to najgorsza efektywnosc i dzialanie.Nie slychac szumu z naw. i wyw. ale czasem slychcac zza sciany wyoski,w miare cichy dzwiek wentylatorow.Musze wyglyszyc stopki,choc calosc stoi na gumach dosc grubych i na podwieszonej polce na scianie.GWC ocenie za 2-3 miesiace,latem...na razioe za krotko by cos konkretnego i dokladnie powiedziec.Dziala i ...czuc,ze cos sie zmienilo wreszcie w krazeniu powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja dobrze zrozumiałem popraw mnie jeżeli nie

Nie umiem powiedziec,ale nie otwierajac okien ma sie wrazenie zduszonego powietrza,ale cieplego,a nie schlodzonego ,jak na dworze.

 

 

Uważasz że masz duszno w pomieszczeniach domu?

 

 

 

,uwazam,ze w obecnych temp. na zew. musi dzialac na 3 biegu,noca na 2 ale...na 1 tez podmucha sobie,jednak to najgorsza efektywnosc i dzialanie.

 

Czy reku chodzi cały czas ma 3 biegu?

 

1 bieg jest niewystarczający?

 

Napisz może jaką masz kubaturę domu i powierzchnię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 1 biegu w instrukcji jest wrecz niezalecana praca reku,jest najmniej wydajna ,gdy w srodku przebywaja ludzie.2 bieg jest minimalnym biegiem,jaki powinien dzialac,najczesciej w nocy przy programie nieekonomicznym,owszem na 1 tez moze wentylacja dzialac...3 bieg jest optymalnym biegiem na wiekszosc dnia.Dom ma powierzchnie 185 m.kw. kubatura,gdzies kolo 950 m 3.Wszystko bylo na biezaco obliczane pod moj dom,nawet kiedy go powiekszylem w por. ze standardowym projektem.Reku ma moc do domu o pow. 250 m.kw.Teraz czuc lakiery od nowych mebli,zapach farb scian,choc naprawde obecne produkty nie smierdza ,a wrecz przyjemnie pachna.Wilgoci budowlano-wykonczeniowkoej mam malo,dom byl caly czas ogrzewany .Z went. mechaniczna ,jak sie utwierdzam,nie jest tak,ze czuc wicher w chalupie,podmuch stojac w pokojach,jedynie czuc swiezosc i podmuch ale tuz przy nawiewniku.Nie ma przeciagow w domu...Zaluje,ze nie bylem u kogos,kto ma juz went.mech,to bym porownal....Ale mimo wszystko za krotki czas minal,zebym cos wiarygodnego stwierdzil.Firma sama mowila,ze przez 2 lata musi caly system sie zgrac i dotrzec-gwc + reku.Zalowac nie zaluje,ale....to moje pierwsze doswiadczenie z ta instalacja....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połączyć poprawnie...

 

Mało danych.

Co tam jest?

Powinien być główny nawiew (suma nawiewów)

Główny wywiew (suma wywiewów)

czerpnia

wyrzutnia

ewentualnie rura od GWC.

 

Jest to wszystko? Jakie średnice?

Adam M.

 

Wyjście z GWC jest w garażu i w garażu będzie też reku

Czerpnia i wyrzutnia będzie w garażu

Z garażu na strych idą dwie ocieplane rury fi200

Ze strychu do każdego pomieszczenia idą ocieplane rury fi150

 

Muszę tylko połączyć na strychu nawiewy fi150 z rurą główną fi200 i to samo zrobić z wywiewem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 1 biegu w instrukcji jest wrecz niezalecana praca reku,jest najmniej wydajna ,gdy w srodku przebywaja ludzie.2 bieg jest minimalnym biegiem,jaki powinien dzialac,najczesciej w nocy przy programie nieekonomicznym,owszem na 1 tez moze wentylacja dzialac...3 bieg jest optymalnym biegiem na wiekszosc dnia.Dom ma powierzchnie 185 m.kw. kubatura,gdzies kolo 950 m 3.

 

ad 1. Hmm... Kto takich niemądrych rzeczy Ci naopowiadał? Na 1 biegu normalny rekuperator zużywa najmniej prądu i ma najwyższą sprawność (najniższa prędkość przepływu powietrza przez wymiennik). Może te Mistrale są jakieś... inne?

 

ad 2. Z podanych przez Ciebie danych wynika, że masz pomieszczenia o wysokości ponad 5,1 metra! Musisz mieć niezły pałac!

 

Jeśli reszta Twojej instalacji jest równie fachowo policzona... :o Np. Mistral Geo 400 ma, zgodnie z danymi na stronie ProVent, wydajność maksymalną 400m3/h. Porównaj to ze swoimi danymi, i powiedz, czy to jest "mocy do domu o pow. 250 m. kw.".

 

Może sprawdź to wszystko jeszcze raz? Coś chyba pomyliłeś...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjście z GWC jest w garażu i w garażu będzie też reku

Czerpnia i wyrzutnia będzie w garażu

Z garażu na strych idą dwie ocieplane rury fi200

Ze strychu do każdego pomieszczenia idą ocieplane rury fi150

 

Muszę tylko połączyć na strychu nawiewy fi150 z rurą główną fi200 i to samo zrobić z wywiewem.

 

Jak to połączyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 1 biegu w instrukcji jest wrecz niezalecana praca reku,jest najmniej wydajna ,gdy w srodku przebywaja ludzie.2 bieg jest minimalnym biegiem,jaki powinien dzialac,najczesciej w nocy przy programie nieekonomicznym,owszem na 1 tez moze wentylacja dzialac...3 bieg jest optymalnym biegiem na wiekszosc dnia.Dom ma powierzchnie 185 m.kw. kubatura,gdzies kolo 950 m 3.

 

ad 1. Hmm... Kto takich niemądrych rzeczy Ci naopowiadał? Na 1 biegu normalny rekuperator zużywa najmniej prądu i ma najwyższą sprawność (najniższa prędkość przepływu powietrza przez wymiennik). Może te Mistrale są jakieś... inne?

 

ad 2. Z podanych przez Ciebie danych wynika, że masz pomieszczenia o wysokości ponad 5,1 metra! Musisz mieć niezły pałac!

 

Jeśli reszta Twojej instalacji jest równie fachowo policzona... :o Np. Mistral Geo 400 ma, zgodnie z danymi na stronie ProVent, wydajność maksymalną 400m3/h. Porównaj to ze swoimi danymi, i powiedz, czy to jest "mocy do domu o pow. 250 m. kw.".

 

Może sprawdź to wszystko jeszcze raz? Coś chyba pomyliłeś...

 

Lookita dlatego się dopytywałem bo coś mi to nie pasi.

 

Zastanów się na tym co napisał Depi.

 

Albo Warbud dał ciała albo coś Ty pokręciłaś.

 

Swoją drogą możesz zacytować ten fragment instrukcji Mistrala że nie należy stosować 1 biegu najmniej 2 bieg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sasha

Przy TAKICH przekrojach - to łącz tak, jak lubisz.Tak jak umiesz, tak jak się da.

Błędu nie będzie.

Adam M.

 

to już coś :)

 

słyszłem coś o jakiś skrzynkach rozprężnych czy czymś takim...

chyba się nie zrozumieliście :lol: Tobie chyba chodzi o rozprowadzenie jak sądzę po pytaniu o skrzynki. Skrzynki najbardziej trywialnie rzecz ujmując służą do równomiernego rozłożenia strumienia powietrza na wszystkie gałęzie bez używania przepustnic i robienia obliczeń. bez nicz trzeba ciut pomysleć ale było o tym wielokrotnie rozpisywane, gradacja przekrojów, długości, kolana itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...